وقتی می خواهید اثربخشی بازاریابی خود را بهبود ببخشید، تقسیم بندی انواع بازار باید همیشه یکی از اولین گزینه های شما باشد. با 4 نوع متداول از تقسیم بازار و مدل های دیگر آشنا شوید.

تقسیم بازار به طور فزاینده بخشی مهم از یک استراتژی بازاریابی است و می تواند همه تفاوت را برای شرکت ها در بازار رقابتی، مانند تجارت الکترونیکی ایجاد کند.

هنگامی که در برابر طیف وسیعی از رقبای آنلاین قرار دارید، ارتباطات موثر بهترین راه برای تمایز کسب و کار شما است. تقسیم بازار فرصتی را برای تعیین دقیق اینکه چه پیام هایی مشتریان شما را به سمت خرید سوق می دهد، فراهم می کند.

4 نوع اساسی تقسیم بازار:

 1. تقسیم بندی جمعیتی
 2. تقسیم بندی روانشناختی
 3. تقسیم بندی جغرافیایی
 4. تقسیم بندی رفتاری

در ادامه با جزئیات بیشتر به 4 نوع خواهیم پرداخت.

4 نوع تقسیم بازار با مثال

هدف از تقسیم بازار شناسایی گروه های مختلف در بین مخاطبان هدف شما است تا بتوانید پیام های هدفمند و با ارزش تری را برای آن ها ارائه دهید.

چهار مدل اصلی تقسیم بندی مشتری وجود دارد که باید محور هر برنامه بازاریابی باشد.

به عنوان مثال، چهار نوع تقسیم بندی عبارتند از: جمعیت شناختی، روانشناختی و رفتاری. اینها نمونه های متداول چگونگی تقسیم بندی مشاغل بر اساس جنسیت، سن، سبک زندگی و غیره است.

بیایید بررسی کنیم که معنی هر یک از آن ها برای تجارت و استراتژی تقسیم بازار چیست.

تقسیم بازار

1.تقسیم بندی جمعیتی: چه کسی

تقسیم بندی جمعیتی ممکن است اولین چیزی باشد که مردم با شنیدن “تقسیم بازار” به آن فکر می کنند. این شاید ساده ترین راه برای تعریف گروه های مشتری باشد، اما همچنان قدرتمند است. تقسیم بندی جمعیتی ویژگی های غیر شخصیتی قابل شناسایی را بررسی می کند مانند:

 • سن
 • جنسیت
 • قومیت
 • درآمد
 • سطح تحصیلات
 • دین
 • حرفه / نقش در یک شرکت

مثلا تقسیم بندی جمعیتی ممکن است مشتریان بالقوه را بر اساس درآمد آن ها هدف قرار دهد، بنابراین بودجه بازاریابی شما برای هدایت پیام به افرادی که احتمالاً توانایی خرید محصول شما را ندارند هدر نمی رود.

تولید کننده کالاهای لوکس Montblanc با Yieldify همکاری کرد تا مجموعه ای از پیشنهادات را در وب سایت خود ارائه دهد. یکی از افراد تلاش کرد تا با استفاده از روز پدر، هدیه ای رایگان به افرادی که بیش از 200 پوند هزینه می کنند، اختصاص دهد – مبلغی که انتظارات هزینه مخاطبان هدف Montblanc را تأیید می کند و افزایش 118 درصدی تبدیل برای افراد هدف را نشان می دهد.

هدیه رایگان برای خریدهای بالای 200 پوند

پیشنهاد دیگر مخصوصاً خریداران هدایای شرکتی بود – بخشی از بازار که بویژه Montblanc از آن استقبال می کند – و منجر به افزایش 30٪ + برای این بخش شد.

تقسیم بازار فقط مربوط به این نیست که کسب و کار شما به طور موثرتری به مشتری برسد – همچنین درمورد آن دسته از مشتریانی است که پیام های مرتبط با آن ها را بیشتر می بینند!

تقسیم بندی روانشناختی: چرا

تقسیم بندی روانشناختی بر شخصیت و علایق مشتریان شما متمرکز است. در اینجا ممکن است به مشتریان نگاه کنیم و آن ها را بر این اساس تعریف کنیم:

 • ویژگی های شخصیتی
 • سرگرمی ها
 • اهداف زندگی
 • ارزش ها
 • باورها
 • سبک های زندگی

در مقایسه با تقسیم بندی جمعیتی، شناسایی این مشکل دشوارتر است. تحقیقات خوب حیاتی است و اگر به خوبی انجام شود، تقسیم بندی روانشناختی می تواند بازاریابی فوق العاده موثری را ایجاد کند که مصرف کنندگان احساس کنند در سطح شخصی تر با آن ها صحبت می کند.

به عنوان مثال، در تجربه کار ما با مشاغل تفریحی لوکس، هتل ها و استراحتگاه ها آگاه بودند که بخش بزرگی از مخاطبان شرکت همیشه مشتاق به دست آوردن بهترین قیمت ممکن هستند. با هدف قرار دادن یک کمپین به طور خاص نسبت به خریداران مقایسه، Omni Hotels & Resorts به 39٪ افزایش نرخ تبدیل دست یافت.

مقایسه قیمت ها

تقسیم بندی جغرافیایی: مکان

برای مقایسه، تقسیم بندی جغرافیایی اغلب یکی از آسانترین موارد برای شناسایی، گروه بندی مشتریان با توجه به موقعیت فیزیکی آن ها است. این را می توان به هر تعداد روش تعریف کرد:

 • کشور
 • منطقه
 • شهر
 • کد پستی

به عنوان مثال، می توان مشتریان را در شعاع مشخصی از یک مکان خاص گروه بندی کرد – یک گزینه عالی برای بازاریابان رویدادهای زنده، که به دنبال جلب مخاطبان محلی هستند. آگاهی از موقعیت مشتری خود، انواع ملاحظات را هنگام تبلیغ برای مصرف کنندگان امکان پذیر می کند.

توجه به موقعیت مشتریان

در کشورهای بزرگ مانند ایالات متحده می توان گزینه هایی را ارائه داد که با الگوی محلی آب و هوا مطابقت داشته باشد. شناسایی جغرافیایی بخش مهمی از تقسیم بندی فصلی است، که به مشاغل اجازه می دهد محصولات متناسب با فصل را به مشتریان عرضه کنند.

برخی از نمونه های اخیر تقسیم بندی جغرافیایی مناسب از پاسخ کسب و کارهای تجارت الکترونیکی به بیماری همه گیر ویروس کرونا ناشی شده است. در طی مراحل قرنطینه، بسیاری از مشاغل تمرکز خود را به جوامع محلی معطوف کردند تا مشخص کنند که چگونه خدمات آنلاین آن ها هنوز به صورت آنلاین قابل دسترس است.

برعکس، هنگامی که فضای باز عمومی باز می شود برندهای کاملاً تجارت الکترونیکی مجبور به تغییر برنامه های بازاریابی خود برای حفظ سطح شغلی بودند که در دوره قرنطینه دیده بودند.

تقسیم رفتاری: چگونه

تقسیم رفتاری احتمالاً مفیدترین مورد برای مشاغل تجارت الکترونیکی است. همانند تقسیم بندی روانشناختی، برای تأثیرگذاری واقعی به کمی داده نیاز دارد – اما بیشتر این موارد را می توان از طریق خود وب سایت جمع آوری کرد. در اینجا ما مشتریان را با توجه به:

 • عادت های خرج کردن
 • عادت های خرید
 • عادت های مرور
 • تعاملات با نام تجاری
 • وفاداری به مارک تجاری
 • رتبه بندی محصولات قبلی
تقسیم بازار

همه اینها مجموعه داده هایی هستند که می توانند از طریق استفاده مشتری از وب سایت شما جمع آوری شوند.

انواع دیگر تقسیم بازار با مثال

اگرچه متداول ترین تقسیم بازار، جمعیتی، روانشناختی، جغرافیایی و رفتاری است، اما انواع دیگری نیز وجود دارد که قابل تأمل است و می تواند فرصت های عالی را در زمینه مناسب ارائه دهد.

تقسیم بندی فناوری

تقسیم بندی فناوری با توجه به نقشی که فناوری در زندگی آن ها دارد، مشتریان را شناسایی و گروه بندی می کند. این ممکن است به معنای شناسایی گروه های پذیرنده اولیه در هنگام بازاریابی فن آوری های جدید باشد. همچنین ممکن است به سادگی تشخیص دسترسی دستگاه های کاربران از سایت به سایت و ارائه معاملات متفاوت باشد.

با شخصی سازی، هدف قرار دادن تبلیغات در گروه های خاص مانند این آسان است. مشتریانی که از طریق مرورگر اینترنت سافاری به یک فروشگاه اینترنتی تلفن دسترسی پیدا می کنند ممکن است علاقه بیشتری به محصولات اپل داشته باشند – و در نتیجه می تواند این موارد را نشان دهد.

تقسیم مرحله ای نسل و زندگی

تقسیم مرحله ای نسل و زندگی هر دو جنبه های رویکرد جمعیت شناختی را گسترش می دهند. شناسایی مشتریان بر اساس نسل بستگی به سن را برای رویکردهای گسترده اما متمایز فراهم می کند.

تقسیم بندی مرحله زندگی، در حالی که تجربه زندگی را از سن خود جدا می کنید، به همین ترتیب کار می کند. در عوض، این گروه مشتریان را بر اساس عواملی از جمله وضعیت تأهل، مالکیت خانه و همچنین داشتن فرزند یا نداشتن آن ها گروه بندی می کند (و البته با در نظر گرفتن سن فرزندان آها، مشخص تر می شود).

به عنوان مثال، بانک آمریکا با موفقیت از تقسیم بندی مرحله زندگی در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود استفاده کرده است. جزئیات Medialogic برنامه “Family Life Banking” BoFA که از مشتریان دعوت می کند با کلیک کردن روی یک برگه قابل استفاده در ایمیل، آن ها را تقسیم بندی کنند. از آنجا، مشتری روی میکروسایت سفارشی طراحی شده برای بخش خود قرار می گیرد.

تقسیم بندی براساس مرحله زندگی

تقسیم بندی معاملات

تقسیم بندی معاملات بر اساس تعاملات قبلی مشتری شما با نام تجاری شما انجام شده است. گرچه می تواند از عناصر رفتاری استفاده کند، اما دامنه آن بسیار گسترده تر است – با در نظر گرفتن منبع اولیه ثبت نام آن ها در کسب و کار شما، مدت زمانی که از آخرین سفارش آن ها گذشته است و تعداد سفارشاتی که در کل انجام داده اند.

برای مثال می توان در صورت خرید تا سقف مشخصی از سایت، هزینه ارسال را برای مشتریان رایگان کرد.

خرید رایگان

این پیشنهاد حمل و نقل، بسیاری از افراد ترغیب کرده و بیش از 22000 پوند درآمد اضافی برای این برند کسب کرده است.

جمع آوری اطلاعات از این قبیل یک استراتژی موثر به ویژه در صنایع مختلف است، از جمله رقبای برتر خرده فروشان جهانی مانند آمازون، ارائه تجارت الکترونیکی با بهترین درک از مشتریان خود و تشویق بازدیدهای برگشتی.

تقسیم بندی فیرموگرافی

در حالیکه استراتژی های تقسیم بندی بازاریابی فوق عمدتاً بر سازمانهای B2C متمرکز هستند، تقسیم بندی فیرموگرافی می تواند برای افراد در جهان B2B بسیار مفید باشد.

تقسیم بندی فیرموگرافی فرآیند تجزیه و تحلیل و طبقه بندی مشتریان B2B بر اساس مشخصات و ویژگی های شرکت یا سازمان مشترک است.

این استراتژی تقسیم بندی به شرکت های B2B اجازه می دهد مخاطبان و کمپین های بازاریابی خود را بهتر درک و هدف قرار دهند. این فرآیند بسیار شبیه روشی است که بازاریابان B2C از تقسیم بندی جمعیتی استفاده می کنند.

این نوع تقسیم بازار عمدتا از 7 عامل برای شناسایی بخش های مشتری استفاده می کند.

 • صنعت
 • محل
 • اندازه شرکت
 • وضعیت
 • تعداد کارکنان
 • کارایی
 • عنوان اجرایی
 • مرحله چرخه های فروش

این فرآیند تقسیم بازار می تواند با شناسایی مشتریان هدف و تطبیق تلاش های بازاریابی با این بخش های خاص مشتری، به شکل گیری یک استراتژی بازاریابی B2B موثر کمک کند.

10 مزیت تقسیم بازار

مزایای تقسیم بازار بسیار است، 10 مورد برتر در زیر آمده است.

بازاریابی موثرتر

این بزرگترین و بارزترین مزیت تقسیم بازار است که به خوبی اجرا شده. با شناخت بهتر نیازهای مشتریان خود، می توانید تاکتیک های موثرتری را برای دستیابی به آن ها و بهبود تعاملات و تجربه آن ها با تجارت خود شناسایی کنید. تلاش بازاریابی خود را حتی بیشتر کارآمد کنید.

هزینه های کارآمدتر

به هر حال، بازاریابی هدفمند شما امکان بازگشت بهتری از سرمایه را فراهم می کند و شما هزینه کمتری را برای بازاریابی تلف می کنید که به مخاطب اشتباه برسد.

کیفیت بالاتر

همچنین متوجه خواهید شد که هرچه بازاریابی بیشتر هدفمند باشد، هدایت شما بهتر می شود. شما در حال رسیدن به افراد مناسب هستید و آن ها شروع به توجه به شما می کنند!

شناسایی بازارهای منطقه ای

به همین ترتیب، تحقیقات شما در زمینه تقسیم بندی ممکن است به شما کمک کند مناطقی از بازار را که قبلاً در نظر نگرفته اید، تشخیص دهید. این حتی ممکن است به تولید محصولات جدیدی منجر شود که بطور خاص به سمت این بازارها باشد.

بهبود حفظ مشتری

با شناسایی مشتریان خود بر اساس نیازهای شان، می توانید بازاریابی را ارائه دهید که دلایل غیر قابل مقاومت برای بازدید مجدد را ارائه می دهد. ثابت شده است که این امر باعث افزایش حفظ مشتری، وفاداری مشتری و ارزش مادام العمر می شود.

تمایز برند شما

هدف از تقسیم بازار نه تنها کمک به شما برای جلب مخاطب است بلکه به شما این امکان را می دهد که مشتریان از طریق بازاریابی که با آن ها صحبت می کند ارزش واقعی برند شما را ببینند – و با این کار خود را بالاتر از رقبا قرار می دهید.

تمرکز بیشتر

در نهایت، تقسیم بندی متفکرانه مشتری به شما این امکان را می دهد تا کسب و کار شما تمام عناصر فعالیت خود را متمرکز کند تا به مواردی که خدمت می کند بهتر برسد. بازاریابی تان به نیازهای مشتری متمرکز می شود، تحقیق و توسعه ممکن است بر تأمین این نیازها باشد، هزینه های تان برای دستیابی به این اهداف متمرکز می شود و به بازاریابی و برنامه ریزی اشتباه نمی رود.

همه چیز مناسب تر می شود تا به مشتریان شما آنچه را که نیاز دارند، ارائه دهد و در نتیجه، کسب و کار شما دقیقاً به نوعی از تجارت تبدیل می شود که می خواهند از آن خرید کنند. این می تواند در بازگشت سرمایه از کل فعالیت های بازاریابی شما بسیار کمک کند.

در نتیجه

بنابراین، همانطور که مشاهده می کنید انواع مختلفی از تقسیم بندی بازاریابی وجود دارد که می توانید برای یافتن و تعریف بازار هدف خود و ارتقا موثر محصول یا خدمات خود انتخاب کنید.

هر تصمیمی که برای مشتریان می گیرند این است که آیا نتیجه همان چیزی است که آن ها می خواهند یا اینکه آن چیزی است که آن ها به آن نیاز دارند. تقسیم بازار به شما امکان می دهد بدون نیاز به پیام رسانی هدر رفته، این نیازها را تشخیص داده و مستقیماً از طریق آن ها بازاریابی کنید.

خواه به رانندگان جدید در مورد بهترین بیمه اتومبیل به آنها بگویید، یا به اشتراک گذاشتن پیشنهادات در باربیکیو و صندلی های آفتابی برای کسانی که در وسط موج گرما زندگی می کنند، تقسیم بازار هزاران راه برای شما فراهم می کند تا اطمینان حاصل کنید که مشتریان دقیقاً همان چیزی را می خواهند که می خواهند و دقیقاً همان چیزی که آن ها نیاز دارند.

منبع: yieldify