جستجوی صفر کلیک یکی از مواردی است که می تواند در سئوی سایت ما تاثیر گذار باشد و به طور کامل در این مقاله آن را توضیح داده ایم. بسیاری از متخصصین سئو از افزایش حجم جستجوهای Zero Click ابراز نگرانی می کنند و معتقدند این نوع پرس و جوها در موتور جستجو، می تواند در سئوی سایت آن ها تاثیر منفی بگذارد.

جستجوهای صفر کلیک (Zero Click) چیست؟

هنگامی که کاربر در گوگل، مطلب خاصی را جستجو می کند و گوگل بلافاصله پاسخ را در ابتدای جستجو می دهد و کاربر برای یافتن پاسخ روی هیچکدام از نتایج نشان داده شده کلیک نمی کند، در حقیقت یک جستجوی صفر کلیک انجام شده است.

یک نمونه جستجوی صفر کلیک
جستجوی عبارت “سن حسن روحانی” به صورت ریچ اسنیپت نمایش داده شده است.

این نوع پاسخ به جستجوی کاربر، جهت افزایش بازدهی موتور جستجو و افزایش تجربه کاربری به گوگل افزوده شده است. اما سوالی که پیش می آید این است که اگر کاربر برای دریافت پاسخ خود دیگر نیازی به کلیک روی نتایج و باز کردن صفحات نداشته باشد، آیا بازدید از سایت هایی که در نتایج اولیه سرپ ظاهر می شوند، می تواند کاهش داشته باشد؟

البته تنها پاسخ هایی که گوگل از طریق ریچ اسنیپت ها به کاربر می دهد، جزو جستجوهای صفر کلیک نبوده و ممکن است کاربر از طریق فیچر اسنیپت هایی که در سرپ صفحه شما نیز ظاهر می شوند، پاسخ خود را دریافت کند و دیگر نیازی به باز کردن صفحه شما نداشته باشد.

در این صورت باز هم یک جستجوی صفر کلیک اتفاق افتاده است و کاربر بدون این که نیاز به کلیک روی نتیجه نمایش داده شده داشته باشد، می تواند پاسخ نهایی خود را دریافت کند و از موتور جستجو خارج و یا به جستجوی دیگری بپردازد.

نمونه ای از یک جستجوی صفر کلیک
یک جستجوی صفر کلیک که به صورت فیچر اسنیپت نمایش داده شده است.

چرا افراد به جستجوی مواردی می پردازند، اما روی نتایج کلیک نمی کنند؟

دلیل این امر افزایش بروز جستجوهای صفر کلیک است زیرا گوگل همچنان به پیشرفت و این تجربه برای کاربران خود ادامه می دهد.

گوگل تلاش می کند تا بهترین پاسخ ممکن را برای پرس و جو ارائه دهد بدون اینکه کاربر مجبور به کلیک بیشتر و بازدید از سایت دیگری شود. بنابراین، جستجوی ملکه یا حتی سن ملکه، پاسخی را نشان می دهد که نیاز به کلیک دیگر یا بازدید سایت اضافی ندارد.

دامنه سؤالاتی که Google برای آنها پاسخ های خودکار را ایجاد کرده است که نیازی به بازدیدهای بیشتر ندارند، هفته به هفته در حال گسترش است زیرا غول جستجو روش های جلوگیری از حرکت کاربران به سایت دیگر را بررسی می کند. هر قالب اطلاعات جدید باعث می شود حجم بازدیدهای جستجو ناشی از پرس و جو کاهش یابد.

جستجوی صفر کلیک چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

تاثیر جستجوهای Zero Click در سئو

دانستن اینکه کدام کلمات کلیدی کم و بیش باعث ایجاد کلیک از سایت شما می شود، برای بهینه سازی استراتژی کلمات کلیدی شما بسیار مهم است. زیرا کلمات کلیدی با ارزش قبلی ممکن است کمترین کارآیی را داشته باشند و پرس و جوها به طور فزاینده ای با موتور جستجو خاتمه یابند. متریک، جدیدترین بازدیدهای جستجو، به شما این امکان را می دهد تا با اطمینان از ارزش های کلمات کلیدی خود در طول زمان، از ادامه راه خود اطمینان حاصل کنید.

این موضوع، قواعد بازی را به طور کامل تغییر می دهد. اگر بخواهیم با یک مثال این موضوع را بررسی کنیم، می توانیم به کلمه کلیدی “تاریخ ولنتاین” اشاره کنیم که طبق نمودار گوگل ترند، در 5 سال گذشته همیشه در برهه خاصی از زمان، با حجم جستجوی فوق العاده ای، روبرو می گردد.

حجم جستجوی کلیدواژه "تاریخ ولنتاین"
حجم جستجوی کلیدواژه “تاریخ ولنتاین”

اما از آنجا که گوگل در اولین نتیجه جستجو، تاریخ دقیق این رویداد را به صورت ریچ اسنیپت به کاربر نمایش می دهد، درصد زیادی از این جستجوها را جستجوهای صفر کلیک تشکیل می دهند و پس از دریافت پاسخ، بسیاری از این افراد، از جستجو خارج می شوند.

جستجوی صفر کلیک عبارت "تاریخ ولنتاین"
نمایش تاریه دقیق رویداد، بدون نیاز به کلیک کردن

در نتیجه، می توان گفت که سرمایه گذاری روی کلیدواژه “هدیه ولنتاین” با اینکه درصد جستجوی کمتری را نسبت به “تاریخ ولنتاین” در بر می گیرد، سرمایه گذاری هوشمندانه تری خواهد بود. چرا که کاربر در این جستجو، پاسخ خود را نمی تواند از طریق ریچ اسنیپت ها دریافت کند و مجبور است روی صفحاتی که روی این کلیدواژه کار کرده اند، کلیک کند.

مقایسه حجم جستجو
مقایسه حجم جستجوی کلیدواژه های “تاریخ ولنتاین” و “هدیه ولنتاین” در پنج سال گذشته