سرقت محتوا یک مشکل رایج در بازاریابی محتوا است. به عنوان یک بازاریاب محتوا قانونی، ده‌ ها اسپَمِر وجود دارند که دوست دارند محتوای شما را بدزدند، آن را با پیوند های وابسته یا تبلیغات هرزنامه خراب کنند، تا زمانی که سایتشان گزارش شود، چند دلار از آن کم کنند و ماه بعد با یک هدف جدید، دوباره تکرار کنند.
چند راه وجود دارد که می توانید سرقت محتوا سایت را به حداقل برسانید. بعضی نکات مهم نیز وجود دارند که برای جلوگیری از سرقت محتوا سایت باید به آن ها توجه کنید. در ادامه بیشتر در مورد این اقدامات، صحبت خواهیم کرد.

سرقت محتوای سایت شما اصلا چیز خوبی نیست. اما اغلب اوقات، به طور فعال به سایت شما آسیب نمی رساند. در موارد نادر نیز حتی می توانید یک بهبود جزئی سئو رادریافت کنید، اگرچه این بسیار غیر معمول است.

شناسایی سرقت محتوا

در 99 درصد مواقع، زمانی که محتوای شما به سرقت می‌ رود، سایتی که محتوای شما را می‌ دزدد در گوگل رتبه‌ بندی نمی‌ شود. گوگل به طور مداوم وب سایت ها را بررسی می کند و همچنین اعتماد وب سایت را در نظر می گیرد. اگر وب‌ سایت شما سابقه سرقت محتوا ندارد و شخصی که محتوای شما را می‌ دزدد سال‌ هاست که سرقت محتوا انجام می دهد، تشخیص اینکه سازنده اصلی کیست برای گوگل کار سختی نخواهد بود.

تنها در صورتی که یک سایت با نام مشهور، محتوای شما را بدزدد، رتبه بندی به یک مشکل تبدیل می شود. اگر محتوایی توسط یک سایت بزرگ و مشهور دزدیده شود، بیشتر اوقات، محتوایی است که برای استفاده از PBN یا هرزنامه های دیگر به سرقت رفته است.

1- Google Alerts را تنظیم کنید

Google Alerts، برای جلوگیری از سرقت محتوا سایت
Google Alerts

Google Alerts، سرویسی است که گوگل ارائه می دهد. شما هشدار هایی را در مورد نام ها، کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی تنظیم می کنید و هنگامی که Google یک پست جدید را با استفاده از آن کلمه کلیدی یا نام تشخیص می دهد، به شما هشدار می دهد که چنین پستی وجود دارد. شما می توانید از این ابزار، برای اهداف مختلفی استفاده کنید، اما همچنین می توانید از آن برای نظارت بر سرقت محتوا نیز بهره ببرید.

برای جلوگیری از سرقت محتوا سایت خود، کاری که باید انجام دهید این است که عبارت یا جمله منحصر به فردی را که در محتوای خود استفاده می کنید، شناسایی کنید. شما می توانید یک عبارت خاص را در تمام محتوای خود بگنجانید که سایر شرکت ها از آن استفاده نمی کنند، یا می توانید یک جمله منحصر به فرد از هر پست جدیدی که می نویسید، انتخاب کنید. یک هشدار ایجاد کنید و اجازه دهید اجرا شود. وقتی Google محتوای جدیدی را پیدا می‌ کند که با هشدار مطابقت دارد، اعلانی دریافت می‌ کنید و می‌ توانید بررسی کنید که آیا سرقت از محتوا سایت شما انجام شده است یا خیر.

2- از ردیاب سرقت ادبی استفاده کنید

ابزار هایی وجود دارد که به جستجوی مصادیق سرقت ادبی کمک می کند. شما می‌توانید از آن ها به طور فعال، برای تشخیص و جلوگیری از سرقت محتوا سایت، استفاده کنید.

Copyscape، ابزاری برای جلوگیری سرقت محتوا سایت
Copyscape

برخی از این ابزار ها، عبارتند از:

  • Copysentry، شناخته شده ترین ابزار است. آن ها وب را اسکن و نظارت می کنند و به دنبال نمونه هایی از محتوای تکراری می گردند. آن ها همچنین ابزار هایی برای کمک به شما برای مقابله با هر گونه سرقت محتوا، دارند.
  • با توجه به این نکته، می توانید از Copyscape به تنهایی و بدون اشتراک برای آزمایش تک تک صفحات در یک زمان استفاده کنید.
  • Grammarly به طور کلی برای بررسی اشتباهات املایی و دستور زبان در متن شما استفاده می شود، اما همچنین یک اسکن برای بررسی سرقت ادبی اجرا می کند. می‌ توانید محتوای قدیمی خود را از طریق این ابزار اجرا کنید و ببینید چه نسخه‌ هایی به دست می‌ آیند.
  • Plagium یک ابزار رایگان یا پولی با سطوح مختلف جستجو برای کپی ها است و می تواند سرقت محتوای احتمالی را در PDF و سایر فایل ها تشخیص دهد، نه فقط محتوای فهرست شده در وب.

3- از لینک های داخلی استفاده کنید

پیوند دادن از یک پست سایت به پست دیگر، به نگه داشتن کاربران در سایت شما کمک می کند (زمانی که از یک پست به پست دیگر کلیک می کنند). این به گوگل کمک می کند هر صفحه در سایت شما را ایندکس کند.

لینک داخلی، چگونه این به سرقت محتوا کمک می کند؟ بسیاری از سارقان محتوا به سادگی محتوا را از سایت دیگری، بدون ویرایش آن می گیرند. حتی برخی افراد، کل یک سایت، طراحی و همه چیز را می دزدند.
هنگامی که شما لینک های داخلی در محتوا دارید، زمانی که شخصی محتوای شما را می دزدد و آن را همانطور که هست در دامنه دیگری پست می کند، آن لینک ها به بک لینک خارجی تبدیل می شوند. شما می‌ توانید آن پیوند ها را با استفاده از ابزار نظارت بر بک لینک، یا حتی با استفاده از سیستم پیش‌فرض پیگیری/پینگ‌ بک وردپرس، یا با استفاده از Google Analytics و مشاهده ارجاع‌ دهنده‌ های جدید، ببینید. این بدان معناست که وقتی یک سایت وردپرس محتوای شما را می‌ دزدد، به محض اینکه توسط وردپرس اتفاق افتاد، به شما اطلاع داده می‌ شود.

4- از جستجوی تصویر معکوس استفاده کنید

پست‌ های سایت شما تنها محتوایی نیست که می‌ تواند دزدیده شود، بلکه حتی تصاویری که در وب سایت خود قرار می دهید نیز ممکن است مورد سرقت قرار بگیرند.

ابتدا مشخص کنید که آیا تصاویر شما متعلق به شما هستند یا خیر. اگر لایسنس عکس stock را برای استفاده خریداری کرده‌ اید یا از تصاویر خلاقانه مشترک استفاده کرده‌ اید، آن ها را نادیده بگیرید. این تصاویر می توانند آزادانه توسط افراد دیگر استفاده شوند، بنابراین جستجوی آن ها هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. همین امر در مورد اسکرین شات ها نیز صدق می کند. هر کسی می‌ تواند از هر چیزی اسکرین شات بگیرد.

از سوی دیگر، اگر برای طراحی گرافیکی منحصر به‌ فرد هزینه می‌ کنید، عکس‌ های خود را می‌ گیرید، یا تصاویر منحصر به‌ فردی تولید می‌ کنید، این حق چاپ شماست و می‌ توانید از آن ها دفاع کنید. از جستجوی عکس معکوس Google یا سرویسی مانند TinEye استفاده کنید تا ببینید افراد دیگر از تصاویر شما استفاده کرده‌ اند یا خیر.

مقابله با سرقت محتوا

اگر پست های وبلاگ، محتوا، طراحی سایت یا تصاویری را شناسایی کرده اید که به سرقت رفته اند و قطعاً حق چاپ شما هستند، می توانید برای حذف محتوای دزدیده شده اقدام کنید.

1- از مدیر وب سایت بخواهید سرقتش را متوقف کند

در برخی موارد، محتوای دزدیده شده، عمدا دزدیده نشده است. به عنوان مثال، یک وبلاگ نویس، یک فریلنسر را به قیمت ارزان استخدام می کند تا محتوایی برای او تولید کند. فریلنسر یک قطعه از محتوا را “تولید” می کند و وبلاگ نویس آن را منتشر می کند، بدون اینکه هیچ گاه بررسی کند که آیا محتوا اصلی است یا خیر. حالا این وبلاگ نویس دیگر، ناخواسته مطالب شما را منتشر کرده است. در واقع این بدترین سناریو است، زیرا آن وبلاگ نویس ممکن است در واقع از نظر رتبه محتوا، از شما بالاتر باشد و این بد است.

در این موارد، شما اغلب می توانید فقط یک ایمیل به صاحب سایت ارسال کنید و آن ها را از سرقت مطلع کنید. تا زمانی که بتوانید ثابت کنید که محتوای شماست (به طور کلی با پیوند دادن نسخه خود، اگرچه ممکن است مجبور باشید تاریخ انتشار را نیز ثابت کنید)، وبلاگ نویس احتمالاً عذرخواهی کرده و آن را حذف خواهد کرد.

2- اعلامیه حذف DMCA صادر کنید

ابتدا یک اخطار حذف برای مالک سایت صادر کنید. شما می توانید راهنما های متعددی در مورد نحوه پیش نویس اخطار DMCA به صورت آنلاین پیدا کنید، اما نکته اصلی این است که اساساً فقط یک تهدید قانونی است. یا آن ها محتوا را مطابق با اعلان شما حذف می کنند یا می توانید پیگرد قانونی کنید. در اینجا شما دیگر نمی توانید از سرقت ناخواسته محتوا سایت خود، جلوگیری کنید، چرا که محتوا قبلا دزدیده شده است.

اگر مالک سایت خودش محتوا را حذف نکرد، از سرویسی مانند Who Is Hosting This برای شناسایی میزبان وب سایت متخلف استفاده کنید. اعلان را برای آن ها ارسال کنید، آن ها احتمالاً فرآیند و فرم DMCA خود را دارند که می توانید پر کنید و آن ها باید محتوا دزدیده شده را حذف کنند.

اگر میزبان وب این کار را نکند( برخی از هاست های مشکوک وجود دارند که تا حد زیادی تهدید های قانونی را نادیده می گیرند)، می توانید DMCA را در Google ثبت کنید. گوگل فرآیند خاص خود را برای حذف محتوا از یکی از سرویس های خود دارد. اگر محتوا در Google ایندکس نشده باشد (و شما می توانید همین کار را با Bing انجام دهید)، ارسال کننده هرزنامه احتمالاً آن را مدت طولانی تری حفظ نخواهد کرد.

جلوگیری از سرقت محتوا در آینده

همه موارد فوق در مورد کشف و برخورد با سرقت فعلی است، اما در مورد جلوگیری از سرقت محتوا سایت در آینده چطور؟ اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از سرقت محتوا در آینده انجام دهید.

1- خلاصه نمایش RSS خود را بسازید

برای جلوگیری سرقت محتوا سایت، خلاصه نمایش RSS خود را بسازید
خلاصه RSS

اکثر وب سایت ها دارای فید های RSS هستند. بسیاری از وبلاگ نویسان حتی نمی دانند که فید RSS دارند تا زمانی که بررسی کنند. این چیزی است که بسیاری از سارقان محتوا طعمه آن می شوند. آن ها از یک ربات برای خراب کردن فید RSS استفاده می کنند.

تغییر این حالت به حالت خلاصه به اندازه کافی آسان است، که در این حالت فقط توضیحات متا شما یا پاراگراف اول پست را نشان می دهد. در وردپرس، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به کنسول مدیریت خود بروید، به بخش Reading بروید، فید را بیابید و در زیر گزینه مربوطه «full text» را به «summary» تغییر دهید. برای پلتفرم های وبلاگ دیگر، ممکن است مجبور باشید مراحل مختلفی را انجام دهید یا از یک ابزار مدیریت RSS شخص ثالث استفاده کنید، اما هنوز هم بسیار آسان است.

2- از محافظت محتوای Cloudflare استفاده کنید

استفاده از ابزار های شخص ثالث می‌ تواند برای جلوگیری از سرقت محتوا سایت توسط ربات‌ های سارق محتوا، بسیار خوب کار کند. به عنوان مثال، Cloudflare “جلوگیری از سرقت محتوا” را به عنوان بخشی از تمام برنامه های خود، از جمله طرح رایگان خود، ارائه می دهد. می‌ توانید در مورد راه‌ اندازی این حفاظت و همچنین حفاظت از DDoS و سایر مزایایی که Cloudflare می‌ تواند به همراه داشته باشد، با آن ها صحبت کنید.

تنظیمات Scrape Shield آن ها در واقع مانع از سرقت محتوای شما توسط ربات ها نمی شود، اما دارای چند ویژگی اضافی مانند محافظت از ایمیل و hotlink است. تنظیمات استاندارد فایروال Cloudflare بیشتر کار های سنگینی را انجام می دهد تا از ورود درخواست های ربات به سرور های شما جلوگیری کند.

البته ابزار های دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای انجام همین کار از آن ها استفاده کنید. Radware به شما امکان می دهد ربات ها را کنترل کنید.

3- از یک فید تاخیر استفاده کنید

پیش تر گفتیم که در بیشتر مواقع “محتوای دزیده شده”، مسئله مهمی نیست. دو دلیل برای این وجود دارد. اولاً، 99 درصد مواقع، سایتی که محتوای شما را می‌ دزدد، هرگز از رتبه شما بالا تر نمی‌ رود. دوم، این روز ها گوگل در تشخیص و گیر انداختن محتوای دزدیده شده، بسیار خوب عمل می کند.

بنابراین، تشخیص این که کدام محتوای اصلی است و کدام محتوای دزدیده شده، چگونه انجام می شود؟ اول از همه، به زمان انتشار یک مقاله، توجه می شود. به طور مثال، اگر امروز محتوا پیدا (منتشر) شود و هفته آینده یک نسخه مشابه شده پیدا شود، به احتمال زیاد به محتوای شما اعتماد بیشتری خواهد شد. همچنین، عوامل دیگری مانند سطح کیفیت نسبی سایت‌ ها و… نیز مورد توجه قرار می‌ گیرند، اما به طور کلی، گوگل می‌ تواند تشخیص دهد که چه زمانی محتوا به سرقت رفته است.

بنابراین، به سادگی زمانی را که یک ربات می تواند محتوای شما را بدزدد، به تاخیر بیندازید. با در نظر گرفتن روش RSS scraping، می‌ توانید یک تأخیر در فید RSS خود تنظیم کنید تا پست‌ های شما فقط یک روز یا بیشتر، دیرتر از زمانی که منتشر می‌ شوند نشان داده شود. شما به سادگی می توانید این کد را به فایل functions.php خود در قالب خود اضافه کنید:

function publish_later_on_feed($where) {

global $wpdb;

if ( is_feed() ) {
// timestamp in WP-format
$now = gmdate('Y-m-d H:i:s');

// value for wait; + device
$wait = '10'; // integer

// http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/date-and-time-functions.html#function_timestampdiff
$device = 'MINUTE'; //MINUTE, HOUR, DAY, WEEK, MONTH, YEAR

// add SQL-sytax to default $where
$where .= " AND TIMESTAMPDIFF($device, $wpdb->posts.post_date_gmt, '$now') > $wait ";
}
return $where;
}

add_filter('posts_where', 'publish_later_on_feed');

4- تصاویر سایت خود را واترمارک کنید

تصاویر سایت، به مراتب بیشتر از محتوای وبلاگ دزدیده می شوند، بنابراین آن ها را واترمارک کنید. واترمارک ها اشکال مختلفی دارند، از الگو های به سختی قابل مشاهده گرفته تا لوگو های کاملاً قابل مشاهده.

استفاده از واترمارک، به طور خاص از دزدیده شدن تصاویر شما جلوگیری نمی‌ کند، اما در صورت ربوده شدن، این موضوع واضحا فهمیده می شود. می‌ توانید به یک واترمارک اشاره کنید تا ثابت کنید که مال شماست.

5- یک اعلامیه حق چاپ اضافه کنید

اگرچه ممکن است به نظر نرسد که اضافه کردن یک اعلامیه حق چاپ به وب سایت شما باعث توقف یا جلوگیری از سرقت محتوا های سایت می شود، اما برای برخی از آن ها تاثیر گذار است. برخی از افراد وجود دارند که به نظر می رسد معتقدند که اگر اطلاعیه حق چاپ وجود نداشته باشد، محتوا یک بازی منصفانه است. این 100٪ درست نیست، وقتی چیزی اصلی را منتشر می کنید، حق چاپ آن را دارید، اما از آنجایی که حق چاپ موضوعی بزرگ و پیچیده است، اینکه سردرگم شوید، قابل درک است.

افزودن اعلامیه حق چاپ به سایت شما به اندازه کافی آسان است. برای وردپرس، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک بلوک متن را به پاورقی خود اضافه کنید که چیزی شبیه به این است:

Copyright © 2020 SiteName, All Rights Reserved.

6- مسدود کردن IP های ربات Scraper

هنگامی که متوجه شدید که محتوای شما دزدیده شده است، می توانید به دنبال آدرس IP ربات هایی باشید که محتوا را می دزدند. ربات ها باید به سایت شما دسترسی داشته باشند، به این معنی که آدرس های IP دارند و شما می توانید آن ها را مسدود کنید. شما می توانید این کار را به صورت دستی از طریق robots.txt انجام دهید، اگرچه ربات های سایه دار ممکن است دستورات robots.txt را نادیده بگیرند. همچنین، می توانید آن را به اجبار از طریق ویرایش های htaccess انجام دهید.

برای مسدود کردن یک IP در htaccess خود، کافی است فایل htaccess. را در دایرکتوری ریشه وب سایت خود پیدا کنید و این خط را به آن اضافه کنید:

Deny from 123.123.123.123

در اینجا باید بسیار محتاط باشید. آدرس‌ های IP خیلی وسیع، مرتبط با ISP ها یا مرتبط با ربات‌ های خوب مانند Google یا Bing را مسدود نکنید. مسدود کردن آن ها می تواند اثرات مخربی بر ترافیک جستجوی شما داشته باشد.

سخن آخر

از روش‌ های پیشگیرانه‌ تری برای جلوگیری از دزدیده شدن محتوای خود استفاده کنید و در صورت وقوع سرقت محتوا، به شدت برخورد کنید. این تمام چیزی است که واقعاً باید انجام دهید.

منبع: contentpowered