جان مولر از گوگل به این سؤال پاسخ داد که تحت چه شرایطی فرم های برجسته Lead Gen می تواند باعث پایین آمدن رتبه سایت شود. در یک Hangout Office Webmaster از جان مولر از گوگل پرسیده شد که آیا کال تو اکشن در بالای صفحه و بالای محتوای اصلی تأثیر منفی بر رتبه بندی خواهد داشت؟ جان دو سناریو را بیان کرد که تحت آن ها می تواند تأثیر منفی بر رتبه بندی داشته باشد.

الگوریتم چیدمان صفحه گوگل

گوگل در سال 2012 الگوریتمی را منتشر کرد که یک عامل رتبه بندی منفی به سایت هایی که دارای تبلیغات بیش از حد در بالای صفحه بودند اضافه کرد که دیدن مطالب اصلی را برای کاربران مشکل می کرد.

در اطلاعیه اصلی سال 2012 آمده بود:

“سایت هایی که محتوای کافی در بالای صفحه ندارند می توانند تحت تأثیر این تغییر قرار گیرند. اگر روی یک وب سایت کلیک کنید و قسمتی از وب سایت که ابتدا مشاهده می کنید یا محتوای قابل مشاهده کافی ای در بالای صفحه ندارد یا بخش بزرگی از مناطق صفحه اولیه سایت را به تبلیغات اختصاص می دهد… چنین سایت هایی ممکن است رتبه ای نداشته باشند همانطور که به جلو پیش می رود.”

جان مولر اخیراً در مورد الگوریتم صفحه بندی صفحه در سال 2020 اظهار نظر کرد و اظهار داشت:

“به طور کلی موضوع تعداد تبلیغات نیست، بلکه بیشتر این است که کاربران بتوانند هنگام بازدید از صفحه ای محتوای مورد نظر خود را پیدا کنند (آنچه در جستجو “وعده داده شده بود”).”

در یک یادداشت مشابه، دستورالعمل های رتبه بندی کیفیت جستجوی گوگل، راهنمای استاندارد سازی قضاوت در مورد رتبه دهندگان کیفیت جستجو که نتایج جستجو را از الگوریتم های جدید آزمایش می کنند، بیان می کند:

“ما انتظار داریم تبلیغات و SC قابل مشاهده باشند. با این حال، برخی از تبلیغات، SC یا صفحات نمایش داده شده قبل یا بعد از محتوایی که انتظار دارید، استفاده از MC را مشکل می کند. به صفحات دارای تبلیغات، SC یا سایر ویژگی هایی که باعث منحرف شدن یا قطع استفاده از MC می شود باید رتبه پایینی داده شود. “

صفحات دارای فرم های تولید سرب در بالای صفحه

شخصی که این سؤال را مطرح می کند، نگران یک صفحه وب است که دارای فرم Lead Gen برجسته در بالای صفحه وب است. در صفحه نمونه ای که نشان داده است، یک بازدید کننده سایت باید به منظور دسترسی به محتوای اصلی، از طریق فرم Lead Gen به رتبه های پایین حرکت کند.

تصویر صفحه وب با فرم Gen Lead در بالای صفحه
تصویر صفحه وب با فرم Gen Lead در بالای صفحه

این وضعیتی است که در آن گفته می شود محتوای اصلی در زیر پوشه قرار دارد، به این معنی که برای دیدن آن باید به پایین بروید.

“fold” مرجعی به روزنامه ها است و نحوه تا شدن آن ها و سپس نمایش آن ها به گونه ای که فقط سرفصل ها و مطالب مهم “بالای صفحه” قابل مشاهده باشد.

شخص پرسید:

“من فکر می کنم شما اخیراً در این مورد صحبت کرده اید … که … محتوای اصلی باید … در بالای صفحه باشد. آیا این فرم Lead Gen به هر نحوی بر سئو تأثیر می گذارد؟”

آیا فرم های برجسته Lead Gen منجر به رتبه بندی منفی می شوند؟

جان مولر گوگل پاسخ بله/خیر/شاید ارائه داد که توضیح داد تحت چه شرایطی فرم Lead Gen می تواند به یک سیگنال رتبه بندی منفی تبدیل شود.

جان مولر پاسخ داد:

“نمی دانم … حدس من احتمالاً چندان قابل توجه نیست. آنچه ممکن است تأثیر بگذارد این است که الگوریتم های ما به دنبال مواردی مانند تبلیغات در بالای صفحه هستند که… محتوای اصلی را به زیر می برد. و این احتمال وجود دارد که ما فکر کنیم یک فرم Lead Gen مانند آن به نوعی لینک تبلیغات است.

اما فکر نمی کنم… همیشه اینطور باشد. این نیز بستگی به این دارد که آن صفحه در تلاش برای رتبه بندی چیست. اگر اساساً صفحه ای است که سعی می کند رتبه بندی کند مانند… “بیمه اتومبیل بگیرید” و فرم آن در مورد “ثبت نام در بیمه اتومبیل است”.. سپس این به نوعی هدف صفحه است. اما اگر هدف صفحه مانند این است، “در مورد رشد سریع تر پرتقال بیشتر بدانید” و سپس فرم بیمه اتومبیل را در بالا داشته باشید که بیشتر شبیه یک تبلیغ است.”

هدف صفحه وب بر الگوریتم چیدمان صفحه تأثیر می گذارد

مولر اظهار داشت که منظور صفحه وب این است که آیا فرم Lead Gen تأثیر منفی بر رتبه بندی خواهد داشت یا خیر. این یک پاسخ تا حدی خارق العاده است زیرا به این معنی است که گوگل می تواند تشخیص دهد که چه زمانی فرم Lead Gen بخش مفیدی از محتوا است و چه زمانی نیست.

منبع: SEJ