تفاوت دیجیتال مارکتینگ و رسانه اجتماعی در این است که Social Media فقط یکی از کانال های موجود بازاریابی دیجیتال است.

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و رسانه اجتماعی
تفاوت دیجیتال مارکتینگ و رسانه اجتماعی در این است که رسانه اجتماعی فقط یکی از زیر مجموعه های بازاریابی دیجیتال است

بسیاری از مردم بر این باورند که با فعالیت در رسانه های اجتماعی بازاریابی دیجیتال را انجام می دهند، اما این صد در صد درست نیست، زیرا بسیاری از مؤلفه های دیگر هم هستند که یک کمپین بازاریابی دیجیتال را تشکیل می دهند.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

تعریف من از بازاریابی دیجیتال عبارت است از:

ایجاد آگاهی و ارتقاء یک برند یا کالای آنلاین با استفاده از تمام کانال های دیجیتال موجود.

مؤلفه های اصلی بازاریابی دیجیتال عبارتند از:

Internet Marketing:

 • وب سایت
 • SEM (بازاریابی موتور جستجو: شامل SEO و تبلیغات با هر کلیک)
 • تلفن های هوشمند
 • بازارهای تلفن همراه (یعنی Google Play ،Apple Store)
 • بازاریابی ایمیل
 • تبلیغات بنر آنلاین
 • رسانه های اجتماعی

Non-Internet digital channels:

نمودار زیر دقیقاً رابطه ی مؤلفه های مختلفی که بازاریابی دیجیتال را تشکیل می دهد را نشان می دهد.

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و رسانه اجتماعی
نمودار مولفه های بازار یابی دیجیتال

رسانه های اجتماعی چیست؟

رسانه های اجتماعی یک کلمه جدید در بازاریابی اینترنتی طی چند سال اخیر است. موفقیت نسل جدید رسانه های اجتماعی، به طور عمده فیس بوک و توییتر، شیوه معاشرت، تعامل و خرید را تغییر داد.

این امر کانال های جدیدی را نیز برای بازاریابی دیجیتال به ارمغان آورد.

رسانه های اجتماعی اصطلاحی است که ما برای توصیف بسترهایی استفاده می کنیم که افراد را برای تبادل اطلاعات جمع می کند. محبوب ترین رسانه های اجتماعی عبارتند از:

Facebook

Twitter

+Google

Pinterest

Instagram

Tumblr

LinkedIn

StumbleUpon 

YouTube

برخی از آمار جالب در مورد رسانه های اجتماعی:

برای درک بهتر از تأثیر رسانه های اجتماعی بر بازاریابی، به این آمار جالب توجه داشته باشید:

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و رسانه اجتماعی
نمودار تأثیر رسانه های اجتماعی بر بازاریابی

مزایای استفاده از رسانه های اجتماعی در کمپین بازاریابی شما چیست؟

مزیت های زیادی در استفاده از رسانه های اجتماعی برای ارتقاء محصولات و خدمات آنلاین یا آفلاین شما وجود دارد.

این یک روش سریع برای پخش کلمه است: شما می توانید پیام خود را داخل فیس بوک یا توییت ارسال کنید و پیام شما فوراً می تواند به هزاران کاربر در سراسر جهان برود.

در حقیقت، رسانه های اجتماعی سریعترین راه (حتی از تلویزیون و رادیو) برای اعلام یا انتشار پیام است.

برای سئو خوب است: علائم بیشتر و بیشتری وجود دارد که نشان می دهد سیگنال های اجتماعی برای اهداف رتبه بندی توسط Google و Bing استفاده می شوند.

این یکی از راه های تعامل با مشتریان و پیدا کردن آنچه می خواهند است: با استفاده از رسانه های اجتماعی، مشتریان شما می توانند با رأی دادن، اظهارنظر و اشتراک گذاری یک محصول یا محتوا را دوست داشته باشند.

به عنوان یک بازاریاب می توانید این آمار را تجزیه و تحلیل کنید، با مشتریان خود صحبت کنید و بدانید که چگونه محصولات، محتوا یا خدمات خود را بهتر کنید.

بازاریابی دیجیتال در مقابل رسانه های اجتماعی

باید بعد از خواندن تعاریف فوق مشخص شود که رسانه های اجتماعی بخش اصلی بازاریابی اینترنتی است که بخشی از بازاریابی دیجیتال می باشد.

اگر دو طرف را با هم مقایسه کنیم متوجه می شویم:

 • بازاریابی دیجیتال فراتر از اینترنت است و سعی می کند با استفاده از وسایل دیجیتالی موجود، ارتباط را بین تمام افراد در سراسر دنیا ایجاد کند؛ در حالی که رسانه های اجتماعی محدود به مرزهای اینترنت است.
 • یک کمپین بازاریابی دیجیتالی ممکن است شامل یک یا چند مؤلفه (تبلیغات اینترنتی، تبلیغات موبایل، تلویزیون، پیام کوتاه و …) باشد در حالی که یک استراتژی رسانه های اجتماعی ممکن است یک یا چند عامل رسانه اجتماعی (فیس بوک، توییتر و …) را در بر بگیرد.
 • رسانه های اجتماعی به شدت با یک استراتژی محتوا ارتباط دارند، یعنی شما محتوا را ایجاد می کنید و از رسانه های اجتماعی برای تبلیغ آن استفاده می کنید، در حالی که یک بازاریابی دیجیتالی می تواند کاملاً در آگهی ها (یا از طریق اینترنت، تلویزیون یا بیلبوردهای تبلیغاتی) متمرکز شود.

بازاریابی دیجیتالی مهمتر است یا رسانه های اجتماعی؟

بستگی به نوع برند، محصولات یا خدماتی دارد که می خواهید تبلیغ کنید، دارد. مواردی وجود دارد که استفاده از بازاریابی دیجیتال برای ایجاد آگاهی نسبت به رسانه های اجتماعی برای آن ها مناسب تر است.

به عنوان مثال، اگر شما در حال فروش یک محصول نرم افزاری هستید، رسانه های اجتماعی می توانند به شما در یافتن مشتری های جدید، آموزش به مشتریان موجود خود (با ارسال راهنمایی و ترفند برای آن ها) کمک کرده و آن ها را از بروزرسانی های جدید، نسخه های آینده و … آگاه سازند.

اگر از طرف دیگر، شما در حال فروش ابزارهای سفارشی برای کشاورزان هستید، می توانید از رسانه های اجتماعی به عنوان یک منبع برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات استفاده کنید اما نکته اصلی فروش شما تبلیغات بیلبورد در مناطق روستایی و تبلیغات رادیویی خواهد بود.

بازاریابی رسانه های اجتماعی چیست؟

بازاریابی رسانه های اجتماعی فرایند تبلیغ یک محصول یا خدمات از طریق کانال های مختلف رسانه های اجتماعی است، به طور کلی دو روش برای انجام یک کمپین بازاریابی در رسانه های اجتماعی وجود دارد.

 1. راه اول رایگان است و مربوط به ایجاد دنبال کننده ها، طرفداران و یا ارتباطات با به اشتراک گذاری مطالب مفید، اجرای مسابقات و به طور کلی تعامل با کاربران است.
 2. راه دوم از طریق تبلیغات پولی است. برای تبلیغ محصول یا خدمات خود به ترتیب در فیس بوک، Google+ و توییتر می توانید از تبلیغات فیس بوک، Google Adwords یا حساب های تبلیغی توییتر استفاده کنید.

آیا کمپین های بازاریابی رسانه های اجتماعی موفقیت آمیز هستند؟

این تصور غلط وجود دارد که ترافیک رسانه های اجتماعی تبدیل نمی شود اما آخرین آمار نشان می دهد که غیر از این است.

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و رسانه اجتماعی
نمودار نرخ تبدیل

موفقیت یا عدم موفقیت هرگونه کمپین به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله تجربه مشاور دیجیتال مارکتینگ، بنابراین عاقلانه انتخاب کنید.

یک کمپین معمولی بازاریابی دیجیتال شامل چه مواردی است؟

در حالی که اجزای بازاریابی دیجیتال بسیار هستند، یک کمپین معمولی شامل مواردی از خانواده بازاریابی اینترنتی است. دیدن یک کمپین تبلیغاتی با:

Search Engine Marketing: یا همان بازاریابی موتور جستجو، از طریق استراتژی محتوا و سئو و یا از طریق Paid Search Advertising انجام می شود.

Social media promotions: یا همان تبلیغات رسانه های اجتماعی، تبلیغات در فیس بوک، تبلیغات در توییتر، پینترست و Google+ انجام می شود.

Mobile market promotions: یا همان تبلیغات بازار های موبایل، توسعه برنامه های بومی و ارسال به Google Play و Apple Store.

Email marketing: یا همان بازار یابی ایمیل، تبلیغ محصولات یا خدمات از طریق کمپین های بازاریابی از طریق ایمیل.

نتیجه

دانستن تفاوت های بین تئوری های مختلف بازاریابی بسیار مهم است، تا بتوانید مناسب ترین ابزار برای استفاده در کمپین های خود را انتخاب کنید.

بازاریابی دیجیتال، آینده بازاریابی است و به تدریج زمینه بیشتری در جهان آنلاین و آفلاین به دست می آورد.

از طرف دیگر رسانه های اجتماعی راهی جدید برای برقراری ارتباط با افراد دیگر است، بخشی از بازاریابی دیجیتال است و در اینجا برای تغییر روش پیدا کردن مشتری جدید و ترویج محصولات خود هستیم.

در این مقاله به صورت جامع و کامل به موضوع تفاوت دیجیتال مارکتینگ و رسانه اجتماعی پرداختیم، امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.