بازاریابی B2C به تاکتیک ها و استراتژی هایی اشاره دارد که در آن یک شرکت محصولات و خدمات خود را برای افراد مختلف تبلیغ می کند.

در مورد بازاریابی B2B و B2C اختلافات زیادی وجود دارد، برخی از مهم ترین تفاوت ها شامل روند خرید و فروش، هزینه خرید و … می باشد.

مصرف کنندگان پس از تحقیقات و با دقت کافی معمولاً کالاها و خدمات را براساس نیاز فوری خود جستجو می کنند تا سریع تر خرید کنند. این امر کمک می کند تا بازاریاب های B2C شانس بیشتری برای تأثیر گذاری بر رفتار مصرف کنندگان داشته باشند.

به همین دلیل کمپین های موفق B2C معمولاً واکنش های عاطفی را تحریک می کنند، در حالی که کمپین های B2B بر ارائه ارزش فوری تمرکز می کنند. دانستن این تفاوت ها و ایجاد تغییرات مناسب در استراتژی بازاریابی، نتایج شما را بهبود می بخشد.

مشاغلی که روی بازاریابی B2C تمرکز می کنند اصول مراحل را رعایت می کنند، عادات خرید مشتریان خود را تحقیق می کنند و با آن آشنا هستند و تاکتیک های رقبای خود را از نزدیک رصد می کنند، زیرا شناختن این چالش ها بسیار مهم است.

آنچه که بازاریابان B2C اولویت اصلی قلمداد می کنند:

بازاریابی B2C چیست و چرا مهم است؟

بازاریابی B2C

برای کمک به تجزیه و تحلیل بازاریابی B2C و دلیل اهمیت آن، ما در مورد اصطلاح و خود صنعت شفاف سازی می کنیم.

برای این کار ما نمونه هایی از استراتژی های موفق B2C را به همراه بزرگترین چالش ها، بهترین شیوه ها و پیش بینی های آینده بیان کردیم.

بزرگترین چالش های بازاریابی B2C

بازاریابی B2C تا به امروز یکی از محبوب ترین استراتژی های تجاری است، اما هنوز موانع بالقوه ای وجود دارد که همه بازاریاب های B2C باید از آن آگاه باشند.

بیایید برخی از بزرگترین چالش ها و نحوه غلبه بر آن ها را بررسی کنیم.

بزرگترین چالش برای بازاریابان B2C دستیابی و جذب مشتریان به عصر دیجیتال است. مصرف کنندگان به دنبال محتوا، سرگرمی و ارتباط هستند، بازاریابان B2C در تلاشند تا از فرصت های ایجاد شده به بهترین شکل استفاده کنند.

تعدیل در افزایش انتظارات مشتری

مصرف کنندگان کنترل بیشتری نسبت به گذشته دارند. آن ها همچنین غیرقابل پیش بینی تر از گذشته هستند.

9/10 مصرف کنندگان هزینه بالاتری را برای یک تجربه مشتری برتر پرداخت می کنند و 60٪ برای تجربه بهتر یک برند جدید را امتحان می کنند.

به همین دلیل است که در عصر دیجیتال، درگیر کردن مشتری ها و قطع نکردن ارتباط با آن ها ضروری است.

تلفن های هوشمند همراه با دسترسی تقریبا نامحدود به اینترنت و فراوانی منابع فناوری، به مصرف کنندگان امکان دسترسی 24/7 به هرگونه اطلاعات مورد نظر را داده است. به همین دلیل صاحبان مشاغل باید هرگونه آمادگی هنگام مواجه شدن با مشتریان خود را داشته باشند.

9/10 مصرف کنندگان انتظار دارند تعامل مداوم در هر کانال انتخابی خود را داشته باشند.

علاوه بر این امروزه بیشتر مصرف کنندگان مستعد این هستند که از همه برندها انتظار رفتار ایده آل داشته باشند. با افزایش این انتظارات آنچه که “تجربه خوب” را تشکیل می دهد، در حال افزایش است.

فرصت استفاده از شبکه های اجتماعی

بازاریابان B2C می توانند از طریق فروش، خدمات مشتری و از دید کلی جذب مشتری، رسانه های اجتماعی را ارتقا دهند.

فرصت برای برند های B2C به ویژه در رسانه های اجتماعی تقویت شده است. در طی ده سال گذشته تعداد کانال های اجتماعی در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته است.

کانال های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، پینترست و اسنپ چت یک مسیر مستقیم برای ایجاد ارتباط با مشتریان فراهم می کنند، اما همین ویژگی هایی که مکالمات فوری، شخصی و عمومی با مصرف کنندگان را تسهیل می کنند می توانند همزمان یکی از بزرگترین موانع شما نیز باشند.

پاسخگویی شرکت ها به همه مصرف کنندگان در تمام زمان ها در هر رسانه اجتماعی دشوار است. همچنین اگر سرگرم کننده، دائم و جذاب پاسخگوی آن ها نباشید، برند های دیگر این کار را می کنند.

همانطور که مایکل برنر گفت، بازاریاب های B2C باید همزمان با ارائه مطالب قوی، مرتبط و شخصی، راهی پیدا کنند تا بتوانند از آن فرصت بسازند.

بازاریابی B2C

زمان و منابع محدود

محدودیت های زمانی و منابع برای اکثر برند های B2C، به ویژه شرکت های جدید یا رو به رشد و یا SMB ها که سعی در مقیاس بهره وری، بازاریابی و تحقق و تحویل محصول دارند، مانعی اساسی است.

با کمک فناوری هر تیم بازاریابی B2C می تواند بسیاری از این محدودیت ها را که تهدید کننده بهره وری و توانایی شما در دستیابی به مشتریان است، کاهش دهد.

شما می توانید از نرم افزار برای خودکار سازی، مقیاس گذاری و تقویت استراتژی بازاریابی شخصی خود استفاده کنید و حتی برخی از کارهای روزمره خود را منسوخ کنید.

در نهایت این ابزارها بدون توجه به منابعی که در اختیار شما است به شما کمک می کنند تا کارایی و دسترسی بهتر به مشتری را افزایش دهید.

استفاده از داده های مشتری

بسیاری از بازاریابان B2C بر این باورند که این مهمترین چالش امروز است. در واقع دستیابی به این فرآیند تقریبا غیرممکن است. اما فناوری های جدید می توانند با اتوماتیک کردن فرآیند جمع آوری، استخراج، تجزیه و تحلیل و استفاده از داده ها به شما کمک کنند که شامل:

  • سیستم عامل داده مشتری: برای کمک به ذخیره و مدیریت کلیه اطلاعات مشتری شما.
  • یادگیری ماشین: برای کمک به یادگیری الگوریتم ها بدون نیاز به بروزرسانی دستی.
  • بازاریابی هوش مصنوعی: برای کمک به شما در مقیاس روند شخصی سازی.

جمع آوری کامل و کاربرد دقیق داده ها باعث سردرگمی بسیاری از بازاریابان B2C می شود.

با این حال داده های مشتری نیز بزرگترین دارایی شماست!

نکات اساسی بازاریابی B2C

بازاریابی B2C

برای دستیابی به موفقیت به عنوان یک بازاریاب B2C مهم است که در ضمن رسیدن پیام های کاملاً متناسب در مناسب ترین زمان برای دستیابی به مصرف کنندگان خود اقدام کنید.

در اینجا به سه روش با تمرکز روی شخصی سازی و ایجاد تعامل یک به یک پرداخته شده:

ایمیل های یادآوری ارسال کنید.

با ارسال پیام های مهم و حساس به زمان، یادآوری های ایمیل به عنوان یک راه به موقع برای ارتباط با مصرف کنندگان عمل می کند.

یادآوری ایمیل به طرز شگفت انگیزی پاسخ می دهد، زیرا برند شما را دائماً در ذهن مشتریان تذاعی می کند، که به نوبه خود به تسهیل و تبدیل به فروش کمک می کند.

برنامه های VIP انحصاری ایجاد کنید.

یکی از بهترین راه ها برای جلب مشتریان دائمی و افزایش تعامل، از طریق قدرت برنامه های VIP است. مشتریانی که جزئی از برنامه های VIP هستند از مزایا و معاملات یک برند بهره مند می شوند.

همانطور که مشتریان خیلی از مزایای اضافی را دوست دارند، بدین وسیله داستان خود را با دوستان و همکاران به اشتراک می گذارند و به عبارتی سفیر برند شما خواهند شد.

این بدان معنی است که مشتریان دائمی به منظور استفاده از برنامه های ویژه که به نوبه خود انگیزه بیشتری برای مصرف پول در مشتریان ایجاد می کنند، تشویق می شوند تا هزینه بیشتری خرج کنند و به برند کمک کند تا درآمد را افزایش دهد.

حفظ بازاریابی با افزایش بازخورد

بازاریابی مشتری یک تاکتیک مؤثر است که می تواند باعث شود یک بازدید کننده وب سایت که در جستجوی سایت شما است، صفحه دیگری را ( غالباً از یک رقیب ) ترک کند.

تبلیغات CRM می تواند به شما کمک کند تا از نتایجی که از قبل در اختیار دارید استفاده کنید:

مصرف کنندگان (که از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند) و داده ها (درباره رفتار آنلاین آن ها).

آینده بازاریابی B2C شخصی سازی است

استراتژی های بازاریابی انبوه سنتی منسوخ شده اند. بیلبوردهای تبلیغاتی، تبلیغات تلویزیونی و … دیگر جذابیت سابق را ندارند.

استراتژی بازاریابی B2C شما باید آن خواسته های اصلی و شخصی مشتریان را برآورده سازد.

بازاریابان B2C به ابزارهای مورد نیاز برای دستیابی به مشتریان جدید و تقویت روابط مشتری موجود، (در درجه اول با شخصی سازی مطالبی که در اختیار شما می گذارند) دسترسی دارند.

بیشتر از هر زمان دیگر تیم های بازاریابی B2C می توانند کمپین های شخصی سازی شده با کیفیت بالا را ایجاد کنند و در یک محیط فوق العاده رقابتی موفق شوند.