اگر شما از Accelerated Mobile Pages استقبال کرده اید و به قدرت تکنیک های AMP برای ارائه بارگذاری سریع تر، معتقد هستید، احتمالا اکنون شما منتظر نتیجه افزایش رضایت مشتری، رتبه بندی بهتر موتور های جستجو، افزایش نرخ تبدیل و… هستید. اما چه می شود اگر بجای این نتایج، خطا دریافت کنید؟ اینجاست که باید به دنبال خطا های AMP، بگردید و آن ها را رفع کنید.
در ادامه ما 10 خطای رایج AMP را برای شما توضیح خواهیم داد.

AMP خود را آزمایش کنید

یک راه برای ارزیابی آسان عملکرد وب سایت شما به عنوان صفحات AMP، اجرای ممیزی AMP گوگل است. ارزیابی سریع گوگل، می تواند به شما در نظارت و حل مسائل رایج در زمینه نشانه گذاری، مانند خطا ها در داده های ساختار یافته کمک کند.

توسعه دهندگان گوگل همچنین AMP Validator، افزونه مرورگر Chrome و کنسول برنامه نویس یا ماژول npm amp-validator npm را توصیه می کنند که می تواند برای ایجاد یک صفحه معتبر تقویت شده AMP، با وب سایت شما ادغام شود.

خطای amp.

چرا خطای AMP ایجاد می شود؟

AMP برای طراحی صفحات فوق سبک است. هدف این است که محتوا در عرض یک ثانیه نمایش داده شود. به عنوان مثال، CNBC از AMP برای دستیابی به سرعت لود شدن سریع، 1.23 ثانیه به طور متوسط استفاده می کند.

در رابطه با سرعت لود شدن وب سایت در تلفن همراه، هر دو پروژه “AMP” و “تیم بهینه سازی تلفن همراه Mobile1st”، سرعت بارگذاری پایین را به عنوان یک شکایت عمده، از طرف کاربران، شناسایی کرده اند. انتظارات طولانی و حتی کوتاه برای بارگذاری صفحات، به طور مستقیم و فاجعه بار بر نرخ تبدیل وب سایت تأثیر می گذارد. جای تعجب نیست که کارشناسان تلفن همراه در پروژه AMP،Google و Mobile1st به شدت تلاش می کنند راه حل هایی را برای تاخیر زمان انتظار، ارائه دهند.

کد منبع باز AMP، از بهترین شیوه ها برای ایجاد نسخه های سبک صفحات وب برای تحویل سریع، استفاده می کند. AMP مجموعه ای از گزینه های برنامه نویسی را برای اطمینان از عملکرد سازگار، قابل اطمینان و بارگذاری سریع افزایش می دهد. AMP، از زیر مجموعه ای از HTML استفاده می کند، اما جاوا اسکریپت را تا حد زیادی حذف می کند. علاوه بر این، AMP برای ذخیره عناصر اصلی صفحات تلفن همراه وب سایت شما، در سرور های سراسر جهان به Google AMP Cache متکی است. بنابراین یک وب سایت به سرعت بارگیری می شود.

با این حال، گزینه های محدود برنامه نویسی HTML AMP، اغلب توسعه دهندگان صفحه را گیج می کند. برای اطمینان از کدنویسی صحیح AMP، باید یک لیست طولانی از تگ ها و Attribute های مجاز را در اختیار داشته باشید، در حالی که بسیاری از موارد ممنوع را حذف می کنید.

10 اشکال در صفحات AMP

هنگام اجرای AMP بر روی وب سایت، ممکن است بیش از 30 خطا در اعتبار سنجی AMP، که پروژه با دقت آن را ترسیم می کند، رخ دهد. این مسائل طیف وسیعی از برچسب AMP HTML و خطا های مربوط به خطا های Style و Layout به Deprecation را اجرا می کنند.

اما همانطور که SEMrush نشان داده است، همه خطا ها به یک اندازه محتمل نیستند. در حقیقت، ده مورد اصلی، اکثر خطا های عادی صفحات AMP را تشکیل می دهند.

  • Disallowed attributes

Attribute ها در لیست سفید هستند، بنابراین لیست قطعی از همه Attribute های پذیرفته نشده، وجود ندارد. برای بررسی Attribute های پشتیبانی شده برای هر برچسب خاص، تگ HTML و سپس attr را در مشخصات اعتبارسنج AMP جستجو کنید.

  • Disallowed tag

تگ ها نیز در لیست سفید هستند، بنابراین لیست قطعی از همه برچسب های پذیرفته نشده، وجود ندارد. با این حال، مشخصات Accelerated Mobile Pages، مجموعه ای از تگ های مجاز را تعریف می کند.

  • Invalid attribute value

این خطا نشان می دهد که یک تگ HTML دارای ویژگی با نام مجاز است، اما مقدار آن، مجاز نیست. به عنوان مثال، یکی از محرک های رایج این خطا، مقادیر نامعتبر برای URL ها است. همه مقادیر URL (در ویژگی های href و src) باید با یکی از این مقادیر مشخصه ممکن مطابقت داشته باشد.

  • Invalid URL protocol

این خطا برای تگ هایی رخ می دهد که دارای href یا src هستند که باید روی پیوند های خاصی تنظیم شوند. به عنوان مثال، بسیاری از تگ ها به https نیاز دارند.

  • Invalid URL

این خطا زمانی رخ می دهد که یک attribute دارای URL است، اما URL نامعتبر است.

  • Mandatory tag ancestor with hint

خطا زمانی رخ می دهد که یکی از تگ های مشخص شده در سند AMP یافت می شود و در والد اجباری آن، به درستی قرار نمی گیرد.

  • Disallowed style attribute
  • Mandatory attribute missing

attribute های اجباری برای تگ های AMP در مشخصات اعتبارسنج AMP تعریف شده است. به سادگی تگ را جستجو کنید، attribute های ذکر شده را مشاهده کنید و علامت “true” را بررسی کنید. attribute های اجباری برای هر تگ AMP نیز در مشخصات تگ، ذکر شده است.

  • Wrong parent tag
  • Missing URL

این خطا زمانی رخ می دهد که یک attribute که به URL نیاز دارد، آن را از دست داده باشد، به عنوان مثال، یک attribute href یا src خالی.

سخن پایانی

همانطور که می توان مشاهده کرد، خطا های تگ و attribute صفحات AMP، در 90 درصد مواقع رخ می دهد، در حالی که رایج ترین خطای باقی مانده به دلیل سبک و طرح است. این خطا ها را بگیرید تا مطمئن شوید صفحات AMP شما حداکثر عملکرد و سود خود را ارائه می دهند.

منبع: mobile1st