ویدیو آنلاین می تواند یک ابزار بازاریابی و ارتباطات تأثیرگذار باشد. میزبانی و تماشای ویدیو های آنلاین آنطور که فکر می کنید راحت نیست. با حجم فایل های بزرگ ویدیو ها نسبت به تصاویر یا متن، وب سایت به منابع بیشتری برای میزبانی و پخش نیاز دارد. به علاوه ارائه ویدیو ها به کاربرانی که نمی توانند آن ها را تماشا کنند، دلیل اصلی سرمایه گذاری شما در محتوای ویدیویی را تضعیف می کند. در این راستا همیشه باید به نکات مهم بهینه سازی ویدیو برای وب سایت خود توجه کنید.

چرا بهینه سازی ویدئو مهم است؟

ارائه محتوای چند رسانه ای یک راه عالی برای حفظ تعامل کاربران است، به همین دلیل توسعه دهندگان بیشتری ویدیو را به وب سایت خود اضافه می کنند. حجم متوسط صفحه وب از حدود 1 مگابایت به بیش از 3 مگابایت بین 2011 تا 2017 به دلیل افزایش محتوای ویدیویی افزایش یافته است.

اندازه ویدیو های وب متوسط نیز در دو سال گذشته از 204 کیلوبایت به 729 کیلوبایت افزایش یافته است. اگر محتوای ویدئویی زیادی در وب سایت خود دارید، می توانید با پیروی از بهترین شیوه های بهینه سازی ویدیو و در نظر گرفتن نکات مربوط به سئو ویدیو، به پیشرفت چشمگیر عملکرد سایت خود برسید.

برای تسریع در نتیجه کار شما، مطالعه زیر را به شما توصیه می کنیم

تجربه کاربری ویدئو (UX) را در اولویت قرار دهید

هنگام بهینه سازی ویدیو ها برای وب، مهم ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که یک تجربه خوب را برای کاربران اولویت بندی کنید. UX خوب تعامل کاربر را با فیلم های شما بهبود می بخشد بنابراین مطمئن شوید که همچنان در اولویت اصلی قرار دارد. نکاتی که باید در نظر داشته باشید:

 • حذف خودکار: بیشتر پلتفرم های ویدئویی شامل گزینه ای برای پخش خودکار فایل های شما می شوند. انجام این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود. به کاربران اجازه دهید هنگام پخش ویدیو ها خودشان آن ها را کنترل کنند.
 • به کاربران پهنای باند پایین، گزینه هایی برای بهبود تجربه تماشای ویدیو بدهید: همه کاربران ویدئو های شما را با اتصال پهن باند با سرعت بالا مشاهده نمی کنند. برای بینندگان با اتصالات کند تر، مشاهده نسخه های فشرده تر فایل خود را پیشنهاد دهید.
 • تغییر اندازه ویدئو برای دستگاه های مختلف(رسپانسیو): اگر اندازه محتوای صفحه شما برای دستگاه های تلفن همراه تغییر کرد، محتوای ویدیوی شما نیز باید تغییر کند. مطمئن شوید که ویدیو هایی را تنظیم می کنید که بر اساس قابلیت های نمایش کاربر به صورت رسپانسیو تنظیم می شوند.
 • به وضعیت صفحه کاربران احترام بگذارید: به طور مشابه، تجربه ویدیویی کاربر را با پنجره های باز شو (پاپ آپ) یا تبلیغاتی که از وضعیت های مختلف صفحه کاربر استفاده می کنند، تخریب نکنید.
تجربه کاربری بهتر با بهینه سازی ویدیو

آیا مطمئن نیستید که کاربران واقعاً ویدیو های شما را تماشا می کنند یا خیر؟ شما می توانید ویدیو را با استفاده از تکنیک های استاندارد بهینه سازی نرخ تبدیل مانند تست A/B آزمایش کنید. این به شما کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه تری در مورد محل سرمایه گذاری و اولویت بندی تلاش های ویدیویی خود بگیرید. به یاد داشته باشید، اکثر مردم فیلم های آنلاین را تماشا می کنند تا سرگرم شوند یا چیزی را بیاموزند. به این مسئله احترام بگذارید تا کاربران شما از شما تشکر کنند.

انواع رایج فرمت های ویدیویی

انواع مختلفی از فرمت ویدیویی وجود دارد که بسته به موارد استفاده متفاوت، برخی از آن ها بهتر از بقیه پخش می شوند. همچنین تطبیق نوع فایل شما با بستر مطلوب، مشکلات فشرده سازی و پخش را کاهش می دهد، بنابراین از انرژی کمتری استفاده می کنید. در ادامه پنج مورد از رایج ترین فرمت های ویدیویی آورده شده است:

 1. .mp4 فشرده سازی ویدئویی با کیفیت خوب و حجم فایل کوچک را ارائه می دهد.
 2. .mov قالب بومی QuickTime است، اندازه فایل ویدئویی با کیفیت بالا ایجاد می کند اما برای پخش به QuickTime نیاز دارد.
 3. .wmv یک ویدیو با کیفیت خوب است، همچنین دارای حجم فایل بزرگ است. پخش این فرمت بر روی دستگاه های Mac دشوار است مگر اینکه از پخش کننده چند رسانه ای مانند VLC استفاده کنید.
 4. .avi در اوایل دهه 90 توسط مایکروسافت توسعه یافت. با حجم فایل های بزرگی که دارد، برای پخش وب مناسب نیست.
 5. .flv قالب فایل ویدیویی Flash زمانی در سراسر وب استفاده می شد اما با کاهش محبوبیت محتوای Flash، حتی در اکثر دستگاه های تلفن همراه پخش نمی شود، این فرمت توصیه نمی شود.

البته این ها همه فرمت های ویدیویی موجود نیستند، اما برخی از پرکاربرد ترین آن ها هستند. سعی کنید هنگام ایجاد، ویرایش و فشرده و بهینه سازی ویدیو از استاندارد ها پیروی کنید. هر نوع قالب اختصاصی فقط باعث مشکلات اضافی و اغلب غیر ضروری می شود. این امر به ویژه برای پخش مناسب است. اگر قالب انتخابی شما از کاربران می خواهد ابتدا چیزی را دانلود کنند، آن ها از صفحه شما خارج می شوند.

بهینه سازی ویدئو برای وب سایت

ارائه محتوای ویدیویی با کیفیت بالا به کاربران یک فرایند دو مرحله ای است. شما باید:

 • فایل ویدیویی را بهینه سازی کنید تا حداقل تأثیر را بر سرعت صفحه داشته باشد.
 • صفحه وب را برای طرح بندی صحیح و نمایش محتوای ویدیویی بهینه کنید.
بهینه سازی ویدیو برای وب سایت

برای دستیابی به بهترین نتایج، قبل از افزودن فیلم به وب سایت خود، نکات زیر را دنبال کنید:

1. از ابزار های فشرده سازی داده ها استفاده کنید

ابزار های فشرده سازی داده مانند Blazemp و HandBrake حجم فایل های ویدئویی را بدون کاهش کیفیت تصویر کاهش می دهند. فایل های رسانه ای کوچک تر، سریع تر دانلود می شوند، بنابراین می توانید با فشرده سازی تمام فیلم های خود، زمان قابل توجهی را برای کاربران ذخیره کنید.

سعی کنید کیفیت ویدیو را در طول بهینه سازی خود قربانی نکنید. ویدئو های با کیفیت بالا باعث می شود وب سایت شما حرفه ای تر به نظر برسد، اما فیلم هایی که شبیه GIF های متحرک به نظر می رسند می توانند تأثیر بدی بر روی کاربران بگذارند.

2. تبدیل به فرمت های پشتیبانی شده HTML5

مزیت اصلی HTML5 این است که توسعه دهندگان می توانند محتوای ویدئویی را بدون کمک افزونه ارائه دهند. از مبدل ویدئویی آنلاین برای تبدیل فایل های ویدئویی خود به فرمت های HTML5 مانند MP4 و WebM استفاده کنید.

3. حذف صدا از فیلم های بی صدا

اگر یک ویدیو با صدای خاموش دارید، می توانید داده های صوتی را از فایل ویدئویی حذف کنید تا تاثیر مثبتی در اندازه ویدئو داشته باشد. اگر ویدیو را خودتان تهیه کرده اید، ممکن است هنگام export فایل، صدا را حذف کنید. در غیر این صورت می توانید از یک ابزار ساده ادیت ویدئو یا FFmpeg برای حذف صدا استفاده کنید.

4. مستقیماً از سرور پخش کنید

در عصر قدیمی اینترنت، فایل های ویدیویی قبل از مشاهده باید به طور کامل در دستگاه کاربر دانلود می شدند. امروزه فناوری streaming اجازه می دهد فیلم ها را در قطعات کوچکی که برای پخش در مرورگر کاربر آماده هستند، ارسال کنید.

5. از شبکه تحویل محتوا استفاده کنید

CDN شبکه ای از سرور ها است که نسخه های کش شده از چیز های با ارزش سایت شما را ذخیره می کند. CDN ها علاوه بر جلوگیری از حشو، تحویل سریع تر محتوا را تضمین می کنند زیرا محتوا از نزدیک ترین سرور لبه ارائه می شود. این برای فایل های بزرگ مانند ویدیو ضروری است. به این ترتیب کاربران مجبور نخواهند بود تا ویدیو های شما دانلود و بافر شوند. استفاده از CDN می تواند عملکرد کلی وب سایت شما را به شدت افزایش دهد.

بهینه سازی صفحه وب برای محتوای ویدئویی

بهینه سازی صفحات وب سایت برای ویدیو

انتخاب فرمت ویدئویی مناسب و بهینه سازی نحوه تحویل داده ها شروع خوبی است. با این حال برای اطمینان از تجربه بهتر کاربر، وب سایت شما همچنین باید از فیلم های با کیفیت بالا پشتیبانی کند. در اینجا چند نکته وجود دارد:

اندازه ویدئو را مشخص کنید

در HTML یا CSS خود حتماً عرض و ارتفاع ویدئو ها را مشخص کنید تا مرورگر بتواند پهنای باند لازم را بدون کار اضافی به آن ها اختصاص دهد.

بارگذاری فیلم ها را تا زمان کامل شدن loading صفحه به تعویق بیندازید

اگر ویدئویی دارید که به محض ورود کاربر به صفحه به صورت خودکار پخش می شود، بارگذاری آن را تا زمان کامل شدن بارگذاری اولیه صفحه به تعویق بیندازید تا تجربه کاربری روان تری بدست آورید.

کاربران تلفن همراه را در اولویت قرار دهید

هر روز افراد بیشتری از طریق تبلت ها و تلفن های هوشمند به وب دسترسی پیدا می کنند، بنابراین وب سایت هایی که برای موبایل بهینه نشده اند با یک نقص بزرگ روبرو هستند. اصول طراحی وب سایت ریسپانسیو را دنبال کنید تا وب سایت خود را با اندازه صفحه نمایش های مختلف و وضوح صفحه نمایش سازگار کنید. وب سایت شما همچنین باید بتواند جهت دستگاه را به منظور نمایش صحیح ویدیو تشخیص دهد.

حتی اگر شما یک توسعه دهنده وب حرفه ای باشید، طراحی صفحاتی که در همه اندازه صفحه نمایش عالی به نظر برسند می تواند چالش برانگیز باشد. شما می توانید نسخه جداگانه ای از وب سایت خود را مخصوص دستگاه های تلفن همراه بسازید، اما این امر وظایف نگهداری شما را دو چندان می کند. خوشبختانه معمولاً روش های ساده تری برای پذیرش کاربران تلفن همراه وجود دارد.

به عنوان مثال فرض کنید شما یک ویدیو در صفحه اصلی خود دارید، اما در دستگاه های تلفن همراه چندان عالی به نظر نمی رسد. با افزودن این کد به CSS خود می توانید از دانلود ویدیو خود در صفحه های کوچک جلوگیری کنید:

@media screen and (max-width: 650px) {
  #hero-video {
    display: none;
  }
}

سخن آخر

ویدیو های آنلاین یک ابزار قدرتمند در مهارت های بازاریابی شما هستند. با این حال موفقیت مستلزم برنامه ریزی و توجه دقیق است. با پیروی از شیوه های خوب تجربه کاربری، میزبانی وب و بهینه سازی ویدیو می توانید مطمئن باشید که ویدئوی شما نه تنها کاربران را درگیر خود می کند بلکه تاثیرات زیست محیطی آن را نیز کاهش می دهد.

تا زمانی که فایل های رسانه ای خود و طراحی صفحه خود را بهینه کرده اید، افزودن ویدیو به وب سایت شما باید حداقل تأثیر را بر عملکرد داشته باشد. هر زمان که تغییری ایجاد می کنید یا محتوای جدیدی به وب سایت خود اضافه می کنید به تأثیر آن در تبدیل های خود توجه داشته باشید. تست قرار دادن ویدیو های مختلف در مکان های مختلف را امتحان کنید. بهینه سازی ویدیو نسبتاً آسان است. تهیه ویدئو هایی که علایق کاربران را حفظ کند کار بسیار دشواری است.

منابع: mightybytes.com و keycdn.com