در این مقاله قصد داریم در رابطه با تاثیر سرعت وب سایت بر سئو، صحبت کنیم و عوامل موثر در آن را بررسی کنیم. منظور از سرعت وب سایت، مدت زمانی است که طول می کشد تا محتوای وب سایت شما برای کاربر، لود شده و نمایش داده شود. در موارد بهینه سازی وب سایت ها این مورد از اصلی ترین عوامل محسوب می شود.

تاثیر سرعت سایت بر سئو

 

هرچه وب سایت شما سریعتر لود شود، کاربر خیلی سریع از صفحه شما خارج نمی شود و این باعث می شود تا گوگل این مورد را تشخیص دهد. در نتیجه برای این منظور لازم است تا سرعت وب سایت را افزایش دهیم. ترفند های خاصی وجود دارد که از طریق آنها می توان سرعت وب سایت را افزایش دهیم. تاخیر یک ثانیه ای در زمان بارگذاری صفحات باعث می شود تا :

  • بازدید صفحه 11 درصد کمتر شود.
  • رضایت کاربر 16 درصد کاهش پیدا می کند.
  • نرخ تبدیل 7 درصد کاهش پیدا می کند.

 

اکنون، اگر این تاخیر چند ثانیه طول بکشد، تاثیر فوق العاده زیادی در عدم جذب بازدید کنندگان و فروش، دارد. در نتیجه داشتن سایت با سرعت بالا، نه تنها برای کسب رتبه بندی خوب توسط گوگل مهم است، بلکه برای داشتن سود بالا با ارائه خدمات نیز مهم خواهد بود.

 

 

 

تاثیر سرعت وب سایت بر نرخ تبدیل در سئو 

 

نرخ تبدیل نسبت کاربرانی که به هدف خود رسیده اند به کل کاربرانی است که از صفحه بازدید کرده اند. در حقیقت 47 درصد کاربران انتظار دارند که وب سایت ها در دو ثانیه یا کمتر لود شود و حدود 40 درصد کاربران صفحه ای را که 3 ثانیه و بیشتر طول می کشد تا لود شود رها می کنند که در این صورت حدود نیمی از کاربران را قبل از اینکه از سایت بازدید کنند از دست خواهیم داد.

کاربران صفحه ای را که 3 ثانیه و بیشتر طول می کشد تا لود شود رها می کنند. کاربرانی که سایت برای آنها دیر لود شود معمولا دیگر سایت مورد نظر را باز نمی کنند. طبق یک نظرسنجی 79 درصد کاربران به یک سایت با عملکرد ضعیف بر نمی گردند.

 

تاثیر سرعت سایت بر سئو

سرعت سایت، بازدید سایت را چگونه تحت تاثیر قرار می دهد؟

گوگل هنگام رتبه بندی سایت ها سرعت آن را در نظر می گیرد، در نتیجه سرعت لود شدن سایت شما بر یافتن سایت شما توسط کاربران نیز اثر گذار خواهد بود. از سال 2017 گوگل براساس اینکه کاربر از چه نوع تلفن همراهی استفاده می کند، نتایج جستجو را نشان می دهد تا کاربران به سایت هایی که در تلفن همراهشان دیر لود می شود و یا عملکرد آن سایت ها پایین است، دسترسی نداشته باشند.

 

تاثیر سرعت سایت بر سئو

تجربه کاربر، مدت زیادی است که به عنوان عاملی در رتبه بندی در نظر گرفته می شود. در گذشته تنها براساس صفحات دسکتاپ رتبه بندی انجام می شد. اما امروزه تجربه کاربران در استفاده از تلفن همراه نیز در نظر گرفته می شود. در نتیجه داشتن سایتی که در هر مرورگر و هر دستگاهی در زمان مناسب لود شود، یکی از ترفند های افزایش رتبه در گوگل خواهد بود. داشتن سایتی که در هر مرورگر و هر دستگاهی در زمان مناسب لود شود، یکی از ترفند های افزایش رتبه در گوگل خواهد بود.

چه چیزی می تواند سرعت وب سایت شما را کاهش دهد؟

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود سرعت سایت، کاهش یابد. ممکن است به علت زمان بارگذاری، تعداد و اندازه تصاویر موجود و یا تعداد کاربران برخط و… باشد.

میزبان(host)

هر چقدر که هزینه کنید، به همان میزان نیز سود می برید و استفاده می کنید. یک پیشنهاد ارزان می تواند به سرعت وب سایت شما، آسیب برساند. میزبان مناسب را، متناسب با اندازه کسب و کار خود، انتخاب کنید.

تصاویر بسیار بزرگ

تصاویری که بارگیری آن ها بسیار سنگین است، می تواند سرعت سایت شما را کاهش دهد.

رسانه تعبیه شده خارجی

رسانه های خارجی مانند فیلم ها، بسیار با ارزش هستند؛ اما می توانند زمان بارگذاری وب سایت را تا حد زیادی کاهش دهند. برای افزایش سرعت بارگذاری وب سایت، ویدیو ها را روی سرور خود، میزبانی کنید.

مرورگر، افزونه ها و برنامه های بهینه نشده

شما باید وب سایت خود را بر روی همه مرورگر ها آزمایش کنید. زیرا آن ها سایت شما را به یک شکل، بارگیری نمی کنند. علاوه بر این، برنامه هایی مانند Flash می توانند سرعت صفحه شما را به طور جدی کاهش دهند.

تبلیغات زیاد

تبلیغات زیاد، علاوه بر ایجاد مزاحمت برای کاربران شما، باعث کند شدن سرعت وب سایت شما نیز می شود.

قالب

برخی از قالب ها، دارای جلوه های زیادی هستند که همین می تواند باعث کاهش سرعت بارگیری وب سایت شود.

ابزارک ها

برخی از social buttons و فضا های نظرات کاربر، می توانند بر سرعت وب سایت شما تأثیر بگذارند.

Double-barreled code

اگر HTML/CSS، کارآمد یا بسیار متراکم نباشد، سرعت وب سایت شما را کاهش می دهد.

چگونه سرعت وب سایت را افزایش دهیم؟

فاکتور های زیادی هستند که بر سرعت وب سایت تاثیرگذار هستند. ما در اینجا روش هایی را عنوان می کنیم.

1. دستورات HTTP را کاهش دهید.

تاثیر سرعت سایت بر سئو

کاربران در سایت مدت زیادی منتظر دانلود شدن قسمت های مختلف صفحه هستند. برای هرکدام از این ها یک دستور یا درخواست ایجاد می شود. در نتیجه از طریق تنظیمات می توان این درخواست ها را کاهش داد.

 

2. فایل ها را کوچک کرده و آنها را ترکیب کنید.

وقتی از درخواست های سایت خود مطلع باشید می توانید به راحتی برروی کاهش آن ها کار کنید. بهترین مکان برای شروع کار با فایل های CSS و HTML و جاوا اسکریپت است. حذف قالب بندی ها و کد های غیرضروری و فضا های خالی بسیار موثر است.

 

3. فایل های CSS و جاوا اسکریپت را در زمان های مختلف بارگیری کنید.

تاثیر سرعت سایت بر سئو

 

دو روش برای بارگیری این فایل ها وجود دارد که برای افزایش سرعت سایت می توان آنها را در زمانهای مختلف بارگیری کرد. مدت زمانی که طول می کشد تا سایت لود شود باید کاهش پیدا کند.

 

 

4. بارگذاری جاوا اسکریپت را کمی دیرتر انجام دهید.

یعنی ابتدا فایل های دیگر را بارگذاری کنید و مطمئن باشید تا بقیه محتوا بدون تاخیر بارگذاری می شوند.

 

5. مقدار زمان به بایت اول (TTFB) را کاهش دهید.

مدت زمانی که مرورگر باید قبل از گرفتن بایت اول داده ها از سرور صبر کند. بهتر است این زمان کمتر از 200 میلی ثانیه باشد.

 

6. زمان پاسخ سرور را کاهش دهید.

مهمترین عامل تاثیر سرعت وب سایت بر سئو در بارگذاری صفحه شما مدت زمانی است که جستجو DNS شما طول می کشد.

7. با توجه به نیازهای سایت هاست مناسب انتخاب کنید.

تاثیر سرعت سایت بر سئو

 

اغلب صاحبان سایت ارزانترین هاست را برای کار خود انتخاب می کنند، در حالی که بعد از افزایش ترافیک سایت مطمئنا نیاز به ارتقا خواهند داشت. پس انتخاب مناسب از همان ابتدا در داشتن سرعت بهینه کمک کننده خواهد بود.

 

8. فایل ها را به صورت فشرده قرار دهید.

هرچه فایل ها کوچکتر باشند زمان بارگذاری آن ها کمتر خواهد بود. انتخاب مناسب هاست از ابتدای کار جهت افزایش سرعت سایت مفید است.

 

9. cache مرورگر را فعال کنید.

در این صورت هنگام بازدید از سایت اطلاعات روی حافظه به طور موقت ذخیره سازی می شود و هنگام مراجعه مجدد کاربر سریعتر لود می شود.

 

10. اندازه عکس ها را کاهش دهید.

دراین صورت سایت شما در شبکه جهانی سرور ها ذخیره می شود و هنگام درخواست از سایت شما به نزدیک ترین سرور هدایت می شود.

 

11. استفاده از CDN:Content Delivery Network

12. کدهای CSS را بهینه سازی کنید.

13. تعداد افزونه های سایت خود را تا حد امکان کاهش دهید.

14. سرعت سایت خود را در طول زمان کنترل کنید.

15. سرعت سایت را در تلفن همراه نیز کنترل نمایید.

از چه ابزار هایی می توان برای بهبود زمان بارگیری وب سایت استفاده کرد؟

Page speed Insight

این سایت کلاسیک، نمره سرعت صفحه را بین 0 تا 100 نشان می دهد و همه کلید ها و توصیه ها را برای بهبود بارگذاری صفحه به شما می دهد.

Webpage test

این ابزار گوگل، یک تست سرعت رایگان ارائه می دهد که نمودار هایی را در مورد بهینه سازی سرعت وب سایت، به شما ارائه می دهد.

YSlow

این افزونه، به سرعت نحوه عملکرد وب سایت شما را نشان می دهد و راهکار هایی را برای بهبود سرعت سایت، به شما ارائه می دهد.

YUI Compressor

این ابزار به شما کمک می کند تا کد خود را با به حداقل رساندن جاوا اسکریپت و CSS، فشرده کنید.

OnCrawl

این ابزار، یک نمای کلی از عملکرد سرعت وب سایت، ارائه می دهد و به شما کمک می کند که بدانید کدام صفحات را باید بهینه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با تاثیر سرعت وب سایت بر سئو گفتگو کردیم و به بررسی موارد مختلفی در رابطه با آن پرداختیم، اکنون می دانید که حتی سایت گوگل نیز تا چه اندازه یک تاخیر چند ثانیه ای بر تعداد بازید آن تاثیر داشته است.