در این مقاله قرار است به شما اصول سئو یا بهینه سازی یوتیوب (YouTube) را به شما بیاموزیم. پس با ما همراه باشید.

براساس رتبه بندی ترافیک الکسا، یوتیوب پس از Google دومین سایت پربازدید در وب است. متأسفانه، بسیاری از بازاریابان دیجیتال هنوز مانند هر سایت دیگر در رسانه های اجتماعی با آن رفتار می کنند. اما موفقیت در YouTube به معنای ارسال محتوا نیست، بلکه بهینه سازی محتوای شماست – دقیقاً مانند وب سایت تان.

یافتن فیلم هایی با میلیون ها بازدید و ویدیوهایی با تقریباً هیچ کدام که اساساً یکسان باشند آسان است. تفاوت بین موفقیت و شکست اغلب به چند عنصر خلاصه می شود.

وقتی نوبت به بهینه سازی یا سئو YouTube می رسد، بسیاری از کارهای بهینه سازی را می توان در روندی قرار داد که می توانید برای همه فیلم های قدیمی خود و سپس هنگام انتشار آن، برای همه فیلم ها اعمال کنید و شما در شرف یادگیری این روند هستید.

در اینجا مواردی است که باید بدانید اگر می خواهید محتوای شما در YouTube برای کلمات کلیدی مورد علاقه تان رتبه یک را کسب کند.

اصول اولیه

این بخش حاوی اطلاعات اساسی است که باید قبل از وارد کردن تاکتیک های بهینه سازی یوتیوب درک کنید.

با تحقیق در مورد کلمات کلیدی شروع کنید

با توجه به اینکه یوتیوب موتور جستجوی ویدئو است، باید مانند بهینه سازی وب سایت خود، به ایجاد محتوا به روشی استراتژیک نزدیک شوید. این به معنای انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی است تا دریابید مخاطبان شما به چه چیزی علاقه مند هستند و چگونه در مورد آن بصورت آنلاین صحبت می کنند.

شروع ایده پردازی با کلمات کلیدی YouTube آسان است. کافی است به YouTube بروید و تایپ کردن یک کلمه کلیدی آن را جستجو شروع کنید. هنگام تایپ کردن، جستجوهای پرطرفداری را که YouTube Suggest به شما پیشنهاد می دهد، دریافت خواهید کرد که این ویژگی تکمیل خودکار در جعبه جستجو در YouTube است. با استفاده از ابزار رایگان Ubersuggest می توانید این مرحله را به سطح دیگری برسانید، که از طریق الفبای حرف اول کلمه بعدی عبارت جستجوی شما تکرار می شود. به یاد داشته باشید که “YouTube” را به جای “Web” پیش فرض انتخاب کنید.

طوفان فکری کلمات کلیدی یک چیز است، اما شما احتمالاً باید بتوانید کلمات کلیدی را با یکدیگر مقایسه کنید تا ببینید کدام یک بیشتر جستجو می شوند. ابزاری برای آن وجود دارد و کاملاً رایگان است که توسط Google در اختیار ما قرار داده شده است: Google Trends. جای تعجب است که بسیاری از متخصصان سئو نمی دانند Google Trends در زیر گزینه “جستجوی وب” گزینه “جستجوی YouTube” را دارد که به شما داده حجم جستجو ویژه YouTube را می دهد. متأسفانه این ابزار اعداد واقعی را به شما نمی دهد (همه چیز به درصد است)، اما با این وجود برای مقایسه کلمات کلیدی با یکدیگر بسیار مفید است.

رتبه بندی جستجوی YouTube خود را پیگیری کنید

شما احتمالاً موقعیت های خود را در نتایج جستجوی گوگل برای طیف وسیعی از کلمات کلیدی مورد علاقه خود ردیابی می کنید، اما آیا این کار را با YouTube انجام می دهید؟ اگر نه، باید انجام دهید! ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد، چه رایگان و چه پولی، بنابراین ابزاری را پیدا کنید که با آن احساس راحتی کنید تا بتوانید هنگام بهینه سازی ویدیوهای خود، پیشرفت تان را پیگیری کنید.

محتوا سلطان است، اما تداوم ملکه است

بدیهی است که، برای رقابت با سایر سازندگان در دنیای سریع و پرخاشگرانه یوتیوب، به محتوای عالی نیاز دارید که از نظر جمعیت متمایز باشد. اگرچه دستیابی به موفقیت ویروسی (وایرال) عالی است، به یاد داشته باشید که YouTube فقط بازدیدها نیست: شما به دنبال ایجاد یک پایگاه مشترک و ایجاد روابط طولانی مدت با بینندگان هستید.

چگونه می توانید این کار را انجام دهید؟ با تولید محتوای با کیفیت و انتشار آن در یک برنامه منظم. ارسال نامنظم فقط به شما آسیب می رساند و مشترکانی را از دست می دهد. اگر شما متعهد به ارسال هر روز هستید، مطمئن شوید که هر روز ارسال می کنید. اگر هفته ای یک بار در ساعت 9:00 صبح روز سه شنبه ارسال می کنید، هرگز یک هفته را رد نکنید و یک ویدیوی دیرهنگام ارسال نکنید (حتی اگر فقط چند ساعت باشد یا روز بعد).

کوتاه جذاب نیست

مراقب آژانس ها و خانه های تولیدی باشید که به شما می گویند مردم فقط فیلم های کوتاه، یک تا دو دقیقه ای را در YouTube تماشا می کنند. به یاد داشته باشید، هدف نهایی YouTube رقابت با تلویزیون است تا آن ها بتوانند از نرخ تبلیغات تلویزیونی شارژ بگیرند. آنچه که آن ها به دنبال آن هستند محتوای با کیفیت بالا و فرم بلند است که به آن ها امکان می دهد تبلیغات بیشتری را انجام دهند و کاربران را برای مدت بیشتری در سایت نگه دارند. فیلم هایی که حداقل پنج دقیقه طول دارند تمایل دارند عملکرد بهتری داشته باشند و شانس بالاتری برای رتبه بندی در جستجوی گوگل دارند.

معیار اصلی برای مراقبت از زمان تماشا است – نه فقط برای هر ویدیو، بلکه به طور کلی برای کانال شما. در حالت ایده آل، با رشد کانال خود باید شاهد افزایش ماهانه زمان تماشا باشید.

قدرت پلی لیست (Play List)

لیست های پخش یک ابزار تبلیغاتی کم ارزش و دست کم گرفته شده در YouTube هستند. در حالی که بیشتر مشاغل لیست پخش را در اطراف تاریخ ها، ژانرهای محتوا، محصولات و سایر دسته های گسترده ایجاد می كنند، اما برای استفاده واقعی از این ویژگی، باید عمیق تر شوید.

از تحقیق کلید واژه خود استفاده کنید تا بفهمید افراد در طیف شما چه چیزی را جستجو می کنند و براساس این عناوین لیست های پخش ایجاد کنید. اگر محتوای زیادی ندارید، حتی می توانید با استفاده از فیلم های دیگران لیست پخش ایجاد کنید تا بینندگان را به صفحه کانال YouTube خود هدایت کنید.

48 ساعت اول بسیار مهم است

الگوریتم های YouTube به طرز مشهوری بخشنده نیستند. هنگام بارگذاری ویدئوی جدید، اطمینان حاصل کنید که تمام بهینه سازی های خود را آماده کرده اید. ویدئویی را به قصد بهینه سازی آن بعداً منتشر نکنید. اگر YouTube نتواند تصویری واضح از ویدئوی شما بدست آورد، یا اگر از بینندگان جذابیتی کسب نکنید (از نظر زمان تماشا و سایر معیارها)، در رتبه بندی افت می کنید – و بازیابی این شانس از دست رفته سخت است.

با بازگرداندن عناوین، توضیحات، برچسب ها تصویر بند انگشتی، متن و موارد دیگر می توانید به عقب برگردید و فیلم های ضعیف را بهینه شده کنید، اما پس از گذشت 48 ساعت اول، بیشتر آسیب ها وارد شده است. هنگامی که الگوریتم محتوای شما را ناشایست ارزیابی کرد، بازگشت بسیار دشوار است.

گوگل نحوه عملکرد الگوریتم جستجو در یوتیوب را شرح داد!

چگونه فیلم های خود را بهینه کنیم

اکنون که اصول را فهمیدید، وقت آن است که به کار خود بپردازیم. در اینجا می توانید فیلم های خود را برای موفقیت در YouTube بهینه کنید.

عنوان

عنوان ویدیو باید جذاب باشد و کاربر را مجذوب خود کند. نباید زیاد لفظی باشد – درعوض ، باید به طور خلاصه بیان کند که چرا کاربر باید با تماشای ویدیوی شما بنشیند. با کلمات خوب آن ها را جذب کنید!

قبل از اینکه در مورد عنوان خود تصمیم بگیرید، تحقیق در مورد کلمات کلیدی خود را انجام دهید (همانطور که در بالا توضیح داده شد) و سپس نگاهی به رقبای خود برای این کلمات کلیدی بیندازید. اینها ویدئوهایی هستند که در مقابل آن ها قرار خواهید گرفت، بنابراین اگر می خواهید بهترین باشید، عنوان شما نیز باید همانقدر خوب باشد.

عناوین در رتبه بندی ویدیوی شما نقش زیادی دارند، بنابراین مطمئن شوید که حداقل پنج کلمه باشد و شامل کلمه کلیدی مورد نظر شما برای رتبه بندی باشد.

تصویر بند انگشتی

تصویر کوچک یک ویدیو از نظر جذب کلیک در جستجوگر YouTube در واقع مهمتر از عنوان است. شما می توانید هر کار دیگری را به درستی برای SEO خود انجام دهید، اما اگر یک تصویر کوچک جذاب ندارید، هیچ کس نمی خواهد روی ویدیوی شما کلیک کند.

به آن فکر کنید: تصویر کوچک تنها تصویری است که به مردم می فهماند وقت خود را صرف تماشای چه می کنند. اگر غیر حرفه ای یا خسته کننده به نظر برسد، مردم بر روی آن کلیک نمی کنند.

برای کسب بهترین نتیجه، با یک “تصویر کوچک سفارشی” همراه شوید (برای انجام این کار باید توسط YouTube تأیید شوید) و در آن تصویر کوچک متن گرافیکی استفاده کنید.

کارهایی که باید انجام دهید.

  • تصویر بند انگشتی خود را با عناوین / گرافیک های سرگرم کننده سفارشی کنید.
  • آن را جذاب کنید.
  • از روشن بودن تصویر آن اطمینان حاصل کنید.
تصویر یک ویدئو در یوتیوب
بهینه سازی یوتیوب

این تصویر کوچک ویدئویی، مروارید خامه ای با رنگ های متعادل و روشن، تصویری جذاب همراه با عنوان ویدئو است که خوبی بیننده را جلب می کند.

کارهایی که نباید انجام دهید:

  • یک لوگو غیرجذاب داشته باشید.
  • از رنگ های تند استفاده کنید.
  • ظاهری غیرحرفه ای داشته باشید.
  • تصویر کوچک خود را درون متن قرار دهید.
تصویری از یک ویدئو در یوتیوب

این تصویر کوچک تزئینی کیک، موثر نیست زیرا مخاطب را گیج می کند. زن به شخصی خارج از صفحه نگاه می کند، لحظه مشخص نیست و ما مطمئن نیستیم که چه اتفاقی می افتد.

توضیحات

بسیاری از مردم اشتباه می کنند که فقط چند جمله برای توضیحات می نویسند. این فرصتی است که شما می توانید اطلاعات موجود در ویدیو را با لینک ها، کال تو اکشن و بیوگرافی مجری گسترش دهید. اگر می خواهید افراد بر روی لینک به وب سایت شما کلیک کنند، آن را قبل از دستور “نمایش بیشتر” “بالای صفحه” قرار دهید. همچنین، در آن جمله اول نوعی متن جذب کننده قرار دهید که باعث شود مردم برای دیدن ادامه توضیحات ویدیوی شما روی “نمایش بیشتر” کلیک کنند.

وقتی یکی “نمایش بیشتر” یا “نمایش کمتر” را می زند، نگاهی به این توصیف یک ویدیوی HGTV در بالا و پایین برابر بیندازید. شما می خواهید یک توضیح طولانی داشته باشید تا کاربران بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد ویدیو کسب کنند. از درج اطلاعات زیادی نترسید. همچنین این کار کلید واژه های مرتبط را به شما می دهد.

توضیحات
توضیحات

متن ویدئو

رونوشت ویدئو (به عنوان مثال زیرنویس ها) به عنوان یک نسخه اضافی است که در الگوریتم رتبه بندی YouTube در نظر گرفته می شود. به روند رونویسی خودکار YouTube اعتماد نکنید – در این رونوشت خطاهایی وجود دارد. یا آن رونوشت خودکار را تصحیح کرده و ویرایش کنید یا از سرویس رونویسی یا VA (دستیار مجازی) برای ایجاد رونوشت ویدیو استفاده کنید. اگر مورد دوم را انجام دادید، به یاد داشته باشید که برای مطابقت با آهنگ صوتی، باید به آن زمان مهر بزنید.

ترجمه

آیا می دانید می توانید ترجمه ویدئوی خود را به زبان خارجی از متن خود ارائه دهید؟ این یک روش عالی برای جهانی سازی محتوای شما بدون نیاز به فیلم برداری مجدد است. به بینندگان زبان خارجی اجازه می دهد فیلم شما را با زیرنویس (زیرنویس بسته) تماشا کنند و به شما امکان می دهد ویدیوی شما را برای کلمات کلیدی به آن زبان خارجی رتبه بندی کند. به عنوان مثال، می توانید فیلم خود را به اسپانیایی ترجمه کرده و رونویسی ترجمه شده را بارگذاری کنید.

ترجمه فیلم

YouTube به شما امکان می دهد فراداده های مختلف را به چندین زبان، مانند عنوان، برچسب ها و توضیحات، علاوه بر عنوان زیرنویس بسته، اضافه کنید.

تگ ها یا برچسب ها

برچسب گذاری علم موشک نیست. اطمینان حاصل کنید که از عبارات و همچنین کلمات کلیدی منفرد استفاده می کنید. به عنوان مثال، اگر فیلم شما در مورد موج سواری در ساحل مالیبو است، آن را با “موج سواری”، “ساحل مالیبو” و “گشت و گذار در ساحل مالیبو” برچسب گذاری کنید. برچسب ها به طور پیش فرض در YouTube قابل مشاهده نیستند، اما می توانید برچسب ها را در ویدیوهای YouTube با استفاده از برنامه افزودنی رایگان vidIQ Chrome مشاهده کنید. از استخراج محتوای رقیب خود برای بهترین برچسب ها لذت ببرید!

لینک ها

اطمینان حاصل کنید که در توصیف به هر مکانی که می خواهید طرفداران بالقوه شما وجود داشته باشد لینک می دهید: همه کانال های اجتماعی، سایت شما، سایر ویدیوهای شما (برای افزایش بازدید کلی و دریافت مشترکان بیشتر). مهمترین لینک خود را برای نمایش در قسمت بالای توضیحات انتخاب کنید. همچنین می توانید برخی از این مقاصد را با کارت های YouTube تبلیغ کنید.

کال تو اکشن

پایان ویدیوی شما عملاً باید برای کاربر منجر به انجام کاری شود. به آن ها یک گزینه کلیک بدهید تا مشترک شوند و سپس به آن ها بگویید که چرا باید این کار را انجام دهند. مربی زندگی و سخنران انگیزشی ماری فورلئو در این مورد خارق العاده است. در پایان فیلم های خود، او یک نمایش کوچک مانند “اگر این ویدیو را دوست دارید و نکات مفید آن را دریافت می کنید، مشترک ما شوید!” فقط در صورت عدم اشاره به بینندگان، یک پیکان کوچک به سمت دکمه اشتراک بکشید. این کار باید خیلی واضح باشد.

دکمه اشتراک

اشتراک ها سیگنال بزرگی به Google ارسال می کنند: اگر افراد مشترک این ویدئو می شوند، باید نکته ارزشمندی در مورد آن وجود داشته باشد. Forleo همچنین دارای فیلم هایی است که در جعبه های انتهای ویدیو پخش می شود – در آنچه “صفحه انتهایی” نامیده می شود – که شما را به سایر فیلم های وی می فرستد. این یک روش عالی برای جمع آوری بازدید برای ویدیوهای دیگر شماست و این فرصت اضافی را برای فرود مشترک به شما می دهد.

Analytics

پس از بهینه سازی و بارگذاری فیلم های خود در یوتیوب ، می خواهید عملکرد آن ها را کنترل و تحلیل کنید.

YouTube Analytics

YouTube Analytics در youtube.com/analytics در دسترس است. YouTube Analytics برای یادگیری بیشتر در مورد افرادی که فیلم های شما را تماشا می کنند عالی است. چند نمونه از داده هایی که می توانید پیدا کنید منابع ترافیک، اطلاعات جمعیتی و چند درصد از تماشاگران شما مشترک هستند. با این کار می توانید بفهمید انرژی و منابع خود را در کجا متمرکز کنید. آیا تعداد زیادی از بینندگان شما مشترک هستند که شما را از نزدیک دنبال می کنند؟ شاید محتوایی ایجاد کنید که مخصوص آن ها باشد.

همچنین می خواهید YouTube Analytics را با Google Analytics خود ترکیب کنید، که به شما امکان دسترسی به ویژگی های بیشتری را می دهد. برای دیدن فعالیت در صفحه کانال خود در Google Analytics، به سادگی کد تعبیه شده Google Analytics خود را اضافه کنید.

تبدیل مشترک مهم است

معیارهای زیادی برای مراقبت در YouTube وجود دارد، اما یک معیار اصلی برای تماشای تبدیل مشترک شما است. اگر هدف شما ایجاد مخاطب است، پس می خواهید بدانید کدام ویدئوها آنقدر جذاب هستند که بیننده را متقاعد کنند دکمه “اشتراک” را بزند. خوشبختانه، YouTube Analytics اکنون دقیقاً به شما نشان می دهد که مشترک از کدام ویدئو آمده است. از این بینش استفاده کنید تا به مخاطبان خود خواسته های بیشتری القا کنید.

ابزارهای تجزیه و تحلیل شخص ثالث

ممکن است نیاز به داده های بیشتری از YouTube Analytics و Google Analytics داشته باشید. ابزارهای مختلفی وجود دارد، چه رایگان و چه پولی، که می توانند بینش عمیق تری در مورد معیارهای عملکرد YouTube مانند رتبه بندی، تعداد مشاهده، نظرات، پسندیدن ها، دوست نداشتن ها، پاسخ های ویدیویی و موارد دلخواه ارائه دهند. این نوع داده ها می توانند به شما در بهینه سازی بهتر محتوای ویدئویی یوتیوب و همچنین آگاهی از استراتژی های تولید و توزیع محتوا کمک کنند. (به عنوان مثال، شاید متوجه شوید که بالاترین میزان مشاهده در آخر هفته ها اتفاق می افتد، بنابراین تصمیم می گیرید ویدیوی بعدی را در آخر هفته ها ارسال کنید تا بینندگان بیشتری داشته باشید.)

سخن آخر

ابتدا همه ویدیوهای موجود YouTube را در کانال خود بررسی کنید. حتی اگر آن ها سال ها پیش منتشر شده اند، وقت خود را بگذارید تا ظاهر کانال خود را مرتب کنید، از چند ابزار YouTube و همچنین چند ابزار شخص ثالث استفاده کنید و تجربه بیننده بهتری داشته باشید. همچنان می توانید بهبودهایی را در عملکرد کانال خود مشاهده کنید.

سپس، برای ویدیوهای جدیدی که قرار است منتشر کنید، یک گردش کار جدید ایجاد کنید، از جمله همه این ابزارها و نکات.

اگر جدی هستید که بازدیدها، مشترکان و رتبه بندی بیشتر YouTube را بدست آورید، لازم است زمان خود را در بهینه سازی ویدیو در یوتیوب سرمایه گذاری کنید.

منبع: searchengineland.com