شاخص های زیادی وجود دارد که نشان می دهد در مسیر درستی برای رسیدن به اهداف فروش خود قرار دارید. با بهترین KPI های سئو و تجارت الکترونیکی در 2021، موفقیت خود در تجارت الکترونیک را پیگیری کنید. بهینه سازی سایت تجارت الکترونیکی شما می تواند دلهره آور باشد. این یک روند طولانی است و برای دستیابی به موفقیت معمولاً مدتی طول می کشد. اهداف بلند مدت شما برای افزایش درآمد مهم است، اما داشتن اهداف کوتاه مدت و افزایشی برای ایجاد بینش در جستجو، ایجاد ترافیک بیشتر و تبدیل مشتری نیز مهم است.

نظارت و اندازه گیری شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) آن نمای سطح بالا را به شما نشان می دهد که ثابت می کند در مسیر درست قرار دارید، یا اینکه باید تنظیماتی انجام دهید. در اینجا 11 مورد از بهترین KPI های سئو آورده شده است که بیشترین ارتباط را با وب سایت های تجارت الکترونیک دارند.

KPI چیست؟

KPI های سئو مقادیری هستند که تیم های بازاریابی برای اندازه گیری عملکرد وب سایت خود در نتایج جستجوی ارگانیک استفاده می کنند. سئو عملکرد اصلی هر تیم بازاریابی در کسب و کار های الکترونیکی است. برای اینکه تیم ها واقعاً عملکرد بازاریابی جستجو را درک کنند، اندازه گیری معیار های جستجوگر ها و پیگیری تغییرات ماه به ماه مهم است. این تجزیه و تحلیل ها می تواند به تعیین صفحات با عملکرد برتر، تبدیل کلمات کلیدی برتر و مناطقی از وب سایت شما که باید برای جستجو بهینه شوند، کمک کند. برخی از بهترین KPI های سئو در 2021 شامل مواردی از جمله نرخ تبدیل، کاربران جدید ارگانیک، Core Web Vitals و موارد دیگر اشاره کرد.

بهترین KPI های سئو 2021

درآمد و معاملات ارگانیک ( Organic Revenue & Transactions)

اولین و شاید واضح ترین KPI برای ردیابی تلاش های شما در تجارت الکترونیکی در زمینه سئو، درآمد است. درآمد میزان پولی است که از طریق فروش حاصل می شود. برای درک موفقیت کلی تلاش های خود در زمینه سئو، بد نیست میزان درآمد حاصل از ترافیک ارگانیک را ردیابی کنید.

درآمد و معاملات ارگانیک

این KPI با ابزار های زیادی قابل پیگیری است، اما پیشنهاد می کنیم در Google Analytics آن را ردیابی کنید. این ابزار ترجیح داده می شود زیرا شما قادر خواهید بود آن را با عملکرد دیگر استراتژی های بازاریابی مقایسه کنید و اگرچه هدف کلی کمپین سئوی شما احتمالاً افزایش درآمد است، اما بهترین کار دیگری که می توان برای دستیابی به آن تلاش کرد افزایش معاملات مربوط به ترافیک ارگانیک است. پس یک از بهترین KPI های سئو که همیشه جایگاه خود را حفظ می کند، بررسی درآمد و معاملات ارگانیک است.

معاملات و درآمد با هم ارتباط ندارند زیرا ممکن است به صورت تبلیغاتی، محصولات ارزان تری در بازار عرضه شوند یا عوامل دیگری باشند که با گذشت زمان بر درآمد تأثیر می گذارند. اما معاملات هنوز نشانه استراتژی مؤثر بازاریابی است. دقیقاً مانند درآمد، این KPI همچنین ممکن است هنگام مقایسه با درصد کل معاملات مفید باشد.

تبدیل های ارگانیک کمک شده (Assisted Organic Conversions)

در واقع تنظیم انتسابی در Google Analytics وجود ندارد که بتوانید استفاده کنید تا تصویر کاملی از میزان تبدیلات منبع ترافیک را به شما ارائه دهد. در بازاریابی، اغلب بازدید های متعدد لازم است تا بتوانید یک تبدیل واحد داشته باشید. خوشبختانه، می توانید تبدیل های کمکی را در گوگل آنالیتیکس در بخش Conversions > Multi-Channel Funnels > Assisted Conversions پیدا کنید.

تبدیل های ارگانیک کمک شده

این دیدگاه به شما ایده بهتری از تمام تغییراتی می دهد که ترافیک ارگانیک تحت تأثیر قرار داده است و تأثیر واقعی تلاش های شما در زمینه سئو را دارد. درآمد حاصل از همه تبدیل های کمک شده را نیز در این نمای مشاهده خواهید کرد.

نرخ تبدیل (Conversion Rate)

نرخ تبدیل شاخصی برای موفقیت سئو در صفحه است. نرخ تبدیل بالاتر، از هر منبع ترافیکی می تواند نشان دهنده جریان بهتر پرداخت، کپی قابل تطبیق بیشتر یا تجربه بهتر صفحه در سایت برای کاربران باشد. با این اوصاف، در حالت ایده آل، هنگام کار روی سئو در سایت، نرخ تبدیل خود را نیز افزایش خواهید داد.

برای اینکه کار ها را یک قدم جلوتر ببرید، ممکن است نرخ تبدیل فقط برای ترافیک ارگانیک را بررسی کنید. آیا هنگام مقایسه آن با نرخ تبدیل کانال های بازاریابی دیگر، این سطح برابر است؟ بالاتر چطور؟ یا پایین تر؟ این اطلاعات به شما کمک می کند معیار هایی را برای حرکت KPI به جلو تعیین کنید و برای ادامه حرکت در مسیر درست بهینه سازی کنید.

ارزش مادام العمر کاربر ارگانیک (Organic User Lifetime Value)

هدایت ترافیک به سایتتان از طریق جستجوگر ها یک چیز است، اما هدایت ترافیک ارزشمند از طریق سئو هدف واقعی است. مدتی است که گوگل آنالیتیکس KPI ای تحت عنوان ارزش مادام العمر کاربر ارگانیک را در نسخه بتا جای داده و بسیار ارزشمند محسوب می شود.

ارزش مادام العمر کاربر ارگانیک

مقدار ارزش مادام العمر کاربر ارگانیک به صورت پیش فرض توسط کانال ها تجزیه می شود و به این ترتیب مشاهده ارزش مادام العمر کاربر ارگانیک در طول زمان آسان است. ارزش بالاتری از کاربران ارگانیک در طول زمان را می توان در رتبه بندی کلمات کلیدی مرتبط تر یا تجربه کاربری بهتر در سایت جستجو کرد. مقدار طول عمر ترافیک ارگانیک را با کانال های دیگر مقایسه کنید تا ببینید چطور ثبت می شوند.

هنگام تجزیه و تحلیل این داده ها، در نظر بگیرید که کاربران هنگام ورود از کانال های دیگر ممکن است اطلاعاتی داشته باشند. چگونه می توانید این اطلاعات را به کسانی که به صورت ارگانیک به سایت می آیند ارائه دهید؟ استفاده از این KPI جدید یکی از بهترین راه های انجام سئو با استراتژی جدید تر در 2021 است.

تعداد کلمات کلیدی بدون برند (Number of Non-Branded Keywords)

ردیابی کلمات کلیدی برای متخصصان سئو اولویت دوم است، اما چیزی که باید در آن بهتر شویم پیگیری تقسیم بین کلمات کلیدی مارک دار و غیر مارک دار است. در تجارت الکترونیکی این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا ما می خواهیم برای کلمات کلیدی مرتبط با محصولات خود یا مواردی که محصولات ما حل می کنند رتبه بندی کنیم.

تعداد کلمات کلیدی بدون برند

پیگیری این امر به چند روش قابل انجام است. بدیهی است که می توانید از یک ابزار ردیابی کلمات کلیدی استفاده کنید. اما برای سهولت، ممکن است از یکپارچه سازی سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس نیز استفاده کنید. یا می توانید داده ها را از همان گوگل آنالیتیکس اکسپورت کنید یا از فیلتر های جستجوی پیشرفته برای فیلتر کردن کلمات کلیدی برند دار استفاده کنید.

رتبه بندی کلمات کلیدی (Keyword Ranking)

یک چیز محبوب برای پیگیری هنگام کار در کمپین های سئو موقعیت کلمات کلیدی مورد نظر شما است. معمولاً کلماتی وجود دارد که می خواهید رتبه بندی خود را برای آن ها افزایش دهید و همچنین کلماتی که می خواهید برای آن رتبه بندی خود را کاهش دهید، وجود دارد و هر دو باید پیگیری شوند. به یاد داشته باشید قبل از شروع کار در کمپین های سئو، KPI ها را بنویسید. به شما این امکان را می دهد تا قبل از شروع تلاش برای جستجوگر ها با مکانی که در آن قرار داشتید مقایسه کنید. این KPI نیز یکی از بهترین KPI های سئو برای همیشه است.

نرخ کلیک کاربران (Click Through Rate)

وقتی نوبت به سئو می رسد، یکی از بحث برانگیز ترین فاکتور های رتبه بندی نرخ کلیک کاربران (CTR) است. چه واقعاً یک عامل رتبه بندی مستقیم باشد یا نباشد، هنوز مهم است. اگر میزان کلیک خود را افزایش دهید، میزان بازدید وب سایت شما بیشتر می شود و این به معنای شانس بیشتر برای فروش است.

نرخ کلیک کاربران

CTR را می توان در سطح کلمه کلیدی یا صفحه فرود یا هر دو ردیابی کرد. همه گزینه ها را می توان در Google Analytics از طریق ادغام سرچ کنسول پیگیری کرد. این KPI نیز یکی از بهترین KPI های سئو برای همیشه است.

کاربران جدید ارگانیک (Organic New Users)

جذب کاربران جدید به سایت همیشه هیجان انگیز است. این یک فرصت جدید برای به دست آوردن مشتری جدید است! بنابراین، پیگیری اینکه چه تعداد کاربر جدید از تلاش شما در سئو به دست می آیند ضروری است. بدیهی است که شما می خواهید تعداد کاربران جدید را ردیابی کرده و با گذشت زمان آن ها را افزایش دهید، اما همچنین باید مطمئن شوید که تعامل کاربران جدید را ردیابی می کنید.

کاربران جدید ارگانیک

این به شما می گوید که آیا بهینه سازی هایی که انجام داده اید مخاطبان مناسبی را از نتایج جستجو جذب کرده است یا نه.

سفارشات لیست های رایگان از Google Merchant Center

اگر از Google Merchant Center استفاده می کنید، چند KPI وجود دارد که باید در پلتفرم ردیابی کنید. شما نه تنها با استفاده از Google Merchant Center قادر به خرید تبلیغات خرید هستید، بلکه از طریق این پلتفرم، لیست های رایگان برای تبلیغ محصولات خود به صورت ارگانیک در اختیار دارید.

سفارشات لیست های رایگان از Google Merchant Center

در نتیجه لیست بهینه سازی محصولات، تعداد سفارشاتی را که از طریق Google Merchant Center دریافت کرده اید پیگیری کنید. برای اینکه درک بهتری از تأثیر سئوی لیست خود داشته باشید، می توانید به کل فروش نیز مراجعه کنید و آن را بررسی کنید.

Core Web Vitals

اگر در مورد Core Web Vital صحبت نکنیم، 2021 نمی شود! قبل از هر چیز باید بدانید این KPI جدید یکی از بهترین و جدید ترین KPI ها در سال 2021 می باشد. Core Web Vital یک اندازه گیری مستقیم از تجربه صفحه است که گوگل صریحاً گفته است یک عامل رتبه بندی است. به عنوان یک سایت تجارت الکترونیکی، صفحات کند می توانند تفاوت بین درآمدزایی و دور کردن کاربراز یک سایت باشند. و من فکر می کنم همه ما می دانیم که کدام یک برای تجارت شما بهتر است. Core Web Vital درسرچ کنسول ردیابی می شود و اندازه گیری ایده آل آن از گوگل به شرح زیر است:

  • بزرگترین رنگ محتوا (LCP): عملکرد بارگیری را اندازه گیری می کند. برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب، LCP باید در عرض 2.5 ثانیه از شروع بارگیری صفحه رخ دهد.
  • تأخیر ورودی اول (FID): تعامل را اندازه گیری می کند. برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب، صفحات باید دارای FID 100 میلی ثانیه یا کمتر باشند.
  • تجمع چیدمان تجمعی (CLS): ثبات بینایی را اندازه گیری می کند. برای ایجاد یک تجربه کاربری خوب، صفحات باید CLS 0.1 را حفظ کنند و یا کمتر.

همچنین علاوه بر سرچ کنسول می توانید از سایر ابزار ها برای نظارت برعملکرد وب سایت خود استفاده کنید و این موارد را نیز بررسی کرده و حتی راهکار هایی برای بهبود آن ها دریافت کنید.

بازگشت سرمایه گذاری (Return on Investment)

این KPI ممکن است برای همه متفاوت محاسبه شود. به یاد داشته باشید، شما همیشه بر یک استراتژی سرمایه گذاری می کنید، حتی اگر آن استراتژی پرداخت نشده باشد. برای اجرای یک استراتژی سئو، شما در زمان یا پول یا هر دو سرمایه گذاری خواهید کرد. زمان ممکن است فقط در مورد وقت شما باشد، اما ممکن است شامل یک تیم باشد. هنگام محاسبه سرمایه گذاری در زمان خود، باید وقت هر شخص را محاسبه کرده و به آن ارزشی اختصاص دهید.

آیا وقت شما 50 دلار در ساعت است؟ 100 دلار در ساعت؟ برای محاسبه سرمایه گذاری، زمان سرمایه گذاری هر شخص را در مقدار ساعتی مربوطه ضرب کنید. اگر به یک تیم پرداخت می کنید تا سئو را برای شما اجرا کند، این بخشی از سرمایه شما خواهد بود. اما باید قیمت ابزار، وثیقه و … نیز محاسبه و لحاظ شود و در آخر اینکه، هزینه کالا های فروخته شده نیز باید در کل سرمایه گذاری شما لحاظ شود. پس از محاسبه کل سرمایه خود، درآمد خود را بر کل سرمایه خود تقسیم کنید تا ROI واقعی خود را بدست آورید.

شروع کنید

ردیابی KPI هایی که برای سنجش موفقیت استفاده می کنید، به شما در پیشبرد استراتژی سئو کمک می کند. امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد تا بهترین KPI های سئو در سال 2021 را شناخته باشید و از آن ها به خوبی استفاده کنید.