اولین قدم برای ایجاد یک استراتژی فعال و جذاب در شبکه های اجتماعی، برنامه ریزی برای موارد و زمانی که می خواهید آن ها را با یک تقویم محتوا سازمان یافته در رسانه های اجتماعی ارسال کنید است.

می توانید آن را به صورت دیجیتالی یا کاغذی تنظیم کنید – اما مهم است آنچه را که می خواهید در فیسبوک، اینستاگرام و توییتر ارسال کنید یادداشت کنید تا طبق برنامه باقی بمانند، طرفداران خود را درگیر کنید و مخاطبان خود را مطلع نگه دارید. هنگامی که برنامه ای در دست اجرا دارید، می توانید شروع به ارسال محتوای خلاقانه و جذاب کنید که باعث تعامل پیروان شما با پست های تان می شود تا نسبت به شما ذهنیت به روزی داشته باشند.

بازاریابی محتوا چیست؟

4 مرحله برای ایجاد تقویم محتوا رسانه های اجتماعی

در اینجا نکاتی وجود دارد که تجارت کوچک شما برای ساماندهی محتوا با تقویم محتوا شبکه های اجتماعی به آن ها نیاز دارد:

1.تعیین اهداف

اولین قدم برای ایجاد تقویم محتوا شبکه های اجتماعی ترسیم برخی از اهدافی است که می خواهید برای تجارت خود در شبکه های اجتماعی بدست آورید.

به این فکر کنید که چگونه می خواهید رسانه های اجتماعی بر روی کسب و کار تان تأثیر بگذارند:

 • آیا به دنبال کسب دنبال کنندگان با لایک بیشتر هستید؟
 • آیا امیدوارید مشتریان جدیدی در منطقه خود کشف کنید؟
 • آیا می خواهید به افراد خارج از محله خود برسید؟
 • آیا می خواهید در مورد اتفاقاتی که در تجارت شما رخ می دهد حرف بزنید؟

اهداف شما هرچه باشند، لیستی از آنچه را که برای دستیابی به آن تلاش می کنید، تهیه کنید تا بتوانید با استفاده از این اهداف برای آگاهی از محتوای خود و اندازه گیری موفقیت ادامه دهید. وقتی دانستید که برای رسیدن به چه چیزی تلاش می کنید، می توانید در مورد اشتراک گذاری خود با طرفداران، پیروان و مشتریان بالقوه در رسانه های اجتماعی تعمق بیشتری داشته باشید.

2.به سال آینده نگاه کنید

قبل از ایجاد هرگونه پست خاص برای رسانه های اجتماعی خود، به طور کلی به سال پیش رو فکر کنید. وقت بگذارید و شروع هر فصل را مشخص کنید و یادداشت کنید:

 • تعطیلات بزرگ
 • روزهایی که کسب و کار شما برگزاری رویدادها یا اجرای برنامه های ویژه خواهد داشت.
 • روزهایی که تجارت شما تعطیل خواهد شد – (باید در رسانه های اجتماعی پیروان خود را در مورد آن روزها مطلع کنید)
 • رویدادهای مهم در محله یا جامعه تان که مشتریان علاقه مند به آن هستند (به عنوان مثال یک جشنواره، بازارچه تعطیلات، اجرای موسیقی زنده و غیره)

نکته حرفه ای: می توانید به راحتی با استفاده از الگوی Google Sheets تقویم دیجیتالی بسازید، یا می توانید به راحتی تقویمی را برای هر ماه سال آینده چاپ کنید و برنامه ریزی کنید که رویدادها و تاریخ های مهم را در آن یادداشت کنید.

اکنون که اتفاقات سال آینده را بررسی کرده اید، می توانید تقویم محتوا رسانه های اجتماعی خود را ماه به ماه تقسیم کنید.

3.برنامه ریزی برای ماه

مثال تقویم محتوا رسانه های اجتماعی

سعی کنید در ابتدای هر ماه یک موضوع ارائه دهید و به آن پایبند باشید. می توانید از تعطیلات غیر رسمی برای کمک به یافتن محتوای عالی برای روایت داستان خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر یک رستوران را اداره می کنید، سعی کنید هفتگی نکات مربوط به کباب کردن را ارسال کنید، یک ساندویچ را در منو خود معرفی کنید و عکس آن را در اینستاگرام قرار دهید.

می توانید وارد هشتگ ها شوید و با طرفداران خود جشن بگیرید.

البته، این کار هر ماه جواب نخواهد کرد. بنابراین، می توانید خلاقیت به خرج دهید و ماه های خاصی را حول موضوعی انتخاب کنید.

هر هفته از یکی از متصدیان رستوران خود، از جمله نام وامضا، در سراسر فیسبوک، اینستاگرام و توییتر عکس یا فیلم ارسال کنید. می توانید با ارسال ویدئویی از یک کافی من که قهوه درست می کند یا یک عکس با دستورالعمل قهوه، آن را تغییر دهید.

نکته مهمی که باید هنگام ارسال به آن توجه کنید، فکر کردن در مورد این است که مخاطبان شما با چه کاری ارتباط برقرار می کنند و چه عواملی باعث می شود دوباره به صفحات شما برگردند.

با نگه داشتن به موقع، متنوع و متمرکز کردن محتوای خود در یک موضوع ماهیانه، مشتریان خود را درگیر و هیجان زده می کنید تا ببینند که در آینده چه برنامه ای را برنامه ریزی کرده اید.

همچنین مهم است که برای شروع برنامه ریزی محتوای هفته های بعدی خود، از ابتدای هر ماه استفاده کنید. مشتریان شما می خواهند با هر فصل جدید، کار را شروع کنند. همین کار را با استراتژی ارسال محتوای شبکه های اجتماعی خود انجام دهید – از کسب و کار و محصولات خود عکس های جدید بگیرید، پروفایل های خود را تازه کنید، چند لینک عالی و نکته برای اشتراک گذاری جمع کنید و مشتریان خود را از رفتن به فصل بعدی با کسب و کار خود هیجان زده کنید.

منظور از مرکز محتوا چیست؟

4.محتوای جذاب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

پس از اجرای استراتژی ارسال خود برای ماه، می توانید شروع به ساختن پست های خود کنید!

هر پستی که در صفحات رسانه های اجتماعی کسب و کار خود منتشر می کنید باید برای مخاطبان شما ارزش افزوده داشته باشد.

به آنچه می خواهید به انجام برسانید فکر کنید:

 • آیا سعی در آگاهی، سرگرمی یا آموزش مخاطبان خود دارید؟
 • آیا محتوا قابل اشتراک است؟
 • اگر پستی را در فید خود می دیدید، آیا حاضر به اشتراک گذاری با فالورهای خود در آن شبکه بودید؟

خارج از به روزرسانی های عملیاتی – مانند رویدادها، ویژه برنامه ها، تبلیغات، تغییر ساعت و تعطیلات – قصد دارید هر هفته دو یا سه پست اضافی در فیسبوک، اینستاگرام و توییتر ارسال کنید. باید به خاطر داشته باشید که مخاطبان مختلفی در همه سیستم عامل های رسانه های اجتماعی دارید و همه پلتفرم ها نباید دقیقاً همان پست را داشته باشند – محتوای عالی همیشه لازم نیست همزمان در هر پلتفرم ارسال شود.

تقویم محتوای رسانه های اجتماعی فیس بوک

اگر متوجه شدید که یک عکس در هر سه سیستم عامل خوب کار می کند، مطمئن شوید که زیرنویس های خود را تغییر دهید و آن ها را کوتاه و جذاب نگه دارید. غالباً طرفدارانی خواهید داشت که در سیستم عامل های مختلف شما را دنبال می کنند. نمی خواهید دقیقاً همان پست را در هر سیستم عامل ببینند.

طبق ایده های Sprout Social، طول ایده آل عنوان های فیسبوک، توییتر و اینستاگرام در اینجا است:

 • فیسبوک: 40 تا 80 حرف
 • توئیتر: 71 تا 100 حرف
 • اینستاگرام: 138 تا 150 حرف

برای تقویم محتوا شبکه های اجتماعی خود به ایده نیاز دارید؟ این لیست از انواع محتوایی که می توانید برای جذب طرفداران و مشتریان بالقوه جدید خود ارسال کنید باید به شما کمک کند:

عکس های تیم و محصول خود را به نمایش بگذارید

 • موارد منویی را که مشتریان شما دوست دارند، کالاهایی که در فروشگاه دارید، عکس هایی از فضای داخلی و خارجی کسب و کارتان، خدماتی که به جامعه خود ارائه می دهید ارسال کنید و تیم شگفت انگیز خود را به مخاطبان تان نشان دهید.
 • اگر با تلفن هوشمند عکس می گیرید، نورپردازی و کادربندی را در نظر بگیرید. از بالا عکس بگیرید، عناصر انسانی مانند صورت و دست را در خود داشته باشند و از نور طبیعی به جای فلاش استفاده کنید – مخصوصاً برای عکس های غذا.

ارسال مطالب آموزشی

 • عکس هایی را با زیرنویس های آموزشی به اشتراک بگذارید که به مخاطبان شما کمک می کند از کسب و کار، صنعت یا جامعه شما یاد بگیرند.
 • سعی کنید آموزش های ویدئویی را که در خانه یا از منابع دیگر ایجاد می کنید، ارسال کنید.
 • نکات و ترفندها، دستور العمل ها و هک ها را به اشتراک بگذارید.
 • مقالات خبری مرتبط با منطقه محلی و صنعت خود را تحقیق و به اشتراک بگذارید.

پرسیدن سوال از مخاطبان

 • بازخورد بخواهید
 • نظرسنجی کنید

محتوای تولید شده توسط کاربر را به اشتراک بگذارید

برچسب ها و موارد ذکر شده خود را برای محتوای بالقوه ای که می توانید به اشتراک بگذارید کنترل کنید – فقط فراموش نکنید که اجازه بگیرید و آن کاربر را تگ کنید و از او تشکر کنید!

تعطیلات غیر رسمی را جشن بگیرید

از روز ملی پیراشکی تا روز ملی دوستی، اگر ایده ای برای این هفته ندارید، سعی کنید از یک روند بزرگ استفاده کنید.

یک مسابقه برگزار کنید و کاربران را تشویق کنید تا دوستان خود را منشن کنند

اگر به دنبال دریافت چند دنبال کننده جدید هستید، مسابقه ای را امتحان کنید که در آن از دنبال کنندگان فعلی خود بخواهید برای برنده شدن یک جایزه ویژه یا تخفیف، دوست خود را منشن کنند.

نظرات و توصیفات مشتری مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارید

هواداران و پیروان خود را آگاه کنید که می توانند با به اشتراک گذاشتن نظرات مثبت درمورد کسب و کارتان نظر خود را به اشتراک بگذارند. این یک روش جذاب برای به اشتراک گذاشتن توصیه های مشتریان شما و جمع آوری اطلاعات بیشتر است.

از این ایده ها استفاده کنید و آن ها را بچرخانید. ارسال عکس های لحظه ای، عکس های حرفه ای و محتوای ویدیویی در فیسبوک، اینستاگرام و توییتر. تنوع برای هیجان زده کردن پیروان شما از هر آنچه در تجارت تان می گذرد مهم است.

علاوه بر تنوع و فرکانس، نکته اصلی که باید بخاطر بسپارید این است که رسانه های اجتماعی سرگرم کننده هستند!

اگر محتوای شما داستان کسب و کارتان را بیان می کند و همه چیزهایی که شما را منحصر به فرد می کند به نمایش می گذارد، طرفداران شما آن را دوست دارند و دوست دارند آن را به اشتراک بگذارند باعث می شود به صورت دهان به دهان، مشتریان بالقوه جدیدی را گسترش دهید.

تیم ممتاز سئو، با متخصصین فعال در زمینه سئو و شبکه های اجتماعی می تواند به شما در رسیدن به هدف خود کمک کند.

منبع: godaddy