قبل از اینکه در مورد تاثیر برچسب گذاری در سئو صحبت کنیم بهتر است در مورد تگ ها و برچسب ها اندکی اطلاعات داشته باشیم، برچسب گذاری مبحث مهمی است که تاثیر بسزایی در سئوی سایت دارد. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم در ادامه همراه ما باشید.

دسته بندی و برچسب گذاری دو اصل مهم در سئوی سایت است. شما با انتخاب دسته بندی درست به کاربر این امکان را می دهید تا راحت تر از آنچه که هست به مطالب و محتوای شما دسترسی داشته باشند. در واقع با انتخاب برچسب و دسته بندی مناسب ارائه مطالب به کاربر راحت و دسترسی سریع تر است.

به عنوان مثال: کاربری به سایت شما وارد شده است اگر تعداد دسته بندی های وب سایت شما بیش از حد باشد، قطعا کاربر دچار سردرگمی می شود و از سایت خارج می شود. محدود بودن تعداد دسته علاوه بر اینکه کاربر این امکان را دارد راحت تر دسترسی پیدا کند، بلکه باعث می شود تا نویسنده دسته مناسبی را برای نمایش مطلب خود پیدا کند. برچسب گذاری نیز هدفی مشابه به این موضوع را دارد. ترکیب برچسب گذاری و دسته بندی می تواند دسترسی کاربر را به یافتن مطالب راحت تر کند.

برچسب چیست؟

برچسب گذاری در حقیقت ابزاری برای طبقه بندی محتوا و محصولات در وب سایت شما هستند و به منظور سر و سامان دادن مطالب وب سایت به کار گرفته می شوند. نام دیگر برچسب ها تگ است. تگ ها اصطلاحاتی هستند که به بهترین شیوه ممکن محصول یا مطلب شما را به کاربر معرفی می کنند. برای ایجاد ارتباط بین مطالب در دسته های مختلف باید از برچسب گذاری استفاده کنید. همه ی ما معمولا اطلاعات سایت یا مقالات خود را دسته بندی می کنیم تا کاربران دسترسی راحت تری به آن ها داشته باشند. این دسته ها موضوعات اصلی سایت ما را تشکیل می دهند.

بهتر است برای سهولت دستیابی به مطالب و حفظ سادگی سایت تعداد دسته ها از 5 تا بیشتر نباشد. اگر تعداد دسته بندی ها زیاد باشد می تواند برای کاربر سردرگمی ایجاد کند، اما درصورت کم و محدود بودن تعداد دسته بندی ها نویسنده این امکان را دارد که بتواند موضوع مقاله ی بعدی را خیلی راحت انتخاب کرده و آن را نمایش دهد.

دسته بندی ها معمولا در سایت ها از طریق منوی سایت قابل دسترس هستند و این امکان را به کاربر می دهند که برای رفع خواسته ی خود به  صفحه ی مورد نظر مراجعه کند.

برچسب یا تگ هدفی مشابه به دسته بندی ها دارند، با این تفاوت که تگ ها به محتوای هر نوشته بستگی دارند، از اهمیت کمتری برخوردار هستند و در منوی اصلی سایت قابل مشاهده نیستند. در صورتی که دسته بندی براساس موضوع نوشته انجام می شود. برای ایجاد ارتباط بین مطالب در دسته های مختلف از برچسب گذاری استفاده می شود.

هر برچسب یک صفحه ی مجزا در سایت ایجاد می کند که تمامی مطالب مرتبط در آن قرار می گیرند. در شبکه های اجتماعی هم از این برچسب ها تحت عنوان #هشتگ استفاده می شود.

دومین ابزار رده بندی سایت ها برچسب گذاری است، بنابراین باید دقت ویژه ای در مورد انتخاب برچسب ها داشته باشید. با انتخاب برچسب مناسب علاوه بر اینکه کاربر رضایت مند است؛ ایندکس های گوگل را نیز افزایش می دهید. ضمن اینکه برچسب های نامناسب نیز می توانند سئو را تخریب کنند و همچنین تاثیر منفی در رضایت کاربر از وب سایت یا فروشگاه اینترنتی داشته باشند.

نکاتی که در برچسب گذاری باید رعایت شوند:

ما در بخش بعدی به شما فوت و فن های های برچسب گذاری را آموزش می دهیم.

موضوع اولویت و اهمیت

در ابتدا ما باید تکلیف اولویت و اهمیت را مشخص کنیم. به ترتیب باید سه موضوع زیر مهم باشند:

  1. دسته
  2. زیر دسته
  3. برچسب

در ابتدا باید برای شما دسته بندی مهم باشد و سپس زیر دسته و بعد از آن برچسب.

بهتر است قبل از شروع تولید محتوا یا ارائه مطلبی به کاربران این موارد به ترتیب برای شما مهم باشند و این موارد را قبل از شروع، از پیش تعیین کنید.

کوتاه و مختصر بودن برچسب

برچسب ها زمانی می توانند تاثیر خوبی داشته باشند که تا حد ممکن کوتاه باشند، در زبان فارسی بهترین طول برچسب گذاری، استفاده از حداکثر 3 کلمه است. باید در چند کلمه مختصر تمام موضوعاتی که با نوشته ی ما ارتباط دارد را مشخص کنیم و به کاربر آن را انتقال دهیم. با طولانی بودن برچسب ها در مدیریت برچسب ها مشکل به وجود می آید.

تعداد برچسب ها یک نوشته باید کم باشد

تاثیر تعداد برچسب ها در نوشته

استفاده از تگ های قبلی

یکی از مهم ترین کار هایی که باید انجام شود، بررسی و شناسایی علاقه مندی های کاربران سایت است. از این موارد می توان برای برچسب ها استفاده کرد. صرفا برچسب های کاربردی، کوتاه و مفید را مورد استفاده قرار دهید تا ارزش کارتان حفظ شود.

ضمن اینکه شما باید همیشه تعدادی تگ مشخص و از پیش تعیین شده داشته باشید و در هر مقاله متناسب با محتوای آن نوشته از آن برچسب ها استفاده کرد. هیچ گاه نباید از تگ های خاص و منحصر به فرد استفاده کرد چون امکان دارد هیچ نوشته ای متناسب با آن وجود نداشته باشد یا آن برچسب مورد توجه کاربران قرار نگیرد. بنابراین با انتخاب تگ های مورد علاقه کاربران شما این امکان را دارید تا کاربران زیادی را سمت خود جذب کنید.

توجه به تفاوت میان برچسب و دسته

تاثیر برچسب گذاری در سئو

هدف اصلی از تگ گذاری و دسته بندی باید فقط کمک به کاربران باشد . بهتر است در این کار افراطی عمل نکنید و با رعایت تعداد دسته ها و هم چنین برچسب ها کاربران را گمراه نکنید و هم چنین سئوی سایت را به خطر نیاندازید.

نوشتن توضیحات برای برچسب

بهتر است صفحه ای که برای تگ ها ایجاد کرده اید، توضیحاتی در مورد برچسب قرار دهید. وجود توضیح در صفحه ی برچسب 2 پیامد به دنبال دارد: هم باعث می شود صفحه برای کاربر سایت قابل فهم تر باشد، هم باعث بهتر شناسایی شدن موضوع برای موتورهای جست و جو می شود. در صورت امکان meta title و description هم برای صفحه ی برچسب ایجاد نمایید.

از بین بردن برچسب های منحصر به فرد

برای بهینه کردن سایت باید همه ی برچسب هایی که منحصر به فرد هستند و یک بار از آن ها استفاده شده است  از بین بروند، اما باید صفحاتی که برای این برچسب ها ایجاد شده اند به محتوای اصلی منتقل شوند. در نتیجه اعتبار این صفحات به صفحات اصلی برمی گردد.

از بین بردن برچسب های تکراری

بیشتر سیستم‌های مدیریت سایت قسمتی دارند که این تگ ها را به شما نشان می‌دهد. بهترین کار ممکن ادغام کردن این تگ ها است تا تگ هایی که یک موضوع مشترک دارند در یک سایت جمع شوند. برای این کار هم بهتر است همه ی صفحات تگ ها به صفحه ی اصلی منتقل شوند.

ابزار های یافتن تگ های پر بازدید

هنگام مرتب کردن برچسب ها باید توجه داشته باشیم که هر برچسب در موتور جستجوی گوگل رتبه ی خاصی دارد. به منظور یافتن تگ های پر بازدید می توانید از ابزار هایی که موتور جستجو در اختیار ما قرار داده است استفاده کنید. به عنوان مثال گوگل آنالیتیکس و گوگل ترندز ابزارهایی هستند که با ما در راستای یافتن تگ های پر بازدید کمک ویژه ای می کنند.

تاثیر تگ ها

ضمنا از بین بردن تگ های تکراری و منحصر به فرد، بدون فکر و تحلیل قبلی می تواند به سئوی سایت ضربه منفی بزند. یکی دیگر از راه های یافتن برچسب مناسب سرچ های مشابه در گوگل است که به ما کمک می کند تا عبارت ها و برچسب ها را راحت تر پیدا کنیم.

تاثیر برچسب گذاری در سئو

هر کلمه ای را به عنوان برچسب انتخاب نکنید

شما باید به انتخاب صحیح کلید واژه برای برچسب اهمیت ویژه ای دهید. برچسب باید مرتبط به محتوا و فعالیت وب سایت شما باشد. بهتر است هنگام انتخاب برچسب وارد جزئیات نشویم و موارد کلی تر را به عنوان برچسب انتخاب کنیم.

مزایای استفاده از برچسب

همان طور که در قسمت های قبلی گفتیم که ما به کمک برچسب ها صفحات جدیدی را ایجاد می کنیم که این صفحات قابل ایندکس و کسب رتبه هستند. به عبارت دیگر از این طریق شما محتوای جدید و مستقلی را به گوگل ارائه می دهید.

مزیت استفاده از برچسب زمانی تحقق پیدا می کند که چندین بار در صفحات استفاده شوند و آن ها را به زیر دسته ها منتقل کنید. شما با انجام این کار به برچسب ها اعتبار می دهید و باعث افزایش رتبه در گوگل خواهید شد. لازمه کسب رتبه های بهتر، برچسب گذاری صحیح مطالب است.

نتیجه گیری:

همانطور که در بالا گفتیم برچسب گذاری تاثیر بسزایی در سئو سایت دارند و از این طریق است که ترافیک ورودی وب سایت شما بیشتر می شود. البته از برچسب ها به منظور دسته بندی و افزایش کارایی سایت نیز به کار گرفته می شود، به این شرط که به درستی از برچسب ها استفاده شود.

اگر کلمه کلیدی تان را به عنوان تگ یا برچسب قرار دادید بهتر است از آن بیش از حد استفاده نکنید، زیرا با استفاده بیش از حد نه تنها عملکرد مطلوب سئو سایت را به دست نخواهید آورد، بلکه به آن نیز لطمه وارد می کنید.

گاهی اوقات ممکن است صفحاتی را در موتور جستجو بیابید که برچسب های مشابه زیادی دارند بعضی از آن ها ممکن است رتبه خوبی نیز داشته باشند. اما تک یک به شما این اطمینان را می دهد که علت کسب این رتبه به دلیل ضعیف بودن سایر رقبا در زمینه مطرح شده است. بهتر است همیشه کیفیت کارتان را فدای شیوه های نادرست و تکنیک های غیر اخلاقی نکنید شما با رعایت این اصل به کاربران و بازدید کنندگان وب سایت خود احترام می گذارید. امیدوارم مقاله تاثیر برچسب گذاری در سئو برای شما مفید بوده باشد.