از سال 2016 و به ویژه در سال 2018، گوگل صاحبان وب سایت ها را تشویق کرده است تا از جستجوی صوتی در داده های ساختار یافته استفاده کنند. گوگل داده های ساختار یافته صوتی را انتشار داد و دستور العمل های آن را نیز به سرچ کنسول آورد. گوگل بستر جستجوی صوتی را راه اندازی کرده است، اما به نظر نمی رسد این کار به جایی برسد. اکنون ما دلیل آن را می دانیم، چرا که مارتین اسپلیت از گوگل آن را فاش کرد: جستجوی صوتی آینده سئو نیست.

جستجوی صوتی گوگل

گوگل در سال 2016 دستیار گوگل را راه اندازی کرد و یک تجربه جدید جستجوی مبتنی بر صدا را فراهم کرد که بستر کانال جدیدی برای توزیع محتوا بود. در سال 2018 گوگل داده های ساختار یافته طرح Speakable را در یک برنامه بتا که در ابتدا برای وب سایت های اخبار بود، به کار گرفت.

جستجوی صوتی گوگل

این اطلاعیه تصویری از کاربرانی را ترسیم می‌ کرد که با صحبت کردن با دستیار صوتی گوگل، اخبار را درخواست می‌ کردند و گوگل به آن ها لینک هایی به اخبار درخواست شده را می‌ داد.

“وقتی مردم از دستیار گوگل می پرسند: «هی گوگل، آخرین اخبار ناسا چیست؟»، دستیار گوگل با گزیده ای از یک مقاله خبری و نام سازمان خبری پاسخ می دهد. سپس دستیار گوگل از کاربر می پرسد که آیا مایل است مقاله خبری دیگری را بشنود و لینک های مربوطه را به گوشی کاربر ارسال می کند.”

مارتین اسپلیت

تا سال 2021، گوگل یک صفحه توسعه دهنده اضافی در رابطه با طرح Speakable بتا منتشر کرد. ناشران تشویق شدند تا بلوک های داده‌ های ساختار یافته Speakable را به صفحات خود اضافه کنند تا به موتور های جستجو و سایر دستگاه‌ ها کمک کنند تا محتوا صوتی و محتوای قابل خواندن با استفاده از متن به گفتار را تشخیص دهند.

مجدداً، داده‌ های ساختار یافته Speakable به عنوان کانالی جدید برای دستیابی به مخاطبان گسترده‌ تر به ناشران ارائه شد.

“speakable schema.org بخش هایی را در یک مقاله یا صفحه وب شناسایی می کند که برای خوانده شدن با استفاده از ویژگی متن به گفتار (TTS) مناسب هستند. افزودن این بلوک ها به موتور های جستجو و سایر برنامه‌ ها امکان می‌ دهد محتوا را برای خواندن در دستگاه‌ های دارای دستیار گوگل با استفاده از TTS شناسایی کنند.”

صفحات وب با داده های ساختار یافته صوتی می توانند از دستیار گوگل برای توزیع محتوا از طریق کانال های جدید و دسترسی به تعداد بیشتری از کاربران استفاده کنند. این جدید ترین بخش در مورد دستیابی به کاربران است که بسیاری از جامعه جستجو را در مورد آینده جستجوی صوتی هیجان زده کرد. این صنعت در آستانه راه جدیدی برای دستیابی به بازدیدکنندگان جدید سایت بود، اما هرگز محقق نشد.

گوگل می گوید جستجوی صوتی آینده این شرکت نیست

در پادکست Search Off the Record اخیر، جان مولر و مارتین اسپلیت از گوگل درباره آینده جستجو بحث کردند و بحث در نهایت به جستجوی صوتی کشیده شد. جان مولر پرسید که آیا در آینده صنعت جستجو باید برای جستجوی صوتی بهینه شود؟

هیچ چیز واضحی در پاسخ مارتین اسپلیت به این سؤال وجود نداشت.

“در مورد جستجوی صوتی چطور؟ آیا سئوکاران باید برای جستجوی صوتی بهینه سازی کنند؟”

جان مولر

“اوه خدای من، آینده ای که هرگز نخواهد بود. فکر می کنم نه، چون اگر چیزی یاد بگیریم…”

مارتین اسپلیت

مارتین در ادامه جستجوی صوتی را با آینده محاسباتی بدون صفحه کلید مقایسه کرد که توسط برنامه تلویزیونی Star Trek که در آن شخصیت ها مستقیماً با رایانه صحبت می کردند، محبوبیت یافت.

از قضا، برنامه “Speak with your compute” دقیقاً همان چیزی بود که دستیار صوتی گوگل از آن الگوبرداری شده است. در سال 2013 اسلیت مقاله ای را منتشر کرد که در آن یکی از کارمندان گوگل اظهار داشت که آینده این شرکت جستجوی صوتی است.

مصاحبه کننده اسلیت پرسید:

“آیا برنامه ای برای اینکه جستجو در چند سال آینده چگونه به نظر می رسد وجود دارد؟”

کارمند گوگل در مصاحبه سال 2013 پاسخ داد:

“برنامه ما چیزی مانند کامپیوتر Star Trek است. شما می توانید با آن صحبت کنید، شما را درک می کند و می تواند با شما گفتگو کند.”

مارتین اسپلیت ادامه داد:

“به یاد دارم چندین سال پیش، می گفتند: ما استفاده از صفحه کلید را متوقف می کنیم و فقط با صدا کار می کنیم. و من فکر می کنم که این یک موضوع تکراری از دهه 90 بوده است.”

توضیح مارتین در مورد اینکه چرا جستجوی صوتی آینده گوگل نخواهد بود، ممکن است نشان دهنده درک کامل این فناوری باشد که اکنون چندین سال است که در آن هستیم.

او اشاره کرد که «روش ورودی» جستجوی صوتی تغییر کرده است، به این معنی که نحوه تجربه جستجو تغییر کرده است، اما جستجویی که دستورات صوتی را پردازش می‌ کند تغییر نکرده است، که احتمالاً به این معنی است که سئوی خاصی برای مقالات صوتی لازم نیست وجود داشته باشد.

مارتین توضیح داد:

“اما من فکر می کنم این موضوع در آینده تغییر نخواهد کرد. صرفاً به این دلیل که حالت ورودی را تغییر می‌ دهد، و احتمالاً نحوه ایندکس کردن کوئری ها را تغییر می‌ دهد، اما استفاده اساسی از یک زبان برای دریافت اطلاعات از اینترنت را تغییر نمی‌ دهد. بنابراین، صادقانه بگویم، فکر می‌ کنم لازم نیست زیاد نگران این موضوع باشید، اما شاید فقط من هستم. شاید آینده کاملاً متفاوت باشد و ما … نمی دانم. من اینطور فکر نمی کنم.”

مارتین اسپلیت نظر آگاهانه خود را بیان کرد

مارتین در پایان پاسخ خود متذکر شد که لزوماً نمی‌ دانست آینده جستجوی صوتی چیست و به این معناست که این نظر اوست. اما اگر می‌ خواهید به نظر کسی گوش دهید، نظر یک کارمند گوگل مانند مارتین اسپلیت ارزش زیادی دارد و باید کاملاً جدی گرفته شود.

آیا جستجوی صوتی آینده گوگل نیست؟

به نظر می رسد مارتین اسپلیت به این نکته اشاره می کند که به نظر او آینده ای کاملاً بدون صفحه کلید، آینده ای که در سال 2013 در نظر گرفته شده بود، احتمالاً رخ نخواهد داد زیرا، به عبارت دیگر، صنعت جستجو، که به طور قابل توجهی از سال 2013 تکامل یافته است، یکسان است. صرف نظر از صدا یا متن بودن ورودی.

منبع: searchenginejournal