آیا رسانه های اجتماعی یا SEO بهترین راه برای تقویت بازاریابی دیجیتالی است؟ آیا هر دو ابزاری مناسب برای موفقیت کسب و کار های آنلاین است؟ در این مقاله به بررسی تاثیر شبکه اجتماعی بر سئو به طور تخصصی تر می پردازیم.

بسیاری از وب مسترها، صاحبان مشاغل کوچک و سایر بازاریابان دیجیتال از من درباره نقش رسانه های اجتماعی و سئو در فرایند بازاریابی دیجیتال سؤال می کنند.

در کمال شگفتی آن ها متعجب می شوند هنگامی که متوجه می شوند که بهتر است از آن ها استفاده کنند تا بازدید بیشتری دریافت کنند، به خصوص وقتی که بودجه محدودی برای فعالیت های آنلاین خود دارند.

تاثیر شبکه اجتماعی بر سئو
شبکه های اجتماعی بر سئو تاثیر مستقیمی دارند

باید اعتراف کنم که این یک سؤال بسیار خوب است و یک سؤالی است که من در گذشته زمان زیادی را صرف یافتن جواب مناسب برای آن کردم.

این گیج کننده است زیرا رسانه های اجتماعی شیوه انجام کار در اینترنت را تغییر داده اند و طبیعتاً مسئولان وب می خواهند بدانند تأثیر رسانه های اجتماعی بر سئو چیست.

به طور خلاصه، شما به هردو نیاز دارید و من در زیر توضیح خواهم داد که چرا.

قبل از اینکه جزئیات را بررسی کنیم و اطمینان حاصل کنیم که همه افراد در یک مسیر قرار دارند، بیایید خیلی سریع ببینیم بازاریابی رسانه های اجتماعی و سئو چیست.

Social Media Marketing

Social Media Marketing یا همان بازاریابی رسانه های اجتماعی فرایند استفاده از شبکه های اجتماعی به منظور تبلیغ محصولات یا خدمات شما است.

این ممکن است برای برخی تعجب آور باشد اما شبکه های اجتماعی فقط برای شبکه سازی و صحبت با دوستانتان استفاده نمی شود. برای بازاریابان و شرکت ها آن ها یک ابزار فروش بسیار مهم هستند.

روند بازاریابی رسانه های اجتماعی شامل چه مواردی است؟

رسانه های اجتماعی
اثر بخشی شبکه های اجتماعی در دو سال اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است

به طور خلاصه SMM، مربوط به ایجاد شهرت برند شما در شبکه های اجتماعی با ایجاد گروهی از دنبال کنندگان علاقه مند است که قصد دارید با نام تجاری شما ارتباط برقرار کنند.

برای این کار باید مخاطبان مورد نظر خود را شناسایی کنید و سعی کنید از طریق یک طرح بازاریابی محتوا و کمپین رسانه های اجتماعی با آن ها ارتباط برقرار کنید.

این امر شامل ارسال مطالبی مرتبط و جالب در صفحات رسانه های اجتماعی شما و همچنین برقراری ارتباط با طرفداران شما است.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با شبکه های اجتماعی موثر برای سئو، به صفحه بهترین شبکه های اجتماعی برای سئو مراجعه نمایید.

آیا بازدهی دارد؟

در گذشته، بسیاری از بازاریابان نسبت به اثربخشی رسانه های اجتماعی برای فروش شک داشتند، اما در دو سال اخیر همه چیز به طرز چشمگیری تغییر کرده است. اینستاگرام یکی از این شبکه هاست که تاثیر زیادی بر فروش برندهای مختلف، خصوصا پوشاک و مد داشته است.

مطالعات اخیر نشان می دهد مشتریانی که با یک برند در رسانه های اجتماعی درگیر هستند، احتمالاً خرید بیشتری را از این شرکت خاص انجام می دهند.

آن ها همچنین نشان می دهند که بیش از 70٪ از مصرف کنندگان بعد از دیدن یک پست در رسانه های اجتماعی، بیشتر احتمال خرید را دارند.

تجربه بسیاری از کارشناسان در بازاریابی رسانه های اجتماعی در چند سال گذشته مشابه با مطالعات است به این معنا که آن ها شاهد نتایج واقعاً خوبی در ارتقاء محصولات و خدمات مشتریان (در بخش های مختلف) در شبکه های اجتماعی بوده اند.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

بهینه سازی موتور جستجو یا جستجوگرها روشی برای بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو است.

منظور ما از بهینه سازی این است که تنظیماتی را بر روی کد وب سایت، نما، تنظیمات محتوا و ساختار انجام دهیم تا موتورهای جستجو بتوانند وب سایت را آسان تر “بخوانند”.

SEO
سئو سبب می شود تا نتایج جستجوی یک وب سایت افزایش یابد

هرچه آن ها بتوانند در مورد یک وب سایت درک بیشتری داشته باشند، شانس دستیابی به رتبه های بهتر بیشتر است.

موتورهای جستجو از تعدادی قانون استفاده می کنند تا تصمیم بگیرند که کدام وب سایت ها در موقعیت های برتر نمایش داده شود و سئو در مورد رعایت این قوانین است.

یک SEO friendly website نیز کاربر پسند تر است، بنابراین مزایای سئو از رتبه بندی فراتر می رود.

آیا SEO بازدهی دارد؟

مطمئناً SEO می تواند رتبه موتورهای جستجوگر شما را بهبود ببخشد و این بدان معناست که از آنجا که افراد زیادی از موتور جستجوی Google استفاده می کنند بنابراین فروش بسیار هدفمند است.

آن ها یا مشکلی دارند و به راه حل نیاز دارند، یا سوالی دارند و به دنبال پاسخ هستند.

اگر در مورد رسانه های اجتماعی در مقابل SEO جستجو کنید، این جمله را خواهید دید که “رسانه های اجتماعی SEO جدید” است.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و استفاده از هشتگ در رتبه بندی سئو موثر است

آنچه در این عبارت دلالت دارد این است که آنچه در رسانه های اجتماعی مانند (لایک، توییت، پین، اشتراک گذاری لینکدین و …) به اشتراک گذاشته می شود تأثیر مستقیمی در رتبه بندی های SEO دارند.

آیا این درست است؟

رسانه های اجتماعی SEO جدیدی نیستند زیرا SEO در بهینه سازی وب سایت و محتوای شما برای موتورهای جستجو و کاربران است، شما برای دستیابی به رتبه های خوب در دراز مدت، به SEO نیاز دارید.

از طرف دیگر، رسانه های اجتماعی مانند یک نظرسنجی بزرگ است که در آن کاربران می توانند با رای دادن، پین یا …، میزان رضایت خود را به صفحات و وب سایت های مختلف نشان دهند، بنابراین تاثیر شبکه اجتماعی بر سئو مستقیما اتفاق می افتد.

Social Media و SEO! کدام یک بهتر است؟

Social Media و SEO
سئو و شبکه های اجتماعی دو جزء جدایی ناپذیرند

همانطور که در ابتدای این مقاله بیان شد، شما به هر دو نیاز دارید. انتخابی وجود ندارد زیرا هر دو می توانند به یک وب سایت یا تجارت آنلاین کمک کنند تا ترافیک بیشتری داشته باشد و تحت برخی شرایط، فروش بیشتری کسب کند.

SEO اطمینان حاصل خواهد کرد که مطالب شما توسط موتورهای جستجو خوانده می شود و رسانه های اجتماعی به شما کمک می کنند تا مطالب خود را سریع تر در مقابل افراد بیشتری قرار دهید.

هرچه افراد تعداد بیشتری صفحه را ببینند، احتمال پیوند دادن به آن، اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی یا درگیری با محتوا بیشتر است.