آیا یک وب سایت قدیمی دارید که در گذشته روز های بهتری داشته است؟ یا وب سایتی دارید که چند سال آفلاین بوده است؟ در این پست، توضیح خواهیم داد که برای رسیدن به استاندارد های مدرن چه مواردی را باید بررسی کنید و همزمان چگونه سئو سایت قدیمی خود را بروز رسانی کنید.

ما سعی کرده ایم تمام موارد اصلی را که باید به آن ها نگاه کنید، پوشش دهیم. البته، اگر از قبل می دانید که کدام بخش های سئو سایت قدیمی شما بروز رسانی شده است، می توانید برخی از مراحل را نادیده بگیرید.

اکنون زمان آن است که گرد و غبار را از صفحات قدیمی سایت خود پاک کنید و محتوای خود را تازه کنید. برای این کار همراه ما باشید تا با کمک هم سایتتان را زنده کنیم.

تنظیمات سایت را بررسی کنید

بررسی تنظیمات سایت قدیمی

قبل از شروع کاوش در اعماق وب سایت قدیمی تان، ابتدا در مورد هر تغییر بزرگی که می خواهید ایجاد کنید فکر کنید، مطمئن باشید وقتی که صرف می کنید ارزشش را دارد. شاید شما همیشه می خواستید نام دامنه یا ساختار URL خود را تغییر دهید، اما در زمان حیات سایت، این کار زحمت خیلی زیادی برای شما داشته است.

یا شاید می خواهید CMS خودر را تغییر داده و از یک چیز دیگر مانند وردپرس سود ببرید. نکته قابل توجه این است که اگر می خواهید تغییراتی در سراسر سایت ایجاد کنید، بهتر است از همان ابتدا این کار را برنامه ریزی کنید.

بررسی کنید که آیا دامنه قدیمی سایت شما هنوز فعال است؟

احتمالاً زمانی که وب سایت شما هنوز فعال بوده، شما دامنه خود را ثبت کرده اید، اما این لزوماً به این معنی نیست که دامنه شما اکنون نیز در دسترس باشد. برای همین ابتدا باید بررسی کنید که آیا دامنه قدیمی شما هنوز به شما تعلق دارد یا اینکه هنوز در دسترس است یا خیر. اگر دامنه شما به هر دلیلی دیگر در دسترس نیست، باید یک دامنه دیگر انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که تغییر نام دامنه شما دارای چندین اشکال است:

  • اگر وب سایت شما در گذشته محبوب بوده باشد، ممکن است اعتبار دامنه خوبی ایجاد کرده باشید. اعتبار دامنه نوعی ارزش است که کل سایت شما می تواند در طول زمان به دست بیاورد و بسیاری از مردم معتقدند که بر سئو سایت تأثیر زیادی می گذارد. بنابراین وقتی نام دامنه خود را تغییر دهید، هر اعتبار دامنه ای را که قبلاً به دست آورده بودید، از دست خواهید داد.
  • پس از این بروز رسانی، URL های قدیمی شما دیگر کار نمی کنند و باید برنامه سئو مناسبی برای انتقال محتوای سایت قدیمی به دامنه جدید خود داشته باشید. این می تواند کار زیادی داشته باشد، پس آن را دست کم نگیرید!
  • اگر به دنبال تغییر دامنه بدون تأثیر منفی در سئو سایت قدیمی خود هنگام بروز رسانی آن هستید می توانید به مقاله های قبلی ما در این مورد مراجعه کنید.

آیا CMS سایت شما بروز رسانی شده است؟ پلاگین های شما چطور؟

مورد بعدی که باید بررسی کنید این است که آیا CMS شما بروز است یا خیر. بسته به اینکه سایت شما چند ساله است، این می تواند به معنای همه چیز باشد.

همانطور که ترند ها و امکانات جدید در توسعه وب به وجود می آیند، یک CMS خوب می تواند این موارد را اتخاذ کرده و آن ها را به طور خودکار برای شما پیاده سازی کند. بنابراین ارزش آن را دارد که CMS خود را همیشه بروز نگه دارید. همچنین مطمئن شوید که از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و ابتدا تغییرات را آزمایش کنید.

تأثیر افزونه های قدیمی به این بستگی دارد که کدام افزونه را نصب کرده اید. اما از هر پلاگینی که استفاده می کنید، باید موارد فوق را بررسی کنید. در مورد آیتم ها هم همین طور، اگر خیلی قدیمی هستند یا دیگر پشتیبانی نمی شوند، می توانید آن ها را متوقف کنید. در حوزه توسعه وب، هرچه فناوری سایت شما قدیمی تر باشد، در برابر هکر ها آسیب پذیر تر می شوید، بنابراین سعی کنید در کنار بروز رسانی سئو چیز های دیگر را هم بروز نگه دارید.

نکته: اگر از وردپرس استفاده می کنید، می توانید از بخش سلامت سایت استفاده کنید یا افزونه Health Check را نصب کنید تا مطمئن شوید که تمام قسمت های ضروری سایت شما برای هدف شما مناسب هستند.

تنظیمات robots.txt یا ایندکس سازی سایت قدیمی خود را بررسی کنید

برخی از افراد ترجیح می دهند که سایت خود را در حالی که تغییرات بزرگی در آن ایجاد می کنند، noindex کنند تا از تاثیر بد بر کاربران جلوگیری کنند. اینکه آیا این کاری است که می خواهید انجام دهید یا نه بستگی به وضعیت فعلی سایت شما دارد.

برای عدم ایندکس شدن سایت خود، باید تغییراتی در فایل robots.txt خود ایجاد کنید. اما در حقیقت شما نباید با آن بازی کنید، مگر اینکه دقیق بدانید قصد انجام چه کاری را دارید.

مثلاً اگر کاربر Yoast SEO هستید، می توانید ایندکس سازی خود را در تنظیمات پیکربندی، بدون دست زدن به فایل robots.txt مدیریت کنید. یک راه ساده تر هم برای بروز رسانی سایت قدیمی خود در پشت صحنه استفاده از افزونه سئو WP Maintenance Mode است.

تنظیم حریم خصوصی داده خود را بررسی کنید

اگر سایت شما بیش از چند سال قدمت دارد، این احتمال وجود دارد که تنظیمات حریم خصوصی داده های شما به اندازه کافی برای استاندارد های مدرن خوب نباشد. به عنوان مثال، اگر سایت شما از کوکی ها استفاده می کند و رفتار کاربر را ردیابی می کند، اکنون درخواست مجوز از کاربران برای این کار در اکثر مناطق جهان یک الزام قانونی است.

به طور مشابه، اگر داده های کاربر را در سایت خود ذخیره کرده اید، باید مطمئن شوید که آن ها را به صورت ایمن ذخیره می کنید و از آن به روشی مطابق با قوانین استفاده می کنید. همچنین اگر آن داده ها، داده های کاربران قدیمی هستند، مطمئن ترین گزینه احتمالاً حذف همه آن ها است.

محتوای سایت قدیمی خود را بررسی کنید

بروز رسانی محتوای سایت قدیمی

در این قسمت شما باید تمرکز خود را بر بروز رسانی سئو محتوای سایت قدیمی خود بگذارید.

تحقیق کلمات کلیدی سایت خود را بروز رسانی کنید

وقتی نوبت به بروز رسانی محتوا در وب سایت قدیمی شما می رسد، بروز کردن استراتژی کلمات کلیدی شما می تواند شروع خوبی باشد. معمولاً کلماتی که مردم در جستجوی های خود استفاده می کنند در طول زمان تغییر ککرده و بروز رسانی می شود، بنابراین هر چه محتوای سایت شما قدیمی تر باشد، نیاز بیشتری به تمرکز بر سئو کلمات کلیدی دارید.

هنگام بررسی کلمات کلیدی خود، باید ببینید که آیا هنوز از مناسب ترین کلمات کلیدی برای سایت و مخاطبان خود استفاده می کنید یا خیر و آیا همچنان می توانید در رتبه بندی برای آن کلمات کلیدی نیز رقابت کنید.

همچنین جدا از تغییرات خود کلمات کلیدی، باید درستی استفاده از کلمات کلیدی در محتوای خود را بررسی کنید. پر کردن یک محتوا با تکرار زیاد از کلمات کلیدی مربوط به گذشته است و انجام این کار امروزه برای سئو بار منفی دارد. بنابراین وقتی به سراغ بروز رسانی محتوای خود می روید، مطمئن شوید که از کلمات کلیدی به روش طبیعی استفاده می کنید.

نکته: افزونه Yoast SEO می تواند به شما کمک کند تا بررسی کنید که آیا از بهترین کلمات کلیدی استفاده می کنید و آیا از آن ها به درستی استفاده می کنید یا خیر.

بررسی کنید که آیا محتوای شما نیاز به بروز رسانی دارد؟

در این بخش از سئو مهم است که پست ها و صفحات قدیمی سایت خود را بروز رسانی کنید تا آن ها را تازه و مرتبط نگه دارید. محتوای قدیمی ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شوند، برخی از این مشکلات با پاسخ به سؤالات زیر مشخص می شوند:

  • آیا کیفیت محتوا هنوز به اندازه کافی خوب است؟ کاربران مدرن اینترنت انتظار اطلاعات مفیدی را دارند که در قالبی خوانا ارائه شده باشد.
  • آیا اطلاعات شما دقیق و بروز شده است؟
  • آیا محتوای شما بر اساس آخرین دستورالعمل ها برای سئو بهینه شده است؟
  • شما باید به هر صفحه نگاهی بیندازید و انتقاد پذیر باشید. باید بررسی کنید که چه چیزی را می توانید بهبود ببخشید؟ آیا واقعاً نیاز دارید که هر صفحه ای را نگه دارید؟ آیا نیاز به بازنویسی کل مطلب دارید یا برخی تنظیمات کوچک کافی است؟ ممکن است مدتی طول بکشد تا همه محتوای قبلی خود را دریافت کنید. همچنین اگر برخی از صفحات شما به کار زیادی نیاز دارند، یهتر است مدتی آن ها را روی noindex تنظیم کنید تا زمانی که آن ها را بهبود ببخشید.

نکته: می توانید از بررسی خوانایی و سئو در افزونه Yoast SEO استفاده کنید تا محتوای خود را در بهترین حالت قرار دهید.

پیوند های داخلی و ساختار سایت خود را بررسی کنید

اطمینان از کیفیت بالا و بهینه سازی محتوای شما تنها نیمی از داستان است، محتوا باید قابل یافتن هم باشد. شما با پیوند دادن صفحات مرتبط به یکدیگر، دسترسی کاربران به محتوای خود را آسان تر می کنید.

به علاوه اگر مطمئن شوید که مهم ترین صفحات شما بیشترین لینک های داخلی را دارند، به گوگل کمک می کنید تا ساختار سایت شما را درک کند. در نتیجه، صفحات مرکزی (ما آن ها را محتوای شاخص می نامیم) احتمالاً در نتایج جستجو رتبه بالاتری خواهند داشت.

بروز رسانی سئو تکنیکال یک سایت قدیمی

بررسی سئو تکنیکال سایت قدیمی

سازگاری با موبایل یک الزام است

امروزه افراد بیشتری از دستگاه های تلفن همراه، مانند تلفن همراه و تبلت برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنند. در نتیجه، گوگل از سال 2019 به نمایه سازی تلفن همراه را برای اکثر سایت ها اولویت قرار داد است. این بدان معناست که اگر سایت شما در تلفن همراه خوب کار نکند، در نتایج جستجو رتبه بالایی نخواهد داشت.

در حقیقت امروزه مواردی مانند تغییر نوع طراحی به طراحی وب واکنش گرا یا تطبیقی ​​و بررسی قابلیت استفاده از تلفن همراه دیگر یک چیز خوب یا اضفی نیست بلکه یک نیاز است. برای این کار مطمئن شوید که همه چیز درست کار می کند و در همه اندازه های صفحه نمایش خوب به نظر می رسد.

Core Web Vitals و تجربه کاربری

در زمان اینترنت دایال آپ، همیشه باید صبورانه منتظر بارگذاری صفحات بود، اما از این موضوع زملان زیادی گذشته است. وجود صفحاتی که به سرعت بارگذاری می شوند امروزه یک انتظار اساسی از سمت کاربر است. البته بارگیری سریع تنها مورد توجه نیست، بلکه صفحات شما باید پس از بارگیری به خوبی نیز کار کنند. در سال 2021، گوگل فاکتور رتبه بندی جدیدی را برای اندازه گیری مواردی مانند این معرفی کرد. بنابراین باید مطمئن شوید که انتظارات گوگل را برای جنبه های زیر برآورده می کنید:

  • عملکرد بارگیری (چقدر سریع چیز ها روی صفحه ظاهر می شوند؟)
  • پاسخگویی (با چه سرعتی صفحه به ورودی کاربر واکنش نشان می دهد؟)
  • پایداری بصری (آیا در حین بارگذاری موارد روی صفحه حرکت می کنند؟)

جزئیات پشت این فاکتور ها کاملاً فنی هستند، اما ارزش آن را دارد که مطمئن شوید ضعف در سئوی تکنیکال شما مانع شما نمی شود.

بک لینک های بد را هنگام بروز رسانی سئو سایت قدیمی پاک کنید

یک یا دو بک لینک بد مشکل بزرگی نیست. اما اگر تعداد زیادی بک لینک بد به سایت شما اشاره می کنند، ممکن است گوگل متوجه یک الگو منفی شود و سایت شما را به عنوان هرزنامه علامت گذاری کند. بنابراین بک لینک های خود را بررسی کنید و اگر تعداد زیادی سایت با کیفیت پایین به شما لینک داده اند، آن ها را از بین ببرید.

میزان استفاده از رسانه خود را بررسی کنید

یکی دیگر از مواردی که در طول زمان تغییر می کند روش استفاده از تصاویر و ویدیو ها در سایت ها است. امروزه، تصاویر با کیفیت بالا مورد انتظار اکثر کاربران است و در مقابل انتظار می رود که این رسانه ها به سرعت بارگذاری شوند.

در همین حال، از زمان بروز رسانی قدیمی تر گوگل در سال 2011، ” محتوای به اصطلاح نازک ” موضوع مهمی برای سئو سایت ها بوده است. این بدان معناست که دیگر نمی توان صفحه ای داشت که فقط حاوی یک تصویر یا یک ویدیو باشد (حداقل اگر می خواهید رتبه بندی شود). همچنین فراموش نکنید که تصاویر خود را برای سئو نیز بهینه کنید.

بررسی دسترسی هنگام بروز رسانی سئو سایت قدیمی

از آنجایی که در سال های اخیر افراد بیشتری شروع به استفاده از اینترنت کرده اند، شما باید نیاز های بازدیدکنندگان مختلفی را برآورده کنید. اگر محتوای شما دسترسی پذیر باشد، به همه اجازه می دهد از محتوای شما لذت ببرند. البته این کار با انجام یک سری نتظیمات کوچک امکان پذیر است و شما نیازی به طراحی مجدد همه چیز ندارید. مثلاً بروز رسانی های ساده ای وجود دارد که می توانید انجام دهید، مانند افزودن متن جایگزین به تصاویر خود یا افزودن رنگ و جلوه به محتوا و…

داده های ساخت یافته

اگر می خواهید بهترین نتایج جستجو را در گوگل داشته باشید، باید شروع به اضافه کردن داده های ساختار یافته به سایت خود کنید. داده های ساختار یافته راهی است که به گوگل در مورد زمینه یا هدف انواع مختلف محتوا اطلاعات می هد.

برای مثال می توانید مطالب خبری خود را برچسب گذاری اخبار کنید تا Google آن را شناسایی کرده و محتوای شما را به بخش اخبار خود اضافه کند. حتی می توانید محصولات خود را با استفاده از داده های ساختار یافته برچسب گذاری کنید و شانس فهرست شدن در نتایج فروشگاهی Google را داشته باشید. حتی راه های زیادی وجود دارد که داده های ساختاریافته بتوانند محتوای شما را تقویت کنند، پس حتماً آن ها را امتحان کنید.

نکته: اگر افزونه Yoast SEO را دارید، به طور خودکار داده های ساختار یافته را به صفحات شما اضافه می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نوع محتوا را انتخاب کنید و افزونه بقیه موارد را بر عهده خواهد داشت.

شروع به انتشار و اشتراک گذاری کنید

انتشار محتوای جدید

تا کنون مسیری طولانی ای را پشت سر گذاشته ایم و وقت آن رسیده است تا شروع به انتشار و اشتراک گذاری کنیم.

تنظیمات robots.txt و نمایه سازی خود را دوباره بررسی کنید

نمایه سازی خود را یک بررسی نهایی کنید و مطمئن شوید صفحاتی که می خواهید گوگل ایندکس کند قابل خزیدن هستند. برای این کار می توانید با بررسی robots.txt یا تنظیمات نمایه سازی خود شروع کنید. در این مرحله استفاده از سرچ کنسول گوگل می تواند کمک بزرگی برای شما باشد.

از سایت خود نقشه تهیه کنید، این نقشه به گوگل اطلاع می دهد که سایت شما برای نمایه سازی مجدد آماده بوده و تغییرات را به گوگل اطلاع می دهد. سرچ کنسول هرگونه خطای خزیدن را علامت گذاری می کند، بنابراین می توانید به راحتی بررسی کنید که آیا همه چیز به درستی تنظیم شده است یا خیر.

شروع (دوباره) انتشار و به اشتراک گذاری محتوا

اکنون برای آخرین مرحله در بروز رسانی سئو سایت قدیمی خود، انتشار محتوا را دوباره شروع کنید. انتشار منظم محتوا و اشتراک گذاری آن در رسانه های اجتماعی به شما کمک می کند تا دیگران را از سایت خود آگاه کنید. به علاوه ممکن است بتوانید طرفداران و دنبال کنندگان جدیدی هم به دست آورید.

همچنین اگر صفحات رسانه‌ های اجتماعی شما نیز قدیمی هستند، آن ها را نیز بروز رسانی کنید تا به مردم اطلاع دهید که سایت شما بازگشته و آماده استقبال از آن هاست.

منبع:

yoast.com