گوگل ویدئوی کوتاهی منتشر کرد که به سوال تاثیر قالب وب سایت بر سئو سایت پاسخ می دهد. جان مولر، میزبان ویدئو، پاسخ داد که بله، قالب وب سایت بر SEO تأثیر می گذارد و اشاره کرد که چگونه این اتفاق می افتد. در ادامه به شرح این موضوع می پردازیم.

به راحتی می توان تم های وب سایت را فقط یک چاشنی رنگ در بالای یک ساختار سایت تمام شده در نظر گرفت. اما موارد بسیار بیشتری در این مورد دخیل است.

جان مولر

قالب سایت بر نحوه نمایش بسیاری از عناصر محتوا که برای سئو ضروری است ، تاثیر می گذارد:

 • عناوین
 • متن
 • تصاویر
 • نحوه لینک صفحات
 • زمان بارگذاری صفحه
 • داده های ساختار یافته

به گفته گوگل قالب های خوب درک محتوا را برای موتور های جستجو آسان می کند و مولر تأکید کرد که تغییر قالب وب سایت به طور کلی بر سئو وب سایت تاثیر می گذارد.

تست کردن قالب جدید وب سایت

جان مولر گفت که ایده خوبی است که قبل از انتخاب یک قالب وب سایت، آن را تست کنید. توصیه ها:

 • قالب ها را در یک وب سایت آزمایشی امتحان کنید
 • افزودن مطالب از وب سایت قبلی
 • ایندکس شدن وب سایت آزمایشی خود را مسدود کنید تا گوگل به طور تصادفی آن را کرال نکند
 • مرور HTML ایجاد شده توسط قالب

اطلاعات آماری از انجمن جستجو

من از چند متخصص سئو و طراح وب پرسیدم آیا فکر می کنند انتخاب قالب وب سایت بر سئو تاثیر می گذارد.

Adam J. Humphreys: کارشناس بازاریابی جستجو Adam J. Humphreys از Making 8 Inc بینش خود را در مورد نحوه تاثیر قالب ها در سئو به اشتراک گذاشت. او گفت: “بله، کاملاً نحوه ارائه وب سایت ها بر نحوه حل آن ها برای موتور های جستجو تاثیر می گذارد. من در نتیجه تغییرات ایجاد شده در قالب های خود، شاهد افزایش 26 درصدی بازدید و بهترین سال ثبت شده آن ها بودم.

قالب ها واقعاً مهم و صریح هستند، اگر از وردپرس به عنوان مثال استفاده می کنید، باید از ویرایشگر های مبتنی بر گوتنبرگ (که به گوتنبرگ سازنده بلوک ها معروف هستند) برای وردپرس استفاده کنید، زیرا آن ها خالص ترین شکل ویرایشگر هستند که از هسته وردپرس استفاده می کنند و منجر به کاهش سرعت سریع صفحه نمی شود.

واقعیت این است که حتی اگر Core Web Vitals گوگل یک عامل رتبه بندی نبود، من همچنان آن را در اولویت قرار می دادم، همانطور که سال هاست فقط به این دلیل بهینه سازی مهم شده است که کاربران به سایت های سریع روی می آورند. ما بیشتر کلیک می کنیم، بیشتر تماس می گیریم و به طور کلی در مورد تبدیل فروش بیشتر صحبت می کنیم. خواه این سایت در سطح چند ملیتی باشد یا یک تجارت محلی، به نظر می رسد پاسخ مثبت برای همه یکسان است.

به همین دلیل است که من ویرایشگران مبتنی بر Gutenberg Blocks را توصیه می کنم زیرا آن ها از موتور وردپرس استفاده می کنند و در نتیجه زمان بارگذاری آن ها بسیار سریع تر است.

مهم ترین دستاورد امسال تنها دو توصیه من در زمینه قالب ها برای کسانی است که مایلند برای یادگیری آن ها وقت بگذارند. در غیر این صورت فقط ویرایشگر وردپرس را مستقیماً تنظیم می کنید زیرا سایر موارد امتیاز 100 تلفن همراه را امروزه در بر نخواهند داشت.

تم های جایگزین اسکریپت های زیادی را بارگذاری می کنند که مطمئناً نمرات پایین تری را برای سایت شما در پی خواهد داشت. قطعات متحرک کمتر به معنی اصطکاک کمتر است که برای انتخاب قالب سایت مناسب برای SEO یکسان است. “

قالب های فروشگاهی و سئو

Chris Labbate: کریس لبیت، مدیر بازاریابی در SEOBank.ca موافقت کرد که انتخاب قالب بسیار مهم است. او گفت:” اگر انتخاب نادرست انجام دهید، تغییر قالب وردپرس می تواند بر رتبه سئو تاثیر بگذارد. یکی از دلایل این است که قالب شما بر طراحی شما (CSS و JavaScript) تاثیر می گذارد که به نوبه خود می تواند بر سرعت سایت تاثیر بگذارد. “

Alex Alexakis: همچنین Alex Alexakis، بنیانگذار PixelChefs نظر خود را در مورد اهمیت قالب ها در سئو ارائه داد. او گفت: “بله، تغییر قالب سایت می تواند بر سرعت وب سایت به عنوان تغییر در طراحی، ساختار صفحه، لینک های داخلی و گاهی معماری تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال، قالب ها می توانند بر سرعت سایت و سئو شما تاثیر منفی بگذارند:

 • نیاز به چندین پلاگین برای عملکرد صحیح
 • بارگیری منابع خارجی اضافی (اسکریپت ها، فونت های وب)
 • بارگیری منابع داخلی اضافی (اسکریپت ها، فونت های وب)
 • کد نویسی ضعیف
 • css بهینه نشده
 • javascript / jquery بهینه نشده

معماری سایت یک مشکل بزرگ است به ویژه در بازسازی سایت، زیرا برخی از قالب ها با انواع پست سفارشی ساخته می شوند که ساختار URL را مجبور می کند که تغییر کند و ممکن است با معماری موجود مطابقت نداشته باشد. “

تم وب سایت خود را با دقت انتخاب کنید

بسیاری از قالب ها خود را به عنوان یک قالب seo friendly تبلیغ می کنند. اما همیشه اینطور نیست. بسیاری از قالب ها نمرات عملکرد پایینی در ابزار Google PageSpeed insights ارائه می دهند. حتی سایت های نمایشی برای برخی از قالب های “SEO friendly” عملکرد ضعیفی دارند.

امتیاز سرعت صفحه از قالب “SEO Friendly”

امتیاز سرعت صفحه از قالب "SEO Friendly"

آدام جی هامفری نیز از ویرایشگر بلاک گوتنبرگ به عنوان گزینه ای مناسب برای ایجاد وب سایت با عملکرد سریع نام برد. ساخت مستقیم با سایت ساز وردپرس گوتنبرگ سریع تر است زیرا سایت مستقیماً از هسته ایجاد می شود و نیازی به گذراندن لایه های اضافی ندارد. وردپرس به طور پیوسته کد گوتنبرگ را بهبود می بخشد به طوری که فقط فایل های لازم برای ایجاد یک صفحه وب را بارگیری می کند.

چهار مرحله توسعه گوتنبرگ

 1. ویرایش راحت تر: در حال حاضر در WordPress موجود است که با پیشرفت های مداوم همراه است
 2. سفارشی سازی: ویرایش کامل سایت، الگو های بلوک، دایرکتوری بلاک، قالب های مبتنی بر بلوک
 3. همکاری: روشی بصری تر برای نویسندگی مشترک محتوا
 4. چند زبانه: پیاده سازی اصلی برای سایت های چند زبانه

همانطور که جان مولر پیشنهاد کرد، همیشه یک سایت آزمایشی برای راه اندازی قالب جدید وردپرس خود راه اندازی کنید که در آن می توانید سایت را دقیقاً همانطور که می خواهید پیکربندی کنید. خدماتی مانند WP Stagecoach که ما از آن ها استفاده کرده ایم، این روند را آسان می کند.

منبع: searchenginejournal.com