سایت هایی که مبتنی بر سیستم مدیریت محتوای وردپرس بوده و دارای فروشگاه اینترنتی هستند معمولا برای مدیریت آن از افزونه ووکامرس استفاده می کنند. در واقع ووکامرس یک افزونه فروشگاه ساز نامیده می شود که برای ساخت یک فروشگاه اینترنتی از آن استفاده می شود. در حال حاضر حدود یک سوم فروشگاه های جهان از افزونه ووکامرس برای ساخت فروشگاه خود استفاده کرده اند. همانطور که سئو در دیگر سایت ها موضوع مهم و بسیار کاربردی است، سئو فروشگاه اینترنتی نیز موضوعی ضروری به شمار می رود و باعث می شود تا فروشگاه آنلاین شما در سطحی بالاتر قرار بگیرد؛ به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا شما را با قواعد سئو در ووکامرس آشنا کنیم.

سئو فروشگاه اینترنتی
سئو فروشگاه اینترنتی نیز موضوعی ضروری به شمار می رود

برای هر سایتی که شما بخواهید رتبه آن را افزایش دهید، سئو یا بهینه سازی لازم است. سایتی که دارای سئو خوب باشد بیشتر دیده می شود و به دنبال آن تجربه کاربری سایت نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در فروشگاه اینترنتی نیز هرچه بازدید کاربران بیشتر باشد، ترافیک سایت بالاتر خواهد رفت و مطمئنا باعث فروش بیشتر محصولات خواهد شد. این گونه سایت هایی که دارای محصول هستند اگر در نتایج بالای جستجوها ظاهر نشوند امکان فروش محصولات در آنها کم خواهد بود.

سئو از مواردی است که اگر به درستی در فروشگاه اینترنتی از آن استفاده شود، هزینه های بازاریابی را به مقدار زیادی کاهش خواهد داد. در حال حاضر سئو فروشگاه اینترنتی به عنوان یک استاندارد تعریف شده است که عدم استفاده از آن، انتظارات مشتریان را برآورده نخواهد کرد. همانطور که گفته شد سئو باعث افزایش تجربه کاربری وب سایت شما می شود.

ووکامرس یک افزونه سازگار با سئو است و با ورد پرس و افزونه های آن، مانند Yoast SEO یکپارچگی دارد و این باعث عملکرد خوب ووکامرس در سئو است. در ادامه راهکارهای لازم برای سئو ووکامرس مطرح خواهند شد.

ترفند ها

کاهش هزینه های بازاریابی
سئو از مواردی است که اگر به درستی در فروشگاه اینترنتی از آن استفاده شود، هزینه های بازاریابی را به مقدار زیادی کاهش خواهد داد.

برای محصولات محتوا ایجاد کنید

توضیحات کوتاهی که برای هر محصول نوشته می شود به عنوان محتوای آن شناخته می شود. بنابراین باید دقت داشته باشید تا این توضیحات را متناسب با استاندارد های سئو بنویسید. در توضیحات محصول اگر خودتان مطالب را بنویسید به بهبود رتبه شما کمک زیادی خواهد کرد. در نوشتن محتوا به کار بردن کلمات کلیدی را فراموش نکنید، همچنین در صورت امکان اضافه کردن قسمت نقد و بررسی محصول نیز باعث بهتر شدن رتبه صفحه شما خواهد شد.

فروش بیشتر محصولات
بهبود سئو باعث افزایش بازدید سایت شده و در نهایت باعث فروش بیشتر محصولات می شود.

عنوان ها را بهینه سازی کنید

یکی از مهمترین عنوان ها، عنوان صفحه است که در ارتباط با موتورهای جستجو و کاربر نقش زیادی دارد. عنوان صفحه از مهم ترین مواردی است که موتور جستجو در رتبه بندی سایت شما در نظر خواهد گرفت و همچنین کاربران نیز در اولین قدم جستجوی محصولات با این عنوان مواجه می شوند.

با افزودن افزونه Yoast SEO می توانید چک کنید که عنوان صفحه شما مطابق با استاندارد ها باشد. یکی از نکات قابل توجه در عنوان صفحه این است که باید حتما شامل کلمه کلیدی باشد.

توضیحات متا داشته باشید

توضیحات متا همان توضیحات کوتاهی است که در زیر عنوان صفحه، در صفحه جستجو نمایش داده می شود. با گذشت زمان و پیشرفت موتورهای جستجو، توضیحات متا اهمیت خود را در سئو از دست داده است، اما توجه داشته باشید که این توضیحات برای کاربران بسیار مهم است، زیرا باعث می شود تا از این طریق تشخیص دهند که محتوای شما به نتیجه جستجوی آنها نزدیک است. تعداد کاراکترهای این توضیحات نیز استاندارد مشخصی دارد.

URL محصولات را بهینه سازی کنید

URL نیز از مواردی است که هم برای کاربران و هم موتورهای جستجو مهم است، بنابراین باید از کلمه کلیدی در URL و نامک حتما استفاده کرد.

URL و نامک در ووکامرس
باید از کلمه کلیدی در URL و نامک حتما استفاده کرد.

ابزار برد کرامب را فعال کنید

این ابزار نشان دهنده دسته بندی است که محصول در آن قرار دارد و به صفحه محصول و دیگر صفحات که در سطوح بالاتر هستند اشاره دارد. برای فعالسازی این ابزار به تنظیمات search appearance در Yoast رفته و آن را فعالسازی نمایید.

از دسته بندی های مناسب استفاده کنید.

دسته بندی مناسب محصولات بسیار مهم است، قرار گرفتن محصولات در یک دسته باعث می شود تا برای نمایش در صفحه جستجو رقابتی بین آن ها به وجود نیاید.

برای تصاویر متن جایگزین قرار دهید.

افزونه یوست
افزونه یوست با ووکامرس سازگار است.

قرار دادن متن جایگزین از چند جهت بسیار مفید است؛ اول اینکه اگر تصویر محصول شما لود نشود این متن نمایش داده می شود. دوم اینکه این متن به ایندکس بهتر صفحه توسط گوگل نیز کمک خواهد کرد و همچنین با قرار دادن متن نزدیک به کلمه کلیدی این تصویر در نتایج جستجو بهتر ظاهر می گردد، در عین حال که تاثیر مثبتی بر سئو صفحه دارد.

وبلاگ داشته باشید

با داشتن یک وبلاگ برای فروشگاه اینترنتی خود و تولید محتوا برای آن، می توانید باعث جذب کاربران به وب سایت خود شوید، که این نیز باعث افزایش فروش محصولات شما خواهد شد. وبلاگ سایت یکی از بهترین مکان هایی است که می توان به محصولات سایت خود لینک داخلی بدهید.

از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.

با استفاده از گوگل آنالیتیکس می توانید ارزیابی مفیدی از وب سایت خود داشته باشید و پربازدید ترین صفحات را بشناسید و به بهبود سئو سایت خود کمک نمایید.

استفاده از گوگل آنالیتیکس
با استفاده از گوگل آنالیتیکس می توانید ارزیابی مفیدی از وب سایت خود داشته باشید

سرعت وب سایت خود را بهینه نمایید

با کمک ابزارهای تست سرعت مانند Google PageSpeed Insights و Pingdom می توانید سرعت سایت خود را چک کنید. معمولا در فروشگاه های اینترنتی مشکلات سرعت به دلیل وجود عکس های بسیار پیش می آید که می توان با افزونه هایی، حجم عکس ها را کاهش داد بدون اینکه از کیفیت آنها کاسته شود. همچنین افزونه هایی نیز وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید کش را مدیریت کنید و سرعت وب سایت خود را افزایش دهید.

کلیدی ترین ترفند ها برای بهبود سئو ووکامرس در این مطلب برای شما عنوان شد. استفاده از افزونه های دیگر سئو نیز می تواند به بهبود سئو سایت شما کمک کند.