بودجه خزش یک مفهوم حیاتی سئو است که اغلب مورد غفلت واقع می شود. بسیاری از کارها و موضوعات وجود دارد که یک متخصص SEO باید در نظر داشته باشد.

به طور کلی بودجه خزش توانایی بهینه شدن را دارد و برای وب سایت ها استفاده می شود و یکی از مواردی است که می تواند به شما در داشتن وب سایت خوب کمک کند.

بودجه خزش

در این مقاله یاد خواهید گرفت:

  • چگونه در طول راه بودجه خزیدن خود را بهبود بخشید.
  • در دو سال گذشته تغییرات مربوط به بودجه خزیدن را به عنوان یک ایده تغییر دهید.

بودجه خزیدن چیست؟

بودجه خزیدن به عبارت ساده، به معنی تعداد خزش های موتور جستجو (به عنوان مثال، اسپایدر ها و ربات ها) می باشد که در صفحات دامنه شما کاوش می کنند.

این تعداد به عنوان یک تعادل آزمایشی بین تلاش های Googlebot برای شلوغ نکردن سرور شما و تمایل کلی Google برای خزیدن دامنه شما بیان می شود.

بهینه سازی بودجه خزیدن شامل یک سری مراحل است که می توانید بطور خاص برای افزایش نرخ بازدید ربات های موتورهای جستجو در صفحات خود انجام دهید.

هرچه تعداد بازدید آن ها بیشتر باشد، سریعتر به صفحه نمایه ای که صفحات به روز شده، وارد می شوند. در نتیجه، تلاش های بهینه سازی شما برای گرفتن و شروع تأثیرگذاری بر رتبه های شما زمان کمتری می برد.

چرا بهینه سازی بودجه Crawl نادیده گرفته می شود؟

همانطور که گوگل کاملاً توضیح می دهد، خزیدن به خودی خود یک عامل رتبه بندی نیست. بنابراین این مورد به تنهایی برای متوقف کردن تلاش برخی از متخصصان سئو در مورد بودجه خزیدن، کافی است.

گری الیس از گوگل بیان می کند که مطمئناً برای وب سایت عظیمی با میلیون ها صفحه، مدیریت بودجه خزیدن معقول است.

اما اگر دامنه ای با اندازه متوسط دارید، دیگر لازم نیست خودتان را بیش از حد با بودجه خزیدن درگیر کنید. (و در حقیقت اگر واقعاً میلیون ها صفحه دارید، باید به حذف برخی از مطالب توجه کنید، که به طور کلی برای دامنه شما مفید خواهد بود.)

اما، همانطور که همه ما می دانیم، SEO به هیچ وجه تغییر یک عامل بزرگ و گرفتن نتایج سریع نیست. سئو بسیار مهم است و با مراقبت از ده ها معیار، تغییرات جزئی و افزایشی انجام می شود.

کار ما، به شکلی بزرگ است که اطمینان حاصل کند که هزاران چیز کوچک ممکن است. علاوه بر این، اگرچه این عامل خزنده به خودی خود بزرگ نیست، اما همانطور که جان مولر از گوگل خاطر نشان می کند، برای نرخ تبدیل و برای سلامت کلی وب سایت خوب است.

با همه گفته ها، احساس می کنم مهم است که اطمینان حاصل کنید که هیچ چیزی در وب سایت شما به طور جدی به بودجه خزیدن شما صدمه نمی زند.

چرا بهینه سازی بودجه Crawl نادیده گرفته می شود؟

چگونه امروز بودجه خزیدن خود را بهینه کنید

در این قسمت چند روش برای بهینه کردن بودجه خزیدن برای شما بیان می کنیم. با ما همراه باشید تا به طور کامل این شرایط را برای شما بیان کنیم.

1) به صفحات مهمتان اجازه خزیدن در Robots.Txt را بدهید

این یک گام طبیعی، مهم و اساسی است.

مدیریت robots.txt می تواند به صورت دستی یا با استفاده از ابزار آنالیز وب سایت انجام شود.

به سادگی robots.txt را به ابزار مورد نظر خود اضافه کنید زیرا این امکان را به شما می دهد که خزیدن هر صفحه از دامنه خود را در عرض چند ثانیه مجاز یا مسدود کنید. سپس به سادگی یک سند ویرایش شده را بارگذاری نمائید!

بدیهی است هر کسی تقریباً می تواند این کار را بصورت دستی انجام دهد. اما از تجربه شخصی که افراد داشته اند می توان فهمید که با یک وب سایت واقعاً بزرگ، که در آن ممکن است مکررا نیاز به کالیبره کردن و بهبود بخشیدن باشد، اجازه دادن به ابزاری برای کمک به شما بسیار ساده تر است.

2) مراقب زنجیره های ریدایرکت باشید

این یک رویکرد برای سلامت وب سایت است. در حالت ایده آل، شما باید از داشتن حتی یک زنجیره ریدایرکت نیز در کل دامنه خود جلوگیری کنید.

صادقانه بگویم، این یک کار برای یک وب سایت واقعاً بزرگ تقریبا غیر ممکن است. اما دسته ای از آن ها، جوری به یکدیگر زنجیر شده اند که می توانند به خزیدن وب سایت شما صدمه بزنند. این مشکل تا جایی ممکن است پیش برود كه خزنده موتور جستجو به سادگی خزیدن را بدون رسیدن به صفحه مورد نیاز برای فهرست بندی متوقف كند.

مراقب زنجیرهای تغییر مسیر باشید

در حالت کلی یک یا دو تغییر مسیر وجود دارد و تا این حد مشکلی ندارد اما در صورتی که بیشتر شود، ممکن است آسیب زیادی به شما وارد نکند، اما این چیزی است که همه باید با این وجود از آن مراقبت خوبی داشته باشند.

3) در هر زمان ممکن از HTML استفاده کنید

در حال حاضر اگر ما درباره گوگل صحبت می کنیم، باید بگوییم که خزنده آن در خزیدن فایل های JavaScript کمی بهتر شده است. همچنین در خزیدن و ایندکس کردن Flash و XML کاملا بهبود یافته است.

از طرف دیگر، سایر موتورهای جستجوگر هنوز کاملاً به این مورد دست نیافته اند. به این ترتیب با توجه به آنچه که تجربه ثابت کرده است، باید به کد های HTML خود دقت دوباره داشته باشید. به این ترتیب، شما در کار با هر خزنده ای، آسیب نخواهید دید.

4) اجازه ندهید خطاهای HTTP بودجه خزش را مصرف کنند

از نظر فنی، صفحات 404 و 410 بودجه خزیدن شما را می خورند حتی می توانند به تجربه کاربر نیز صدمه وارد کنند.

این دقیقاً به همین دلیل است که رفع همه کدهای وضعیت 4xx و 5xx واقعاً یک وضعیت برنده هستند.

در این مورد، من دوباره استفاده از ابزاری برای ممیزی وب سایت را پیشنهاد می کنم.

SE Ranking و Screaming Frog دو ابزار عالی هستند که متخصصان سئو برای انجام ممیزی وب سایت از آنها استفاده می کنند.

5) از پارامترهای URL خود مراقبت کنید

همیشه به خاطر داشته باشید که URL های جداگانه توسط خزنده ها به عنوان صفحات جداگانه شمرده می شوند و بودجه خزنده ای ارزشمند را هدر نمی دهند.

مجدداً اطلاع دادن به Google در مورد این پارامترهای URL باعث ایجاد صرفه جویی در بودجه خزش شماست و همچنین از ایجاد نگرانی در مورد محتوای تکراری جلوگیری می کند.

بنابراین حتما آن ها را به حساب گوگل سرچ کنسول خود اضافه کنید.

6) نقشه سایت خود را به روز کنید

یک برگ برنده دیگر، مراقبت از نقشه سایت XML شما است.

با استفاده از نقشه سایت ربات ها درک درستی از مکان های پیوند داخلی دارند. فقط از URL های Canonical و اصلی خود در سایت مپ استفاده کنید.

همچنین، اطمینان حاصل کنید که با جدیدترین نسخه بارگذاری شده robots.txt مطابقت دارد.

7) برچسب های Hreflang حیاتی هستند

به منظور تجزیه و تحلیل صفحات محلی شده شما، خزندگان از برچسب های hreflang استفاده می کنند و باید در مورد نسخه های موضعی صفحات خود در حد امکان به Google بگویید.

اول از همه از <link rel=”alternate” hreflang=”lang_code” href=”url_of_page” /> در هدر صفحه استفاده کنید. جایی که “lang_code” نوشته شده است، یک کد برای زبان مورد نظر خود یادداشت کنید.

و شما باید از عنصر <loc> برای هر URL مشخص استفاده کنید. به این ترتیب، می توانید به نسخه های محلی یک صفحه اشاره کنید.

خلاصه

  • بنابراین اگر سؤال کردید که آیا بهینه سازی بودجه خزش هنوز برای وب سایت شما مهم است، پاسخ به وضوح بله است.
  • بودجه خزش نکته مهمی خواهد بود که باید برای هر سئو کار حرفه ای در نظر داشته باشید.

امیدوارم این نکات به شما در بهینه سازی بودجه خزش و بهبود عملکرد سئو کمک کند.