آیا تا کنون فکر کرده اید چرا برخی از وب سایت ها سریعتر کار می کنند و بعضی از آنها زمان زیادی را صرف می کنند تا صفحه سایت به طور کامل آپلود شود؟ خوب، پاسخ ساده است، همه چیز بستگی به ارائه دهنده میزبانی وب، اندازه تصاویر آپلود شده در وب سایت، سایر فایل های رسانه ای و مکان سرور دارد. چند سوال بعدی که به ذهن می آیند عبارتند از: آیا محل سرور بر سئو تاثیر دارد؟ چگونه عملکرد وب سایت را تحت تاثیر قرار می دهد؟ چگونه می توان عملکرد آن را تضمین کرد؟ قبل از اینکه بیشتر به این موضوع بپردازیم، اجازه دهید نگاهی سریع به مفهوم موقعیت و مکان سرور داشته باشیم و سپس تاثیر آن بر سئو را به تفصیل شرح خواهیم داد.

بررسی تاثیر مکان سرور بر سئو

مکان سرور، مکان مرکز داده ای است که وب سایت شما بر روی آن میزبانی می شود. این مکان می تواند در هر نقطه از جهان واقع شود، حتی بدون توجه به جایی که شما در آن مستقر هستید.

تاثیر مکان سرور بر سئو

اگر برای کسب و کار آنلاین خود می خواهید از خدمات میزبانی وب استفاده کنید، مطمئن شوید که سرعت بارگیری وب سایت شما بالا باشد. گوگل اولویت بیشتری نسبت به سایت هایی که سریعتر بارگذاری می شوند اختصاص می دهد، زیرا به Google کمک می کند تا نتایج را سریعتر ارائه دهد. راه های زیادی برای افزایش سرعت وب سایت وجود دارد.

محل سرور یکی از عوامل مهم است که باید برای افزایش رتبه در جستجوگرها در نظر بگیرید. ممکن است بپرسید چطور مکان سرور بر سرعت سایت تاثیر دارد؟ گرفتن نزدیک ترین محل سرور برای مخاطبان مورد نظر شما می تواند ساده ترین راه برای افزایش سرعت وب سایت باشد و هم چنین بر برنامه ریزی بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) نیز تاثیر مثبت می گذارد. بنابراین می توانید با گرفتن میزبانی وب سایت در همان کشوری که هدف کسب و کار شماست، سرعت وب سایت خود را بالا ببرید.

 

بارگذاری صفحه یکی از عوامل اصلی است که کاربر را تشویق می کند تا وب سایت شما را مرور کند. وب سایت هایی که به آرامی بارگذاری می شوند می توانند باعث رکود در کسب و کار شما شود. از طرفی همانطور که در آمار های جدید مشخص است، بسیاری از کاربران برای جستجو در اینترنت از تلفن همراه استفاده می کنند.

بنابراین برای افزایش بازدید و سرعت سایت باید از قالب های mobile friendly استفاده کنید. زیرا گوگل اولویت بیشتری برای سایت هایی که mobile friendly هستند و سرعت بالایی در بارگذاری دارد قائل می شود. اگر سرور میزبان شما دور از کاربران هدف قرار گیرد، زمان بارگذاری صفحه را افزایش خواهد داد.

برای وبسایت هایی که کاربران هدف آن در یک کشور خاص هستند، خوب است که سرور را در همان کشور قرار دهید. اما در صورتی که مخاطبان وب سایت شما از مکان های مختلف در جهان هستند، CDN ها بهترین گزینه برای انتشار محتوا خواهند بود.

 

چگونه موتور های جستجو مکان سرور را تشخیص می دهند؟

گوگل به تازگی منتشر کرده است که :

 بهتر است محل سرور اغلب در نزدیکی کاربران شما باشد. با این حال، برخی از وب سایت ها از شبکه های توزیع محتوا (CDNها) استفاده می کنند یا در یک کشور با زیرساخت بهتر میزبانی می شوند. بنابراین، سعی نکنیم تنها به موقعیت سرور متکی باشیم.

 

این بدان معنا است که انتخاب محل سرور برای مخاطبان هدف، به همان اندازه که قبلا بود، دیگر نیست. گوگل یا سایر موتورهای جستجو بر اساس معیار های زیر صفحات را در نتایج می آورند:

 

  • آدرس IP
  • اطلاعات موجود در محتوای وب سایت مانند فرم تماس، داده های ساخت یافته و غیره
  • لینک برگشت از صفحه
  • سایر اطلاعات مربوط به جستجوگرهای محلی

 

تاثیر مکان سرور بر سئوCDN یا همان شبکه های توزیع محتوا می توانند سرعت سایت را افزایش دهند. اما چگونه؟ CDN ها با ذخیره کردن محتوای ثابت سایت ها بر روی مجموعه ای از سرورها، سرعت بارگذاری وب سایت را بالا می برند. درخواستی که از سمت رایانه شخصی کاربر برای مشاهده یک وب سایت ارسال می گردد می تواند از طرف نزدیکترین سرور بر مبنای آدرس IP کاربر، با محتوای ثابت وبلاگ یا وب سایت پاسخ داده شود.

تاثیر مکان سرور بر سئو

محتوای ثابت سایت آن دسته از اطلاعاتی هستند که برای تمام صفحات وب سایت شما مورد نیازند. این اطلاعات شامل کد های CSS، فایل های تصاویر، هدرها و … می شوند. معمولا، این اطلاعات از سرور اصلی ارائه دهنده خدمات میزبانی وب شما بارگذاری می شوند. اگر سرور در ایران و بازدیدکننده سایت در فرانسه باشد، مقداری زمان خواهد برد تا به اطلاعات دسترسی پیدا کند. شبکه های توزیع محتوا این امکان را فراهم می آورد تا به جای ایران، این محتوای ثابت از انگلستان، آلمان و یا حتی پاریس بارگزاری شود.

بنابراین، اگر وب سایت شما در سرور ایران میزبانی می شود و محتوای وب سایت برای کاربران فرانسه در نظر گرفته شده است، تعیین کشور “فرانسه” در ابزارهای وب مستر گوگل مانند گوگل سرچ کنسول و یا سایر ابزار وب مستر موتور جستجو بسیار مهم است. به طور خلاصه، شما نیازی ندارید که میزبانی وب سایت خود را در سرور واقع در نزدیکی فرانسه انتخاب کنید بلکه شما فقط نیاز به تغییرات کشور هدف در ابزارهای وب مستر Google دارید.