بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) و بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) دو روش بسیار متفاوت برای بهبود ترافیک وب سایت هستند. متأسفانه، این دو استراتژی گاها به اشتباه استفاده می شوند. بنابراین در این مقاله سعی داریم تفاوت SEO و SEM را به وضوح شرح دهیم.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) به چه معناست؟

 SEO

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) به روش های استفاده شده برای افزایش ترافیک به سمت وب سایت و افزایش رتبه آن اشاره می کند.

SEO اغلب شامل بهبود کیفیت مطالب است، یعنی اطمینان حاصل می شود که محتوا شامل کلمات کلیدی مناسب باشد و با استفاده از زیرشاخه ها، بولت گذاری و … سازماندهی می شود. هم چنین تضمین می کند که HTML سایت بهینه سازی و استاندارد شده است به طوری که یک موتور جستجو می تواند آنچه در صفحه است را تشخیص دهد و آن را به عنوان یک نتیجه جستجو در جستجو های مربوطه نمایش دهد.

این استانداردها شامل استفاده از متا دیتا، برچسب گذاری، عنوان و توضیحات متا می باشد. لینک دهی نیز در وب سایت مهم است. موتورهای جستجو تلاش می کنند سایت ها بر اساس موضوع و کیفیت و قابلیت اطمینان رتبه بندی شوند. گوگل، محبوب ترین موتور جستجو در جهان، از یک الگوریتم همیشه در حال توسعه استفاده می کند که هدف آن آنالیز سایت ها به شیوه ای است که یک خواننده انسانی آن ها را ارزیابی می کند.

این بدین معنی است که بخش اصلی SEO، اطمینان از این است که وب سایت یک منبع منحصر به فرد و مرتبط برای خوانندگان است. به طور کلی روش های زیادی برای بهبود سئو وب سایت است. این روش ها را سئو کلاه سفید نام گذاری می کنند زیرا هدف آن ها بهبود رتبه جستجو با بهبود تجربه کاربر در وب سایت است.

 بازاریابی موتور جستجوگر (SEM) چیست؟

SEM

بازاریابی موتور جستجوگر (SEM) فرآیندی است که از طریق آن روش های متعدد برای بهبود بررسی و عملکرد بازار برای یک برند، محصول یا خدمات بهینه سازی می شوند.

مکانیزم های SEM عبارتند از:

همچنین چندین شبکه رسانه ای مانند YouTube و بازاریابی ژئوپکیکی مانند Foursquare نیز جزیی از مکانیزم های SEM به کار می روند. ابزارهای بازاریابی موتور جستجو یا SEM عبارتند از:

بهینه سازی موتور جستجو (SEO):

به معنی به حداکثر رساندن نتایج جستجو با هدف گیری و هدایت ترافیک وب به سمت سایت و در نهایت افزایش فروش می باشد.

بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM):

تمرکز بر روی نام تجاری، افزایش اعتبار و افزایش خدمات به مشتری از طریق شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، یوتیوب و LinkedIn می باشد. کانال های کوچکتر SMM شامل: Digg Delicious، ویکی پدیا، StumbleUpon و MySpace هستند. شبکه های اجتماعی توسط بیش از یک میلیارد نفر بازدید می شوند. بنابراین، حتی ساده ترین تلاش های بازاریابی، مانند پرداخت برای تبلیغات به گروه بزرگی از مخاطبان بالقوه می رسد.

Paid Search:

 SEM

نمونه هایی از Paid Search شامل sponsored links، تبلیغات بنر و تبلیغات در sidebar سایت می باشد.

به طور کلی SEM توسط بخش های زیر تعریف می شود:

  • خدمات مشاوره/ بازاریابی: 12 درصد
  • خرده فروشی: 10 درصد
  • خدمات مالی (از جمله بیمه): 8 درصد
  • IT، نرم افزار و آموزش: 70 درصد

SEM باعث افزایش فعالیت وب در موارد زیر می شود:

تفاوت بین SEO و SEM چیست؟

تفاوت SEO و SEM

تفاوت اصلی بین SEO و SEM این است که در اولی باید زمان صرف شود و در دومی هزینه مالی باید صرف شود. SEM یک روش پولی برای بهینه سازی است. چه از طریق Google Adwords و چه از طریق موتورهای جستجو دیگر، که در آن تبلیغ کنندگان برای هر کلیک هزینه می کنند تا تبلیغات خود را بر روی جستجو های خاص نمایش دهند. هرچند SEM ترافیک را به ارمغان می آورد ولی وب سایت تبلیغ کننده را بهبود نمی دهد.

در مقابل، SEO به طور بالقوه برای توسعه دهندگان و مدیران وب است که تنها بحث در آن، صرف زمان است. SEO به بهبود وب سایت کمک می کند که کار موتورهای جستجو را برای یافتن و رتبه بندی مطالب آسان تر می کند.

SEO و SEM از لحاظ فریم های زمانی که در آن ها اجرا می شوند متفاوت هستند. یک کمپین SEM می تواند به زودی به سرعت تشکیل شود و معمولا به مدت کوتاهی اجرا شود. همچنین SEM دارای بازده فوری است. SEO یک سرمایه گذاری طولانی مدت است که در طول زمان به رتبه بندی سایت ها کمک می کند و امیدواریم که ترافیک ارگانیک (رایگان) را از طریق موتورهای جستجو به سمت سایت افزایش دهد.

هنگام مقایسه تفاوت SEM در مقابل SEO ، هیچ فرمول سریع یا پاسخ ساده ای وجود ندارد. عوامل زیادی برای بررسی وجود دارد. برخی از کسب و کارها ممکن است تصمیم بگیرند روی SEO تمرکز کنند و بعضی دیگر می توانند روی SEM تمرکز کنند. حتی گاهی رویکرد مناسب برای برخی سازمان ها، با در نظر گرفتن تفاوت آن ها، پیاده سازی ترکیبی از استراتژی های SEO و SEM است. تمام این ها به کسب و کار و اهداف منحصر به فرد شما بستگی دارد.

تفاوت SEO و SEM

اما اکنون که شما تفاوت های بین SEM و SEO را می دانید، بهتر می توانید تصمیم بگیرید که چگونه هر کدام می تواند به برند شما کمک کند تا به اهدافتان برسید.