بازاریابی YouTube اغلب توسط بازاریابان شبکه های اجتماعی نادیده گرفته می شود. برخی فکر می کنند YouTube به عنوان یک شبکه رسانه اجتماعی محسوب می شود. دیگران آن را بیشتر یک پلتفرم ویدیویی آنلاین می دانند.

در هر صورت، فرصت های بیشماری برای بازاریابی در یوتیوب وجود دارد – به ویژه اگر مخاطبان شما در این سیستم عامل باشند و رقبای شما نیز در آن حضور نداشته باشند. YouTube ماهانه دو میلیارد کاربر ورود به سیستم در سراسر جهان دارد و به عنوان پرکاربردترین پلت فرم آنلاین در میان بزرگسالان ایالات متحده رتبه بندی شده است.

بنابراین از این نظر، اینکه YouTube از معیارهای شبکه اجتماعی برخوردار باشد یا نه بی ربط است. باید گفت که از همه محبوب تر است. اما با بارگذاری بیش از 500 ساعت ویدئو در هر دقیقه، گفتن بازاریابی موثر YouTube راحت تر از انجام آن است.

خوشبختانه، ما برای شروع کار این استراتژی بازاریابی 10 مرحله ای YouTube را ارائه داده ایم. بیاموزید چگونه با تبلیغات YouTube و مشارکت های تأثیرگذار کانال خود را بهینه کنید، اشتراک ها را افزایش دهید و دامنه خود را گسترش دهید.

7 نکته در ترندهای بازاریابی برای تسلط به شبکه های مجازی

10 گام استراتژی بازاریابی YouTube

مرحله 1. یک کانال YouTube برای تجارت ایجاد کنید

با باز کردن یک حساب Brand در Google شروع کنید.

با حساب عادی Google خود می توانید یک کانال YouTube ایجاد کنید، اما در صورت ایجاد، فقط شما می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. بعلاوه، این حساب تحت نام شما خواهد بود و بسته به تنظیمات شما، ممکن است بینندگان را به آدرس ایمیل شخصی شما متصل کند.

با یک حساب Brand، چندین کاربر مجاز می توانند به طور همزمان وارد سیستم شوند. حتی اگر در حال حاضر به این نیاز ندارید، گزینه خوبی است که با رشد کسب و کار خود در دسترس بمانید. با یک حساب Brand می توانید چندین کانال YouTube را نیز باز و مدیریت کنید.

مرحله 2. درباره مخاطبان خود اطلاعات کسب کنید

اگر به تازگی در YouTube کار خود را شروع کرده اید، کمی وقت بگذارید تا با اطلاعات جمعیتی YouTube آشنا شوید.

این شامل داده های کمی، مانند محل زندگی اکثر کاربران، محدوده سنی غالب (81٪ از افراد 15-25 ساله) و تنظیمات ترجیحی مشاهده (70٪ از زمان تماشای روشن است). اگر مخاطبان شما جوانتر باشند، شایان ذکر است که به احتمال زیاد محتوای کوتاه را جستجو می کنند.

تحلیل رده های سنی برای جستجو نوع محتوا

هرچه اطلاعات کیفی پیدا می کنید نیز جمع آوری کنید. به عنوان مثال، آیا می دانید در سال 2019، بیش از 99 میلیون ساعت فیلم مراقبه هدایت شده مشاهده شده است؟ یا اینکه بین سال های 2017 و 2019 بیننده فیلم های دارای “صرفه جویی در”، یا “چگونه به صرفه می شود” 10 برابر افزایش یافته است.

با داشتن یک کانال YouTube برای تجارت، به یک برگه Analytics دسترسی دارید. اگر قبلاً یکی از آن ها را فعال کرده اید، برای کسب اطلاعات در مورد مخاطبان YouTube خود از این برگه استفاده کنید. زمان تماشا و آمار جمعیتی موجود را کنترل کنید. آیا آن ها فرضیات شما را تأیید می کنند؟ چقدر همخوانی مخاطبان در کانال های اجتماعی دیگر شما وجود دارد؟

آنالیز یوتیوب

اگر بینندگان نظراتی گذاشته اند، آن ها را بخوانید تا ببینید در مورد علایق و تنظیمات آن ها چه چیزی می توانید بیاموزید. از تب Community نیز بازدید کنید. اگر مورد خاصی وجود دارد که می خواهید بدانید، این مکان خوبی برای ارسال سوال یا ایجاد نظرسنجی است.

مخاطبان YouTube خود را با سایر مخاطبان اجتماعی خود مقایسه کنید. محتوای مخاطبان خود را که بیشتر با آن ها در ارتباط هستند شناسایی کنید و از آن ها برای ایده پردازی ایده های ویدیویی استفاده کنید. برای ایجاد محتوا برای مخاطبانی که دارید و مخاطب مورد نظر که قصد دارید رشد کنید برنامه ریزی کنید.

مرحله 3. درباره رقبای خود تحقیق کنید

بعدی: تجزیه و تحلیل رقابتی. مانند هر سیستم عاملی، YouTube فضای رقابتی است. با انجام حسابرسی از رقبا، می توانید نحوه اندازه گیری کانال خود را شناسایی کرده و فرصت ها را شناسایی کنید.

شناخت رقبا

با شناسایی سه تا پنج رقیب شروع کنید. اگر مطمئن نیستید، برنامه کلمات کلیدی رایگان Google Ads را امتحان کنید تا ببینید کدام شرکت ها برای کلمات کلیدی مرتبط با نام تجاری شما رتبه بندی می کنند. یا ببینید چه کانال هایی در جستجوهای YouTube برای کلمات کلیدی مشابه نشان داده می شوند. (پس از زدن جستجو، نتایج را توسط کانال فیلتر کنید.)

معیارهای کلیدی مانند تعداد مشترکین و آمار بازدید را ضبط کنید تا بتوانید از آن ها به عنوان معیارهای کانال خود استفاده کنید. به عناوین و توضیحات نگاه کنید تا ببینید از چه کلمات کلیدی استفاده می کنند. نظرات این فیلم ها را بخوانید تا ببینید مردم چه می گویند. به احتمال زیاد مخاطبان آن ها با مخاطبان شما مطابقت دارد.

انجام SWOT

تجزیه و تحلیل SWOT را برای شناسایی نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات ارائه شده توسط هر رقیب انجام دهید. این یک چارچوب خوب برای تشخیص کارکردن و کار نکردن است و در جایی که می توانید کانال YouTube خود را ایجاد کنید.

نکته حرفه ای: اطمینان حاصل کنید که رقبا در ویدئوهای شما تبلیغ نمی کنند! در صورت وجود، امکان مسدود کردن آن ها در Google’s ad manager وجود دارد.

مرحله 4. از کانال های مورد علاقه خود بیاموزید

اشتراکات و سابقه YouTube خود را مرور کنید. همانطور که این کار را انجام می دهید، تکنیک ها و قالب هایی را که توجه شما را جلب می کنند یادداشت کنید. چه چیزی مانع بازگشت شما به این کانال ها می شود؟ چگونه محبوب ترین کانال ها بازدیدها، اشتراک ها و تعامل را ایجاد می کنند؟

به ویدیوهای پرطرفدار YouTube نگاهی بیندازید. حتی اگر این فیلم ها هیچ ارتباطی با تجارت و صنعت شما نداشته باشند، چیزهای زیادی می توانید از آن ها یاد بگیرید. آیا همه این ویدئوها تولید بالایی دارند یا بیشتر راحت ضبط می شوند؟ بیشترین طول این فیلم ها کدام است؟ آیا آن ها میزبان دارند؟ آیا جلوه های ویژه یا همپوشانی متن اضافه می کنند؟

برندهای مورد علاقه خود را جستجو کنید و همان تمرین را انجام دهید. شروع به فکر کردن در مورد استراتژی بازاریابی محتوای YouTube خود کنید. چه نوع محتوایی برای برند شما منطقی است؟ آیا قصد دارید از YouTube برای قصه گویی، ارائه آموزش ها یا ایجاد نام تجاری خود به عنوان یک مد روز استفاده کنید؟ یا همه ی آنچه در بالاست؟

مرحله 5. فیلم های خود را برای به دست آوردن بازدید بهینه کنید

YouTube موتور جستجوی ویدیو است. مانند Google – که اتفاقاً مالک YouTube است – نتایج ویدئوها براساس عناوین، کلمات کلیدی، توضیحات و سایر عوامل رتبه بندی می شوند. سپس الگوریتم توصیه YouTube که 70٪ از آنچه مردم تماشا می کنند را تعیین می کند.

ویدئوهای خود را بهینه کنید تا بهترین شانس برای نمایش در نتایج جستجو و بازدید بیشتر را داشته باشند. برای بهینه سازی یوتیوب خود به این مقاله نگاهی بیاندازید.

مرحله 6. فیلم های خود را بارگذاری و برنامه ریزی کنید

اکنون که فیلم های خود را ایجاد و بهینه سازی کرده اید، وقت آن است که برای انتشار آن ها برنامه ریزی کنید.

برای بیشتر افراد 18-34 ساله، یوتیوب جای تلویزیون سنتی شبکه را گرفته است. اما لزوماً جایگزین انتظارات نشده است. مردم هنوز انتظار دارند فیلم ها – به ویژه وب سایت ها و سریال ها – با یک برنامه قابل اطمینان در دسترس باشند.

تجزیه و تحلیل کانال خود را بررسی کنید تا ببینید آیا روزی یا ساعتی وجود دارد که تمایل به تماشا و جذابیت بالایی دارد. هنگامی که بهترین زمان ارسال را مشخص کردید، هدف آن است که به طور منظم در این زمان منتشر کنید.

ابزارهای برنامه ریزی به شما امکان می دهد تا به طور خودکار تداوم خود را حفظ کنید. شما می توانید فیلم های YouTube خود را با Creator Studio یا با ابزاری مانند Hootsuite بارگذاری و برنامه ریزی کنید که به شما امکان می دهد انتشارات ویدئویی خود را با ارسال در کانال های اجتماعی دیگر از همان داشبورد ارتقا دهید.

مرحله 7. برای جذب فالوور کانال خود را بهینه کنید

با بهینه سازی کانال خود، یافتن و پیگیری خود را در YouTube برای افراد آسان تر کنید. در اینجا چند روش برای بهتر کردن حساب خود برای جستجو، بازدیدها و موارد زیر آورده شده است:

پروفایل YouTube خود را تکمیل کنید

اگر هنوز این کار را نکرده اید، مشخصات نهایی خود را در پروفایل YouTube خود اضافه کنید. قسمت های زیر را پر یا اضافه کنید:

شرح کانال: در برگه “درباره” پروفایل خود، یک نمای کلی غنی از کلمات کلیدی از آنچه افراد می توانند هنگام عضویت در کانال شما انتظار داشته باشند، ارائه دهید. پیوندها به وب سایت و حساب های اجتماعی خود را نیز در اینجا وارد کنید.

نماد کانال: نسخه ای با وضوح بالا از آرم خود را بارگذاری کنید.

هنر کانال: برای استقبال بینندگان از کانال خود از این فضای بنر استفاده کنید. این منطقه مکان خوبی برای تبلیغ برنامه کانال شما، یا نمایشگاه آینده، راه اندازی محصول یا خدمات است. با استفاده از این راهنما، بر الگوهای کانال هنری و کانال های رایگان مسلط شوید.

همچنین می توانید لیستی از کانال های برجسته را به پروفایل خود اضافه کنید. سایر کانال های YouTube متعلق به خود را مشخص کنید یا به مشترکان دسترسی آسان به سایر منابع YouTube را که ممکن است به آن ها علاقه داشته باشند، امکان پذیر کنید. با این کار، برند خود را با شرکت های رایگان همسو می کنید و به صفحه خود ارزش می بخشید.

به روز کردن پروفایل و بهینه سازی

لینک های شبکه های اجتماعی را به بنر خود اضافه کنید

بنر YouTube شما موقعیت اصلی برای افزودن چند پیوند کلیدی است. از این قسمت برای لینک دادن به وب سایت، کانال های اجتماعی دیگر یا حتی درخواست اشتراک خودکار استفاده کنید. آنچه را که بیشترین اهمیت را برای شرکت شما دارد از قبل قرار دهید.

ایجاد یک تریلر کانال

درست مثل یک پیش پرده فیلم، تریلر کانال YouTube شما فرصتی برای پیش نمایش کانال شما است. تریلرهای کانال وقتی بازدیدکننده ای که اشتراکی در صفحه شما ندارد به طور خودکار پخش می شود. بنابراین بهتر است تصور کنید که آن ها در صفحه شما و احتمالاً نام تجاری شما برای آن ها جدید هستند.

نام تجاری خود را به بینندگان جدید معرفی کنید. نگاهی محرمانه از آنچه بینندگان می توانند از کانال شما انتظار داشته باشند، ارائه دهید. پیش بینی کنید که بینندگان خواهان چه چیزهای بیشتری هستند. یک بیان تجاری پررنگ ارائه دهید. از همه مهمتر، دلیل خوبی برای مشاهده به بینندگان ارائه دهید.

فیلم ها را در لیست های پخش سازماندهی کنید

موارد الگوریتم YouTube را رها نکنید. لیست های پخش YouTube مجموعه ای از فیلم ها را به صورت خودکار پخش می کند – بنابراین بینندگان می توانند بدون هدایت به جای دیگری، کانال شما را تماشا کنند.

لیست های پخش خود را طوری تنظیم کنید که منسجم باشند و یک پیشرفت منطقی داشته باشند. یک سری آموزش ها را از سطح مهارت های مبتدی تا پیشرفته ترتیب دهید. مانند الگوریتم YouTube فکر کنید. اگر کسی ویدیوی اول شما را دوست دارد – چه نوع ویدئویی را می خواهد بعد تماشا کند؟

لیست های پخش را می توان با فیلم های خود ایجاد کرد، یا شامل فیلم های شریک است. به همین ترتیب، اگر شبکه YouTube دیگری را شروع کرده اید، ببینید آیا می توانید آن ها را ترغیب کنید ویدیوهای خود را به لیست پخش شان اضافه کنند.

می توانید لیست های پخش در YouTube ایجاد کنید، یا می توانید آن ها را با Hootsuite مدیریت کنید. فراموش نکنید که برای تقویت سئو سایت YouTube کلمات کلیدی مرتبط را در عناوین لیست پخش خود بگنجانید.

زیرنویس و ترجمه اضافه کنید

فقط 33٪ از محبوب ترین ویدیوهای YouTube به زبان انگلیسی هستند. و بیش از 60٪ بازدید کانال YouTube در خارج از کشور ساخته شده اند. با ابزار ترجمه داخلی YouTube، دسترسی فیلم های خود را گسترش دهید.

با افزودن زیرنویس به فیلم های خود شروع کنید. با این کار ویدیوی شما برای افراد غیربومی، افراد کم شنوا و افرادی که با صدای خاموش تماشا می کنند قابل دسترسی است. YouTube همچنین زیرنویس های خودکار را ارائه می دهد، اما نتیجه هرگز کامل نیست. اگر از آن ها استفاده می کنید، حتماً متن ها را برای خطاها ویرایش کنید.

YouTube Analytics را بررسی کنید تا مکان های برتر و زبان های زیرنویس برتر افراد را برای تماشای فیلم های شما انتخاب کند. از آنجا عنوان، شرح و متن خود را ترجمه کنید تا بتوانید زیرنویس تهیه کنید. شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید یا ترجمه های گسترده خود را از طریق گروه خود تأمین کنید – اما باز هم این گزینه بدون خطا نیست.

اگر برای ایجاد یک ویدیو تلاش کرده اید، ارزش دارد متن خود را ترجمه کنید یا اینکه می توانید هزینه اضافی یا هزینه بیشتری را بپردازید. به مخاطبان اجازه ندهید که فکر کنند شغل شما محدود است یا برای تجارتان ارزشی قائل نیستید.

مرحله 8. تبلیغات YouTube را امتحان کنید

تبلیغات YouTube می تواند روشی موثر برای گسترش سطح دسترسی شما به کانال تان باشد. آیا می خواهید کانال خود را رشد دهید؟ مخاطبی را هدف خود قرار دهید که فکر می کنید ممکن است به مطالب شما علاقه مند باشد.

آیا می خواهید برند، یک رویداد یا یک محصول جدید را تبلیغ کنید؟ تبلیغات YouTube نیز برای آن خوب است. سه برابر بیشتر مردم در مقایسه با تبلیغات تلویزیونی به تبلیغات ویدیویی آنلاین توجه می کنند.

تبلیغات YouTube در این چهار دسته موجود است:

  • تبلیغات در جریان قابل رد شدن
  • تبلیغات در جریان غیر قابل رد شدن (از جمله تبلیغات bumper)
  • تبلیغات کشف ویدیو (که قبلاً به عنوان تبلیغات در نمایش شناخته می شد)
  • تبلیغات غیر ویدیویی (به عنوان مثال، پوشش ها و آگهی ها)

مرحله 9. کار با اینفلوئنسر را امتحان کنید

یکی از بهترین راه ها برای به نمایش گذاشتن نام تجاری خود و جلب مخاطبان بیشتر در YouTube، کار با اینفلوئنسر است.

طبق گفته های گوگل، 60٪ از مشترکان YouTube به احتمال زیاد توصیه های خرید از خالق مورد علاقه خود را در مورد شخصیت فیلم تلویزیونی مورد علاقه خود دنبال می کنند. چرا؟ ارتباط با سازندگان اغلب آسان تر است. با مشارکت مناسب، سازندگان می توانند این اطمینان و اعتماد را به برند شما منتقل کنند.

وقتی صحبت از این مشارکت ها می شود، بگذارید اینفلوئنسر صحبت کند. هرچه کنترل بیشتری روی مشارکت اعمال کنید، تأثیر بیشتری بر برند خود خواهید داشت.

Schick برای ترویج راه اندازی تیغ جدید، با MsVaughnTV و سایر تأثیرگذاران YouTube همکاری کرد. به هر یک از اینفلوئنسرها فرصت داده شد تا ایده ای ایجاد کنند که برای آن ها طبیعی باشد. این روش برای کشف محصول طبیعی تر نیز باعث شده است: 50٪ از بازدیدهای ارگانیک کمپین از افرادی است که در حال مرور محتوا در YouTube هستند.

مرحله 10. تجزیه و تحلیل و تطبیق

با راه اندازی کانال YouTube خود، وقت آن است که موفقیت و شکست های خود را بسنجید. در بازاریابی YouTube باید انواع آزمایش ها را انجام دهید. همه چیز کارساز نیست و تا زمانی که از آن بیاموزید اشکالی ندارد.

از YouTube Analytics برای نظارت بر رشد کانال و پیگیری عملکرد فیلم های خود استفاده کنید. هنگامی که ویدیوی جدیدی منتشر می کنید، توجه داشته باشید:

  • تغییرات قابل توجهی در تعداد مشترکان
  • اطلاعات جمعیتی مخاطبان جدید یا درحال تغییر
  • مکان های پخش فیلم و منابع ترافیک
  • گزارشات دستگاه (تلفن همراه، دسکتاپ، تلویزیون های هوشمند و غیره)

آنچه شما پیدا کردید باید استراتژی بازاریابی YouTube شما را در جهت پیشرفت آگاه کند. معیارهای کیفی را نیز دست کم نگیرید. نظرات را بخوانید تا دقیقاً نظر مردم را درباره ویدیوی تان را بدانید. برای دیدن آنچه مردم در مورد آن صحبت می کنند، اغلب از Community tab بازدید کنید.


5 ابزار بازاریابی YouTube برای مشاغل

با این ابزارها، روال بازاریابی YouTube خود را افزایش دهید.

YouTube Audio Library

YouTube Audio Library

تقریباً هر ویدیوی موفق YouTube با موسیقی و جلوه های صوتی همراه است. اما این بدان معنا نیست که استفاده از همه آهنگ ها و صداها رایگان است. با تهیه مستقیم منبع از کتابخانه صوتی رایگان YouTube، از نقض حق نسخه برداری خودداری کنید.

Canva

Canva

کانال و ویدیو خود را با الگوهای پیش آماده از Canva ایجاد کنید. این ابزار دسترسی به کتابخانه گسترده عکس آرشیوی و امکاناتی را فراهم می کند که امکان شخصی سازی برند تجاری کامل را فراهم می کند. بهترین قسمت این است که شما مجبور نیستید برای طراحی زحمتی بکشید، Canva این کار را برای شما انجام می دهد.

Hootsuite

Hootsuite

پلت فرم YouTube شامل ابزارهای برنامه ریزی داخلی و تجزیه و تحلیل است. اما اگر چندین کانال رسانه اجتماعی را مدیریت کنید یا با یک تیم کار کنید، Hootsuite کارهای زیادی را برای شما انجام می دهد.

با داشبورد مرکزی، پیگیری تقویم های محتوا و اختصاص وظایف به اعضای مختلف تیم آسان است. فیلم ها را برای YouTube و سایر شبکه های اجتماعی خود به طور همزمان برنامه ریزی کنید و ببینید که چگونه بازاریابی YouTube در استراتژی گسترده شما در شبکه های اجتماعی متناسب است.

آیا می خواهید حتی بیشتر صرفه جویی کنید؟ همچنین می توانید نظرات را در مورد ویدیوهای YouTube خود از داشبورد Hootsuite مدیریت کنید.

Mentionlytics

Mentionlytics

Hook Mentionlytics را به داشبورد Hootsuite خود اضافه کنید و ردیابی هرگونه ذکر نام تجاری خود را در YouTube شروع کنید. با استفاده از این ابزار می توانید برگه های ویدیوهای ایجاد شده درباره نام تجاری خود، نظراتی را که از شما نام می برند و موارد دیگر نگه دارید. قدردانی خود را از نظرات مثبت نشان دهید، و همچنین برای بازخوردهای منفی نیز منفی نشان دهید. وقتی شرکت ها نظرات خود را جدی می گیرند، مشتریان از آن استقبال می کنند.

Channelview

Channelview

Channelview و ابزار همراه آن Channelview Insights حداکثر 10 کانال مختلف YouTube را کنترل می کند. این برای بازاریابان YouTube که چندین مشتری را مدیریت می کنند یا برای مارک هایی که کانال های مختلفی برای موضوعات مختلف دارند، ایده آل است. Channelview به شما امکان می دهد جریان کاری خود را ساده کرده و تلاش های بازاریابی YouTube خود را در سراسر کشور بسنجید. تصویر کاملی از نحوه کارکرد همزمان کانالهای YouTube خود دریافت کنید تا بتوانید لیست های پخش را اصلاح کرده و مشترکان را تقویت کنید.