محتوای نازک یکی از اصطلاحات سئو است که خیلی وقت ها اشتباه استفاده می شود. هر زمان که افت غیرقابل توضیحی در رتبه‌ بندی رخ می‌ دهد، بسیاری از کارشناسان آماده هستند تا این موضوع را پیش بکشند و جریمه محتوای «کپی» یا «تکراری» را مقصر بدانند. از سوی دیگر، هر زمان که گوگل بخواهد یک به‌ روز رسانی را تأیید کند، «محتوای نازک» را در فهرست دلایل احتمالی یک مشکل قرار می‌ دهد که تشخیص درست آن را غیر ممکن می‌ کند. بیایید این اصطلاح را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم و سعی کنیم یک تعریف آسان تر برای آن ایجاد کنیم. در این مقاله قصد داریم نحوه تشخیص و رفع مشکل محتوای نازک را با یک دیگر بررسی کنیم.

محتوای نازک چیست؟

بیایید ابتدا به روش معمول کارشناسان جستجو برای توصیف پدیده نگاه کنیم:

“محتوای نازک هر چیزی است که برای افرادی که از سایت شما بازدید می کنند ارزش واقعی ایجاد نمی کند. این حتوا می تواند مقالات بد نوشته شده ای باشد که فقط برای SEO وجود دارد. این چیزی است که صرفاً برای کشیدن کلیک یا صفحات کامل فقط در آنجا برای هدف قرار دادن تنوع متفاوتی از یک کلمه کلیدی ایجاد شده است. در نهایت، محتوای نازک چیزی است که مردم هرگز در رسانه های اجتماعی به اشتراک نمی گذارند.”

همه موارد فوق روش هایی ذهنی برای نگاه کردن به مفهوم این موضوع است. هیچ راه دقیقی و عینی ای برای تشخیص اینکه آیا محتوا بد نوشته شده است، وجود ندارد مگر اینکه تک تک صفحات وب سایتتان را باز کنید و بخوانید. گوگل به وضوح تایید کرده است که از سیگنال های رسانه های اجتماعی (این که یک صفحه در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده باشد یا نه) برای تعیین کیفیت آن استفاده نمی کند.

در حالی که تعریف بالا از محتوای نازک ممکن است به طور کلی درست باشد، هیچ ارزش عملی ارائه نمی دهد. با نگاه کردن به یک وب سایت، چگونه متوجه می شویم که محتوای نازکی در جایی وجود دارد؟ برای ساده تر شدن مسئله، در اینجا تعریف ما از محتوای نازک آمده است:

  • محتوایی که تعداد کلمات کمی دارد (صفحاتی که محتوای کم دارد یا اصلاً محتوا ندارد در آن ها وجود دارد، معمولاً فقط یک یا دو پاراگراف طول دارد.)
  • محتوایی که قبلاً در سراسر سایت تکرار شده است (محتوای تکراری داخلی)

مهم ترین چیز در اینجا این است که به یاد داشته باشید که هر دو مورد فوق فقط در مقیاس بزرگ تبدیل به یک مشکل می شوند. اگر یک یا دو صفحه در وب سایت خود با محتوای کمی دارید، جای نگرانی نیست. اگر 70 درصد از صفحات سایت شما کمتر از 300 کلمه دارند، انتظار نداشته باشید که آن را در 10 صفحه برتر گوگل ببینید.

نکته مهم دیگر، حجم زیاد محتوای نازک در وب سایت شما این است که ممکن است صفحات با کیفیت بالاتر شما را نیز به پایین بکشاند. به بیان ساده، اگر 30 درصد از صفحات سایت شما دارای محتوایی طولانی و به خوبی نوشته شده باشد، ممکن است به دلیل 70 درصد صفحات دارای محتوای نازک، همچنان در رتبه بندی مشکل داشته باشند.

برای دریافت اطلاعات کامل تر در مورد محتوای نازک توصیه می کنیم پست دیگر ما را نیز بررسی کنید.

ارتباط گوگل با مشکل محتوای نازک

باور کنید یا نه، گوگل سابقه طولانی ای در برخورد با این موضوع دارد. زمانی که فهرست تکمیلی داشتند، آن 70 درصد از صفحات با محتوای نازک آنقدر ها مشکل بزرگی نبودند، زیرا بر رتبه بندی کلی شما تأثیری نداشتند. گوگل فقط آن ها را در فهرست تکمیلی خود قرار می دهد و صفحات با کیفیت بالاتر شما را جداگانه بررسی می کند.

با روی کار آمدن الگوریتم پاندا (که اکنون بخشی از الگوریتم گوگل است)، همه چیز تغییر کرده است. یکی دیگر از به‌ روزرسانی‌ های مورد بحث که «محتوای نازک» را هدف قرار می‌ دهد و بعد از پاندا منتشر شد، الگوریتم فرد بود که سایت‌ های وابسته با کیفیت پایینی را که محتوای کم ارزش داشتند، بی‌ ارزش کرد.

نحوه تشخیص و رفع مشکل محتوای نازک در سایت

تشخیص و رفع مشکل محتوای نازک با استفاده از کرالر

ساده ترین راه برای شناسایی محتوای نازک (و جایی که ممکن است بخواهید شروع کنید) این است:

1- از یک کرالر برای یافتن صفحاتی با کمترین تعداد کلمات استفاده کنید

من از Netpeak Spider در اینجا استفاده می کنم: نسخه آزمایشی را دانلود کنید، وب سایت خود را اجرا کنید، به ستونی به نام “اندازه محتوا” بروید:

تشخیص و رفع محتوای نازک - از کرالر SEO برای یافتن صفحاتی با کمترین تعداد کلمات استفاده کنید

2- از یک کرالر برای یافتن محتوای تکراری داخلی استفاده کنید

با استفاده از همین ابزار، بخش‌های «عناوین تکراری» و «توضیحات تکراری» را در نوار کناری «مشکلات» بررسی کنید.

تشخیص و رفع محتوای نازک - از یک کرالر برای یافتن محتوای تکراری داخلی استفاده کنید

توجه: از اسکرین شات بالا، مشکلی در مقیاس بزرگ وجود ندارد، اما آن 8 صفحه هنوز باید بررسی شوند زیرا ممکن است در نتایج جستجو با یکدیگر رقابت کنند.

دو تمرین بالا باید فهرستی جامع برای بررسی کردن به شما ارائه می داد. اکنون به داشبورد Google Analytics خود بروید و برخی از آن صفحات را دقیق تر بررسی کنید. آیا تا به حال کلیکی دریافت کرده اند؟

تشخیص و رفع محتوای نازک - بررسی کلیک های هر صفحه

تشخیص و رفع مشکل محتوای نازک در خارج از سایت

1- بک لینک های آن ها را بررسی کنید

اکنون، پس از تمرین‌ های بالا، باید فهرست کاملی از صفحاتی داشته باشید که ممکن است دارای محتوای نازک باشند. به بررسی ادامه دهید و ببینید که آیا بک لینک وجود دارد یا خیر.

تشخیص و رفع محتوای نازک - بک لینک های آن ها را بررسی کنید

توجه: بک لینک ها می توانند یک سیگنال مثبت قوی برای در نظر گرفتن باشند. به هر حال اگر مردم به آن صفحه شما لینک می‌ دادند، باید مقداری ارزش برای آن ها داشته باشد، بنابراین احتمالاً محتوای نازک شما آنقدر ها هم نازک نیست!

2- بررسی کنید که آیا محتوای شما به سرقت رفته است یا نه

این یکی درباره کار هایی نیست که شما انجام داده اید، بلکه درباره کار هایی است که شخص دیگری انجام داده است. محتوا همیشه به سرقت می رود و در وب سایت های دیگر پست می شود. در حالی که این یک مشکل کمتر رایج است (گوگل می تواند به خوبی همه چیز را بفهمد)، چیزی است که باید به آن توجه کرد.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه های جلوگیری از سرقت محتوا مقاله دیگر ما را نیز بررسی کنید.

نحوه رفع مشکل محتوای نازک

حالا بیایید به قسمت مورد انتظار برویم؛ آیا راهی برای رفع مشکل محتوای نازک وجود دارد؟ دو گزینه برای انتخاب وجود دارد:

1- محتوای قدیمی خود را با ارتقا های جدید بهبود بخشید

بهترین گزینه این است که خود محتوا را بهبود ببخشید و ببینید که آیا این کار به افزایش علاقه به قطعه اصلی کمک می کند یا خیر. به نظر می رسد کارمندان گوگل نیز همین نظر را دارند. بهتر است به جای خلاص شدن از شر آن، روی آن کار کنید:

ما حذف محتوا را به طور کلی برای پاندا توصیه نمی کنیم، بلکه بهتر است چیز های با کیفیت بیشتری اضافه کنید.

توییت از @methode

به خاطر داشته باشید که باید دوباره آن را ایندکس کنید تا کاربران شما از به روز رسانی آگاه شوند. استفاده از ابزار های تحقیق کلمات کلیدی برای مشاهده بهترین نحوه گسترش آن کمک می کند. من از ابزار کلیدواژه Ubersuggest برای کشف اصطلاحات و مفاهیم مرتبط استفاده می‌کنم. برای مشاهده انواع اصطلاحات مرتبط (که می تواند برای گسترش ایده اولیه استفاده شود) کلمه ای را تایپ کنید:

تشخیص و رفع محتوای نازک -  محتوای قدیمی خود را با ارتقا های جدید بهبود بخشید

Ubersuggest رایگان است، نیازی به ورود به سیستم ندارد، بنابراین استفاده از آن برای واگذاری تحقیقات به ویراستاران و نویسندگان از راه دور آسان است.

در حین به‌ روز رسانی و گسترش محتوای خود، ممکن است بخواهید به بسته‌ بندی مجدد و فرصت‌ های قطعه ویژه نیز نگاه کنید. در حالی که تحقیقات قطعه برجسته ممکن است به شما کمک کند تا دید بیشتری در جستجو داشته باشید، همچنین مطمئناً ایده های زیادی در مورد چگونگی بهبود کیفیت محتوا با تقسیم آن به بخش ها، ارائه تعاریف، لیست ها و نمودار ها در اختیار شما قرار می دهد.

توجه: وقتی با وب‌ سایت‌ های بزرگ مبتنی بر پایگاه داده با صد ها محصول یا فهرست‌ های تولید شده توسط کاربر (که محتوای شاخص کمی دارند یا اصلاً ندارد) سر و کار دارید، باید رویکرد پیچیده‌ تر و فنی تری را در نظر بگیرید.برخی رویکرد های کلی در این موارد توصیه شده است که می توانید آن ها را نیز در نظر بگیرید:

  • یافتن راه هایی برای سازماندهی محتوای غیر شاخص یا تولید شده توسط کاربر به روشی که ارزش جدیدی ارائه می دهد (ایجاد امتیاز، نمودار، مقایسه و غیره)
  • از API های صنعتی موجود برای تولید اطلاعات بیشتر در هر صفحه برای کمک به کاربران خود استفاده کنید (به عنوان مثال، اگر در زمینه املاک و مستغلات هستید، می توانید از یک API برای نشان دادن سوابق جرم و جنایت برای هر محله یا آمار مدرسه در منطقه استفاده کنید. به شما کمک می کند تا فهرست اموال سندیکایی را برای کاربران مفید تر کنید).

2- آن را حذف کنید (یا از تگ No Index استفاده کنید)

یکی از ساده ترین راه ها برای خلاص شدن از شر محتوای بی فایده نازک، حذف کامل آن است. اما اگر علاقه‌ ای به پست وجود داشته است، ممکن است ترجیح دهید آن را ایندکس نکنید، به این معنی که وقتی کرالر ها به سایت شما می خزند، گوگل آن صفحات No Index را حساب نمی‌ کند.

در حالی که من این را آخرین راه حل می‌ دانم، گاهی اوقات اجتناب‌ ناپذیر است، زمانی که با تعداد زیادی از صفحات روبرو هستید که باید اصلاح شوند. آیا محتوای نازکی دارید؟ شاید شما راه های دیگری برای تشخیص و رفع محتوای نازک داشته باشید، و خوش حال می شویم اگر آن ها را با ما به اشتراک بگذارید!

منبع: searchenginejournal