در حالی که بیشتر متخصصان سئو برای دستیابی به بالاترین رتبه بندی و گرفتن کلیدواژه ها متمرکز هستند، گاهی اوقات دقیقاً برعکس آن لازم است، حذف لینک ها از گوگل. به عنوان مثال وقتی با محتوای منسوخ یا تکراری، یک محیط قابل مشاهده ایندکس شده یا صفحات فهرست شده حاوی اطلاعات شخصی حساس مبارزه می کنید. وضعیت هر جور که باشد، با استفاده از این راهنما قادر خواهید بود لینک ها را به سرعت از گوگل حذف کنید و این کار را با استفاده از بخش removals در ابزار گوگل سرچ کنسول خواهید آموخت.

در حالی که بسیاری از متخصصان سئو عموماً روی ایندکس شدن سریع محتوای خود توسط گوگل تمرکز کرده اند، اما برعکس، حذف سریع آن، اغلب مورد نیاز است. شاید کل محیط صحنه سازی شده شما ایندکس شده باشد، و همچنین محتوای حساسی که هرگز برای گوگل قابل دسترسی نبوده است ایندکس شود یا صفحات هرزنامه ای که در نتیجه هک شدن وب سایت شما اضافه شده اند در گوگل ظاهر می شوند؛ هرچه باشد، می خواهید این لینک ها باشند سریع برداشته شد، درست است؟

در این راهنما، ما دقیقاً نحوه حذف کردن لینک ها از سرچ کنسول در بخش Removals‎ را توضیح خواهیم داد. در اینجا رایج ترین شرایطی که شما باید لینک ها را از گوگل به سرعت حذف کنید وجود دارد:

 • شما با محتوای تکراری یا قدیمی روبرو هستید.
 • محیط صحنه سازی شما نمایه سازی شده است.
 • سایت شما هک شده است و حاوی صفحات هرزنامه است.
 • محتوای حساسی که به طور تصادفی نمایه سازی شده است.

در این مقاله، نگاهی به این شرایط و نحوه حذف این لینک ها خواهیم انداخت.

چگونه لینک ها را با محتوای تکراری یا منسوخ را از سرچ کنسول حذف کنیم

مسلماً داشتن محتوای تکراری یا منسوخ در وب سایت اصلی ترین دلیل حذف لینک ها از گوگل است. بیشتر مطالب منسوخ شده برای بازدید کنندگان شما هیچ ارزشی ندارند، اما با این وجود از نظر SEO همچنان می توانند ارزش را در خود نگه دارند. در همین حال، محتوای تکراری می تواند به طور قابل توجهی به عملکرد سئوی شما آسیب برساند، زیرا گوگل می تواند در مورد آدرس دهی لینک و رتبه بندی گیج شود.

اقدامات خاصی که برای حذف این لینک ها از گوگل باید انجام دهید به متن صفحه هایی که می خواهید حذف شوند بستگی دارد، همانطور که در زیر توضیح خواهیم داد.

هنگامی که محتوا باید در دسترس بازدید کنندگان باقی بماند

گاهی اوقات لینک ها باید در دسترس بازدیدکنندگان باقی بمانند، اما شما نمی خواهید گوگل آن ها را ایندکس کند، زیرا در واقع می تواند به سئوی شما آسیب برساند. به عنوان مثال محتوای تکراری باعث می شود گوگل همه محتوا های تکراری وبسایتتان را به رتبه های پایین تر انتقال دهد. بیایید مثالی بزنیم:

شما یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید و تی شرت هایی را ارائه می دهید که کاملاً یکسان هستند، به جز رنگ و اندازه های مختلف. صفحات محصول توضیحات منحصر به فرد محصول ندارند. آن ها فقط نام و تصویر متفاوتی دارند.

در این حالت، گوگل ممکن است محتوای صفحات محصولاتتان را تقریباً تکراری بداند. داشتن صفحات تقریباً تکراری منجر به این می شود که گوگل هم تصمیم بگیرد که کدام لینک را به عنوان متعارف برای ایندکس کردن انتخاب کند و هم بودجه ارزشمند خزیدن را برای صفحاتی که هیچ ارزش سئویی اضافه نمی کنند، هزینه کند. در این شرایط، شما باید به گوگل سیگنال دهید که کدام لینک ها باید ایندکس شوند و کدام یک از آن ها باید از فهرست حذف شوند. بهترین اقدام شما برای یک لینک به این عوامل بستگی دارد:

 • لینک دارای ارزش است: اگر لینک ترافیک ارگانیک و یا لینک های دریافتی از سایت های دیگر را دریافت می کند، باید آن ها را به این لینک دلخواه که می خواهید نمایه سازی کنید، قانونی کنید. سپس گوگل کرال خود را به لینک ترجیحی اختصاص می دهد، در حالی که لینک های دیگر همچنان برای بازدید کنندگان شما قابل دسترسی هستند.
 • لینک هیچ ارزشی ندارد: اگر لینک ترافیک ارگانیک دریافت نمی کند و لینک های ورودی از سایت های دیگر ندارد، فقط برچسب روبات no index را پیاده سازی کنید. این پیام واضحی را به گوگل ارسال می کند که این لینک را ایندکس نکند، در نتیجه آن ها آن را در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) نشان نمی دهند. مهم است که درک کنیم در این حالت، گوگل هیچ مقداری را ادغام نمی کند.

وقتی محتوا برای بازدید کنندگان قابل دسترسی نباشد

اگر محتوای منسوخ شده ای در وب سایت شما وجود دارد که هیچ کس نباید آن را ببیند، بسته به زمینه لینک ها، دو روش برای مدیریت آن وجود دارد:

 • اگر لینک ها دارای ترافیک و / یا لینک هستند: 301 تغییر مسیر را به مرتبط ترین لینک ها در وب سایت خود پیاده سازی کنید. از هدایت به لینک های بی ربط خودداری کنید، زیرا ممکن است گوگل این موارد را خطاهای soft-404 بداند. این امر منجر به این می شود که گوگل هیچ مقداری را به هدف هدایت اختصاص ندهد.
 • اگر لینک ها هیچگونه ترافیک و / یا لینکی ندارند: کد وضعیت HTTP 410 را بازگردانید و به گوگل بگویید که لینک ها برای همیشه حذف شده اند. گوگل معمولاً هنگام استفاده از کد وضعیت 410 سریعاً لینک ها را از فهرست خود حذف می کند.

لینک های ذخیره شده در حافظه پنهان را با گوگل سرچ کنسول حذف کنید

گوگل معمولاً یک نسخه از حافظه پنهان شده از صفحات شما را نگه می دارد که به روزرسانی یا حذف آن ها مدت زمان زیادی طول می کشد. اگر می خواهید از دیده شدن نسخه ذخیره شده در حافظه پنهان توسط بازدیدکنندگان جلوگیری کنند، از ویژگی “پاک کردن آدرس حافظه پنهان” در گوگل سرچ کنسول استفاده کنید.

زمان مورد نیاز: 5 دقیقه.

نحوه حذف کردن لینک های ذخیره شده در حافظه پنهان با استفاده از گوگل سرچ کنسول

 1. گام اول

  وارد حساب گوگل سرچ کنسول خود شوید.

 2. گام دوم

  ویژگی مناسب را انتخاب کنید.

 3. گام سوم

  روی دکمه Removals در فهرست راست ستون کلیک کنید.رفتن به بخش Removals

 4. گام چهارم

  دکمه NEW REQUEST را کلیک کنید.

 5. گام پنجم

  به برگه CLEAR CACHED URL بروید.ورود به بخش clear cashed URL

 6. گام ششم

  آیا می خواهید گوکل فقط برای یک URL حافظه پنهان را حذف کند یا برای همه URL هایی که با پیشوند خاصی شروع می شوند، انتخاب کنید.

 7. گام هفتم

  URL را وارد کنید و Next را بزنید.

لطفاً توجه داشته باشید که می توانید با استفاده از برچسب noarchive meta robots به گوگل دستور دهید کپی های ذخیره شده صفحات خود را نگه ندارد.

چگونه لینک های محیط صحنه سازی را از سرچ کنسول حذف کنیم؟

از محیط های صحنه سازی و پذیرش برای آزمایش نسخه ها و تأیید آن ها استفاده می شود. این محیط ها برای موتور های جستجو قابل دسترسی و ایندکس شدن نیستند، اما اغلب آن ها به اشتباه ایندکس می شوند و سپس با لینک های مربوط به محیط صحنه که توسط گوگل ایندکس شده اند، به سئوی شما آسیب می رساند. این اتفاق گاهی می افتد و شما یاد می گیرد. در این بخش توضیح خواهیم داد که چگونه لینک های محیط صحنه سازی مزاحم را با استفاده از سرچ کنسول به طور مؤثر از گوگل حذف کنیم.

هنگامی که لینک های محیط صحنه سازی بالا تر از لینک های تولید شده قرار می گیرند

در بیشتر موارد، لینک های محیط صحنه سازی شما از لینک های تولید پیشی نمی گیرند. اگر این مورد برای شما نیز وجود دارد، فقط مراحل را برای رفع این مشکل دنبال کنید. در غیر این صورت، به بخش بعدی بروید.

پراپرتی درست را در حساب گوگل سرچ کنسول خود انتخاب کنید. روی دکمه Removals در فهرست راست ستون کلیک کنید. روی دکمه NEW REQUEST کلیک کنید و در برگه TEMPORARILY REMOVE URL قرار خواهید گرفت:

برگه TEMPORARILY REMOVE URL

Remove all URLs with this prefix را انتخاب کنید، لینک را وارد کنید و روی Next کلیک کنید. گوگل اکنون لینک ها را به مدت 180 روز پنهان نگه می دارد، اما به خاطر داشته باشید که لینک ها در فهرست گوگل باقی می مانند، بنابراین برای حذف آن ها باید اقدامات دیگری انجام دهید.

با طی مراحل شرح داده شده در بخش Remove cached URL لینک های مورد نظر خود را حذف کنید. از دستورالعمل ربات های noindex استفاده کنید، یا با اجرای آن از طریق منبع HTML یا از طریق:

X-Robots-Tag HTTP header

با آدرس های noindexed یک نقشه سایت XML ایجاد کنید تا گوگل بتواند به راحتی آن ها را کشف کرده و دستورالعمل ربات های noindex را پردازش کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ارسال سایت مپ به گوگل سرچ کنسول می توانید به مقاله ما در این مورد مراجعه کنید. پس از اطمینان از اینکه گوگل لینک های صحنه پردازی را از بین برد، می توانید سایت مپ را حذف کرده و برای محافظت از محیط صحنه سازی خود، احراز هویت HTTP را اضافه کنید و از این طریق از تکرار این امر جلوگیری کنید.

توجه: اگر می خواهید URL های خود را از Microsoft Bing حذف کنید، می توانید این کار را از طریق ابزار Content Removal Tool انجام دهید.

اگر لینک های محیط صحنه سازی شما بیش از لینک های تولید شما هستند، باید اطمینان حاصل کنید که گوگل سیگنال های URL های محیط صحنه سازی را به URL های تولید اختصاص می دهد، در عین حال اطمینان حاصل کنید که بازدید کنندگان وارد لینک های محیط صحنه سازی نمی شوند. برای انجام این کار:

 1. مراحل را همانطور که در بخش قبل گفته شد، طی کنید.
 2. سپس، تغییر مسیر از URL های محیط صحنه سازی به URL های تولید را پیاده سازی کنید.
 3. یک محیط صحنه سازی جدید در یک دامنه (فرعی) متفاوت از دامنه ای که ایندکس شده است، تنظیم کنید و حتماً احراز هویت HTTP را برای جلوگیری از ایندکس شدن مجدد آن اعمال کنید.

سخن آخر

موقعیت های بسیاری وجود دارد که می خواهید لینک ها را به سرعت از گوگل حذف کنید. بخاطر داشته باشید که رویکرد “یک اندازه متناسب با همه” در این مورد وجود ندارد، زیرا هر موقعیتی به روش خاص خود نیاز دارد و اگر در حال انجام این کار با سرچ کنسول هستید، متوجه خواهید شد که در اکثر مواقعی که به نظر خودتان باید لینک ها را حذف کنید، می توان از بروز آن جلوگیری کرد و از راه حل بهتری استفاده کرد. به هر حال امیدواریم این مقاله به شما در یادگیری نحوه حذف لینک ها در سرچ کنسول کمک کرده باشد.