از میان تعداد بیشماری به روزرسانی الگوریتم گوگل که در دهه گذشته ارائه شده است، در اینجا مواردی وجود دارد که برای همیشه SEO را تغییر داده اند.

گوگل ادعا می کند که الگوریتم جستجوی خود را چندین هزار بار در سال به روز می کند. در اکثریت موارد، به روزرسانی های الگوریتم گوگل بسیار کوچک هستند که نمی توان آنها را متوجه شد. اما، هر چند وقت یک بار، Google چنان تغییری اساسی ایجاد می کند که باعث ایجاد اختلال در نحوه انجام SEO می شود.

در این پست، هشت مورد از مهمترین تغییرات الگوریتم جستجو را شمارش معکوس خواهیم کرد. در مورد چرایی معرفی این به روزرسانی ها، نحوه کارکرد آنها و تغییراتی که باید در استراتژی های SEO خود به کار ببریم بررسی خواهیم کرد.

الگوریتم های سئو

اما قبل از شروع، ببینیم آیا تا به حال تحت تأثیر به روزرسانی الگوریتم گوگل قرار گرفته اید یا خیر. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که Rank Tracker را راه اندازی کنید، آن را با حساب Google Analytics خود همگام سازی کرده و به Organic Traffic بروید.

بررسی به روزرسانی های گوگل

فقط موس را روی خطوط فاصله روی نمودار قرار دهید تا ببینید آیا برخی از به روزرسانی های الگوریتم با تغییرات ترافیک سایت شما مطابقت دارند یا خیر.

1. Panda

تاریخ: February 24, 2011

خطرات: محتوای تکراری، دزدی ادبی یا هرزنامه تولید شده توسط کاربر، پر کردن کلمات کلیدی

نحوه عملکرد: به روزرسانی الگوریتم پاندا در گوگل به اصطلاح “نمره کیفیت” را به صفحات وب اختصاص می دهد. سپس از این امتیاز به عنوان عامل رتبه بندی استفاده می شود. در ابتدا، تأثیرات پاندا خفیف بود، اما در ژانویه 2016 برای همیشه در الگوریتم اصلی Google گنجانیده شد. از آن زمان به بعد، بروزرسانی مداوم بیشتر شده است، بنابراین هم جریمه های پاندا و هم بازیابی ها سریعتر اتفاق می افتد.

نحوه تنظیم: بررسی های منظم سایت را برای محتوای تکراری، محتوای کم کیفیت و پر کردن کلمات کلیدی انجام دهید. برای انجام این کار، به یک کرالر سایت مانند SEO PowerSuite’s Website Auditor نیاز دارید.

بررسی الگوریتم پاندا

با استفاده از ماژول ویرایشگر محتوای جدید WebSite Auditor، می توانید از مجازات احتمالی جلوگیری کرده و صفحاتی را ایجاد کنید بدون خطر پر کردن تصادفی کلمات کلیدی. Content Editor صفحات رقبای برتر شما را تجزیه و تحلیل می کند و توصیه های SEO را بر اساس محتوایی که قبلاً در جستجوی Google موفق بوده ارائه می دهد.

ویرایشگر محتوای پاندا

و اگر می خواهید بررسی کنید که آیا مطالب شما در جای دیگر وب کپی شده است یا نه، از یک جستجوگر دزدی ادبی مانند Copyscape استفاده کنید.

2. Penguin

تاریخ: April 24, 2012

خطرات: لینک های ناخواسته یا بی ربط؛ لینک هایی با متن بیش از حد بهینه شده.

نحوه عملکرد: هدف Google Penguin پایین آوردن سایت هایی است که بک لینک آنها غیرطبیعی به نظر می رسد. این به روزرسانی به ایجاد لینک های کم تلاش مانند خرید لینک از مزارع لینک و PBN ها پایان داد.

نحوه تنظیم: برای در امان ماندن از اثرات به روزرسانی Google Penguin، بر رشد پروفایل لینک خود نظارت کرده و به طور منظم ممیزی ها را با یک چک کننده لینک مانند SEO SpyGlass انجام دهید. در داشبورد خلاصه ابزار، نمودار پیشرفت پروفایل لینک خود را پیدا خواهید کرد. به دنبال هر گونه جهش غیر معمول باشید: این موارد ممکن است نتیجه حمله منفی سئو توسط رقبا باشد.

برنامه penguin-seo-spyglass-

آماری که می دانیم پنگوئن در نظر می گیرد در فرمول SEO SpyGlass’s Penalty Risk گنجانده شده است. به برگه Penalty Risk بروید و لیست بک لینک خود را از بالاترین ریسک به کمترین مرتب کنید. پیوندهایی که خطر بالای 50٪ دارند باید بررسی شوند. اگر به نظر می رسد مخرب هستند، آنها را به پرونده disavow اضافه کنید، آن را بارگیری کنید و به Google Disavow Links Tool ارسال کنید.

بررسی ریسک جریمه با پنگوئن

نحوه پیدا کردن لینک های غیر طبیعی و خراب و روش حذف آن ها
چه فاکتورهایی در ارزیابی لینک ها مورد بررسی قرار می گیرند؟
لینک اسپم چیست و چگونه باید آن ها را حذف کنیم؟

3. Hummingbird

تاریخ: August 22, 2013

خطرات: پر کردن کلمات کلیدی؛ محتوای بی کیفیت

نحوه عملکرد: الگوریتم مرغ مگس خوار به گوگل کمک می کند تا سوالات جستجو را بهتر تفسیر کند و نتایجی را ارائه دهد که با هدف جستجوگر مطابقت داشته باشد (برخلاف اصطلاحات جداگانه در کوئری). در حالیکه کلمات کلیدی همچنان مهم هستند، الگوریتم Hummingbird این امکان را برای یک صفحه فراهم می کند تا برای یک پرسش رتبه بندی کند حتی اگر حاوی کلمات دقیق جستجوگر نباشد. این امر با کمک پردازش زبان طبیعی حاصل می شود که متکی به ایندکس کردن معنایی نهفته، اصطلاحات هم معنی و مترادف است.

نحوه تنظیم: تحقیق در مورد کلمات کلیدی خود را گسترش دهید و بر مفاهیم پشت کلمات کلیدی تمرکز کنید. جستجوهای مرتبط، مترادف و اصطلاحات مشترک را با دقت تجزیه و تحلیل کنید. منابع مهم این ایده ها جستجوی مرتبط با گوگل و سوالات مرتبط و همچنین پیشنهادات تکمیل خودکار گوگل است. می توانید همه آنها را در ماژول جستجو کلید واژه Rank Tracker بگنجانید.

دنبال کننده رتبه بندی himmingbird

از این insight ها برای درک بهتر زبان مخاطب و متنوع سازی محتوای خود استفاده کنید. با ایجاد محتوای جامع که اهداف جستجوگر را برآورده کند، هم از نظر تعامل و هم از نظر SEO برنده خواهید شد.

محتوای با کیفیت چیست و چگونه آن را ایجاد کنیم؟

4. Mobile

تاریخ: April 21, 2015

خطرات: فقدان نسخه موبایلی صفحه، قابلیت استفاده ضعیف از تلفن همراه

نحوه عملکرد: به روزرسانی های جستجوی موبایل بعدی (2018، 2020) باعث تغییر توجه از دسکتاپ به نسخه موبایل وب سایت شما شده است. امروز، گوگل همه وب سایت ها را بر اساس سرعت و کاربرپسندی نسخه موبایل آنها رتبه بندی می کند.

نحوه تنظیم: صفحات خود را برای جستجوی تلفن همراه بهینه کنید و بر سرعت و قابلیت استفاده تمرکز کنید. تست های صفحه برای موبایل و سرعت صفحه در گوگل به شما کمک می کند تا ببینید کدام یک از جنبه های صفحه تان باید بهبود یابد. این تست ها در WebSite Auditor ادغام شده اند بنابراین می توانید بهینه سازی موبایل صفحات خود را به عنوان بخشی از ممیزی وب سایت خود بررسی کنید. آن را در تجزیه و تحلیل محتوا >> حسابرسی صفحه پیدا خواهید کرد:

بررسی وب سایت موبایلی

5. RankBrain

تاریخ: October 26, 2015

خطرات: عدم وجود ارتباط خاص کوئری، محتوای کم کیفیت، UX ضعیف

نحوه کار: RankBrain بخشی از الگوریتم Google’s Hummingbird است. این یک سیستم یادگیری ماشینی است که به گوگل کمک می کند تا معنای موجود در جستجوها را بفهمد و نتایج جستجو را با بهترین نتیجه در پاسخ به این سوالات ارائه دهد. گوگل RankBrain را سومین عامل مهم رتبه بندی می داند.
اگرچه ما فرمول دقیق این به روزرسانی عمده را نمی دانیم، اما اتفاق نظر این است که RankBrain مسئول سفارشی سازی نتایج جستجوی گوگل کاربر است. اساساً، Google فراتر از سوال جستجو شده شخص است و زمینه بزرگتر را مانند کلمات مترادف، کلمات ضمنی و سابقه جستجوی شخصی در نظر می گیرد.

نحوه تنظیم: با کمک تجزیه و تحلیل رقابت، صفحات خود را برای ارتباط و جامعیت بهینه کنید. با استفاده از ابزار WebSite Auditor‘s TF-IDF، می توانید لیست کاملی از اصطلاحات و مفاهیم مرتبط را که توسط تعداد زیادی از رقبای عالی رتبه شما استفاده می شود، کشف کنید. راهی برای افزودن این اصطلاحات به محتوای خود پیدا کنید و مشاهده خواهید کرد که ارتباط جستجوی شما به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

کمک به پیدا کردن کلمات کلیدی و آنالیز محتوا

6. Medic

تاریخ: May 4, 2018

خطرات: عدم صلاحیت در وب سایت های YMYL. سیگنالهای ضعیف E-A-T.

نحوه عملکرد: به نظر می رسد به روزرسانی Google Medic به طور نامتناسبی بر وب سایت های پزشکی و همچنین سایر وب سایت هایی که با تصمیمات بالقوه تغییر دهنده زندگی (امور مالی، حقوقی، آموزشی) ارتباط دارند تأثیر می گذارد. اگرچه صریحاً تأیید نشده است، نمایندگان گوگل اشاره کرده اند که این به روزرسانی برخی از علائم E-A-T (تخصص، اقتدار، اعتماد) را از سند دستورالعمل های Quality Rater پیاده سازی کرده است.

نحوه تنظیم: تا به امروز، هیچ استراتژی بهبودی اثبات شده برای به روزرسانی Medic وجود ندارد. برخی از متخصصان جستجوگرها پیشنهاد می دهند نویسندگان خبره ای را برای اعتبار دادن به وب سایت خود استخدام کنید، برخی دیگر ادعا می کنند که راه حل، ایجاد نهادهای تجاری برای نام تجاری شما است. اما اگر بخواهیم به حقایق پایبند باشیم، تنها راه قابل اعتماد برای افزایش اعتبار وب سایت شما، رشد پروفایل بک لینک شما است. یک روش کارآمد استفاده از ابزار تحقیق بک لینک، مانند SEO SpyGlass و قرض گرفتن ایده های بک لینک از رقبا است.

بررسی بک لینک ها با SpyGlass

SEO SpyGlass به شما این امکان را می دهد فاصله بین لینک وب سایت و وب سایت های رقبا را پیدا کنید. بهترین چشم انداز، وب سایت های با اقتدار بالا هستند که به دو یا چند رقیب شما لینک می دهند. این نشان می دهد که وب سایت ها به جایگاه شما علاقه مند هستند، اما رابطه انحصاری با هیچ یک از شرکت ها ندارند.

7. Bert

تاریخ: October 22, 2019

خطرات: مطالب ضعیف نوشته شده، عدم تمرکز، فقدان متن

نحوه عملکرد: این به روزرسانی الگوریتم گوگل از فناوری پردازش زبان طبیعی برای درک بهتر سوالات جستجو، تفسیر متن، شناسایی موجودیت ها و روابط بین موجودیت ها استفاده می کند. ما دیده ایم که به روزرسانی های Panda ، Hummingbird و RankBrain از کلمات کلیدی فاصله می گیرند و آپدیت BERT نقطه اوج این تلاش است – به گوگل این امکان را می دهد تا تفاوت های بیشتری را در هر دو سوال و نتایج جستجو درک کند.

نحوه تنظیم: ما زندگی کردیم تا روزی را ببینیم که گوگل در واقع به نوشتن خوب پاداش می دهد. بی شباهت به گذشته، مهم این است که برای کپی معنی دار تلاش کنید. این بدان معناست که شما باید به راحتی کلمات کلیدی محبوب را دنبال کنید و سبکی از نوشتن را در پیش بگیرید. همچنین ایده خوبی است که هنگام ایجاد کپی، تحقیقات نهادی انجام دهید – از جمله نهادهای مرتبط به ایجاد متن برای محتوای تان.

8. Core Updates

تاریخ: 2017

نحوه عملکرد: از سال 2017، گوگل شروع به ارجاع به روزرسانی های بزرگتر به عنوان به روزرسانی های اصلی گوگل کرده است. از آن زمان به بعد، شفافیت کمتری درمورد اینکه این به روزرسانی ها چیست و کدام بخش از جستجو برای بهبود است. سئوکاران اغلب تغییرات رتبه بندی پس از به روزرسانی را ردیابی می کنند و سعی می کنند بفهمند که دقیقاً چه عواملی تغییر کرده است، اما به ندرت مشاهده ای قطعی وجود دارد. این احتمال وجود دارد که به روزرسانی های هسته ای گوگل فقط پیشرفت هایی در به روزرسانی های قبلی گوگل یا شاید بسته های به روزرسانی کوچکتر باشد که به هم متصل شده اند.

نحوه تنظیم: از آنجا که اثرات به روزرسانی هسته اصلی گوگل اغلب ناشناخته است، کاری که می توانید انجام دهید ردیابی تاریخچه SERP برای کلمات کلیدی مورد نظر شما است. پس از بروزرسانی، می توانید بررسی کنید که کدام یک از رقبای شما در رتبه بندی بالا یا پایین رفته اند و در مورد عوامل موثر در این زمینه حدس بزنید.

برای شروع ردیابی تاریخچه SERP خود، Rank Tracker را راه اندازی کنید، به Keywords > Rank Tracking > SERP Analysis بروید و روی Record SERP data کلیک کنید. این ابزار شروع به ردیابی 30 موقعیت برتر SERP برای هر یک از کلمات کلیدی شما می کند.

دنبال کننده به روزرسانی های هسته

منبع: Search Engine Land