در این مطلب می خواهیم روانشناسی رنگ و تاثیر آن بر سئو سایت را بررسی کنیم. رنگ بر احساسات و نگرش ما کنترل دارد. وقتی چشمان ما رنگی را می بینند، با ناحیه ای از سر که هیپوتالاموس نامیده می شود، شناخته می شوند. مطالعه ای نشان می دهد که 92٪ از هر تجزیه و تحلیل مربوط به رنگ آن است. نکته جالب تر این است که رنگ قالب سایت و تصاویر می تواند بر جایگاه سئو شما تاثیر بگذارد و نرخ تبدیل را افزایش دهد.

همانطور که می دانید رنگ ها بسیار تاثیر گذار هستند و می توانند از خود احساسات و عواطفی را نشان دهند. کمتر کسی به این امر توجه می کند به همین دلیل سعی کنید بر اساس همین موضوع نسبت به رقبا متفاوت باشید.

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ به معنای مطالعه رنگ ها به عنوان عامل تعیین کننده رفتار انسان است. رنگ بر روی برداشت هایی که واضح نیستند و یا مبهم هستند تاثیر می گذارد. درواقع رنگ ها دارای ویژگی هایی هستند که می توانند تاثیرات خاصی بر روی انسان ایجاد کنند.

روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ بر سئو سایت

همچنین روانشناسی رنگ در بازاریابی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. بازاریابان، رنگ را به عنوان ماده ای مهم می دانند که می تواند بر احساسات و برداشت مشتری، از کالاها و خدمات و بسته بندی ها تاثیر بگذارد.

کجا باید از روانشناسی رنگ استفاده کنید؟

رنگ ها همه را تحت تأثیر قرار می دهند. فرقی نمی کند که در حال توسعه نرم افزار، طراحی کتاب، طراحی وب یا ایجاد نام برند برای کسب و کار خود باشید: 

 • وب سایت ها
 • لوگو ها
 • نام برند
 • صفحات فرود
 • ابزار های منو
 • بازاریابی ایمیلی
 • عکس های رسانه ای و عکس های روی جلد
 • طراحی محصول
 • فیلم ها

همانطور که می بینید، روانشناسی رنگ تقریباً برای هر چیزی قابل استفاده است.

نکات روانشناسی رنگی اثبات شده برای افزایش نرخ تبدیل و تاثیر آن بر سئو سایت

از آنجا که کمتر از 5٪ از مردم از کوررنگی رنج می برند، تئوری رنگ گزینه ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد. در اینجا چند نکته روانشناسی رنگ وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

1. زنان رنگ آبی، بنفش و سبز را ترجیح می دهند

در یک نظرسنجی در مورد رنگ و جنسیت:

 • 35٪ از زنان اعلام کردند که به رنگ آبی علاقه دارند
 • رنگ بنفش 23٪
 • و سبز (14٪)
 • 33٪ از زنان اعتراف كردند كه كمترين علاقه را به رنگ نارنجی دارند.
 • و پس از آن قهوه اي (33٪)
 • و خاکستري (17٪) است.

به هر سایت الکترونیکی که مخاطبان آن خانم ها هستند دقت کنید، متوجه می شوید که این نکات را در نظر گرفته اند. به عنوان مثال، وب سایت محصولات آرایشی و بهداشتی میلانی، مخاطبان اصلی آن خانم ها هستند. در این سایت هیچ نشانه ای از رنگ نارنجی، خاکستری یا قهوه ای نمی بینید.

روانشانسی رنگ زنان و تاثیر آن بر سئو سایت

womans day از هر سه رنگ مورد علاقه زنان (آبی، سبز و بنفش) در صفحه اصلی خود استفاده می کند. بنابراین این کار باعث جذب مخاطبان هدف می شود.

روانشانسی رنگ زنان

اکثر مردم فکر می کنند که رنگ مورد علاقه اکثر زنان صورتی است. در حالی که این طور نیست، فقط درصد کمی از زنان رنگ صورتی را به عنوان رنگ مورد علاقه خود انتخاب می کنند. بنابراین اگر چه رنگ صورتی ممکن است در روانشناسی رنگ یک رنگ زنانه باشد، اما به این معنا نیست که برای همه زنان، یا حتی بیشتر زنان جذاب است.

از رنگ هایی غیر از صورتی مانند آبی، سبز و بنفش استفاده کنید که این کار ممکن است جذابیت وب سایت الکترونیکی شما را برای مخاطبان زن بهبود ببخشد.

2. مردان آبی، سبز و سیاه را ترجیح می دهند

اگر مخاطبان کسب و کار شما آقایان هستند، آقایان به رنگ هایی مانند بنفش، نارنجی و قهوه ای علاقه ندارند. به جای آن از رنگ هایی مانند آبی، سبز و سیاه استفاده کنید. با این حال برای برخی تعجب آور است که چرا قهوه ای رنگ مورد علاقه نیست.

به خاطر داشته باشید که جنسیت یک موضوع پیچیده است و قرار بر این نیست که همه زنان و مردان به رنگ هایی که در بالا نام بردیم، علاقه داشته باشند. اما این اطلاعات می تواند به عنوان نقطه شروع موثر باشد.

3. روانشناسی رنگ آبی و تاثیر آن بر سئو سایت

آبی یکی از پر کاربردترین رنگ هاست که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند.

 • رنگ آبی رنگ اعتماد، آرامش، نظم و وفاداری است.
 • آبی رنگ یک شرکت آمریکایی است که در آن آمده است: «باور کن و به من اعتماد کن» به آنچه می گویم اطمینان داشته باش!
 • آبی احساس آرامش را به ذهن منتقل می کند. این رنگ اغلب به عنوان صلح آمیز، آرام، امن و منظم توصیف می شود.

بزرگترین شبکه اجتماعی جهان به رنگ آبی است. برای شرکتی که ارزش های اصلی آن شفافیت و اعتماد است، انتخاب این رنگ بی دلیل نیست.

روانشناسی رنگ آبی و تاثیر آن بر سئو سایت

اگرچه رنگ آبی تقریباً یک رنگ عالی و همه جانبه است، اما هرگز نباید از آن برای موارد مرتبط با غذا استفاده شود. اگر مواد غذایی می فروشید، هرگز از رنگ آبی استفاده نکنید. (به جای آن از رنگ قرمز استفاده کنید).

4. روانشناسی رنگ زرد

زرد یک رنگ هشدار دهنده است. از این رو، از رنگ زرد برای علائم هشدار دهنده و علائم راهنمایی و رانندگی استفاده می شود. رنگ زرد می تواند بازیگوشی را نشان دهد و حس شادابی را القا کند. همچنین رنگ زرد مرکز هیجان مغز را تحریک می کند.

روانشناسی رنگ زرد و تاثیر آن بر سئو سایت

استفاده بیش از حد از آن نیز می تواند خسته کننده باشد. بنابراین در استفاده از آن زیاده روی نکنید.

5. رنگ سبز مناسب محصولات و برند های محیطی و فضای باز

رنگ طبیعت، فضای باز و محیط زیست؛ رنگ سبز در اصل یک نماد رنگی برای خود طبیعت است. سبز رنگی است که می تواند خلاقیت را بهبود بخشد و مانند رنگ آبی نماد آرامش و صلح است.

روانشناسی رنگ سبز

6. رنگ نارنجی احساس انگیزه ایجاد می کند

جنبه مثبت رنگ نارنجی این است که می توان از آن به عنوان رنگ “سرگرم کننده” استفاده کرد. به گفته برخی، نارنجی به “تحریک فعالیت بدنی، رقابت و اعتماد به نفس” کمک می کند.

روانشناسی رنگ نارنجی

شاید به همین دلیل است که تیم های ورزشی و محصولات مربوط به کودکان از این رنگ به شدت استفاده می کنند. رنگ نارنجی برای جلب توجه به چیزی استفاده می شود و مانند رنگ قرمز احساس فوریت ایجاد می کند.

7. رنگ مشکی

روانشناسی رنگ درونی ما می گوید: هرچه تن رنگی تیره تر باشد، لوکس تر است. رنگ سیاه می تواند با ظرافت و قدرت همراه باشد، این دقیقاً همان چیزی است که طراحان لوکس و سایت های پیشرفته الکترونیکی، می خواهند که مخاطب احساس کند.

اگر کالاهای لوکس و گران قیمت را در وب سایت خود می فروشید، رنگ سیاه انتخاب خوبی است. لامبورگینی نیز همین کار را می کند.

روانشناسی رنگ مشکی

8. از رنگ سفید غافل نشوید

استفاده فراوان از فضای سفید از ویژگی های طراحی قدرتمند است. به عنوان مثال محبوب ترین وب سایت جهان (گوگل) را در نظر بگیرید. در اصل همه فضای آن سفید است. رنگ سفید اغلب به چشم نمی آید زیرا کاربرد اصلی آن به عنوان رنگ زمینه است.

روانشناسی رنگ سفید

نتیجه گیری

اگرچه رنگ هایی که برای وب سایت خود انتخاب می کنید به طور مستقیم بر سئو تأثیر نمی گذارد، اما مهم است که نحوه انتخاب رنگ بر نحوه تعامل کاربران با سایت شما تأثیر بگذارد. اگر بخواهیم ساده تر بگوییم، الگوریتم های موتور جستجو، نمی توانند یک رنگ را به رنگ دیگر ترجیح دهند، اما به دنبال تجربه کاربری خوب هستند.

امیدوارم این مطلب روانشناسی رنگ و تاثیر آن بر سئو سایت برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.

منبع: neilpatel