SEM  یا بازاریابی موتور جستجو (همچنین به عنوان بازاریابی موتور جستجو نیز شناخته می شود) فرایند گرفتن ترافیک از موتورهای جستجو به صورت ارگانیک (یعنی رایگان) یا پرداخت هزینه (یعنی از طریق تبلیغات) است. SEM دو ستون اصلی دارد؛ SEO: بهینه سازی موتور جستجو و PSA: تبلیغات با پرداخت هزینه.

SEO  راهی برای دریافت ترافیک رایگان از موتورهای جستجو است و تبلیغات با پرداخت هزینه، روند تبلیغات وب سایت شما در صفحات نتایج موتور جستجو است.

هدف اصلی بازاریابی موتور جستجو چیست؟

هدف کلی SEM افزایش بازدید در موتورهای جستجو با دستیابی به رتبه های بالاتر در SERPS (صفحات نتایج موتور جستجو) یا موقعیت های برتر برای تبلیغات است. قرارگرفتن در رتبه بندی تبلیغات بالاتر به معنای ترافیک بیشتر است و این یک مزیت برای وب سایت شما محسوب  می شود.

نمودار زیر دو مؤلفه اصلی بازاریابی موتور جستجو را نشان می دهد:

بازاریابی موتور جستجو
دو مؤلفه اصلی بازاریابی موتور جستجو

همانطور که بعداً خواهیم دید، هر مؤلفه SEM دارای تعدادی فرایند و ابزار فرعی است.

چرا بازاریابی موتور جستجو مهم است؟

قبل از اینکه به جزئیات بیشتر در مورد SEO و PSA و چگونگی استفاده از آنها برای به دست آوردن بازدید بیشتر و ترافیک بیشتر از موتورهای جستجو بپردازیم، بیایید اهمیت SEM را برای موفقیت یک وب سایت یا تجارت آنلاین به سرعت بررسی کنیم.

این یک واقعیت است که در دنیای امروز اینترنت منبعی برای همه چیزهایی است که باید بدانیم، یاد بگیریم، سؤال کنیم، بخریم یا انجام دهیم. از طرفی یکی از پلتفرم های مهمی که کاربران با آن ها ارتباط بیشتری برقرار می کنند جستجوی ویدیو در گوگل است.

هر وقت سوالی داریم یا به دنبال چیزی می گردیم، اولین کاری که انجام می دهیم این است که به موتور جستجو در اکثر موارد Google  مراجعه کنیم. هنگامی که نتایج جستجو نمایش داده می شود، انتظار داریم پاسخ مستقیم به سؤال خود یا لیستی از منابع مرتبط را مشاهده کنیم، که می تواند هدف ما را برآورده سازد. اکثر کاربران روی یکی از بهترین تبلیغات یا یکی از 5 نتیجه اول کلیک می کنند.

بازاریابی موتور جستجو
بازاریابی موتور جستجو ترافیک وب سایت شما را افزایش می دهد.

موتورهای جستجو تلاش می کنند تا با ارائه وب سایت هایی (یا تبلیغاتی) که کاربران خود را راضی نگه داشته اند، کیفیت نتایج جستجو خود را ارتقا دهند. برای این کار آنها الگوریتم های پیچیده ای را ایجاد کرده اند که تعدادی از متغیرها را در نظر می گیرند قبل از اینکه تصمیم بگیرند کدام وب سایت ها (یا تبلیغات) را در موقعیت های برتر نشان دهند.

بازاریابی موتورهای جستجو مهم است زیرا این فرآیند را دنبال می کند تا وب سایت یا تبلیغات شما را بهینه کند تا در موقعیت های برتر ظاهر شوید. هدف شما فقط حضور در موتورهای جستجوگر نیست بلکه نشان دادن در یکی از 5 موقعیت است، که برای تجارت یا وب سایت شما مهم است.

آیا می دانید گوگل محبوب ترین موتور جستجو بیش از 50 میلیارد میلیارد پرس و جو در هر ماه را ارائه می دهد؟

تکنیک های بازاریابی موتور جستجو

تعدادی تکنیک وجود دارد که می توانید برای بهبود حضور خود در موتورهای جستجو و دستیابی به موقعیت های بالاتر برای تبلیغات خود استفاده کنید. همانطور که در بالا ذکر شد، این تکنیک ها در SEO و PSA گروه بندی می شوند.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

بهینه سازی موتور جستجو یا SEO فرایند بهینه سازی وب سایت شما برای دستیابی به رتبه های بالاتر در موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی خاص است. اصول سئو همچنین می تواند به شما در ایجاد وب سایت های با کیفیت و با محتوای خوب کمک کند و کاربر را راضی کند. البته ما در یک مقاله به طور کامل در مورد تفاوت سئو و بازاریابی موتور جستجو صحبت کرده ایم.

تا 10 سال پیش، SEO در مورد کلمات کلیدی، انتشار محتوای متوسط ​​و پیوندهای سازماندهی شده بود اما امروز اینگونه نیست. SEO پیچیده تر شده است و برای به دست آوردن سئو اصولی، باید تعدادی پارامتر را در نظر بگیرید. برای آسانتر کردن کل فرآیند SEO، سئو به زیر فرایندهای اصلی زیر تقسیم می شود:

بازاریابی موتور جستجو
سئو فرایند بهینه سازی وب سایت برای دستیابی به رتبه های بالاتر در موتورهای جستجو است.
 •  SEO فنی- وب سایت خود را برای روند خزیدن و نمایه سازی بهینه کنید تا موتورهای جستجو بتوانند وب سایت شما را کشف، مطالعه و درک کنند.
 • سئو Off-Page– همه صفحات وب سایت خود را به صورت یک به یک بهینه کرده و به موتورهای جستجو سیگنال های صحیح بدهید تا بفهمند وب سایت شما و صفحات مجزا شما چیست.
 • سئو محتوا – به کاربران و موتورهای جستجو مطالب مورد نظرشان را بدهید و آنها را راضی نگه دارید.
 • سئو off page- وب سایت خود را در اینترنت ارتقا دهید، از بک لینک های با کیفیت استفاده کنید و به الگوریتم های موتور جستجو ثابت کنید که وب سایت شما شایسته قرار گرفتن در یکی از نقاط مهم برای کلمات کلیدی مورد نظر است.
 • سئو محلی- وب سایت شما را بهینه می کند تا افراد بتوانند فروشگاه شما را پیدا کنند واز آن بازدید کنند.
 • سئو موبایل- امکان یافتن و استفاده از وب سایت شما را هنگام استفاده از دستگاه های تلفن همراه یا رایانه لوحی برای کاربران آسان می کند.
 • تجارت الکترونیک– قوانین سئو که فقط برای وب سایت های تجارت الکترونیک قابل اجرا است.

چرا سئو مهم است؟

رتبه بندی بالاتر، ترافیک بیشتر: اگر هدف شما از بازاریابی موتور جستجو این است که بدون نیاز به پرداخت هزینه تبلیغات، به وب سایت خود مراجعه کنید، از سئو استفاده کنید.

همانطور که ذکر شد، وب سایت هایی که در 3 موقعیت برتر نتایج ارگانیک ظاهر می شوند، بیش از 60٪ از ترافیک را بدست می آورند، این آمار به تنهایی اهمیت سئو را توضیح می دهد.

ترافیک موتور جستجو هدفمند است: Google را باز کنید و هر آنچه را که می خواهید جستجو کنید. وب سایت هایی که در جایگاه های برتر ظاهر می شوند، روزانه هزاران بازدید از Google دریافت می کنند.

تبلیغات پرداخت شده (PSA)

علاوه بر دریافت ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو، راه دیگری برای بهره مندی از میلیون ها کاربر که روزانه از موتورهای جستجو استفاده می کنند و به سات شما هدایت شوند، از طریق پرداخت هزینه تبلیغات است.

البته، این کار برخلاف تعریف ساده آن بسیار هم ساده نیست، این کار زمانی که تعداد رقبای شما زیاد باشند و همگی در حال رقابت برای گرفتن موقعیت های برتر هستند، دشوارتر می شود.

بازاریابی موتور جستجو
تبلغیات هزینه ای روشی دیگر برای افزایش ترافیک سایت است.

متداول ترین مدل PPC (پرداخت به ازای هر کلیک) است، بدین معنی که شما فقط وقتی شخصی روی تبلیغ شما کلیک می کند و وارد سایت شما می شود هزینه پرداخت می کنید. یکی از سرویس های گوگل که این خدمت را ارائه می دهد Google Adwords است. Google Adwords متعلق به Google است و بستر مورد نیاز برای نمایش تبلیغات خود در Google یا Youtube را فراهم می کند.

PPC چگونه کار می کند؟

روش کار ساده است اما وقتی با کلمات کلیدی که بین آن ها رقابت زیادی وجود دارد، مواجه می شود پیچیده تر می شود. در ادامه یک مرور کلی از روند کار PPC داریم:

 • شما یک حساب کاربری رایگان با Google Adwords ایجاد می کنید
 • کمپین های تبلیغاتی تنظیم می کنید. هر کمپین می تواند شامل تعدادی گروه، کلمات کلیدی و تبلیغات باشد.
 • مخاطب مورد نظر خود را مشخص می کنید یعنی افرادی که می توانند تبلیغات شما را ببینند (می توانید انتخاب خود را بر اساس کشور، ساعت روز، مکان کاربر و … ببندید).
 • کار خود را شروع می کنید و فقط وقتی شخصی روی تبلیغ شما کلیک می کند، هزینه پرداخت می کنید.
 • نتایج کمپین های خود را نظارت می کنید و تغییرات لازم را انجام می دهید.
 • میزان پرداختی که هر بار شخص روی تبلیغ شما کلیک کند به عوامل مختلفی بستگی دارد.

این سیستم قبل از شروع کار مبلغی را در مورد میزان پرداخت هر کلیک به شما نشان می دهد اما وقتی واقعاً اتفاق می افتد درمود مبلغ واقعی تصمیم می گیرد.

بازاریابی موتور جستجو
یکی از متداول ترین روش های تبلیغات هزنیه ای، مدل PPC (پرداخت به ازای هر کلیک) است.

Adwords  یک سیستم مبتنی بر حراج است. این بدان معنی است که هزینه هر کلیک و موقعیت تبلیغ شما، به «تقاضا و عرضه» بستگی دارد. هر وقت جستجو در Google انجام می شود، AdWords موقعیت های تبلیغاتی موجود را به حراج می کند.

تبلیغ کنندگانی که مایل به پرداخت مبلغ بیشتری هستند، دارای تبلیغات با کیفیت بالاتری هستند که به احتمال زیاد هدف کاربر را به خوبی برآورده می کند، این کار باعث می شواد این وب سایت ها در جایگاه های برتر پیروز شوند.

برای درک راحت تر این موضوع، بگذارید بگوییم 10 تبلیغ کننده وجود دارند که “حلقه های نامزدی” را می فروشند و می خواهند تبلیغات خود را در صفحه اول Google هنگام جستجو برای “خرید یک حلقه نامزدی” نشان دهند.

گوگل 3 تبلیغ را در نتایج بالای گوگل، بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک و 2 تبلیغات در پایین را نشان می دهد. این بدان معنی است که فقط 5 نقطه تبلیغ در صفحه اول وجود دارد.

کدام 5 تبلیغات در این 5 موقعیت موجود نشان داده می شود؟

این جایی است که بازاریابی پرداخت به ازای هر کلیک شروع می شود. سیستم Adwords، مشابه SEO، تعدادی از قوانین را در نظر می گیرد که تصمیم می گیرد هر تبلیغ را در چه مکانی نشان داده شود. برخی از عوامل را می توان توسط تبلیغ کنندگان کنترل کرد از جمله قیمت مورد نظر برای پرداخت هر کلیک، کیفیت تبلیغات و … .

نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که، در حالی که تبلیغات پرداخت شده راهی عالی برای تبلیغ وب سایت شما در Google است، همیشه راه اندازی یک حساب کاربری و اجرای یک کمپین ساده نیست.

چه زمانی از تبلیغات PPC استفاده کنیم؟

هنگامی که می خواهید نتایج سریع بگیرید. یکی از معایب سئو این است که زمان زیادی برای بهینه سازی نیاز دارد. بنابراین، در حالی که روی SEO خود کار می کنید و با صبر و شکیبایی برای به دست آوردن رتبه های بالاتر و ترافیک ارگانیک، می توانید یک کمپین را در Adwords شروع کنید و از این طریق نیز ترافیک بدست آورید.

بازاریابی موتور جستجو
تبلغیات یک راه سریع برای رسیدن به ترافیک زیاد است.

SEO وب سایت شما در حال انجام است اما شما می خواهید نتیجه بهتر وسریع تری بگیرید، PPC و SEO می توانند با هماهنگی با هم کار کنند. اگربا SEO نتایج خوبی کسب کرده اید، می توانید با اجرای تبلیغات برای همان کلمات کلیدی تولید ترافیک ارگانیک و سهم بازار خود را افزایش دهید.

زمانی که یک تجارت مجازی را اداره می کنید، وقتی یک تجارت مجازی را انجام می دهید بدون اینکه حضور فیزیکی داشته باشید و تنها منبع مشتری شما اینترنت است، پس باید تبلیغات جستجوی پولی را برای افزایش مشتریان خود انجام دهید.

نتیجه گیری

هیچ کسب و کاری و وب سایتی نمی تواند بصورت آنلاین زنده بماند مگر اینکه از روش های محکم بازاریابی موتور جستجوگر پیروی کند. بازاریابی موتورهای جستجو با دستیابی به موقعیت های بالاتر در نتایج ارگانیک و یا موقعیت های بهتر برای تبلیغات، چارچوب، ابزارها و فرآیندهای لازم را به شما می دهد تا در موتورهای جستجو بیشتر نمایان شوید.

دو مؤلفه اصلی SEM ، SEO و PPC می توانند با هم هماهنگ عمل کرده و نتایج شما را به حداکثر برسانند.در دنیای تجارت آنلاین، هرگز انتخاب بین یکی از این دو نیست. هر دو ابزار قدرتمند در دیجیتال مارکتینگ شما هستند که می توانید برای تقویت حضور آنلاین خود از آنها استفاده کنید.

اولین کار شما این است که مطمئن شوید که یک وب سایت عالی دارید که کاربردی است و کار با آن آسان باشد، سپس روی محتوای خود کار کنید و بهترین نتیجه ممکن را به کاربران خود تحویل دهید. اجرای کمپین های SEM موفقیت آمیز آسان نیست، به مهارت های ویژه، تجربه زیادی و کار سخت نیاز دارد.

اگر شما این مهارت را ندارید، بهتر است آن را به متخصصان ممتاز سئو واگذار کنید و در وقت گران بهای خود صرفه جویی کنید و در عین حال شانس خود را برای به دست آوردن نتایج مورد نظر خود در سریعترین راه ممکن افزایش دهید.