AIDA یکی از مفاهیم اساسی بازاریابی است که برای همه متخصصان این صنعت شناخته شده است. این مدل از چهار مرحله تشکیل شده است. هدف اول جلب توجه مشتریان است، در حالی که آخرین مورد قرار است آنها را وادار به سفارش محصول یا خدمات کند. آیا شما یک تولید کننده محتوا هستید؟ اگر چنین است، از مدل AIDA در کار خود استفاده کنید. در این مقاله به تعریف AIDA و تولید محتوا با استفاده از مدل AIDA می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

مدل AIDA چیست؟

مدل AIDA راه حلی است که می تواند به شما کمک کند تا به طور موثر تلاش های بازاریابی خود را مثمر ثمر کنید.

این توسط E. St. Elmo Lewis ساخته شده است. جالب اینجاست که این یک سال یا یک دهه پیش اتفاق نیفتاده است، بلکه در سال 1898 اتفاق افتاده است. همچنین منابعی وجود دارد که نشان می دهد E.K Strong بنیانگذار مدل AIDA بوده است و به گفته آنها در سال 1925 در مورد آن نوشته است.

صرف نظر از خاستگاه مدل AIDA، این نظریه علیرغم تغییرات عظیم بازار همچنان معتبر است.

مخفف AIDA از ترکیب حروف اول چهار کلمه تشکیل شده است:

 1. Attention (توجه): در این صورت هدف شما باید جلب توجه کاربر باشد. جدا از اینکه پیشنهاد خود را در وب سایت منتشر می کنید، می توانید با کمک پادکست ها، وبینارها، تبلیغات یا سئو توجهات را به خود جلب کنید.
 2. Interest (علاقه): اگر یک کاربر بالقوه از قبل، از وجود یک محصول یا خدمات اطلاع داشته باشد، باید علاقه او را به پیشنهاد خود برانگیزید.
  برای این منظور، می توانید از شبکه های اجتماعی استفاده کنید، برای وب سایت خود محتوای ارزشمند و جذاب ایجاد کنید، اطلاعات کلیدی محصول/خدمات را علامت گذاری کنید و مشتریان را متقاعد کنید که پیشنهاد شما می تواند برای آن ها مناسب و مفید باشد.
 3. Desire (میل): هدف بعدی شما این است که مشتری را وادار به داشتن محصول یا تمایل به استفاده از خدمات کنید. بر مزایای خرید تاکید کنید.
  اگر در صنعت بازاریابی فعالیت می کنید، می توانید از مطالعات موردی که دستاوردهای خود را در کمپین های خاص نشان می دهد، نظرات را به اشتراک بگذارید یا مشخصات محصول جذابی ایجاد کنید، بهره مند شوید.
 4. Action (عمل): در این مرحله باید مشتری را برای ثبت سفارش یا ارسال استعلام تشویق کنید. مطمئن شوید که در وب سایت تان، مسیر خرید تا حد امکان واضح و مشخص است.
  جزئیات تماس و یک فرم ساده که نیازی به ارائه اطلاعات زیادی ندارد، راه حل هایی هستند که تأثیر مثبتی بر تجربه کاربری دارند.
  از UX و یک CTA با طراحی مناسب استفاده کنید. اگر در این مرحله اشتباه کنید، ممکن است کاربران را از انتخاب پیشنهاد خود منصرف کنید.

بیشتر بخوانید: تکنیک های بهبود UX (تجربه کاربر) برای افزایش بازدهی سایت

مدل AIDA چیست؟

مدل AIDA و سئو

مدل AIDA در انواع روش های بازاریابی – از جمله سئو – قابل استفاده است. محتوای با کیفیت و بهینه که کسب و کار شما را توصیف می کند یکی از عناصر مهم کمپین هایی است که هدف آن بهبود دید وب سایت برای کلمات کلیدی خاص است.

نحوه استفاده از مدل AIDA در تولید محتوا

هنگام نوشتن محتوا برای وب سایت یا صفحه فرود خود، می توانید از مدل AIDA استفاده کنید. اگر آن را در بازاریابی محتوا به کار ببرید، گیرندگان را به سفری می‌ برید که در طی آن می توانید توجه آنها را جلب کنید، علاقه‌شان را حفظ کنید و میل را برمی‌ انگیزید.

هنگام ایجاد محتوا، باید مطالبی را تهیه کنید که برای خواننده قابل درک باشد. کاربران را با مفاهیم و اصطلاحاتی که قابل درک نیست گیج نکنید. مخاطب هدف را در نظر بگیرید. هنگام ایجاد متون برای صفحه خود، آنها را بر اساس مدل AIDA و اهدافی که قرار است به آن دست یابند، دسته بندی کنید.

1. جلب توجه

کاربران اینترنت توسط حجم عظیمی از محتوا احاطه شده اند. عنوان ها یکی از عناصری هستند که می توانند به شما در جذب بازدیدکنندگان صفحه کمک کنند.

کاربران یا جستجوگران اینترنت معمولاً به جستجوی اطلاعات خاصی می‌ پردازند، بنابراین عنوان ها را تجزیه و تحلیل می‌ کنند و سعی می‌ کنند عنوان های مورد علاقه خود را پیدا کنند.
عنوان ها باید به طور مختصر حاوی اطلاعات کلیدی مقاله باشند. آن ها باید توجه کاربران را جلب کنند که مقاله را بخوانند و به طور خلاصه نشان دهند که محتوای مقاله در ارتباط با چه چیزی است.

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ مشکلات آنها چیست و به چه اطلاعاتی نیاز دارند؟ سبک نوشتن و اصطلاحات خود را برای خوانندگان تنظیم کنید. محتوای یک فروشگاه لباس برای نوجوانان، سبک کاملا متفاوتی با محتوای یک شرکت حقوقی دارد.

اولین پاراگراف بعد از عنوان باید اولویت شما باشد. اطلاعات مهم را زودتر ارائه دهید. این بخش از مقاله نباید طولانی باشد. کاربران را متقاعد کنید که باید به خواندن مطلب شما ادامه دهند. فراموش نکنید که مهم ترین بخش های محتوا را برجسته کنید، از حروف bold یا italics استفاده کنید.

استفاده از فهرست مطالب نیز مهم است. به خواننده کمک می کند تا بررسی کند که آیا مقاله شما انتظارات آنها را برآورده می کند یا خیر.

استفاده از فهرست مطالب در مقاله برای دسترسی سریع تر کاربر
استفاده از فهرست مطالب در مقاله

2. برانگیختن علاقه

یکی دیگر از مراحل تولید محتوا با مدل AIDA برانگیختن علاقه کاربر است. اگر توانسته اید توجه مشتری را به خود جلب کنید، اکنون هدف شما تشویق آنها به ماندن در وب سایت و ادامه خواندن مطالب شما است. در اینجا، بر روی طرح بندی محتوای خود تمرکز کنید – نباید یک بلوک متن طولانی باشد.

هر پاراگراف باید شامل اطلاعات خاص مربوط به سر فصل باشد. به این معنی که کاربر باید دقیقاً آنچه را که به دنبال آن است و آنچه را که در تیتر پیشنهاد می‌ شود پیدا کند (به عنوان مثال اگر تیتر شما یک سؤال است، باید به وضوح پاسخ را در پاراگراف زیر آن ارائه دهید). همچنین مهم‌ ترین اطلاعات را با حروف bold شده مشخص کنید.

کیفیت محتوا یکی دیگر از عناصر مهم است. کاربران ممکن است نظرات متفاوتی در مورد یک موضوع داشته باشند.
تاکید کنید که مقاله توسط یک متخصص در این زمینه نوشته شده است، یک بیوگرافی از نویسنده با یادداشت کوتاهی در مورد حرفه، دانش و تجربه نویسنده اضافه کنید. این امر به ویژه در مورد محتوای مربوط به قانون یا سلامت صدق می کند.

موضوع مهم بعدی داده های موجود در مقاله است. نشان دهید که از منابع تأیید شده استفاده می کنید. خواننده به این اطلاعات توجه خواهد کرد. با وجود منابع معتبر ذکر شده در مقاله، کاربران متوجه خواهند شد که فقط یک تجزیه و تحلیل تصادفی نمی خوانند، بلکه متنی مبتنی بر یک منبع ارزشمند را مطالعه می کنند.

3. ایجاد تمایل

در این مرحله باید کاربران را وادار به تمایل به محصولات یا خدمات خود کنید. هدف شما این است که کاربر باور کند که خدمات یا محصول شما همان چیزی است که او نیاز دارد. چگونه از مدل AIDA برای تولید محتوا برای رسیدن به این هدف استفاده کنیم؟

اول از همه، روی فهرست کردن ویژگی‌ ها و مزایای کلیدی محصول تمرکز نکنید – چنین اطلاعاتی هیچ مزیتی برای کاربر ندارد. در عوض، روی مزایای خاصی که از این مزایا ناشی می شود تمرکز کنید.

نشان دهید که چگونه یک محصول یا خدمات داده شده می تواند مشکلات مشتریان را حل کند، یا یک مطالعه موردی ارائه دهید که توضیح دهد چگونه یک محصول خاص به مشتری دیگر کمک کرده است.

همچنین می‌ توانید از طریق محتوای «قبل» و «بعد» به این هدف برسید – به این ترتیب همزمان میل و اعتماد را برمی‌ انگیزید. شرکت هایی که خدمات جزئیات خودرو را ارائه می دهند، یک گالری عکس و یک ویدیو تهیه می کنند که در آن نشان می دهند که وسیله نقلیه قبل از خدماتشان چگونه بوده و چه نتایجی داشته است.

چنین گامی می‌ تواند باعث شود مردم بخواهند از این پیشنهاد استفاده کنند، زیرا مشتریان بالقوه نیز چنین نتایجی را می‌ خواهند.

ایجاد تمایل در مشتری

4. call to action (فراخوانی برای اقدام)

این مرحله آخر نحوه استفاده از مدل AIDA در تولید محتوا است. اکنون کاربران قرار است خریدی انجام دهند یا درخواست ارسال کنند. شما باید مشتریان بالقوه را تشویق به عمل کنید و برای این منظور می توانید CTA ها را در متن قرار دهید. این CTA ها باید واضح باشند، نه خیلی طولانی.

به کاربران اطلاع دهید که برای سفارش محصول یا خدمات چه کاری باید انجام دهند. مطمئن شوید که CTA های شما در صفحه قابل مشاهده هستند (جایگاه مناسب، اندازه، رنگ، متن).

یک CTA موثر باید به وضوح به کاربران اطلاع دهد که وقتی روی آن کلیک می کنند به کجا منتقل می شوند. به عنوان مثال پس از کلیک بر روی دکمه “تماس با ما”، مخاطب باید بداند که به کجا هدایت می شود.

بیشتر بخوانید: Call to Action یا CTA چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟‎

مدل AIDA و ایجاد محتوا – سخن پایانی

ایجاد محتوا بر اساس مدل AIDA قطعا گام خوبی است. اگر می بینید که محتوای شما نتایج مورد نظر را به ارمغان نمی آورد، برای بهبود وضعیت اقدام کنید. متون خود را تجزیه و تحلیل کنید، اصول مدل AIDA را در ذهن داشته باشید، تغییرات را اعمال کنید و در نهایت تاثیرگذاری را بررسی کنید. خواهید دید که گام به گام به نسخه بهینه محتوای خود دست خواهید یافت.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.

منبع: delante