با ما همراه شوید تا با نحوه تنظیم Google Analytics برای Shopify (با دستورالعمل های گام به گام) آشنا شوید تا بتوانید اطلاعات فروشگاه خود را بهتر درک کنید. اگر به گسترش کسب و کار خود در شاپیفای علاقه دارید، باید برای تنظیمات آن بر اساس تجزیه و تحلیل داده ها عمل کنید و نه صرفاً فرضیات و ترجیحات خود.

پیاده سازی Google Analytics بر روی Shopify اطلاعاتی را که برای بهینه سازی فروشگاه خود نیاز دارید، در اختیار شما قرار می دهد. این کار اطلاعتی مانند میزان، بازدید های حاصل از جستجو، تبدیل ها و درآمد شما را به شما نشان می دهد. تنظیم گوگل آنالیتیکس برای یک فروشگاه در شاپیفای ممکن است چالش بر انگیز به نظر برسد.

همانطور که در لیست بالا می بینید ما در این مطلب، قصد پاسخ دادن به سوالات و چالش های رایج پیش روی شما را داریم پس با ما همراه شوید.

گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس یک پلتفرم تجزیه و تحلیل وب رایگان است که وب سایت ها می توانند آن را در سراسر وب سایت خود برای یافتن معیار های مختلف پیاده سازی کنند. ما قبلاً مفصل در مورد گوگل آنالیتیکس صحبت کرده ایم ولی در اینجا یک مقدمه کوتاهی به شما می دهیم تا هدف ما از تنظیم Google Analytics برای Shopify را درک کنید.

معیار های سنجش گوگل آنالیتیکس شامل ترافیک، نرخ کلیک، تبدیل ها، نرخ پرش، زمان حضور در صفحه و بسیاری موارد دیگر است. این پلتفرم یک ابزار سئو رایگان است که اطلاعات ارزشمندی را برای کمک به صاحبان مشاغل برای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین موفق ارائه می دهد.

همچنین شما به عنوان یک فروشگاه آنلاین، احتمالاً استراتژی های تبلیغاتی مختلفی را اجرا می کنید، مثلاً با اینفلوئنسر ها کار می کنید یا کمپین های تبلیغات ایمیلی و غیره را اجرا می کنید. در حقیقت همه این کمپین های بازاریابی به وب سایت شما پیوند خواهند خورد.

شما با اجرای صحیح گوگل آنالیتیکس، می توانید دریابید که آیا کمپین های شما موثر بوده اند یا خیر. حتی می توانید ببینید که چه تعداد کاربر با کمپین شما تعامل داشته اند، چه تعداد تبدیل رخ داده است و مجموع درآمد حاصل از تلاش شما چقدر بوده است.

Google Analytics یک پلتفرم ضروری برای تجزیه و تحلیل داده ها بوده و همچنین به شما امکان می دهد تمام funnel های بازاریابی خود را در یک مکان مشاهده کنید. همچنین یک نمای کلی به شما می دهد که می توانید با آن کل فروش و ارزش متوسط سفارشات خود را مشاهده کنید. حتی می توانید با معیار هایی را که برای کسب و کار شما معنادار هستند، گزارش های سفارشی ایجاد کنید.

اگر از قبل Shopify Analytics داشته باشم، چرا به Google Analytics نیاز دارم؟

ممکن است فکر کنید پلتفرم Shopify Analytics تمام اطلاعاتی را که برای تصمیم گیری کسب و کار خود نیاز دارید به شما ارائه می دهد. اما این پلتفرم فقط یک خلاصه کلی از عملکرد فروشگاه شما را ارائه می دهد، اما تمام اطلاعاتی را که برای گرفتن تصمیمات تجاری درست نیاز دارید در اختیار شما قرار نمی دهد.

داشبورد Shopify Analytics شما تنها میزان کل فروش، میانگین ارزش سفارش و نرخ تبدیل را به شما نشان می دهد. البته دارای گزارش های از پیش ساخته شده ای نیز هست که تنظیمات بسیار کمی از جانب شما دارد. حقیقتاً این یک منبع تجزیه و تحلیل راحت است، اما دارای اشکالات بسیار اساسی است.

Shopify Analytics

برای مثال، اگر به دنبال مقایسه منابع مختلف ترافیک یا نوع دستگاه هایی هستید که معمولاً هنگام خرید اینترنتی استفاده می شوند، نمی توانید این را در Shopify Analytics تفکیک کنید، مگر اینکه از Google Analytics استفاده کنید.

همچنین Google Analytics شناسایی نحوه تعامل کاربران با سایت را برای شما شناسایی می کند. اگر متوجه شوید که سایت شما عمدتاً از طریق دستگاه های تلفن همراه بازدید می شود، تیم شما می تواند شروع به بهینه سازی تجربه UX فروشگاه شما برای این نوع کاربران کند.

البته استفاده از گوگل انالیتیکس کمی دشوار تر است، اما بهترین ابزار برای ارائه یک نمای کلی قوی از نحوه تعامل مشتریان با فروشگاه آنلاین شما است. شما می توانید با عبور اطلاعات از قیف های فروش و بازاریابی، اطلاعات مورد نیاز از مشتریان خود را به شکل موثر تری جمع آوری کرده و کمپین های بازاریابی ای ایجاد کنید که مناسب کسب و کار شما هستند.

همه این اطلاعات با Google Analytics رایگان است، پس اگر می خواهید با Shopify به گزارش های بیشتری دسترسی داشته باشید، باید کار خود را با اتصال به آن ارتقا دهید.

چگونه کد Google Analytics را برای شاپیفای خود پیاده سازی کنیم؟

برای کمک به ساده‌تر شدن این کار و کمک به شما در این زمینه، مراحل پیاده‌سازی کد Google Analytics در فروشگاه Shopify شما را به صورت گام به گام شرح می دهیم.

1. ایجاد یک حساب Google برای کسب و کار

ممکن است قبلاً یک Gmail مرتبط با سایت Shopify خود داشته باشید، نگران نباشید، می توانید از همان برای دسترسی به Google Analytics نیز استفاده کنید. اگر هم از قبل حساب کاربری ندارید، برای دسترسی به گوگل آنالیتیکس باید یک حساب کاربری رایگان راه اندازی کنید.

نکته: توصیه می کنیم از Gmail شخصی خود برای امور مربوط به فروشگاه آنلاین استفاده نکنید. جدا نگه داشتن آن ها به شما کمک می کند تا دسترسی به اطلاعات کسب و کار خود را راحت تر مدیریت کنید.

2. ایجاد یک Analytics Account

گوگل دو نوع مختلف پلتفرم آنالیتیکس دارد، Universal Analytics و Google Analytics 4 که هر دو وظیفه تجریه وتحلیل را بر عهده دارند. Universal Analytics معمولاً به عنوان نسخه قدیمی آنالیتیکس شناخته می شود.

اما Google Analytics 4 آخرین نسخه گوگل آنالیتیکس بوده و قابلیت تجزیه و تحلیل داده های دقیق تری دارد. همچنین قابلیت های اندازه گیری بین دستگاهی را به فروشگاه ها می دهد. اما متاسفانه در حال حاضر، Google Analytics 4 در Shopify پشتیبانی نمی شود. پس بهتر است تا زمانی که تغییرات در Shopify اعمال نشده است، یک حساب Universal Analytics ایجاد کنید.

3. Google Analytics را فعال کنید

ممکن است Google Analytics سایت Shopify شما قبلاً فعال شده باشد. قبل از اینکه بخواهید کد جدید خود را فعال کنید، ابتدا بررسی کنید که کد قبلاً بر روی فروشگاه شما فعال نشده باشد.

برای انجام این کار وارد حساب Shopify خود شوید و روی Online Store > Preferences کلیک کنید. در اینجا، می توانید ببینید که آیا کادر Google Analytics شما علامت زده شده است یا خیر. اگر کد عددی ای را مشاهده کردید که با UA شروع می شود، یعنی حساب Google Analytics شما فعال است.

اتصال Google Analytics به Shopify

راه دوم برای مشاهده اینکه آیا کد برای شما پیاده سازی شده است یا خیر، این است که به مدیریت Shopify خود بروید و به Themes > Actions > Edit Code بروید.

پس از آن، در بخش Layout، روی “{/} theme liquid” کلیک کنید. در این صفحه، باید به دنبال تگ هایی بگردید که عبارتند از: ga.js یا gtag یا js و یا analytics.js. اگر یکی از این تگ ها را پیدا کردید، به این معنی است که کد Analytics شما در وب سایت شما فعال شده است.

اگر هم Google Analytics را در سایت Shopify خود فعال نکرده اید، مراحل زیر را دنبال کنید.

نحوه فعال کردن گوگل آنالیتیکس:

در گوگل آنالیتیکس:

 1. با استفاده از اکانت Gmail خود که در مراحل قبلی ایجاد کرده اید، وارد حساب Google Analytics خود شوید.
 2. ابتدا حساب خود را ایجاد کنید و سپس تنظیمات data sharing preferences خود را تنظیم کنید.
 3. برای رفتن به Property setup روی next کلیک کنید.
 4. سپس نام مالک سایت، منطقه زمانی و واحد پولی خود را وارد کنید.
 5. در مرحله بعدی گزینه های پیشرفته را انتخاب کنید.
 6. معمولاً گوگل آنالیتیکس به طور پیش فرض بر روی Google Analytics 4 تنظیم است اما نمی توانید، در Shopify از آن استفاده کنید. مطمئن شوید که Universal Analytics را برای ادامه انتخاب کرده اید.
 7. پس از ادامه، در بخش «About Your Business»، باید تنظیمات مناسب خود را برای فروشگاه خود انتخاب کنید.
 8. سپس “Create” را انتخاب کنید.
 9. پس از آن شرایط و قرارداد خدمات را بپذیرید.
 10. در آخر نیز شناسه پیگیری خود را کپی کنید، شماره باید با UA شروع شود.

به قسمت دوم فعال کردن گوگل آنالیتیکس وارد Shopify شوید:

 1. حساب مدیریت Shopify خود را باز کنید.
 2. به قسمت Online Store – Preferences بروید
 3. در کنار Google Analytics، شناسه پیگیری را که از مرحله قبل کپی کرده اید، وارد کنید.
 4. به خاطر داشته باشید که حفاظت از رمز عبور را از فروشگاه Shopify خود حذف کنید. با این کار اطمینان حاصل می کنید که Google Analytics داده ها را نشان می دهد.
 5. کار انجام شد، Google Analytics اکنون برای سایت Shopify شما فعال شده است.

چه چیزی را با گوگل آنالیتیکس ردیابی کنیم؟

گوگل آنالیتیکس برای Shopify

در گوگل آنالیتیکس تمرکز شما بر ترافیک مفید است، اما این پلتفرم اطلاعات کافی را برای بهینه سازی طولانی مدت و معنی دار برای کسب و کارتان در اختیار شما قرار نمی دهد. برای تبدیل گوگل آنالیتیکس به ابزاری سودمند، باید سوالات خاصی بپرسید و تجزیه و تحلیل ها را در دوره های زمانی مختلف مقایسه کنید.

در اینجا چند نمونه از سوالاتی آمده است، که باید با هنگام استفاده از Google Analytics روی پاسخ دادن به آن ها تمرکز کنید:

بهترین مشتریان شما چه کسانی هستند؟

از Google Analytics به عنوان ابزاری برای کمک به ایجاد پروفایل برای خریداران استفاده کنید. این کار می تواند بر نحوه مدیریت کمپین های بازاریابی شما برای به حداکثر رساندن تبدیل ها تأثیر بگذارد.

تجزیه و تحلیل demographics و Interest و داده های جغرافیایی

با پیمایش به بخش Audience → Demographics → Overview به اطلاعات جمعیتی دسترسی پیدا می کنید. این داشبورد به شما کمک می کند تشخیص دهید که چه گروه سنی و چه جنسیتی بیشتر در وب سایت شما تبدیل به مخاطب می شوند.

در بخش demographics، می توانید گزارش های مربوط به Interest را ببینید. این گزارش ها به شما می گوید که مشتریان شما نیز به چه چیز هایی علاقه دارند. شما می توانید بر اساس این دانش فرصت های فروش و تبلیغات هدفمند ایجاد کنید.

داده های جغرافیایی (یا Geographic Data) می توانند اطلاعات ارزشمندی را ارائه دهند که می تواند به شما در تعیین مکان و زمان خرج کردن پول شما کمک کند. به عنوان مثال، اگر داده ها را تجزیه و تحلیل کنید و بدانید که اکثریت مشتریان شما در محدوده جغرافیایی خاصی زندگی می کنند، می توانید تبلیغات بیشتری را در سراسر آن منطقه جغرافیایی مورد هدف قرار دهید.

به همین ترتیب، اگر متوجه شدید در منطقه‌ جغرافیایی خاصی تبدیل ندارید، می توانید هزینه های تبلیغاتی خود را در آن مناطق محدود کنید. همچنین برای شناسایی ترند ها، می توانید داده ها را در دوره های زمانی مختلف مقایسه کنید و تبلیغات خود را بر اساس این یافته ها تنظیم کنید.

چگونه مردم با سایت Shopify شما تعامل ایجاد می کنند؟

شما ممکن است تصویر ایده آلی در مورد نحوه حرکت و تعامل کاربران با سایت خود در ذهن داشته باشید. با این حال، احتمال آن زیاد است که کاربران نهایی سایت شما به همان شکلی که شما تصور می کردید از سایتتان استفاده نکنند.

با رفتن به قسمت Behavior → Overview می توانید یک نمای کلی از اطلاعات رفتاری مخاطبان سایت خود پیدا کنید. از اینجا، می توانید محتوای سایت و صفحات فرود را بررسی کنید و ببینید آیا صفحات محصولی دارید که برجسته باشند یا صفحاتی دارید که ممکن است به تغییرات نیاز داشته باشند.

معیار های کلیدی در Google Analytics چیست؟

معیار های گوگل آنالیتیکس
 • Sessions: نشست ها میزان تعامل با فروشگاه Shopify شما را در یک دوره زمانی خاص مشخص می کنند.
 • Page Views: تعداد کل بازدید ها در یک صفحه خاص را بررسی و بازدید های مکرر صفحه را شمارش می کند. مثلاً اگر کسی به یک محصول نگاه کند و برای مقایسه به محصول دیگری برود و تصمیم بگیرد که به صفحه محصول اول بازگردد، این به عنوان سه بازدید از صفحات مختلف محاسبه می شود.
 • Unique Page Views: تعداد جلساتی که طی آن یک صفحه خاص حداقل یک بار مشاهده شده است. مثلاً چندین بازدید از صفحه محصول A در طول یک جلسه به عنوان یک نمایش صفحه منحصر به فرد محسوب می شود.
 • نرخ پرش(Bounce Rate): اندازه گیری تعداد دفعاتی است که افراد روی صفحه شما کلیک می کنند و بدون ایجاد درخواست دیگری از صفحه خارج می شوند یا کمتر از یک ثانیه پس از ورود به صفحه آن را ترک می کنند.
 • میانگین زمان حضور در صفحه: مدت زمانی که کاربر در یک صفحه وب سایت شما باقی خواهد ماند.
 • درآمد: کل درآمد ایجاد شده از طریق وب سایت شما.
 • تراکنش ها: تعداد خرید های انجام شده.
 • نرخ تبدیل (Conversion Rate): تعداد جلساتی که با یک تراکنش به پایان رسیدند.

اکنون که همه چیز را تنظیم کرده اید و درک کلی از معیار های کلیدی در گوگل آنالیتیکس را دارید. این مطلب می تواند راهنمای عالی در مورد هر چیزی باشد که باید در مورد Google Analytics در Shopify بدانید و به شما کمک می کند تا حداکثر استفاده را از آن ها ببرید.

این مطلب به شما کمک می کند تا داده های موجود در حسابتان را به درستی درک کنید و از آن ها برای تصمیم گیری آگاهانه تر برای کمک به مقیاس سازی استفاده کنید.

منبع:

searchenginejournal.com