سال 2022 سریع تر از آن چه انتظارش را داشتیم سر رسید، به همین دلیل ما قصد داریم نگاهی اجمالی به آنچه که مصرف کنندگان در این سال از فروشگاه های آنلاین انتظار دارند نگاهی بی اندازیم به همین دلیل سریعاً یک لیست از ترند های امسال از این موضوع آماده کردیم. ما متوجه شده ایم که مصرف کنندگان دارای یک سری عادات هنگام خریدشان هستند. بر اساس این عادات ما لیستی از ترند هایی که می تواند به فروشگاه های آنلاین برای بازاریابی بهتر کمک کند تهیه کرده ایم، این لیست عبارت است از:

  1. خرید آنلاین همچنان ترند است
  2. خرید حضوری هنوز زنده است
  3. مصرف کننده امروزی اغلب کاربر موبایل است
  4. داده های شخص اول کلید شخصی سازی خواهد بود
  5. رسانه های اجتماعی علاقه مصرف کنندگان را برمی انگیزد
  6. تغییر از اینفلوئنسر به بازاریابی خالق
  7. محیط زیست اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد
  8. مردم بیشتر درگیر جوامع محلی هستند
  9. صنعت خود مراقبتی در حال رونق است
  10. مردم خانه های خود را به فضاهای زندگی چند منظوره تبدیل کردند

برای اطلاعات بیشتر در مورد هر گرایش، ادامه مطلب را بخوانید و ببینید اغلب خریداران در مورد این موضوعات چه می گویند

1. بازاریابی و خرید از فروشگاه های آنلاین همچنان ترند است

بر کسی پوشیده نیست که همه گیری کرونا تغییر وریه به سمت تجارت الکترونیک را به شدت تسریع کرده است. با اعمال قرنطینه در سراسر کشور و بسیاری از فروشگاه های حضوری مجبور به تعطیلی یا کاهش فعالیت خود شدند، در مقابل فروش آنلاین به شدت افزایش یافت.

رشد تجارت الکترونیک در سال 2020 به شدت افزایش و در سال 2021 هم با سرعت کمتری این روند ادامه یافت. نتایج نظرسنجی های اواخر سال 2021 منعکس کننده این است که خریداران علاقه فزاینده به خرید آنلاین داشته اند. هنگامی که از آن ها پرسیده شده است که در ماه گذشته خرید خود را چگونه انجام داده‌اند، 30 درصد از خریداران پاسخ داده اند که بیشتر به صورت آنلاین خرید کرده اند. همچنین نزدیک به 8 درصد گفته اند که فقط آنلاین خرید کرده اند. 36 درصد دیگر به طور مساوی به صورت آنلاین و در فروشگاه های حضوری خرید کردند.

ترندمدیریت فروشگاه آنلاین

بر اساس این اعداد و ترند ها، به نظر می رسد که تجارت الکترونیک همچنان در سال 2022 تمرکز بزرگی بر روی بازاریابی فروشگاه های آنلاین خواهد داشت. بنابراین، برای حفظ دید در فضای بسیار رقابتی آنلاین، شرکت ها باید در پلتفرم های تبلیغات آنلاین بیش از پیش سرمایه گذاری کنند.

مردم هنگام خرید از فروشگاه های آنلاین چه می خواهند؟

اول از همه، برای راه اندازی یک تجارت الکترونیکی موفق، باید بدانید که مصرف کنندگان هنگام خرید آنلاین به دنبال چه چیزی هستند. بادر همان نظرسنجی یاد شده از شرکت کنندگان در خواسته شده که سه مورد را که برایشان مهم است انتخاب کنند.

اطبق نظرسنجی ها اینکه چقدر طول بکشد یک بسته به دست آن ها برسد و اینکه چقدر هزینه برای آن پرداخت کنند نگرانی های اصلی خریداران است. تقریباً 55٪ از پاسخ دهندگان به نظر سنجی تحویل سریع و قابل اعتماد را در بین سه انتخاب برتر خود قرار داده بودند. همچنین 43.5٪ دیگر از افراد ارسال رایگان را انتخاب کرده بودند.

در دسترس بودن محصولات در انبار (انتخاب شده توسط 45.5٪ از پاسخ دهندگان) و داشتن انتخاب گسترده و تنوع بیشتر نسبت به فروشگاه های دیگر (ترجیح 34٪ از شرکت کنندگان) از دلایل اصلی روی آوردن مردم به خرید آنلاین است.

علاوه بر این، تجربه کاربری موفق را نباید نادیده گرفت، یک وب سایت آسان و سریع برای پیمایش و یا یک برنامه یا اپ تلفن همراهبا کاربری سریع و آسان، به ترتیب توسط 23 درصد و 19 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی، جزو مهم ترین جنبه های خرید آنلاین انتخاب شدند. برای اندازه گیری میزان موفقیت تجربه کاربری سایت خود می توانید از ابزار های مختلفی استفاده کنید.

2. خرید از فروشگاه های حضوری هنوز پابرجاست

ترند فروش 2022

با وجود اینکه از زمان شیوع بیماری همه گیر ضربه بزرگی به فروشگاه ها وارد شد، اما خرید حضوری هنوز نمرده است. همانطور که واکسن در دسترس قرار گرفت و اقتصاد شروع به بازگشایی می کند، خرید در فروشگاه ها نیز افزایش می یابد.

بر اساس گزارش ها در ماه اکتبر سال گذشته، بازدید از مراکز خرید در مقایسه با ماه مشابه در سال 2019، 3.2 درصد افزایش یافته است. در حالی که این افزایش را می توان به فصل تعطیلات سال نو 2022 نسبت داد.

علاوه بر این، همانطور که احتمالاً از نمودار متوجه شده اید، 22٪ از شرکت کنندگان در نظرسنجی گفتند که خرید خود را بیشتر در فروشگاه حضوری انجام داده اند و 4٪ دیگر گزارش کرده اند که فقط در ماه گذشته از فروشگاه حضوری خرید کرده اند. 36 درصد دیگر به طور مساوی به صورت آنلاین و در فروشگاه خرید کردند.

مردم هنگام خرید از فروشگاه چه می خواهند؟

دلیل اصلی تصمیم مصرف کنندگان به خرید در فروشگاه، توانایی دیدن، لمس و امتحان کردن محصولات است. البته حس لذت آنی و در دسترس بودن محصولات محلی نیز از دیگر دلایل این مدل تصمیم گیری است. علاوه بر این، تجربه حضور در فروشگاه هنوز چیزی است که مشتریان آن را مهم می دانند. قابلیت پیمایش سریع در راهرو ها، امکان ارتباط با پرسنل برای خرید مفید و نحوه نمایش محصولات نیز در این امر تاثیر زیادی دارند.

3. مصرف کننده امروزی اغلب کاربر موبایل است

خرید آنلاین

امروزه، بسیاری از ما از تلفن همراه خود استفاده می کنیم تا با دوستان و خانواده خود در ارتباط باشیم، آخرین اخبار را دریافت کنیم، خرید خود را انجام دهیم و از سرگرمی های دیگر لذت ببریم، خواه از طریق شبکه های اجتماعی، پلتفرم های پخش ویدئو، پادکست یا کانال های ارتباطی دیگر.

بر اساس گزارش Business Insider، موبایل تقریباً یک سوم زمان صرف شده با هر نوع رسانه ای را در سال 2021 به خود اختصاص می دهد، به طوری که مردم به طور متوسط ​​3 ساعت از وقت خود را در روز با تلفن هوشمند خود صرف می کنند. همچنین ما در سال 2020 شاهد سریع ترین رشد زمان صرف شده برای گوشی های هوشمند نسبت به آمار سال 2014 تا کنون بوده ایم و انتظار می رود این زمان همچنان افزایش یابد و در سال 2023 به 3 ساعت و نیم برسد.

همانطور که گفته شد، جای تعجب نیست که وقتی در نظرسنجی بازاریابی از خریداران پرسیده شد که از کدام دستگاه بیشتر برای دیدن محصولات فروشگاه های آنلاین استفاده می کنند، تلفن همراه با 65٪ رای بیشترین ترند ترین دستگاه مورد استفاده کاربران بود. البته PC با 23 درصد رای در رتبه دوم قرار گرفت و تبلت با 8 درصد رای در رتبه سوم قرار گرفت.

در دنیای دیجیتالی امروزی که همیشه هم روشن است، شرکت ها دیگر نمی توانند تجربه موبایلی مشتریان را نادیده بگیرند. امروزه بازاریابی موبایلی در حال افزایش است، به طوری که اندازه های موبایل در میان اندازه های طراحی تبلیغات نمایشی پرکاربردترین ابعاد در سال گذشته بوده است.

4. اهمیت داده های شخصی در ترند های بازاریابی فروشگاه آنلاین

یکی دیگر از ترند بازاریابی فروشگاه آنلاین مربوط به اطلاعاتی است که باید از کاربر به دست آوریم. از زمانی که Apple’s Safari و Mozilla’s Firefox و حتی Google اعلام کردند که دیگر از کوکی های third-party پشتیبانی نمی کنند، تبلیغ کنندگان در مورد جایگزین هایی بحث می کنند که می تواند به آن ها کمک کند تا پیام های شخصی سازی شده را به مخاطبان هدفشان برساند.

مصرف کنندگان نگران حفظ حریم خصوصی داده ها هستند، با این حال هنوز انتظار شخصی سازی را دارند. بنابراین، بیش از هر زمان دیگری برای برند ها مهم است که به جای اتکا به واسطه ها، روابط مستقیم با مشتریان خود ایجاد کرده و داده های شخص اول را جمع آوری کنند.

به عنوان مسیر هایی برای جمع آوری داده های مرتبط، کارشناسان راه حل‌هایی مانند درخواست از مشتریان برای شرکت در نظرسنجی یا مصاحبه ها، مشترک شدن در خبرنامه ایمیلی، یا پاسخ به چند سؤال در مورد ترجیحات آن ها در یک پنجره باز شونده در وب سایت را پیشنهاد می کنند.

البته زمانی که نظر سنجی انجام شد این آمار تقریباً نصف بود. یعنی نیمی از کاربران پر کردن این مدل فرم ها و نیمی دیگر دنبال شدن توسط همان کوکی ها را انتخاب کردند.

5. رسانه های اجتماعی علاقه مصرف کنندگان را بر می انگیزد

ترند بازاریابی فروشگاه آنلاین در شبکه های اجتماعی

امروزه مصرف کنندگان بیشتر محصولات مصرفی خود را از رسانه های اجتماعی پیدا کرده و می خرند. از آن جایی که مصرف این رسانه ها در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است، مصرف کنندگان به احتمال زیاد در شبکه های اجتماعی به خرید غیر فعال می پردازند. در نتیجه، سال 2021 شاهد افزایش 36 درصدی خرید در شبکه های اجتماعی نسبت به سال گذشته بودیم.

مردم بر اساس آنچه در رسانه های اجتماعی می بینند، خرید می کنند. وقتی در این مورد در یک نظر سنجی سؤال شد، نیمی از پاسخ دهندگان گفتند که در سه ماه گذشته حداقل یک بار این کار را انجام داده اند. با وجود میلیارد ها کاربر فعال ماهانه در پلتفرم هایی مانند فیس بوک، اینستاگرام و تیک تاک، برند ها نباید از فرصت عظیمی که در بازاریابی رسانه های اجتماعی وجو دارد، غافل شوند. در حقیقت در این رسانه ها بازاریابی آنلاین با ترند شدن یک باره یک چیز شروع می شود و بیشترین سود را فروشگاه ها می برند.

همچنین باید بدانید که هر پلتفرم مزایای خاص خود را دارد. برای مثال، اینستاگرام و پینترست به شما این فرصت را می دهند که محصولات را به روش‌های جذاب بصری به نمایش بگذارید، در حالی که TikTok برای دستیابی به مخاطبان جوان تر عالی است. بهتر است ابتدا مطمئن شوید که موارد مناسبی را برای کسب و کار خود را پیدا کرده اید و روی آن تمرکز کنید.

به خاطر داشته باشید که تبلیغات در رسانه های اجتماعی هنوز هم کار می کند. در واقع، 28 درصد از خریداران در سه ماه گذشته حداقل یکی از چیزی هایی را که در رسانه های اجتماعی دیده بودند خریداری کرده بودند. آن ها پس از دیدن یک آگهی یا یک پست حمایت شده توسط پلتفرم های Affiliate Marketing این کار را انجام دادند.

6. تغییر ترند تبلیغ فروشگاه آنلاین از اینفلوئنسری به بازاریابی خالق

بازاریابی تولید کننده محتوا

علاوه بر تبلیغات اینفلوئنسری، تولید کنندگان محتوا نیروی بزرگ دیگری هستند که علاقه به محصولات را در رسانه های اجتماعی ایجاد می کنند. طبق آمار ها خیلی از خریداران از چیز هایی که در شبکه های اجتماعی دیده اند خرید کرده اند. تقریباً نزدیک به 29 درصد خریداران، پس از دیدن محصولات در پست ها یا ویدیو های موجود در یکی از فیلد های حساب خود، به این محصولات علاقه مند شدند.

یک مثال عالی از نحوه عملکرد بازاریابی سازنده، مورد Nathan Apodaca است که در TikTok با نام 420doggface208 نیز شناخته می شود. ویدیویی از او در حال اسکیت کردن، در حالی که آهنگ «رویاها» از Fleetwood Mac را لب خوانی می کند و شربت کرن بری از Ocean Spray را می نوشد در سال 2020 در فضای مجازی پخش شد.

همین ویدیو به طور غیر منتظره ای منجر به تقویت برند Ocean Spray شد.همچنین باعث شد فروش محصولات این فروشگاه افزایش یابد، زیرا سایر تیک تاکر ها نیز به ​​دنبال باز انجام ویدیوی ترند شده بودند و به همین دلیل این ویدیو آنلاین پوشش رسانه ای خوبی دریافت کرد و باعث بازاریابی، فروش و محبوبیت این نام تجاری افزایش یافت.

7. محیط زیست اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد

در بلاتکلیفی ناشی از بحران کووید، مردم نگرانی بیشتری در مورد آینده دارند، به ویژه از نظر سلامت و ایمنی. با در نظر گرفتن این موضوع و همچنین فجایع زیست محیطی دیگری که در چند سال اخیر شاهد بوده ایم، مانند آتش سوزی ها، طوفان های شدید و حتی بی آبی جای تعجب نیست که مصرف کنندگان اقدامات زیست محیطی را جدی تر انجام داده و از شرکت ها نیز انتظار داشته باشند که همین کار را انجام دهند.

در نظرسنجی ها هنگامی که از کاربران پرسیده شد که چه چیزی از نظر نام تجاری برای آن ها در هنگام بررسی خرید اهمیت دارد، اکثر پاسخ دهندگان اهمیت به منابع طبیعی را بیشتر از محبوبیت یک نام تجاری انتخاب کردند.

بسیاری از برند های بزرگ از این موضوع آگاه هستند. شرکت هایی مانند Unilever ،P&G و Nestle قبلا متعهد شده اند که آثار زیست محیطی خود را کاهش می دهند. البته این ترند بازاریابی برای فروشگاه آنلاین و کسب و کار های کوچک، ممکن است در ابتدا پر هزینه به نظر برسد، اما قطعاً در دراز مدت نتیجه خواهد داد.

8. مردم بیشتر در جوامع محلی درگیر هستند

پس از یک دوره طولانی فاصله گذاری اجتماعی، ارزش ارتباط انسانی به مردم یادآوری شد. همین امر باعث شد مردم تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در جوامع محلی داشته باشند. خرید محصولاتی که منبع آن ها محلی هستند و حمایت از کسب و کار های کوچک با مالکیت محلی در این دوران بیشتر شد و این کسب کار ها ثابت کرده اند بخش مهمی از زندگی ما هستند.

البته در دسترس بودن محصولات محلی دومین دلیل مهمی است که باعث می‌شود خریداران از فروشگاه را انتخاب کنند. علاوه بر این، در همین نظرسنجی یاد شده مشخص شد محلی بودن برند برای تقریباً 17.5٪ از خریداران به عنوان یک عامل کلیدی هنگام خرید انتخاب شده است. این باعث می شود که بعد از پایداری و محبوبیت، سومین جنبه مهم برند محلی بودن آن باشد.

فروشگاه های آنلاین کوچک از این علاقه فزاینده به محصولات محلی و جامعه منفعت بیشتری خواهند برد و این ترند بازاریابی به آن ها کمک می کند حداقل بخشی از درآمدی که در طول همه گیری از دست دادند را جبران کنند. البته برای شرکت های بزرگ، این می تواند به عنوان زنگ خطری در نظر گرفته شود تا برند هایشان را انسانی تر کنند.

در راستای همین نظرسنجی، مشارکت برند در مسائل اجتماعی، با 9 درصد آرا، و نوع مالکیت برند با 5.5 درصد، هم توسط برخی از شرکت کنندگان در نظرسنجی مهم تلقی شد. این انتخاب ها بر جغرافیا متمرکز نیستند و انتظارات مصرف کنندگان را نشان می دهند. همچنین نشان می دهد که برند ها چه دیدگاهی در مورد آنچه امروز در جامعه می گذرد دارند. به ویژه برای نسل های جوان، عدم توجه به مسائل اجتماعی دیگر قابل قبول نیست.

9. صنعت خود مراقبتی بیشترین ترند را دارد

خود مراقبتی

پس از این همه نا آرامی، مردم به دنبال آسایش هستند و به محصولات مراقبت از خود روی می آورند تا از نظر رفاهی تقویت شوند. صرف هزینه برای محصولات خود مراقبتی و خود سازی به عنوان راهی برای ایجاد انعطاف پذیری و مدیریت استرس زندگی روزمره تلقی می شود.

بر اساس آمار Google Trends، علاقه به، اصطلاح “خود مراقبتی” در بالا ترین سطح پنج ساله اخیر قرار گرفته است. پاسخ هایی که از نظرسنجی خود جمع آوری کردیم نیز به افزایش علاقه به صنعت خودمراقبتی اشاره دارد. اکثر شرکت کنندگان گزارش دادند که (36٪) ممکن است و (25٪) بسیار احتمال دارد که بزودی یک محصولات خود مراقبتی بخرند.

10. مردم خانه های خود را به فضا های زندگی چند منظوره تبدیل کردند

از آن جایی که کار از خانه به یک امر عادی تبدیل شده و بسیاری از مکان های پاتوق مانند رستوران ها، سالن های ورزشی و سینما ها مجبور به تعطیلی شدند، مردم بیشتر از همیشه زمان خود را در خانه سپری کردند. در نتیجه، آن ها شروع به سرمایه گذاری در بهبود خانه و فعالیت های خانگی کردند تا فضایی را که بیشتر وقت خود را در آن سپری می کنند تا حد امکان راحت کنند.

Lowe’s، دومین فروشگاه بزرگ لوازم خانگی در جهان، گزارش داد که فروش آن در سال 2021 به افزایش خود ادامه داده و به 27.6 میلیارد دلار در سه ماهه دوم 2021 رسیده است. به طور مشابه، تقاضا برای مبلمان، تجهیزات تناسب اندام، لوازم پخت و پز و هر چیز دیگری که می تواند کیفیت زندگی را افزایش دهد بیشتر شد.

هنگامی که از شرکت کنندگان در نظرسنجی پرسیده شد که آیا آن ها در سال گذشته برای بهبود فضای خانه خود سرمایه گذاری کرده اند یا خیر، اکثریت شرکت کنندگان یعنی 65.5٪ آن ها پاسخ “بله” دادند. البته با توجه به اینکه بازسازی کار آسانی نیست، به نظر می رسد افراد زیادی در این یک سال اخیر به نقل مکان به یک محل نوساز فکر کرده اند، به نظر می رسد که این پروژه ها احتمالاً در سال 2022 ادامه خواهند داشت و یکی از ترند های بازاریابی فروشگاه آنلاین سرمایه گذاری در پلتفرم های مرتبط با املاک باشد.

منبع:

www.creatopy.com