در تازه ترین مقاله ای که بخش پشتیبانی موتور جستجوی گوگل منتشر کرده است، این موتور جستجو اعلام نموده که به زودی بخش لینک دهی آن شامل تغییراتی خواهد شد که تمامی تولید کنندگان محتوا و متخصصین سئو باید به آن توجه داشته باشند.

طبق این خبر، گوگل اعلام نموده که به زودی دو ویژگی “sponsored” و “ugc” به بخش ریلیشن لینک ها اضافه خواهد شد که ربات گوگل را کمک می کند تا اطلاعات بیشتری را در خصوص لینک های خارجی که در سایت ها وجود دارند، بدست بیاورد.

طبق اطلاعات بدست آمده، این ویژگی از ماه مارس سال 2020 در گوگل اعمال خواهد شد و پس از آن، لینک های خارجی سایت را می توان با rel های nofollow، dofollow، sponsored و یا ugc وزن دهی نمود که باعث می شود تا ماهیت این لینک ها برای موتور جستجو، مشخص تر شده و در نتیجه متخصصین سئو بتوانند در مواجهه با لینک های تبلیغاتی یا لینک هایی که کاربران در کامنت ها و فروم ها ارائه می دهند، تصمیم بهتری بگیرند.

برطبق آمارها ابزار nofollow از 15 سال پیش برای مقابله با لینک های نامناسب ایجاد شد. گوگل نیز از همان ابتدا آن را برای کاهش لینک های تبلیغاتی استفاده می کرد. از زمان معرفی nofollow تکامل و تحول وب شروع شد.

اما کاربرد ویژگی های جدید در مقایسه با ویژگی nofollow چه هستند؟ طبق اطلاعیه گوگل:

rel=”sponsored”: این نوع مناسب برای لینک هایی است که با هدف تبلیغات یا سایر موارد این چنینی در صفحه ایجاد می شوند.

rel=”ugc”: این ویژگی نیز به لینک های محتوایی که توسط کاربران ایجاد می شود، نسبت داده می شود، مانند کامنت ها و پست های فرومی که ایجاد می شوند.

rel=”nofollow”: ویژگی nofollow نیز برای مواردی استفاده می شود که فرد می خواهد به جایی لینک دهد اما نخواسته باشد که این لینک اعتباری برای صفحه ایجاد کند.

این ویژگی های لینک، در رتبه بندی ها همانند سیگنالی برای گوگل عمل می کند که آیا تاثیر آن باید در نظر گرفته شود یا نه. اما گوگل عنوان کرده دلیل اینکه این لینک ها به طور کامل نادیده گرفته نمی شوند این است که؛ لینک ها اطلاعات ارزشمندی برای ارتقاء نتایج جستجو دارند، که یکی از مهمترین این اطلاعات کلمات مورد استفاده در لینک ها هستند.

بر اساس این اطلاعات توجه به لینک ها باعث تشخیص سریع لینک ها با الگوی غیر طبیعی می شود. گوگل اعلام کرده برای ارزیابی لینک های nofollow مدل جدیدی به نام hint دارد که با استفاده از آن دیگر هیچ اطلاعاتی از دست نمی رود، در عین اینکه صاحبان وب سایت ها می توانند در ارزش گذاری لینک ها مدل های متنوعی را استفاده کنند.

اما…

آیا نیازی به تغییر ویژگی های موجود هست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: نه، لازم نیست لینک های nofollow تغییر پیدا کنند. گوگل آن ها را در نظر خواهد گرفت، فقط باید از این پس برای لینک های تبلیغاتی به جای nofollow از sponsored استفاده کرد.

آیا امکان استفاده از دو ویژگی در یک لینک وجود دارد؟

بله چنین امکانی فراهم است تا بتوان برای یک لینک دو ویژگی را تعیین کرد.

در صورت استفاده اشتباه از ویژگی برای لینک چه اتفاقی می افتد؟

در این صورت فقط اعتبار مربوط به لینک از دست می رود و دیگر امتیاز اصلی خودش را برای وب سایت نخواهد داشت. پس بهتر است برای لینک های مهم به صورت درست ویژگی تعیین کرد.

دلیل استفاده از ویژگی های جدید چیست؟

با استفاده از ویژگی های جدیدی که گوگل تعریف کرده است لینک های وب سایت شما به شیوه ای بسیار بهتر تحلیل می شود. همچنین لینک هایی که از وب سایت های دیگر به وب سایت شما داده شده اند نیز بسیار دقیق تر تحلیل می شوند.

آغاز اجرای این تغییرات و ویژگی ها چه زمانی است؟

این تغییرات از امروز تاثیر گذار هستند و به عنوان راهنمای گوگل مورد استفاده قرار خواهند گرفت. ویژگی nofollow نیز به عنوان راهنما استفاده می شود و گوگل از آن در رتبه بندی استفاده می کند. در نهایت بهتر است همه از ویژگی های جدید تعریف شده استفاده کنند.