در این مقاله قصد داریم برای شما عزیزان بهترین فرمت عکس برای استفاده در وب سایت را معرفی کنیم و ویژگی های هر فرمت را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.😉

وقتی می خواهید با مخاطبان خود ارتباط آنلاین برقرار کنید محتوای تصویری “سلاح مخفی” است، چگونه می خواهید یک وب سایت زرق و برق دار بسازید؟ می توانید اطلاعاتتان را با یک اینفوگرافیک نمایش دهید یا از ویدیو برای فروش محصولات و خدمات خود در وب استفاده کنید. این روش بازدهی سایت شما را چند برابر خواهد کرد.👌

قالب های فایل ایده آل، به نحوه استفاده آنلاین آنها بستگی دارد. آیا سعی در صرفه جویی در فضای هاست و بهبود زمان بارگذاری را دارید؟ آیا به تصویر با کیفیت و قابل ویرایش نیاز دارید؟ آیا شما می خواهید یک انیمیشن طراحی کنید؟ بهتر است قبل از هرکاری هدف خودتان را از آن کار مشخص کنید.

بهترین فرمت عکس برای آپلود در وب سایت

“چهار فرمت بزرگ و قدرتمند” JPG ، GIF ، PNG و SVG، ده ها سال است که با هم رقابت می کنند. پس از کدام یک باید در وب استفاده کنید؟ ما هر چهار را تجزیه می کنیم سپس شما با خواندن تمامی این توضیحات، به راحتی می توانید فرمت مورد نیاز خود را انتخاب کنید و از آن در وب سایت خود استفاده کنید.

با انتخاب فرمت مناسب برای نمایش تصاویر در وب سایت، درواقع شما دارید بالاترین کیفیت را به همراه کمترین سایز ممکن، برای بارگذاری بهتر و نمایش سریعتر ارائه می دهید.

فرمت های معروف

همانطور که میدانید عکس ها با فرمت های بسیار زیادی در بستر اینترنت منتشر شده اند، پسوندهایی مانند:

  • jpg
  • png
  • gif
  • svg
  • و … .

فرمت های فراوانی برای تصاویر و عکس ها وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های خاص خود هستند. این که کدام فرمت برای چه زمینه ای مناسب می باشد، تنها با تجربه و تحقیق به دست می آید. ما در این بخش برای شما عزیزان، تجربیاتمان را با شما به اشتراک می گذاریم. با ما همراه باشید.

بسیاری پسوند های دیگر هستند، اما متاسفانه مرورگرها از آن ها پشتیبانی نمی کنند و شما برای نمایش آن تصاویر نیازمند نصب افزونه های اضافی روی مرورگر خود هستید که این خود یک مانع محسوب می شود و باعث کاهش بازدهی سایت و مشتریان شما می شود.

اما نکته مهم اینجا است که چه فرمتی برای استفاده در وب سایت شما عزیزان مناسب می باشد؟

فرمت های معروف

اگر تصاویر وب سایت شما دارای رنگ های سفت و جامد (Solid) هستند، بهتر است برای این نوع تصاویر از فرمت های GIF و یا PNG استفاده کنید.

JPG

برای تصاویر تمام رنگی نیز توصیه می شود از پسوند JPG استفاده کنید.

JPG یا (Joint Photographic Experts Group) در سال 1986 ایجاد شده است. این قالب با حجم بسیار کمی فضای ذخیره سازی را در خود جای می دهد و سریع بارگذاری یا بارگیری می شود.

JPG ها می توانند میلیون ها رنگ را پشتیبانی کنند، بنابراین این نوع پرونده برای تصاویر در زندگی واقعی مانند عکس ها ایده آل است. آنها در وب سایت ها به خوبی کار می کنند و هنگام ارسال در کانال های رسانه های اجتماعی بهترین انتخاب هستند. در حقیقت، بیشتر دوربین های دیجیتال و تلفن های هوشمند تصاویر شما را به صورت JPG ذخیره می کنند.

JPG

JPG “windy” است، به این معنی که وقتی بهینه سازی می شود، اطلاعات غیر ضروری به طور دائم از پرونده حذف می شوند. این بدان معناست که با تبدیل هر پرونده به JPG، برخی کیفیت از بین می روند یا به خطر می افتند.

به JPG به عنوان قالب پیش فرض فایل برای بارگذاری تصاویر در وب فکر کنید، مگر این که به شفافیت نیاز داشته باشند، متن را در آنها داشته باشید، متحرک باشید، یا از تغییر رنگ (مانند آرم یا آیکون) بهره مند شوید، در این صورت بهتر است از پسوند های دیگری استفاده کنید.

GIF

(PNG (Portable Network Graphics Network در سال 1995 اختراع شد تا جایگزین GIF شود و برخی از موارد ثبت اختراع را هم بدست آورد. اگر اندازه پرونده شما یک نقطه تنها نیست و شما با یک تصویر پیچیده تر کار می کنید، PNG احتمالاً بهترین انتخاب است.

GIF ها “بی ضرر” هستند، به این معنی که یک GIF تمام داده های موجود در پرونده را حفظ می کند، اما آنها از JPG ها کوچکتر هستند، به ویژه به این دلیل که آنها فقط تا 256 رنگ فهرست بندی شده دارند.

GIF

GIF برای آیکون های گرافیکی کوچک و ساده در نظر گرفته شده بود، اما با یک نکته مهم، آنها می توانند متحرک شوند! هیچ صوتی در ارتباط با GIF وجود ندارد، اما آنها هنوز هم یک راه قدرتمند برای حرکت به کانال های آنلاین شما هستند.

PNG

(PNG (Portable Network Graphics Network در سال 1995 اختراع شد تا جایگزین GIF شود و برخی از موارد ثبت اختراع مهم را بدست آورد. اگر اندازه پرونده شما یک نقطه تنها نیست و شما با یک تصویر پیچیده تر کار می کنید، PNG احتمالاً بهترین انتخاب است.

مانند PNG ،GIF بی ضرر است، بنابراین شما هیچ گونه داده ای را در هنگام فشرده سازی از دست نمی دهید و آنها برای گرافیک دقیق، یا وقتی که با پرونده هایی که هنوز ویرایش می شوند ایده آل هستند. این تنها قالب سریعتر از چهار نفر است که شفافیت را پشتیبانی می کند!

PNG

PNG-8 از آنجا که از 256 رنگ فهرست بندی شده و همچنین شفافیت پشتیبانی می کند، مشابه GIF است. PNG-24 مانند JPG می تواند تا 16 میلیون رنگ را پشتیبانی کند. PNG ها معمولاً برای تصاویر استاتیک مانند JPG استفاده می شوند، اما می توانند از انیمیشن نیز پشتیبانی کنند.

SVG

جدید ترین فرمت عکس ها، (SVG (Scalable Vector Graphics یک قالب تصویر برداری است که در سال 2001 منتشر شد و از سایر قالبهای پرونده مناسب برای وب، قدرتمندتر است. بر خلاف قالب های شطرنجی که در JPG ،GIF و PNG مشاهده می شود.

به این دلیل است که یک SVG از اشکال و منحنی های اعلام شده ریاضی گرفته می شود، نه پیکسل. SVG می تواند متحرک باشد، از شفافیت و هر نوع ترکیب رنگ یا شیب پشتیبانی می کند.

WebP

WebP یک فرمت تصویری مدرن است که فشرده سازی عالی و بدون ضرر را برای تصاویر موجود در وب فراهم می کند. با استفاده از WebP، وب مسترها و توسعه دهندگان وب می توانند تصاویر کوچکتر و غنی تری ایجاد کنند که باعث سریعتر شدن وب سایت می شود.

WEBP

WebP در Google Chrome ،Firefox ،Edge، مرورگر Opera و بسیاری از ابزارها و كتابخانه های نرم افزاری دیگر پشتیبانی می شود. توسعه دهندگان همچنین انواع مختلفی از ابزارهای ویرایش تصویر را پشتیبانی می کنند.

با بارگیری ابزار تبدیل prewepled cwebp برای Linux ،Windows یا Mac OS X، مجموعه تصاویر مورد علاقه خود را از PNG و JPEG به WebP تبدیل کنید.

بنابراین، از کدام یک باید استفاده کنید؟

اگر تصاویر تعطیلات را در Facebook بارگذاری می کنید، JPG بهترین و در این رقابت برنده است. شما می خواهید از صحنه فیلم مورد علاقه خود یک انیمیشن کوتاه و خنده دار بسازید؟ GIF اگر می خواهید از تصاویر با کیفیت بالا، نمادهای دقیق استفاده کنید یا نیاز به حفظ شفافیت دارید، PNG برنده رقابت است. SVG برای تصاویر با کیفیت بالا ایده آل است و می تواند در هر اندازه آپلود شود.

فرمت عکس

امیدوارم با خواندن مقاله فرمت عکس ها بتوانید به راحتی فرمت مورد نیاز وب سایتتان را انتخاب کنید و بتوانید بهترین بهره برداری را از آن انجام دهید.💖