گوگل دو پیشرفت در Search Console ایجاد کرده است که برای مفید تر کردن گزارش ها برای دارندگان سایت طراحی شده است. گوگل سرچ کنسول دو ویژگی جدید دارد که برای بهبود کارایی تجزیه و تحلیل داده ها در گزارش ها طراحی شده است.

دارندگان سایت اکنون می توانند از Search Console برای فیلتر کردن داده ها با بیان منظم (regex) و همچنین حالت مقایسه اصلاح شده که بیش از یک معیار را پشتیبانی می کند، استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ویژگی های جدید و چگونگی کمک به تجزیه و تحلیل داده ها در Search Console به مطالعه ادامه دهید.

فیلتر های Regex یا بیان منظم

گزارش های Search Console اکنون از regex پشتیبانی می کنند که به ایجاد کوئری پیچیده تر و فیلتر های مبتنی بر صفحه کمک می کند. گوگل توضیح می دهد که چگونه با افزودن پشتیبانی regex به صاحبان سایت اجازه می دهد داده های جستجوی بیشتری را بگیرند:

“به عنوان مثال، بگذارید بگوییم شرکت شما “گربه و سگ” نامیده می شود اما گاهی اوقات به اختصار “c & d” نیز نامیده می شود. با تعریف و استفاده از فیلتر regex می توانید تمام کوئری های مربوط به برند و کسب و کارتان را به هر شیوه ای که نوشته شده باشند، ثبت و بررسی کنید.

ایجاد فیلتر Regex در سرچ کنسول

قبلاً، گوگل سرچ کنسول موارد پیچیده مانند کوئری های حاوی یکی از چند رشته (متن) اختیاری را پشتیبانی نمی کرد. این فقط به دارندگان سایت اجازه می دهد تا نمایش داده ها و URL های صفحه را طبق سه الگو فیلتر کنند:

  • شامل یک رشته خاص باش
  • شامل یک رشته خاص نباشد
  • دقیقاً مطابق با یک رشته باشد

برای استفاده از فیلتر جدید regex، با ایجاد یک کوئری یا فیلتر صفحه شروع کنید، سپس منوی کشویی را انتخاب کرده و سفارشی را انتخاب کنید. به روزرسانی در صفحه راهنمای گزارش عملکرد Search Console در مورد استفاده از فیلتر های regex موارد زیر را یادداشت می کند:

  • سرچ کنسول به طور پیش فرض مطابقت جزئی را نشان می دهد، به این معنی که عبارت منظم می تواند در هر نقطه از رشته مورد نظر مطابقت داشته باشد، مگر اینکه شامل نویسه های ^ یا $ باشد که به ترتیب از ابتدا یا انتهای رشته نیاز به مطابقت دارد.
  • کوئری های پیش فرض را با تطبیق حساس به حروف بزرگ. دارندگان سایت می توانند “(؟ i)” را در ابتدای رشته بیان منظم یاهمان regex برای موارد منطبق بر حروف کوچک و بزرگ مشخص کنند. مثال: (؟ i) https
  • نحو بیان منظم (regex) نامعتبر هیچ مطابقی نخواهد داشت.

برای کمک بیشتر در زمینه ایجاد فیلتر های regex، گوگل به یک ابزار آزمایش زنده اشاره می کند که می توانید در اینجا پیدا کنید.

گوگل اعلام می کند که برای محافظت از حریم خصوصی کاربر یا به دلیل محدودیت های ذخیره سازی، در برخی مواقع کوئری ها و صفحات نمایش داده می شوند اما در دسترس نیستند. در این موارد، هنگامی که فیلتر مربوطه روی نمایشگر ها یا صفحات اعمال می شود، گوگل یادآوری می کند و این پیام را به شما اعلام می کند..

حالت مقایسه یا Comparison Mode اصلاح شده است

دارندگان سایت برای پاسخگویی به سؤالات مبتنی بر مقایسه از حالت مقایسه یا Comparison Mode در سرچ کنسول استفاده می کنند. در حال حاضر، اگر بیش از یک معیار انتخاب شود، جدول دارای یک ستون مقایسه با تفاوت نسبی در درصد نیست.

حالت مقایسه اصلاح شده اکنون از مواردی که بیش از یک معیار انتخاب شده است پشتیبانی می کند. پیشرفت در رابط تقریباً مساحت موجود برای جدول داده را دو برابر می کند، و مشاهده نتایج را در کنار هم آسان تر می کند.

تغییرات مقایسه در سرذچ کنسول

حالت مقایسه اصلاح شده گوگل سرچ کنسول از فیلتر جدید regex برای نمایش داده ها و صفحات نیز پشتیبانی می کند.

در حالی که حالت مقایسه اکنون اجازه می دهد تا بیش از یک معیار مقایسه شود، فقط یک فیلتر در هر بار می تواند برای این معیار ها اعمال شود. افزودن فیلتر مقایسه جدید جایگزین مقایسه موجود خواهد شد. این به روزرسانی ها در Search Console اکنون در دسترس همه دارندگان سایت است و شما می توانید از آن ها استفاده کنید و داده های بیشتری به دست بیاورید.

همچنین در صورتی که می خواهید برای گرفتن گزارش هایی بهتر و قوی تر اقدامی انجام دهید، شما می توانید نحوه اتصال گوگل سرچ کنسول (Search Console) به گوگل آنالیتیکس را در وبلاگ ما مطالعه کنید.