بازاریابی پنهان یا Stealth Marketing که یک نوع استراتژی بازاریابی است که محصولی را برای افراد تبلیغ می کند، بدون اینکه آن ها متوجه شوند. این نوع بازاریابی به سرمایه کمی نیاز دارد، اما به خاطر خلاقیتی که در آن به کار می رود، فروش و ارزش محصول را به طور غیر مستقیم افزایش می دهد.
در واقع در تکنیک بازاریابی پنهان یا مخفی ، متخصصان به طور خیلی نامحسوص محصول یا خدماتی را در بین مردم رواج می دهند و ذهن افراد را به سمت هدف و مقصدی که می خواهند هدایت می کنند.

نمونه هایی از بازاریابی پنهان

نمونه هایی از بازاریابی پنهان

نمایش محصولات \ برند ها از طریق فیلم و ورزش

از بین همه روش های بازاریابی مخفی ، این شاید بهترین روش برای جذب مخاطب به سمت یک محصول خاص باشد. از نمایش محصولات در صحنه های مربوط به فیلم گرفته تا ایجاد هیاهو در مسابقات مهم ورزشی مانند مسابقات T20، جام های جهانی و … برای جذابیت بیشتر مخاطبان معجزه می کند.

انجمن های آنلاین

ارتباطات مجازی در مجامع، توجه مصرف کننده را نسبت به محصول افزایش می دهد. این کار روحیه افراد را در یک فضای مثبت قرار داده و آن ها را به طور طبیعی به کالا علاقه مند می کند. چنین مجامعی قدرت تشویق میلیون ها مشتری را برای ایجاد علاقه به یک محصول یا خدمات دارند.

تبلیغات محصولات و نمایش در مراکز

چه قبل و چه بعد از عرضه محصول، نمایش محصولات در مراکز خرید، باعث توجه مشتریان و ارتباط با آن ها می شود. ارتباط و تعامل با مشتریان و گرفتن بازخورد های آن ها، می تواند باعث گسترش آگاهی و افزایش علاقه مخاطبان موثر باشد. اخیرا، ویترین های سه بعدی به عنوان روندی پیشرفت کرده و بازاریابان شاهد بازخورد های شگفت انگیز بازدید کنندگان هستند.

بازاریابی پنهان چه مزایایی دارد؟

ایجاد علاقه قبل از عرضه محصول

بازاریابی مخفی یک مزیت برای تبلیغ محصولات قبل از عرضه است. این امر به بازاریابان کمک می کند تا بتوانند آمادگی ذهنی مخاطبان هدف را در دست بگیرند و آن ها را وادار کنند تا به دنبال عرضه محصول باشند. در نتیجه، مردم منتظر عرضه محصول می مانند و زمانی که محصول عرضه می شود، برای برداشتن سهم خود، بدون توجه به قیمت، خود را به محل می رسانند.

این به شرکت کمک می کند تا سود های کوتاه مدت دریافت کند – چیزی که برای مشاغل معمولی غیر معمول است. با این وجود، در حالی که بازاریابان در حال برنامه ریزی بازاریابی مخفی هستند، باید به اندازه کافی مراقب باشند تا استراتژی های خود را برنامه ریزی کنند تا باعث سر و صدای بازار شود.

صرفه جویی در هزینه

زمانی که از بازاریابی پنهان استفاده می کنید، می توانید به راحتی از هزینه های تبلیغات تکراری در کانال های مختلف جلوگیری کنید. این باعث صرفه جویی در هزینه های زیادی می شود و از هزینه های غیرضروری جلوگیری می کند.

ساخت تصویر برند

بازاریابی پنهان بدون شک اولین قدم برای ایجاد یک تصویر برند قوی در بین توده برند های دیگر است. ارتباط مصرف کننده و برند در زمان جلب توجه متوقف نمی شود. این کار بیشتر به سمت ارتباط با برند تجاری و سپس فراخوانی نام تجاری و در نهایت تبدیل شدن به یک مشتری وفادار می رود.

همه این موارد تنها درصورتی امکان پذیر می شود که مصرف کنندگان برای اولین بار از محصول یا نام تجاری تأثیر خوبی گرفته باشند. این با استفاده از یک روش منحصر به فرد تبلیغاتی ساخته می شود.

سخن آخر

بسیاری از مردم اعتقاد دارند که بازاریابی پنهان یک روش غیر اخلاقی است و با این روش مردم فریب می خورند. اما خیلی از شرکت ها نمی خواهند به طور مستقیم برای مخاطبان آزاردهنده باشند یا توان تبلیغات به طور مستقیم را ندارند. عده دیگری هم اعتقاد دارند که تبلیغات غیر مستقیم تاثیر گذاری بیشتری دارد.

اما همانطور که گفتیم بازاریابی پنهان یکی از تاثیرگذارترین استراتژی بازاریابی به خصوص برای محصولات جدید می باشد. برای اینکه بتوانید یک استراتژی موثر در این زمینه ایجاد کنید باید برنامه ریزی داشته باشید. زیرا اگر کار اشتباهی انجام بدهید، این اشتباه مطمئنا تاثیر منفی بر برند و اعتبار شما خواهد داشت.

امیدوارم این مطلب برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید. 😊🌹

منبع: marketing91