براساس ویژگی های تولید محتوا، یکی از مواردی که باید برای تولید محتوای خوب رعایت کرد، استفاده از تگ هدینگ در سئو می باشد که برچسب های H1، H2 یا حتی H3 و غیره است.

آیا تگ هدینگ در سئو واقعاً در رتبه بندی شما تأثیر می گذارند؟

مطمئناً، بسیاری از سیستم های CMS به طور پیش فرض عناوین را در هر یک از صفحات وب شما قرار می دهند. آن ها این کار را با عنوان صفحه (یا پست وبلاگ) و بعضی اوقات به بخش هایی در یک صفحه انجام می دهند.

اما باز هم، سوال واقعی این است که آیا آن ها در رتبه بندی کمک می کنند یا خیر؟

ما آزمایشی را انجام دادیم که به شما نشان دهیم، تگ هدینگ در سئو بر روی رتبه وب سایت تاثیر گذار است.

این آزمایش در سایت های مختلف امتحان شده است و در سایت های کوچکتر، عوامل خارجی می توانند به راحتی نتیجه بازدید را افزایش دهند، به خصوص اگر یک سایت فقط در هر ماه 100 بازدید کننده داشته باشد، یک عامل ساده مانند فشار روابط عمومی باعث می شود بازدید کنندگان در این حالت دو برابر شوند.

به عنوان مثال، سایت های تازه وارد، در ترافیک ارگانیک در مقابل سایت های مشهور تمایل به رشد دارند، حتی اگر کار SEO کمتری انجام دهند زیرا آن ها از پایگاه کوچکتری شروع به کار می کنند.

ما در هر سایت، آزمایش های متعددی را همزمان انجام دادیم تا تاثیر سرفصل ها را ببینیم. در سایت های مختلف، ما صفحات وب آن ها را گرفتیم و آن ها را در 4 گروه تقسیم کردیم:

  1. گروه کنترل: این صفحات را اصلاح نکردیم. خواه آن ها از عناوین استفاده کرده باشند و خواه استفاده نکرده باشند. ما می خواستیم ببینیم که با گذشت زمان در ترافیک ارگانیک آنها چه اتفاقی افتاده است، زیرا این یک مقیاس دیگر را برای مقایسه نتایج به ما می دهد.
  2. عنوان ها: با این گروه، ما از برچسب های H1 برای عنوان صفحه، برچسب های H2 برای زیرمجموعه های صفحه و حتی برچسب های H3 و H4 در صورت وجود زیرمجموعه ها استفاده می کنیم.
  3. با استفاده از متن معمولی: در تمام صفحات این گروه، اطمینان حاصل کردیم که آن ها از تگ عنوان استفاده نمی کنند. علاوه بر آن، اطمینان حاصل کردیم که تمام اندازه فونت ها به اندازه یکسان هستند.
  4. تنظیم اندازه فونت: در این گروه، از تگ هدینگ استفاده نمی کنیم. درعوض، اطمینان حاصل کردیم که قسمت های مختلف متن، اندازه های فونت مختلفی دارند.

آخرین چیزی که باید به آن توجه کنیم این است که باید به مدت 90 روز صبر کنیم.

1) گروه کنترل

گروه کنترل شاهد افزایش ترافیک 2.89٪ بود. همانطور که در بالا اشاره کردم، هیچ تغییری در گروه کنترل ایجاد نشده است. اما این نشان می دهد که آن ها به طور طبیعی در رده بندی و ترافیک جستجو با گذشت زمان رشد کرده اند. این خیلی شوکه کننده نبود زیرا 2.89٪ جهش بزرگی نیست.

گروه کنترل
گروهی که هیچ تغییری نداشتند، پس از 90 روز کمتر از 3 درصد رشد ترافیک را داشته اند.

2) عناوین

حالا وقتی نتایج گروهی را دیدم که از تگ های هدینگ یا همان تیتر ها استفاده می کرد، نتایج تقریباً همان چیزی بود که انتظار داشتم. همانطور که از نمودار بالا می بینید، هنگام مقایسه آن با گروه کنترل، نتایج قبل و بعد تغییر زیادی نکرده است. به جای رشد 2.89٪، آن ها رشد 2.72٪ داشته اند.

به خاطر داشته باشید که برخی از صفحات گروه کنترل به طور طبیعی از عناوین استفاده می کردند و برخی از آن ها نه. باز هم، در آن گروه، هیچ تغییری ایجاد نکردیم.

عناوین هدینگ
گروهی که از تگ های هدینگ در آن ها استفاده شده، تغییر چندانی نداشته اند!!

3) استفاده از متن معمولی

نکته جالب در مورد این گروه این است که هیچ عنوانی استفاده نشده است. علاوه بر این، ما اطمینان حاصل کردیم که تمام اندازه فونت ها در این صفحات دقیقاً به اندازه یکسان هستند.

آنچه که دیدیم کاهش ترافیک 3.53٪ بود.

به نظر نمی رسد که یک نوسان بزرگ باشد، اما وقتی آن را با گروه کنترل مقایسه کنید، تفاوت آن 6.42٪ است.

حال ببینیم آیا افت ترافیک ناشی از استفاده از سرفصل ها دارای قابلیت استفاده است یا خیر. باید در نظر داشته باشید که همه متن های صفحه اندازه یکسان داشته باشد.

این کار باعث می شود صفحه کمتر خوانده شود و ما دیدیم که زمان متوسط ماندن در صفحه 12٪ کاهش یافته است. در مورد نرخ پرش، ما شاهد تغییر زیادی نبودیم.

استفاده از متن معمولی

4) تنظیم اندازه فونت

این گروه از عناوینی استفاده نکرده است اما آن ها از اندازه های مختلف قلم در صفحه استفاده کرده اند تا صفحات خوانایی بیشتری داشته باشند. نمودار نشان می دهد که این گروه شاهد افزایش ترافیک 2.85٪ بوده است. اگرچه تگ های هدینگ ممکن است بزرگترین عامل سئو نباشد، اما به نظر می رسد باعث تغییر رتبه شده است.

تنظیم اندازه فونت