یکی از بخش هایی که در عملیات بهینه سازی و سئو سایت اهمیت ویژه ای دارد مرتبط به “سئو تصاویر گوگل” است که شما باید ضمن بهینه سازی و سئو سایت برای گرفتن رتبه در بخش تصاویر گوگل نیز این اقدام را انجام دهید. در ادامه ما در این رابطه قصد داریم توضیحات جامعی را ارائه دهیم و پیشنهاد می کنیم که با ما همراه باشید.

تصاویری که در هر وب سایت وجود دارند راهی برای گرفتن ترافیک ورودی بازدید کننده در هر سایت است، که معمولا نادیده گرفته می شود. سئو تصاویر گوگل می تواند به همان اندازه ای مهم باشد که محتوا در صفحات اهمیت دارد.

سئو تصاویر گوگل نمایانگر مسیری دیگر خارج از جستجوی منظم مخاطبان است؛ که به این وسیله کاربران محتوای شما را کشف می کنند. Google Images تغییرات چشمگیری را ایجاد کرده است که بیشتر به کیفیت و اهمیت آن توجه می کند. ما در این مقاله برای شما لیستی از روش های بهینه سازی تصاویر برای گرفتن رتبه و ترافیک در وب سایت را ارائه می دهیم.

چگونه به سئو تصاویر بپردازیم؟

برای تهیه تصاویری که بهینه شده اند باید مراحل زیر را طی کنید که ما در این بخش فقط سر فصل های سئو تصاویر گوگل را ذکر می کنیم و سپس به تشریح هر کدام از این مراحل به طور جداگانه می پردازیم.

 1. ترافیک تصویر خود را دنبال کنید.
 2. با کیفیت بالا و محتوای اصلی ایجاد کنید.
 3. از تصاویر مرتبط استفاده کنید.
 4. یک قالب پرونده مناسب داشته باشید.
 5. تصاویر خود را بهینه کنید.
 6. همیشه متن Alt ایجاد کنید.
 7. از عنوان تصویر استفاده کنید.
 8. یک شرح تصویر ایجاد کنید.
 9. از یک نام پرونده توصیفی استفاده کنید.
 10. در صورت امکان داده های ساخت یافته را پیاده سازی کنید.
 11. تصویر را در صفحه در نظر بگیرید.
 12. محتوای اطراف تصویر را تحلیل کنید.
 13. فراداده صفحه ایجاد کنید.
 14. از زمان بارگذاری سریع اطمینان حاصل کنید.
 15. مطمئن شوید که تصاویر قابل دسترسی هستند.
 16. یک نقشه سایت تصویر ایجاد کنید.

تغییرات جدید در Google Images

هدف Google طی سالیان گذشته این بوده که جستجوی تصویر را برای کاربران مفیدتر و بهتر کند. احتمالاً بیشتر کاربران تجربه پیدا کردن تصویری در یک صفحه وب نه چندان عالی را داشته اند. امروزه تصاویری که مرتبط به مطالب باشند، در Google Images بهتر عمل می کنند. در نتیجه تصاویر وب سایت ها فرصت خوبی را به کاربران می دهد تا از این طریق ترافیک ورود به وب سایت بگیرند و رتبه بهتری داشته باشند.

به روزرسانی در جستجوی تصویر Google

یکی از پیشرفت های عمده در تصاویر گوگل در سپتامبر سال 2018 اعلام شد. الگوریتم رتبه بندی تصاویر با فاکتورهایی که در قسمت بعد نام می بریم مورد سنجش قرار می گیرند.

قدرت

اکنون اقتدار صفحه وب، یک سیگنال مهم برای رتبه بندی تصویر است.

موقعیت در صفحه

تصاویری که دارای رتبه های بالایی هستند باید در صفحه مرتبط به آن در موقعیت مکانی بهتری باشند. به عنوان مثال زمانی که محصول کفش چرم ایکس در یک وب سایت فروشگاهی رتبه بهتری دارد باید در دسته بندی اول گروه کفش ها قرار بگیرد و بالاتر از سایر محصولات. این به این معنی است که این محصول موقعیت مکانی بهتری نسبت به سایر محصولات کفش باید داشته باشد.

محتوا

الگوریتم رتبه بندی زمینه جستجو را در نظر می گیرد. گوگل از مثال جستجوی تصویر برای “قفسه بندی DIY” استفاده کرده است. بنابراین باید نتایج تصاویر در سایت ها مرتبط با پروژه های DIY باشد، درنتیجه موتور جستجو اطلاعات مفید دیگری فراتر از یک تصویر پیدا می کند.

تصاویر جدید

گوگل محتوای جدید تر را در اولویت قرار می دهد. بنابراین ما بر این باوریم که رتبه بندی اول تصاویر به احتمال زیاد از سایتی است که اخیراً به روز رسانی و آپدیت شده است.

زیرنویس ها

شما می توانید در هنگام انتشار تصاویر در وب سایت مطالبی را به عنوان زیر نویس برای تصاویر بگذارید. با قرار دادن عنوان مطالب شما می توانید کاربران را از محتوای تصاویر خود مطلع کنید و توضیحات مختصری را به آن ها بدهید.

جستجوهای مرتبط

زمانی که گوگل عبارات مرتبط با جستجو را به شما ارائه داد، می توانید به گزینه های مرتبطی توجه کنید که کاربران آن را جستجو کرده اند. این گزینه ها در قسمت انتهایی صفحه جستجو قرار دارد.

سئو تصاویر گوگل

نکات دیگری که گوگل برای تغییر ارائه می دهد

جان مولر، تحلیل گر وب گوگل اظهار داشت که تصاویر موضوع مهمی هستند. امروزه مردم از انواع جستجوگرها برای معامله اطلاعاتی استفاده می کنند و بیشتر کاربران این معامله را از طریق جستجوی تصویر در گوگل انجام می دهند.

نتایج هوش مصنوعی در تصاویر گوگل

یکی از ویژگی های جدیدی که گوگل از آن استفاده کرده است، فناوری Google Lens یا هوش مصنوعی است. کاربران می توانند تصاویر مورد علاقه خود را در گوگل سرچ کنند و نتایج مطلوب خود را به دست آورند.

فناوری هوش مصنوعی گوگل لنز تصاویر را تجزیه و تحلیل کرده و اشیاء موجود در تصاویر را تشخیص می دهد. اگر یکی از این اشیاء را انتخاب کنید، لنز تصاویر مربوط به آن را به شما نمایش می دهد. بسیاری از این تصاویر به صفحات محصول لینک دارند تا از این طریق بتوانید جستجوی خود را ادامه دهید و یا کالای مورد نظر خود را خریداری کنید.

سئو تصاویر گوگل

امروزه اکثر گوشی ها از حسگر اثر انگشت برخوردارند. با استفاده از حسگر اثر انگشت شما می توانید بر روی هر قسمت از تصویر (حتی اگر توسط لنز انتخاب نشده باشد) ترسیم کنید و نتایج مرتبط را جستجو کنید.

در حال حاضر ویژگی لنز فقط در ایالات متحده کار می کند و فقط از جستجوی تصویر در مرورگرهای تلفن همراه نه در برنامه های گوگل. اما ما انتظار داریم که به زودی لنز گوگل در همه سیستم عامل های جستجو فعال شود. این امر باعث می شود جستجوی تصویر بسیار انعطاف پذیر باشد و به کاربران اجازه دهد به جای کلمات از تصاویر آنچه که می خواهند استفاده کنند.

فناوری هوش مصنوعی بر ترافیک نتایج جستجو می افزاید و همچنین بیشتر جستجو های مبتنی بر تصویر را ترغیب می کند. گوگل به طور عجیبی متوجه تصاویر بهینه نشده می شود. بنابراین بهتر است سئو تصاویر گوگل را رعایت کنید تا به طور بالقوه رقابت بهتری داشته باشید.

سئو تصاویر گوگل از اهمیت زیادی برخوردار است. اکنون زمان آن است که تصاویر وب سایت خود را بهینه کنید تا از دیگران متمایز شوید.

نحوه بهینه سازی و سئو تصاویر گوگل

جستجوی تصاویر گوگل بسیار شبیه به جستجوی معمولی وب است. برای رتبه بندی بهتر، ربات گوگل باید قادر به خزیدن، نمایه سازی و فهمیدن تصاویر شما باشد. فقط در این صورت است که شما می توانید از طریق تصاویر رتبه بهتری را بگیرید.

در آخرین به روزرسانی های تصاویر گوگل گفته شده است که کیفیت تصاویر از هر فاکتور دیگری اهمیت بیشتری دارد. این به این معنی است که تا حد امکان زمینه جستجو را برای موتور جستجو فراهم کنید. ما در این بخش 16 مرحله مهم برای سئو تصاویر گوگل را به شما ارائه داده ایم با ما همراه باشید.

1. پیگیری ترافیک مبتنی بر تصویر

آیا شما می خواهید بدانید که تعداد بازدید کنندگان شما از طریق جستجوی Google Images چقدر است؟

با استفاده از گزارش عملکرد گوگل سرچ کنسول ، شما می توانید ترافیک جستجو را از تصاویر گوگل دنبال کنید.

سئو تصاویر گوگل

نحوه آنالیز ترافیک جستجوی تصویر:

 1. وارد حساب وب سایت تان در گوگل سرچ کنسول شوید.
 2. عملکرد را کلیک کنید.
 3. نوع جستجو را در قسمت بالا به تصویر تغییر دهید.

روش دیگر در Google Analytics این است که می توانید از گزارش های ارجاع استفاده کنید و ترافیک جستجوی تصاویر گوگل را از سایر ترافیک جستجو جدا کنید.

لینک های مرتبط به این بخش:

اگر به اندازه کافی با دو ابزار گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس آشنایی ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را مطالعه نمایید.

آموزش گوگل سرچ کنسول

آموزش گوگل آنالیتیکس

2. محتوای با کیفیت ایجاد کنید

موتورهای جستجو به صفحات با کیفیت بالا پاداش می دهند یا به اصطلاح آن را در رتبه های اول خود قرار می دهند. بنابراین محتوا و اطلاعات در صفحه وب مهم است. معمولا در محتوای وب سایت ها، تصاویر میزبان کاربران هستند. بهتر است تصاویری که قرار می دهید مرتبط به محتوا باشند. گوگل معمولا از محتواهایی که تصویر ندارند و یا اینکه تصاویر مرتبط به محتوا نیستند پشتیبانی نمی کند.

اگر مجبور به استفاده از عکس های سایر وب سایت ها باشید چه می شود؟

روش های زیادی برای اصلاح تصاویر دیگران وجود دارد تا آن ها را منحصر به فرد کنید. شما می توانید فیلترهایی را اضافه کنید، آنها را برش دهید، متن روی تصاویر و موارد دیگر را اضافه کنید. هم چنین به یاد داشته باشید وقتی از تصاویر جای دیگری استفاده می کنید، باید قوانین کپی رایت، هزینه های مجوز و یا قوانین علامت تجاری را رعایت کنید.

3. از تصاویر مربوطه استفاده کنید

تصاویری را انتخاب کنید که برای موضوع کلی صفحه مفید هستند. این ممکن است اینفوگرافیک، نمودار یک عکس مناسب یا چیز دیگری باشد. به یاد داشته باشید که موتورهای جستجو ترجیح می دهند صفحه ای را در رتبه بندی های اول گوگل قرار دهد که مطالب مرتبط نیاز کاربر را برآورده کند.

4. فرمت فایل مناسب برای تصاویر

اساسی ترین مبحث سئو تصاویر داشتن فرمت فایل مناسب برای تصاویر است. شما باید از یک فرمت پرونده استفاده کنید که موتورهای جستجو بتوانند آن را فهرست بندی کنند. ضمن اینکه فرمت پرونده ای که شما انتخاب می کنید روی کیفیت و سرعت بارگیری تأثیر می گذارد. هر دو نکته ای که گفتیم هنگام بهینه سازی تصاویر مهم هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فرمت مناسب برای تصویر می توانید به مقاله دیگر ما با عنوان “بهترین فرمت عکس برای آپلود در وب سایت” مراجعه کنید.

پنج فرمت رایج تصویر استفاده شده در وب عبارتند از:

 1. PNG: برای تصاویر گرافیکی با متن مناسب است. بسته به پیچیدگی تصویر PNG ها ممکن است فایل های بزرگتری نسبت به سایر قالب ها ایجاد کنند. فرمت PNG از فشرده سازی بدون ضرر استفاده می کند، به این معنی است که کیفیت حفظ می شود.
 2. JPEG: برای اکثر تصاویر خوب است. JPEG با استفاده از فشرده سازی باعث از دست رفتن کیفیت تصویر خواهید شد
 3. GIF: برای ایجاد انیمیشن GIF از فشرده سازی بدون ضرر استفاده می کنند و به کیفیت تصاویر لطمه وارد نمی شود.
 4. SVG: این یک قالب بردار مقیاس پذیر است. بر خلاف انواع فرمت های بالا، گرافیک های برداری می توانند فایل های بسیار کوچکی باشند که جدا از اینکه بزرگ شوند، کیفیت خود را از دست نمی دهند. SVG برای عکس ها یا تصاویر پیچیده مناسب نیست، اما برای گرافیک های ساده با اشکال هندسی مانند یک آرم یا لوگو خوب کار می کند.
 5. Webp: این یک فرمت نسبتا جدید است که علاوه بر عدم کاهش کیفیت تصاویر، فشرده سازی بهتری نسبت به فرمت Jpeg ارائه می دهد.
سئو تصاویر گوگل
با استفاده از فرمت مناسب تصاویر در وب سایت، شما بالاترین کیفیت تصاویر، در کوچکترین سایز ممکن، برای نمایش بهتر و بارگذاری سریعتر را تضمین می کنید.

5. بهینه کردن تصاویر

روش های بهینه سازی تصویر هیچ کدام بهترین نیستند یعنی روش برتری وجود ندارد. شما باید تعادل را بین کیفیت تصویر و اندازه آن بیابید. در اینجا ضروری است:

 1. تغییر اندازه و برش تصاویر بزرگتر از ابعاد نمایش داده نمی شود. بهتر است چندین نسخه با وضوح مختلف ذخیره کنید تا برای کاربران مختلف کار کند.
 2. کارآمد ترین قالب پرونده را برای هر تصویر انتخاب کنید.
 3. برای کاهش اندازه پرونده از فشرده سازی استفاده کنید.
 4. در نظر بگیرید که یک تصویر را با یک فناوری متفاوت عوض کنید. اثرات CSS می تواند سایه ها، شیب ها و موارد دیگر را ایجاد کنند. قلم های وب به شما امکان می دهند متن را با حروف زیبا بنویسید که در واقع قابلیت استفاده و خزندگی صفحه شما را در مقایسه با یک تصویر بهبود می بخشد.

6. برای تصاویر ALT بگذارید.

دسترسی برای همه کاربران مهم است. به همین دلیل است که اضافه کردن ویژگی های alt به تصاویر بخش قابل اهمیتی است. در واقع متن Alt توضیح می دهد که چه تصویری در این صفحه به کار گرفته شده است. قرار دادن Alt تصاویر بیشتر به این خاطر است که افرادی که تصاویر برای آن ها بارگذاری نشده است به راحتی بتوانند از آن موضوع مطلع باشند. بهتر است در متن Alt کلمه کلیدی به کار گرفته شود.

اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

اگر در خصوص متن جایگزین یا تگ ALT تصاویر، سوالات بیشتری دارید، می توانید به مبحث مربوط به این موضوع مراجعه و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

متن جایگزین یا Alt تصاویر چیست؟

7. استفاده از عنوان تصاویر

قرار دادن عنوان اختیاری است، شما می توانید به هر تصویر عنوان بدهید. برخی از آزمایشات نشان داده است که گوگل به عناوین تصویر نیز اهمیت می دهد و آن ها را فهرست بندی می کند.

8. ایجاد شرح تصویر

با توصیف تصویر در یک عنوان، یک متن اضافی که شامل شرح تصویر است را نیز اضافه کنید. در صورت لزوم می توانید منبع تصویر را در این بخش ارائه دهید.

9. از یک نام برای پرونده توصیفی استفاده کنید.

این مرحله اغلب نادیده گرفته می شود. سعی کنید هنگامی که پرونده تصویر خود را ذخیره می کنید، عکس را با چند کلمه دقیقا توصیف کنید.

10. پیاده سازی داده های ساخت یافته در صورت امکان

Google Images از نشانه گذاری داده های ساخت یافته برای یک محصول، فیلم و دستورالعمل پشتیبانی می کند. زمانی که داده های ساختاری را به HTML صفحه وب خود اضافه می کنید، نتایج تصویر شما غنی تر می شوند. اطلاعات اضافی می توانند به همراه تصویر نشان داده شوند و این می تواند کلیک های بیشتر و بازدید کنندگان سایت شما را ترغیب کند.

سئو تصاویر گوگل

11. تصویر را در صفحه قرار دهید

بهترین راه برای گرفتن رتبه در گوگل این است که عکس اصلی خود را در ابتدای صفحه قرار دهید.

12.آنالیز محتوای اطراف تصویر

متنی که در اطراف تصویر قرار دارد را در نظر بگیرید. آیا با آنچه خواننده به دنبالش است در یک زمینه است؟ بنابراین بهتر است محتوایی باشد که مخاطب به دنبال پاسخ به سوالش است.

13. بهینه سازی فراداده ها

گوگل اطلاعات مربوط به صفحه وب را (جایی که تصویر ظاهر می شود) در نتایج تصاویر گوگل نمایش می دهد. بنابراین هنگامی که تصاویر را بهینه می کنید، از داده های صفحه از جمله عنوان و توضیحات متا استفاده نکنید. زیرا آنها متناسب با نتایج جستجو معمولی، نتیجه را به کاربر و موتور جستجو نشان می دهند.

14. اطمینان از زمان بارگذاری سریع

عملکرد برای سئو تصویر بسیار مهم است. تصاویر بزرگ می توانند زمان بارگذاری صفحه را طولانی کنند. ما در اینجا نکاتی برای جلوگیری از این کند شدن سرعت بارگذاری ذکر کرده ایم:

 1. فایل های تصویری را تا حد ممکن کم حجم کنید.
 2. تصاویر را ریسپانسیو کنید. به این معنی است که تصاویر به طور خودکار اندازه را متناسب با دستگاه کاربر تغییر کنند.
 3. مشخص کنید که تصاویر تا چه اندازه فضای لازم را می گیرد.

واکنش گرا یا ریسپانسیو بودن وب سایت شما بسیار مهم است!

ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن سایت به کاربران کمک می کند تا با استفاده از هر دستگاهی، بتوانند نسخه متناسب با اندازه صفحه نمایش

چگونه تصاویر وردپرس را ریسپانسیو کنیم؟

ریسپانسیو یا واکنش گرا چیست؟

15. اطمینان از دسترسی به تصاویر

شما باید اطمینان حاصل کنید که موتورهای جستجو به درستی می توانند به تصاویر دسترسی پیدا کند. گوگل سرچ کنسول می تواند به شما در تست این مسئله کمک کند. همچنین می توانید از ابزار تست با موبایل برای گوگل استفاده کنید تا صفحات شما از جمله تصاویر برای موبایل کار کنند.

سئو تصاویر گوگل

ریدایرکت 301
 نقش بسیار مهمی در موفقیت سئو یک سایت دارد

همچنین تصویر هایی را که دارای URL های خاص هستند، می توانند ایندکس شوند. بنابراین برای حفظ رتبه بندی تصاویر موجود، در صورت نیاز به تغییر URL تصویر حتما از ریدایرکت 301 استفاده کنید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله “ریدایرکت 301 چیست و چه تاثیری بر سئو دارد ؟” را مطالعه کنید.

16. ایجاد سایت مپ یا نقشه سایت

ایجاد سایت مپ یا نقشه سایت یک حرکت کاملا اختیاری است. شما می توانید نقشه تصویری سایت را ایجاد کنید که پرونده های تصویری را در وب سایت لیست کند. این کار می تواند به گوگل در کشف تصاویر کمک کند.

اگر تصویری منحصر به فرد برای سایت شما وجود دارد که اصلاح شده یا جدید است، آن را در نقشه سایت تصویر خود وارد کنید.

می توانید یک نقشه سایت XML جداگانه برای تصاویر ایجاد کنید. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله دیگر ما با عنوان “نقشه سایت XML چیست؟” مراجعه کنید.

سئو تصاویر گوگل
سایت مپ در واقع، فایلی است که لیستی از مهم ترین محتواهای موجود در سایت را در بر دارد.

برای بهینه سازی تصاویر از تکنیک های موجود در این مقاله استفاده کنید در مدت زمان کوتاهی نتیجه کار را درخواهید یافت.