هر متخصص بازاریابی می داند که سئو در عصر فناوری دیجیتال چقدر اهمیت دارد. اما اگر در یک تیم بازاریابی با دانش مبتدی و متوسط برای سئو قرار دارید، برای راه اندازی یک پروژه موفقیت آمیز باید بهینه کردن سورس کد وب سایت خود را به بهترین شکل انجام دهید.

دراین مقاله تلاش کرده ایم، اصولی را که برای شروع کد زنی وب سایت به منظور بهینه کردن سورس کد وب سایت باید رعایت کنید و همچنین محتوای خوبی ارائه کرده باشید صحبت کنیم.

قبل از شروع چند نکته مهم را برای شما بیان می کنیم:

  • به هیچ عنوان از نکات سئو قافل نشوید که در دیده شدن سایت شما بسیار تاثیر گذار است.
  • شما نمی توانید گوگل را کنترل کنید، اما می توانید آنچه را که در سایت شما قرار دارد کنترل کنید.

اگر به سورس کد های سایت نگاهی بیاندازید، تصویری شبیه زیر را خواهید دید. این خطوط، کد هایی هستند که مرورگر ها برای تشخیص نحوه نمایش محتوای صفحه وب آن ها را می خوانند.

گوگل و سایر موتور های جستجو سورس کد وب سایت شما را می خوانند تا بدانند سایت در مورد چه محتوایی نوشته شده است. بنابراین بهینه کردن سورس کد وب سایت بسیار اهمیت پیدا می کند.

بهینه کردن سورس کد وب سایت : نمایش خط کد ها

1. تگ Title

برچسب عنوان مهمترین عنصر در هر صفحه وب است و برای مشاهده آن با فشردن دو کلیک “Ctrl + U” در هر صفحه وب، سورس کد های وب سایت را تماشا خواهید کرد.

بهینه کردن سورس کد وب سایت : تگ title

شما در هر صفحه فقط یک تگ عنوان دارید. آنچه شما در تگ عنوان قرار می دهید بسیار مهم است زیرا گوگل بر اساس آن سایت شما در موتور جستجوی خود نمایش می دهد. به تصویر زیر توجه کنید:

بهینه کردن سورس کد وب سایت : نمایش سایت بر اساس تگ title در موتور جستجوگر گوگل

زمانی که کاربری مطلبی را سرچ می کند گوگل آن را براساس تگ عنوان نمایش می دهد بنابراین بسیار مهم است که تگ عنوان وب سایت خود را چگونه انتخاب می کنید.

بنابراین شما باید بهترین کلمات کلیدی را در این تگ قرار دهید، اما سعی نکنید این موضوع را برای خود سخت کنید و بر روی کلمات کلیدی حساس شوید.

فقط تلاش کنید بهترین کلمه کلیدی را بر اساس راه حل هایی که گوگل ارائه داده است پیدا کنید و درباره ی مطلب خود توضیح دهید و مانند یک نویسنده آن را بنویسید.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که اگر می خواهید آن را به عنوان یک تبلیغ در یک بروشور بنویسید، چگونه می نوشتید؟ هرچه طبیعی تر نوشته شود، شانس بهتری برای کلیک خوردن مطلب پیدا خواهید کرد.

2. توضیحات متا

مورد بعدی که به آن می پردازیم توضیحات meta می باشد.

بهیه کردن سورس کرد وب سایت : توضیحات متا

توضیحات متا در تگ head قرار می گیرد و فقط یک بار نوشته می شود که در مورد پیج شما توضیح می دهد. بسیاری از شرکت ها توضیحات متا را در آخر پیج کپی می کنند تا محتوای صفحه توضیحات متا را در صفحه کپی کنند.

جستجوی گوگل به این شرکت ها اعلام می کند که این توضیحات اضافه است و تاثیری در رتبه بندی جستجوی شما ندارد و فقط شانس خود را برای استفاده از تبلیغات رایگان خراب می کنید.

بهینه کردن سورس کد وب سایت : توضیحات متا

همانطور که مشاهده می کنید توضیحات متا دومین مطلب در زیر title می باشد. در واقع توضیحات متا نوعی تبلیغات رایگان است که گوگل در اختیار وب سایت قرار داده است.

مردم این توضیحات را می خوانند و تصمیم می گیرند که بر روی وب سایت شما کلیک کنند یا نکنند. بنابراین توضیحات متای خود را با دقت بنویسید.

3. تگ h1

بهینه کردن سورس کد وب سایت : تگ h1

تگ H1 عنوان اصلی صفحه است. دراین بخش باید نوشته ای را انتخاب کنید که در برگیرنده کلیت مطلب شما باشد و هنگامی که کاربران این بخش را می خوانند برای خواندن مقاله یا نوشته شما تشویق شوند.

این امر اولین قدم برای تشویق کاربران برای دیدن مطالب بیشتر در وب سایت شما می باشد. ایده این تگ از آن جا شروع شد که زمانی که کاربران این تگ را خوانند بگویند مطلب خوبی است و شروع به خواندن ادامه مطلب کنند.

اما مراقب باشید در این بخش زیاده روی نکنید و فقط کلیت ماجرا و کلمه کلیدی را در آن وارد کنید.

4. لینک های داخلی

با استفاده از این ویژگی می توانید کاربران را از داخل صفحه ای که در حال مطالعه آن هستند به دیگر صفحات چه داخل خود سایت یا خارج از سایت لینک دهید.

در واقع در این بخش شما از ویژگی لینک سازی استفاده می کنید که یکی از مهمترین ویژگی ها در سئو سایت می باشد

بهینه کردن سورس کد وب سایت : لینک های داخلی

بنابراین لینکی بین صفحات وب سایت شما با یکدیگر و همچنین لینک با وب سایت های دیگر ایجاد می شود. نکته مهم دیگر این است که محتوایی که در این تگ قرار می گیرد بسیار مهم است که به آن anchor text گفته می شود.

به تصویر دقت کنید : “this is a link to my website”، کلمات موجود در متن بسیار مهم هستند به این دلیل که موتور های جستجو به آن توجه می کنند و آن مطالب را کند و کاو می کند تا دریابند آن صفحه و مطلب در مورد چیست و به این ترتیب، آن ها را در الگوریتم خود استفاده می کنند تا بفهمند کل سایت شما از چه موضوعاتی تشکیل شده و چه صفحاتی را باید برای کاربران خود ارائه دهد.

بسیاری از افراد در این کار از چاشنی کلمات کلیدی استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که لینک های داخلی و anchor text را به طور طبیعی استفاده کنید.

5. لینک های nofollow

بهینه کردن سورس کد وب سایت : nowfollow

صفت nofollow درون لینک ها قرار می گیرد، به این صورت که ویژگی nofollow را داخل (“”=rell) قرار می دهید.

این ویژگی به گوگل و سایر موتور های جستجو می گوید که لینک به صفحه بعد را دنبال نکنند، در واقع این لینک را نادیده بگیرند.

وقتی از لینک nofollow استفاده می کنید، به این معناست که نمی خواهید گوگل روی لینک به صفحه بعدی متمرکز شود. شما می خواهید گوگل را به سمت مواردی هدایت کنید که مهم هستند.

معمولا از nofollow برای نظرات در وبلاگ ها استفاده می شود تا از ایجاد هرزنامه جلوگیری شود به این دلیل که بعضی افراد از بخش نظرات استفاده کرده و ایجاد لینک اضافی می کنند.

برچسب “nofollow” ایجاد شده است که دیگر این مشکل در وب سایت ها رخ ندهد.

6. تگ alt عکس ها

تگ “alt ” برچسب دیگری است که بسیار مهم است، به خصوص اگر در تجارت الکترونیکی هستید.

تگ alt عکس ها

این برچسب به موتور جستجو می گوید که تصویر در مورد چه چیزی است. همانطور که در مثال مشاهده می کنید، تصویر مربوط به مدیریت سرب است.

اینگونه ربات های گوگل می دانند تصویر شما در مورد چیست و به شما کمک می کند تا تصویر شما در جستجوی تصویر بیشتر دیده شود.

از تصاویر تگ alt برای تصاویر تزئینی استفاده نکنید. استفاده از آن ها برای:

  • تصاویر کالا
  • نمودار ها
  • اینفوگرافیک
  • لوگو وب سایت شما
  • عکس های صفحه
  • عکس اعضای تیم

تگ alt اینگونه است نگاه کنید: اگر مجبور بودید تصویر خود را به شخصی که نمی توانست ببیند توصیف کنید، چگونه آن را توصیف می کنید؟

7. برچسب Canonical

بهینه کردن سورس کد وب سایت : برچسب Canonical

توجه داشته باشید موضوع مهمی است زیرا اگر صفحات وب زیادی دارید که محتوای مشابه دارند، می توانید به گوگل بگویید که تنها صفحه ای که باید به آن توجه کند، صفحه جاریست.

بنابراین یک روش خوب برای متوقف کردن محتوای تکراری است. همچنین برای ایجاد سندیت در محتوای شما بسیار مهم است زیرا می توانید افرادی داشته باشید که محتوای شما را همگام سازی کنند، از این برچسب در صفحه خود که از شما گرفته شده اند استفاده کنند و به عنوان منبع اصلی به شما بازگردند.

در اصل برچسب های متعارف برای تنظیم URL دلخواه برای محتوای شما مفید هستند.

موفق وپیروز باشید.

منبع : neilpatel