اگر یک ویژگی وجود داشته باشد که متخصصان سئو را تعریف کند، آن ویژگی انعطاف پذیری است. گوگل دائماً در الگوریتم خود تغییراتی ایجاد می کند و تلاش های چند ماهه یک متخصص سئو را پس از تغییر فاکتور ها و ترند های جدید رتبه بندی بی فایده می کند. به همین منظور ما به بررسی ترند های سئو سال 2022 می پدازیم.

پس جای تعجب نیست که کارشناسان صنعت سئو در مورد آخرین ترند هایی که به وجود می آیند وسواس دارند. هر بروز رسانی تغییرات بزرگی را به همراه دارد مثلاً، به روز رسانی Maverick، به روز رسانی BERT و غیره که هر کدام شیوه های جدیدی را به همراه داشته و سئو را متحول کردند سال 2021 و 2022 نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند. ما در این مطلب در مورد آخرین ترند های سئو از سال 2021 و رفتن به سال 2022 صحبت می کنیم.

6 ترند سئو که نمی توانید آن ها را نادیده بگیرید

آیا سئو همچنان در سال 2022 نیز وابسته است؟ کاملا. پیچیده تر شده و نقطه تمرکز آن کمی تغییر کرده است (از پر کردن کلمات کلیدی به هدف کاربر) و دستیابی به رتبه بندی در SERP‌ های Google دشوار تر شده است.

بنابراین بیایید شش ترند مهم سئو را که برای سال آینده باید با آن ها همگام شوید (البته در سه ماهه اول و دوم قبل از اینکه گوگل دوباره همه چیز را تغییر دهد!) را بررسی کنیم.

ترند سئو 1. الگوریتم ها: Goodbye BERT, Hello MUM

با راه‌اندازی الگوریتم BERT (بازنمود های رمزگذار دوطرفه از Transformers) در سال 2019، الگوریتم Google به طور فزاینده ای قادر به درک رابطه بین کلمات و هدف پشت جستجوی کاربرها شد.

BERT به عنوان یک رویکرد جدید ارائه شد که به گوگل اجازه داد تا به کاربران دارای دستیار صوتی خدمات ارائه دهد. مدتی بود که مردم دیگر عبارت های جستجو را تایپ نمی کردند، آن ها جستجو های خود را صحبت می کردند. در این شیوه نحوه برقراری ارتباط افراد بسیار محاوره‌ای و روان تر است، بنابراین گوگل مجبور شد الگوریتم خود را با کمک فناوری‌های NLP و AI به درستی تطبیق دهد .

اما BERT تنها یک آغاز بود. در طول کنفرانس Google I/O 2021، این شرکت مدل جدیدی را برای تفسیر و خدمات رسانی به کاربران خود معرفی کرد که آن را Multitask United Model یا MUM نامید.

به گفته Prabhakar Raghavan، رئیس بخش جستجو های گوگل:

مدل جدید پردازش زبان طبیعی گوگل ” 1000 برابر قدرتمندتر از BERT است و می تواند برای باز کردن قفل اطلاعات به روش های جدید چند وظیفه ای عمل کند.”

توانایی های ترند جدید سال 2022 به نام MUM

 الگوریتم گوگل mum

MUM می تواند ویدئو، تصاویر و متن را از 75 زبان زنده دنیا که به سوالات پیچیده جستجو پاسخ می دهند تجزیه و تحلیل کند. به زبان ساده، MUM یک مدل هوش مصنوعی است که می‌تواند احساسات، زمینه، انتزاعات و مقاصد کاربر را درک کند و پاسخ های مرتبطی را ارائه دهد که منحصر به درخواست کاربر است.

با کمک MUM، کاربران دیگر نیازی به درخواست چندگانه نخواهند داشت. در عوض، گوگل با یک پرس و جوی مکالمه ای، نتایجی را که می خواهند در اختیار آن ها قرار می دهد.

همچنین چند وجهی بودن MUM به این معنی است که کاربران می توانند متن، تصاویر و صدا را برای دریافت نتایج مرتبط تر، به درخواست های خود الحاق کنند. Pandu Nayak، معاون جستجوی گوگل، در این باره توضیح می دهد:

در نهایت، ممکن است بتوانید از کفش‌های پیاده‌روی خود عکس بگیرید و بپرسید، آیا می‌توانم از آن ها برای کوهنوردی در کوه فوجی استفاده کنم؟ MUM تصویر را درک می کند و آن را با سوال شما مرتبط می کند تا به شما اطلاع دهد که چکمه های شما مناسب اند یا خیر و سپس شما را به وبلاگی با لیستی از وسایل توصیه شده راهنمایی می کند.”

از آگوست 2021، MUM هنوز در حال آزمایش است. با این حال، باید انتظار داشته باشیم که به زودی شاهد کارکرد آن باشیم. تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نمی‌توانیم از قدرت و اثربخشی آن مطمئن باشیم. همچنین ما نمی توانیم بفهمیم که MUM چگونه بر نتایج جستجو تأثیر می گذارد اما می تواند یکی از ترند های سئو سال 2022 محسوب شود.

ترند سئو 2. LaMDA: گوگل می خواهد با شما صحبت کند

گوگل LaMDA

وقتی صحبت از ترند های سئو به میان می آید، مطمئن هستم که در مورد جستجوی صوتی و اهمیت بهینه سازی برای سوالات کاربران چیز های زیادی شنیده اید. گوگل هم شروع به تغییر الگوریتم خود کرده است تا از جدید ترین فناوری های مبتنی بر صدا پشتیبانی کند و اکنون می خواهد با شما صحبت کند.

در طول کنفرانس Google I/O، گوگل از LaMDA (مدل زبانی برای برنامه های کاربردی گفتگو) نیز رونمایی کرد. همانطور که از نامش پیداست، LaMDA یک مدل یادگیری ماشینی است که برای گفتگو طراحی شده و بر اساس Transformer، معماری شبکه عصبی خود گوگل ساخته شده است.

به گفته “Eli Collins” معاون مدیریت محصولات و “Zoubin Ghahramani” مدیر تحقیقات ارشد گوگل، LaMDA یک معماری است که:

LaMDA مدلی تولید می کند که می تواند برای خواندن بسیاری از کلمات (مثلاً یک جمله یا پاراگراف)، توجه به ارتباط کلمات با یکدیگر و پیش بینی کلماتی که فکر می کند بعد از آن خواهند آمد، کار کند. در حقیقت LaMDA روی گفتگو آموزش دیده است.

اگر کار MUM تماماً در مورد تشخیص احساسات و هدف افراد در پشت سؤالات جستجوی آن ها باشد، می توان گفت LaMDA می‌خواهد مکالمه داشته باشد و نتایجی را بر اساس آنچه کاربران به آن می‌خورانند ارائه دهد:

LaMDA تنها بخشی از کل استراتژی گوگل است. می توانید انتظار مدل های هوش مصنوعی بزرگ تر و پیشرفته تری را هم داشته باشید که از کوئری های مکالمه ای برای یافتن صفحات و رتبه بندی آن ها استفاده می شود. اما LaMDA هم اکنون ترند سئو سال 2022 است.

ترند سئو 3. Shopping Graph: توجه گوگل به خرید آنلاین در سال 2022

گراف خرید گوگل

در همه گیری COVID-19، خرید آنلاین تبدیل به بهترین گزینه برای مصرف کنندگان شده بود. جای تعجب نیست که نتایج مالی Shopify از انتظارات اولیه همه فراتر رفت و آمازون هم به همین ترتیب عمل کرد.

تا همین اواخر، قابلیت های خرید آنلاین گوگل آن چنان هم قوی نبوده اند. موتور جستجوی خرید گوگل مدت طولانی ای است که وجود دارد اما هرگز به اندازه Shopify یا Amazon محبوب نشده است، اما حالا به نظر می رسد گوگل بالاخره خرید آنلاین را جدی گرفته است. گوگل اخیراً راه اندازی نمودار خریدی را اعلام کرد که عبارت است از:

“مدلی پویا و تقویت‌شده با هوش مصنوعی که مجموعه‌ای از محصولات، فروشندگان، برند ها و مهم تر از همه، اطلاعات محصول و داده‌های موجودی را مستقیماً از برند ها و خرده فروشان دریافت کرده و نحوه ارتباط آن ویژگی‌ها با یکدیگر را درک می‌کند. “

به گفته بیل ریدی، رئیس بخش بازرگانی و پرداخت گوگل، نمودار خرید « به صورت آنی و در زمان کار می کند تا مردم بتوانند محصولاتی را که هم اکنون در دسترس هستند، کشف و خرید کنند. ”

Google همچنین همکاری خود را با Shopify گسترش داد و به 1.7 میلیون تاجر آن اجازه داده تا محصولات خود را در اکوسیستم Google ارائه دهند. این کار منجر به افزایش 70 درصدی در اندازه کاتالوگ محصولات گوگل و افزایش 80 درصدی در بازرگانان در این پلتفرم شد.

برگه های سبد خرید را باز کنید

گوگل همچنین یک ویژگی جدید برای موبایل کروم ها معرفی کرد که هر زمان که یک تب جدید را باز می کنید، سبد های خرید باز شده شما را نشان می دهد:

ترند های سئو سال 2022 برای خرید آنلاین

یافتن کاربران وفادار

علاوه بر این، گوگل در الگوریتم جدید خود به برند ها اجازه می دهد برنامه های وفاداری خود را به حساب های کاربری خود پیوند دهند. با این ویژگی جدید، برند ها می توانند به وفادار ترین کاربران خود در سراسر اکوسیستم Google پاداش دهند. این ترند سئو جدید در سال 2022 می تواند برای همه سودمند و جذاب باشد.

پیدا کردن بهترین معاملات در سیستم خرید

در ماه ژوئیه، مت مادریگال، معاون و مدیر ارشد اجرایی Merchant Shopping، توضیح داد که آن ها در گوگل شاهد افزایش 50 درصدی جستجو برای کلمه کلیدی “کد تخفیف” بوده اند. در نتیجه گوگل ویژگی جدیدی را به صفحات خرید خود اضافه کرده است، که آخرین معاملات را در بین خرده فروشان برای کلمات کلیدی مرتبط با خرید (به عنوان مثال، “خرید کوله پشتی”) به نمایش می گذارد.

یافتن معاملات خرده فروشی و مناسبتی

همچنین در ماه اکتبر، محبوب ترین جستجوی های Google مربوط به معاملات بلک فرایدی و سایبر ماندی می شوند. مثلاً عبارت های جستجو مانند «تخفیفات بلک فرایدی» یا «فروش های سایبر ماندی» بخش جدیدی از جستجو های این ماه اند که با معاملات مرتبط در کنار سایر اطلاعات فروش نشان داده می شوند.

چرخه انتخاب های مقرون به صرفه

در ماه آگوست، گوگل شروع به آزمایش چرخه “انتخاب های مقرون به صرفه” در جستجو های تلفن همراه کرد که حاوی عبارت ” ارزان ” بودند.

اگر با اخبار مربوط به این موضوع شما را غرق کرده ام، لطفاً مرا ببخشید، من فقط می خواهم به یک نکته اشاره کنم، آن هم گوگل خرید را جدی می گیرد. از آنجایی که اغلب این ترند های سئو تا پایان سال 2022 راه اندازی می شوند، اما هنوز باید ببینیم که خرده فروشان آنلاین چه نتایجی را مشاهده خواهند کرد.

ترند سئو 4: Passage Ranking: آیا رتبه بندی کل صفحه در سال 2022 صحیح است؟

Passage Ranking گوگل

از زمانی که موتور های جستجو به وجود آمدند، بیشترین هدف هر متخصص سئو این است که صفحه خود را برای هر درخواست جستجو در رده اول رتبه بندی کند. اخیراً، دستیابی به این شاهکار به دلیل موقعیت جدید تری به عنوان “رتبه صفر” و افزایش تعداد کسانی که برای موقعیت برتر رقابت می کنند، سخت تر شده است.

خوشبختانه، گوگل راه حلی برای متخصصان سئوی ناامیدی که همچنان می خواهند در بالای نتایج موتور جستجو قرار گیرند ایجاد کرده است. اواخر سال 2021، گوگل اعلام کرد که قابلیتی با عنوان “passage indexing” را ایجاد کرده است، که اجازه می دهد به جای کل صفحه، محتوای سئو خود را برای یک متن خاص رتبه بندی کنید. در فوریه 2021، “passage indexing” ، همانطور که اکنون آن را می نامند، به صورت زنده منتشر شد و احتمال می رود یکی از ترند های سئو سال 2022 هم باشد.

گوگل گفته است که الگوریتم آن ها به برخی از “سیگنال های قوی تر در مورد یک صفحه به عنوان مثال، عناوین یا سرفصل های صفحه نگاه می کند تا بفهمد چه نتایجی بیشتر به یک پرس و جو مرتبط هستند.”

Prabhakar Raghavan گفته است که آخرین ایندکس سازی مبتنی بر متن آن ها وقتی به طور کامل در سطح جهانی منتشر شود، 7٪ از جستجو ها را در همه زبان ها تحت تأثیر قرار می دهد.

البته اکنون اطلاعات زیادی در مورد روش های رتبه بندی آن وجود ندارد و تنها می دانیم passage ها تقریباً مخالف یک کلمه کلیدی خاص بوده و بسیار فرار و تخصصی تر هستند. اما نمایندگان گوگل گفته اند، برای رتبه بندی یک passage، بهتر است روی سیگنال های سنتی مانند عنوان صفحه کار کنید.

ترند سئو 5: کلیپ های پیشنهادی: ویدیو های خود را برای رسیدن به ترند های سال 2022 بهینه کنید

ویدئو تبلیغاتی ترند سئو سال 2022

ما در مورد اهمیت بازاریابی ویدیویی برای جذب ترافیک و تولید سرنخ، یکی دیگر از ترند محبوب سئو اخیراً صحبت کرده ایم. با این حال، تغییرات اخیر به بازاریابی ویدیویی معنایی کاملاً جدید داده است که تأثیر مثبتی بر استراتژی SEO شما دارد.

در طول Google I/O، جان مولر، مدافع جستجوی Google، راه اندازی دو نوع داده ساختار یافته ویدیویی جدید را اعلام کرد که می توانید از آن ها برای به دست آوردن رتبه در برگه «کلیپ های پیشنهادی» برای ویدیو های خود استفاده کنید این داده ها عبارت اند از:

  • نشانه گذاری کلیپ
  • دنبال کردن نشانه گذاری ها
  • داده های ساخت یافته جدید به شما امکان می دهد لحظات کلیدی را در ویدیو های خود ایجاد کنید.

با راه اندازی لحظات کلیدی در سال 2019، Google شروع به نمایش گزیده های ویدیویی با مُهر های زمان و عناوین در موتور جستجوی خود کرد، اما آن ها لحظات کلیدی را به‌طور خودکار از ویدیوهای YouTube ساختند. راه اندازی انواع داده‌های ساختار یافته جدید به شما این امکان را می دهد که مُهر های زمانی و برچسب ها را برای ویدیو های خود تعریف کنید:

از لحاظ تاریخی، ویدیو ها بخشی از یک استراتژی سئو گسترده تر بوده اند که بیشتر برای افزایش تعامل و مصرف محتوا استفاده می شود. با این دو تغییر، ویدیو ها بدون در نظر گرفتن میزبانی آن ویدیو ها در یوتیوب یا سایت خود، نقش مهمی در رتبه بندی شرایط رقابتی خواهند داشت.

ترند سئو 6: موارد حیاتی وب اصلی: UX معنای کاملاً جدیدی پیدا می کند

دوران بهینه سازی یک صفحه برای یک کلمه کلیدی و ایجاد لینک به آن به عنوان روش اصلی رتبه بندی آن مدت هاست گذشته است. البته سئو همچنان به طور قابل توجهی به بهینه سازی سایت و ایجاد لینک بستگی دارد، اما آن ها دیگر تنها چیز هایی نیستند که اهمیت دارند. یکی از ترند های جدید در فاکتور های سئو رتبه بندی در سال 2022 و حتی قبل تر از آن، بهبود تجربه کاربری صفحه است. به طوری که گوگل آن را این گونه تعریف می کند:

“مجموعه ای از سیگنال ها که نحوه درک کاربران از تجربه تعامل با یک صفحه وب را فراتر از ارزش اطلاعات خالص آن صفحه اندازه می گیرند.”

هنگامی که گوگل بروز رسانی ماه مه 2020 را اعلام کرد، آن ها گفتند که به تدریج تغییرات را اعمال خواهند کرد، به امید اینکه اصلاحات را تا پایان آگوست 2021 به پایان برسانند. اکنون که زمان به پایان رسیده است، گوگل بروز رسانی کامل الگوریتم خود را راه اندازی کرده است و می توان گفت این بروز رسانی یکی از ترند های سئو سال 2022 خواهد بود.

Core Web Vitals

برجسته ترین عنصر در بروز رسانی جدید تجربه کاربری صفحه، Core Web Vitals است، مجموعه ای از معیار ها که سرعت بارگذاری صفحه را از دیدگاه تجربه کاربر اندازه گیری می کند و این معیار ها عبارت اند از:

  • Largest Contentful Paint (LCP): عملکرد بارگذاری را اندازه گیری می کند. گوگل توصیه می کند پس از شروع بارگذاری صفحه، LCP کمتر از 2.5 ثانیه را هدف بگیرید.
  • First Input Delay (FID): تعامل را اندازه گیری می کند. گوگل FID کمتر از 100 میلی ثانیه را توصیه می کند.
  • Cumulative Layout Shift (CLS): ثبات بصری را اندازه گیری می کند. گوگل امتیاز CLS کمتر از 0.1 را توصیه می کند .

همچنین گوگل Core Web Vitals را با عوامل دیگری مانند سازگاری صفحه با موبایل، استفاده از پروتکل HTTPS و نبود intrusive interstitials را به عنوان مجموعه کامل اقداماتی که تجربه کاربری را در راس الگوریتم گوگل قرار می دهد ترکیب می کند.

در دنیای مبتنی بر تجربه کاربر، شما مجبور خواهید شد سایت خود را برای رسیدن به امتیازات پیشنهادی Core Web Vitals بهینه کنید. سه توصیه دیگر احتمالاً برای شما شناخته شده هستند، بنابراین در این مرحله، ذکر آنها ممکن است اضافی به نظر برسد.

با این حال، اگر وب‌سایت خود را سازگار با موبایل یا HTTPS ایمن نکرده‌اید، اکنون زمان آن است که این کار را انجام دهید زیرا Google منتظر نخواهد ماند.

آخرین کلمات در مورد ترند های جدید سئو:

سال 2021 یک سال هیجان انگیز برای متخصصان سئو بوده است. اگرچه بیشتر تغییرات از اعلان های منتشر شده در سال 2020 ناشی می شود، اما این تغییرات تمرکز فزاینده ای را بر نتایج مبتنی بر هوش مصنوعی نشان می‌دهد که صفحات، ویدئو و سایر رسانه‌ها را با هم ترکیب می‌کند.

UX بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد و تنها بازاریاب هایی که قادر به بررسی فراتر از ویژگی های فنی کار سئوی خود هستند، می توانند موفق شوند.

اگر تا اینجا خوانده باشید، این شش گرایش سئو فرصتی است برای متمایز کردن سایت خود از بقیه و بهترین استفاده از دنیای رقابتی سئو که در آن زندگی می کنیم!

منبع:

singlegrain.com