انجام سئو بدون دسترسی به بهترین ابزار های سئو می تواند فرآیندی زمان بر و چالش برانگیز باشد. ام شما به عنوان یک متخصص سئو، می خواهید کارهای بیشتری را در زمان کمتری به پایان برسانید.

اینترنت تکامل یافته است و موتور های جستجوی بزرگی مانند گوگل اکنون هنگام تعیین نتایج جستجوی خود به نوع دیگری از اطلاعات نگاه می کنند. برخی از این موارد شامل کلمات کلیدی صحیح، لینک ها، ساختار محتوا و بسیاری از ویژگی های دیگر است که باعث می شود سایت شما در گوگل رتبه بالاتری داشته باشد.

این نه تنها برای نتایج جستجوی ارگانیک گوگل بلکه برای PPC (پرداخت به ازای کلیک) و سایر کمپین های بازاریابی نیز مهم است. برای اطمینان از رعایت قوانین رتبه بندی، باید از بهترین ابزار سئو استفاده کنید.

چه بخواهید بهترین شرایط برای استفاده را داشته باشید یا مشکلات وب سایت خود را شناسایی کنید، ابزارهای سئو برای مطابقت با هر نیاز شما وجود دارد. ابزارهای سئو همچنین به شما کمک می کنند تا وظایف را در سریع ترین زمان ممکن و به بهترین شکل انجام دهید.

در حقیقت ابزار ها بر اساس عملکرد سئو طبقه بندی می شوند. در ادامه می خواهیم تعدادی از بهترین ابزار های سئو را در اختیارتان قرار دهیم:

1. Google Search Console

Google Search Console بهترین ابزار سئو.

Google Search Console یکی از بهترین ابزار های سئو رایگان است که به شما کمک می کند رتبه وب سایت خود را در SERP گوگل بدانید. Google Search Console که قبلاً به عنوان ابزار وب مستر شناخته می شد، داده هایی را مانند Google Analytics در اختیار شما قرار می دهد اما به روشی ساده تر و سر راست تر.

این ابزار بر دو حوزه اصلی تمرکز دارد. جستجو و بهینه سازی، این ابزار به شما کمک می کند تا درک کنید که کاربران گوگل چگونه وب سایت شما را می بینند. این ابزار راه هایی را برای بهینه سازی محتوای شما برای رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل پیشنهاد می کند.

Google Search Console یکی از بهترین مکان‌ هایی است که می‌ توانید از داده‌ ها و داده‌ های کلیدی قابل اعتماد در مورد نحوه رتبه‌ بندی سایت توسط Google مطمئن شوید.

تنها چیزی که نیاز دارید یک اکانت Google Search Console است که پس از ثبت نام، کدی برای افزودن به وب سایت به شما داده می شود. با این حساب، می توانید کنترل کنید که وب سایت شما چگونه دیده می شود و چه چیزی ایندکس می شود.

این ابزار بسیار مفیدی است، مخصوصاً برای وب سایت های جدید. چرا که به صاحبان وب سایت اجازه می دهد تا صفحات وب را برای فهرست بندی جستجو ارسال کنند.

2. Google Ads keyword planner

 Google Ads keyword planner

ابزار Google Keyword Planner یک منبع عالی برای ایجاد کلمه کلیدی بر اساس حداکثر ده کلمه کلیدی اولیه یا از یک وب سایت یا URL است. این فهرست به شما یک لیست کلمات کلیدی را نشان می دهد که به کمپین PPC شما کمک می کند.

با استفاده از این ابزار، ایده های متنوعی از کلمات کلیدی و گروه های تبلیغاتی را دریافت می کنید، می توانید عملکرد کلمات کلیدی مختلف را در حال حاضر مشاهده کنید و حتی می توانید کلمات کلیدی مختلف را در لیست برای ایجاد عبارات جدید ترکیب کنید.

Google Ads keyword planner چهار گزینه دارد که عبارتند از:

 • جستجوی ایده های کلمات کلیدی با تایپ یک عبارت، URL وب سایت یا یک دسته.
 • ترکیب دو کلمه کلیدی جداگانه برای ایجاد ایده های جدید برای کلمات کلیدی.
 • می توانید روند و حجم جستجوی ایده های کلمات کلیدی را مشاهده کنید.
 • پیش بینی عملکرد کلمات کلیدی خود را بر اساس قیمت متوسط ​​و بودجه شما به شما می دهد.

پارامترهای مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها برای فیلتر کردن کلمات کلیدی مطابق با نیازهای خود استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید یک عبارت یا چند عبارت را اضافه کنید که فکر می کنید یک کلمه کلیدی بالقوه است و این ابزار داده های مربوط به اصطلاح یا عبارت را در اختیار شما قرار می دهد.

با این حال، این ابزار ممکن است محدودیت‌ هایی داشته باشد، مانند کمبود حجم جستجوی مطلق، اما همچنان برای یافتن ایده‌ های کلمه کلیدی عالی است و بهتر از استفاده از یک ابزار تحقیقاتی سنتی کلمات کلیدی است.

3. SEMrush

SEMrush، بهترین ابزار سئو.

مجموعه ابزار SEMrush SEO، مجموعه کاملی از ابزار های سئو را ارائه می دهد. این SEO به شما امکان بررسی عملکرد صفحات تان را می دهد تا ببینید چگونه در مقایسه با دیگر صفحات، رتبه بندی می شوید. به عنوان مثال، می توانید پیوند های وب سایت های دیگر را با وب سایت خود مقایسه و تجزیه و تحلیل کنید. (این فرایند گاهی “ایجاد پیوند” نامیده می شود).

SEMRush می تواند رتبه بندی شما را ارزیابی کند و تغییراتی را که باید برای رتبه بالاتر ایجاد کنید را شناسایی کند. این ابزار تعداد بک لینک ها و ترافیک جستجوی وب سایت را نشان می دهد.

SEMRush یک ابزار SEO On-Page است که به شما راه هایی را برای بهبود عملکرد سایت تان پیشنهاد می کند. داده های جستجوی وب سایت شما، ترافیک و رقبای شما را در اختیار شما قرار می دهد.

به سادگی با SEMrush یک حساب کاربری ایجاد کنید، دامنه خود را تایپ کنید و به سرعت تعداد بک لینک ها، ترافیک، کلمات کلیدی که برای آنها رتبه بندی می کنید و رقبا را مشخص می کند. همچنین یک نمای کلی از نوع لینک و انکر تکست نیز ارائه می دهد.

این نوع اطلاعات به شما کمک می کند بک لینک های هر دامنه را بهتر تجزیه و تحلیل کنید و بهترین کلمات کلیدی را برای سایت خود پیدا کنید.

با این نسخه رایگان، می توانید تا 10 جستجو در روز انجام دهید. با این حال، در صورت نیاز به جستجوی بیشتر، گزینه ای برای ارتقا وجود دارد.

4. Ahrefs

Ahrefs، یکی از بهترین ابزار های سئو.

Ahrefs یک ابزار فشرده، پنج در یک است، که در آن می توانید جستجوهای مشتری هدف خود را تجزیه و تحلیل کنید، رقبای خود را بشناسید و آن ها را تجزیه و تحلیل کنید، محتوای برتر را تعیین کنید و پیشرفت خود را پیگیری کنید.

Ahrefs دارای ویژگی تجزیه و تحلیل رقابتی برای تجزیه و تحلیل بک لینک های رقیب شما و استفاده از آنها به عنوان انگیزه برای شرکت شما است. سئو ممیزی سایت همچنین بخش هایی را در وب سایت شما نشان می دهد که نیاز به بهبود دارند، به عنوان مثال، بررسی و تعمیر لینک های خراب به منظور رتبه بهتر در موتور های جستجو.

همچنین می توانید با بررسی صفحات و مطالب با بهترین عملکرد در وب سایت خود، دریابید که بازدیدکنندگان شما به چه اطلاعاتی علاقه مند هستند.

فرض کنید در حال راه‌ اندازی یک وبلاگ جدید هستید، اما نمی‌ دانید چه محتوایی کارایی دارد، می‌ توانید از کاوشگر محتوای Ahrefs برای تعیین بهترین ایده‌ های محتوا استفاده کنید. این ابزار کار کاوش محتوا را برای شما انجام می دهد تا به شما کمک کند بهترین محتوای موجود در زمینه کاری خود را بدانید. به این ترتیب، می توانید اطمینان حاصل کنید که محتوای وبلاگ شما از محتوای رقبای شما بهتر است.

تنها چیزی که نیاز دارید یک ایده است که آن را در نوار جستجوی ابزار تایپ می‌ کنید و صفحاتی را به شما نشان می‌ دهد که محتوایی در مورد ایده کلی شما، موضوعات رقابتی کم و چشم‌ انداز ایجاد لینک دارند.

5. Moz Pro

Moz Pro، یکی از بهترین ابزار های سئو.

Moz Pro یک ابزار SEO همه کاره است که کلمات کلیدی را در موتور های جستجوی مختلف ردیابی می کند. این ابزار به شما دسترسی کامل به SEO برای افزونه کروم را می دهد و همچنین پشتیبانی 24 ساعته نیز دارد.

به طور خلاصه، Moz Pro دارای تجزیه و تحلیل بک لینک، سئو ممیزی سایت، تحقیق در مورد کلمات کلیدی و بسیاری از مزایای دیگر است. این ابزار راه حل های سئو را در اختیار شما قرار می دهد که به رتبه بندی وب سایت شما کمک می کند. به علاوه به شما کمک می کند تا مشکلات SEO را پیدا کنید و به شما می گوید چگونه می توانید آنها را برطرف کنید.

MOZ Pro برچسب‌ های عنوان از دست رفته را مشخص می‌ کند و همچنین اطمینان حاصل می‌ کند که سایت شما به کسانی که به کمک نیاز دارند کمک می‌ کند. به علاوه شما می توانید ابزار Moz Bar را به صورت رایگان دانلود کنید تا معیارهای SEO را هنگام مرور هر صفحه در وب سایت خود مشاهده کنید.

ابزار MozCon نیز وجود دارد، که کنفرانس سالانه ای است که آنها برگزار می کنند و اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد موتور های جستجو هستید، باید در آن شرکت کنید.

برخی از کارشناسان سئو، Moz را با این واقعیت تحسین کرده اند که با وجود تغییرات مداوم، الگوریتم گوگل، همیشه به روز است.

این ابزار با قابلیت هایی که در اختیار شما می گذارد یکی از بهترین ابزار های سئو می باشد که می تواند در ارتقاء سایت تان به شما کمک کند.

6. Majestic SEO

Majestic SEO Tools، یکی از بهترین ابزار های سئو.

Majestic SEO یکی از بهترین ابزار های سئو است چرا که در Majestic SEO، تمرکز اصلی ابزار ها روی بک لینک ها است که نشان دهنده پیوند های بین یک وب سایت و وب سایت دیگر است. این تأثیر قابل توجهی بر عملکرد سئو دارد و بنابراین، Majestic دارای حجم زیادی از داده های بک لینک است.

ابزار Majestic SEO یکی از قدیمی ترین ابزارهای سئو است و از زمان راه اندازی آن در سال 2011، به طور مداوم ثابت کرده است که یک ابزار سئو قابل اعتماد هستند.

عمدتا بر روی بک لینک ها تمرکز می کند، که عامل مهمی در عملکرد سئو است. Majestic SEO تعدادی ویژگی مفید دارد که عبارتند از:

 • The Majestic Million: این ویژگی به شما امکان می دهد رتبه بندی یک میلیون وب سایت برتر را مشاهده کنید.
 • The Site Explorer: یک نمای کلی از سایت شما و تعداد بک لینک هایی که در سایت شما وجود دارد به شما می دهد.
 • ابزار کلمات کلیدی SEO برای کمک به شما در یافتن بهترین کلمات کلیدی برای استفاده برای رتبه بالاتر.
 • مقایسه سایت
 • ردیابی رتبه شما

علاوه بر نمایه تاریخی که به دلیل سرعت زیاد مورد تحسین قرار گرفته است، کاربران می توانند Fresh Index را نیز جستجو کنند که هر روز، به روز می شود.

نسخه ارتقا یافته دارای ویژگی های مفیدتری مانند سابقه دامنه های ارجاع دهنده، IP ها و زیرشبکه ها، جستجوگر بک لینک انبوه و همچنین کاوشگر سایت باز است.

ویژگی کاوشگر سایت یکپارچه Majestic نظرات منفی دریافت کرده است زیرا قدیمی به نظر می رسد. ابزار Majestic ادغام Google Analytics را نیز ندارد.

7. SpyFu SEO

SpyFu SEO

با Spyfu می‌ توانید هر دامنه‌ ای را جستجو کنید و بتوانید کلمات کلیدی را که سایت در ۱۴ سال گذشته از Adwords خریداری کرده است، پیدا کنید. همچنین می توانید با استفاده از روش هایی مانند رسانه های اجتماعی، ایمیل و غیره راه هایی برای ارتباط با این دامنه ها بیابید.

این ابزار پنج عملکرد اصلی را ارائه می دهد شامل تحقیق کلمات کلیدی، تحقیقات سئو، بررسی اجمالی دامنه، تحقیقات PPC و جستجوگر SERP. ویژگی تحسین برانگیز این ابزار Spyfu Kombat است که راه اندازی و درک آن آسان است. به خصوص هنگام انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی مفید است.

اگر در حال انجام بازاریابی دیجیتالی هستید و دوست دارید کلمات کلیدی را بدانید که رقبا برای ایجاد ایده برای کلمات کلیدی از آنها رتبه بندی می کنند، این ابزاری است که باید از آن استفاده کنید. همچنین می‌ توانید از این ابزار برای مشاهده اینکه آیا برای کمپین PPC که قبلاً در حال اجراست وجود دارد یا خیر، استفاده کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که سایت خود را وارد کرده و آن را با سایت رقیب مقایسه کنید. شما می توانید کلمات کلیدی را که رقبای شما برای آنها رتبه بندی نمی کنند، هم در جستجوهای پولی و هم در جستجوهای ارگانیک پیدا کنید. در مرحله بعد، می‌ توانید محتوایی را ارائه کنید که شامل کلمات کلیدی بهبود یافته است.

Spyfu همچنین می‌ تواند به شما در تعیین کلمات کلیدی ناکارآمد کمک کند، به خصوص اگر به دنبال بهینه‌ سازی هستید. Spyfu یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی است که کار را برای بازاریابان آسان می کند.

8. WooRank

WooRank

Woorank یک از بهترین ابزار های سئو است که به شما راه هایی را برای بهبود سئو داخلی و سئو خارجی نشان می دهد. این ابزار نسخه های رایگان و پولی را برای ردیابی و گزارش داده های سایت شما ارائه می دهد.

اکثر ابزارهای سئو تمایل دارند مشکلات سایت تان را به شما نشان دهند و به شما نشان نمی دهند که چگونه می توانید آنها را حل کنید. با این حال، با Woorank، به شما مشکلات سایت تان و همچنین راه هایی را که برای رفع آنها ارائه می دهد.

شما می توانید رقبای خود را اضافه کنید تا بفهمید از کدام کلمات کلیدی استفاده می کنند تا بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید. این ابزارها همچنین می‌ توانند به شما در یافتن مشکلات امنیتی، محتوای تکراری و غیره کمک کنند و راه‌ هایی را برای رفع این مشکلات توصیه کنند.

با استفاده از این ابزار، داده هایی نیز در اختیار شما قرار می گیرد که به شما نشان می دهد کلمات کلیدی مختلف در طول زمان در موتور های جستجو چگونه عمل کرده اند. هم از منظر محتوا و هم از منظر سئوی فنی، شما می توانید درک بهتری از کمبودهای سایت خود داشته باشید.

9. Google Analytics

Google Analytics

گوگل آنالیتیکس یک ابزار سئوی رایگان است که همیشه باید برای تکمیل ابزارهای دیگر گنجانده شود. به شما نشان می دهد که سایت شما چقدر ترافیک دارد و نوع کاربری افرادی که از سایت شما بازدید می کنند را نیز به شما می گوید.

بسیاری از داده‌ های آن‌ ها مستقیماً از Google می‌ آیند، بنابراین یکی از بهترین ابزار های سئو است که می‌ توان به آن اعتماد کرد تا اقدامات لازم انجام شود.

گوگل آنالیتیکس دارای ویژگی های اصلی زیر است:

 • ردیابی پارامتر کمپین: می توانید از این ویژگی برای یافتن کمپینی که بیشترین ترافیک و تبدیل را ایجاد می کند استفاده کنید.
 • ردیابی هدف : از این ویژگی برای تعیین تعداد کاربرانی که در حال تبدیل به مشتری هستند استفاده کنید.
 • گزارش‌ های مخاطب: برای کمک به درک مخاطبان، جنسیت، سن و دستگاه‌ هایی که برای دسترسی به سایت شما استفاده می‌ کنند.


تنها چیزی که نیاز دارید این است که یک حساب Google Analytics ایجاد کنید، سپس دامنه وب سایت خود را اضافه کنید. کدی به شما داده می شود که آن را در هر صفحه از سایت خود کپی و جایگذاری می کنید.

با انجام این کار، داده هایی مانند تعداد بازدیدکنندگان سایت خود، مدت زمان صرف شده در سایت، نرخ پرش، مواردی که ترافیک بیشتری را ارسال می کنند و بسیاری از ویژگی های مهم دیگر مربوط به سایت خود دریافت خواهید کرد.

Google Trends

Google Trends یکی از کم استفاده ترین ابزارهای سئو و تحقیق است . Google Trends اطلاعات بیشتری در مورد یک کلمه کلیدی به شما می دهد و همچنین بینش خوبی در مورد روند یک موضوع ارائه می دهد.

به شما نشان می دهد که یک موضوع خاص در طول زمان چگونه عمل کرده است، که می تواند اطلاعات ارزشمندی در هر مرحله از رشد یک کسب و کار باشد.

استفاده از Google Trends در سفر سئوی خود برای یافتن و سرمایه گذاری روی موضوعات پرطرفدار و اجتناب از ایجاد موضوعاتی که افراد به آنها علاقه ای ندارند توصیه می شود.

برای دریافت موضوعات پرطرفدار، کلمات کلیدی را در هر کشوری جستجو کنید و تمام اطلاعات مربوط به عملکرد آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

برخی از اطلاعاتی که احتمالاً مشاهده خواهید کرد عبارتند از: جستار های در حال افزایش در مورد موضوع، جستار های برتر، علاقه بسته به موقعیت جغرافیایی، و علاقه به موضوع در طول زمان.

اگر به دنبال روندها در صنعت یا کشور خود هستید، این ابزار یکی از بهترین ابزارهای سئو برای استفاده است.

منبع: techradar