در این مقاله قصد داریم تاثیر خوانایی محتوا روی سئو را به شما بگوییم. هنگام وبلاگ نویسی، یکی از عواملی که اغلب افراد از آن غافل می شوند، خوانایی محتوای آنها است.
وبلاگ نویسان یا بازاریابان محتوا اغلب سعی می کنند تراکم کلمات کلیدی، نحوه قرار گیری کلمات کلیدی در متن، برچسب های متا، متن Alt (متن جایگزین) تصاویر و صدها موارد دیگر برای سئو صفحه را بهینه کنند، اما اغلب خوانایی محتوای خود را نادیده می گیرند.

این احتمالاً به این دلیل است که خوانایی محتوا در الگوریتم رتبه بندی جستجوی گوگل لحاظ نشده است، اما عواملی مانند خوانایی محتوا یکی از عوامل رتبه بندی غیرمستقیم است که در واقع اهمیت دارد و تأثیر زیادی بر SEO شما دارد.

خوانایی محتوا چیست؟

خوانایی محتوا به سهولت خواندن و درک مطالب اشاره دارد به این معنی که درک محتوای شما برای بخش بزرگتری از مخاطبان آسان تر و واضح تر است. تمرکز بر خوانایی محتوا به بازدیدکنندگانی که از خواندن مقالات لذت می برند، کمک می کند.
علاوه بر این، خواننده بلافاصله درگیر می شود و زمان بیشتری را در صفحه شما صرف می کند.

خوانایی محتوا چگونه اندازه گیری می شود؟

روش علمی اندازه گیری بیشتر نمرات خوانایی براساس عواملی مانند:

  • سرعت درک
  • قابلیت درک از راه دور
  • حساسیت در بینایی محیطی
  • دید
  • تکنیک پلک زدن رفلکس
  • سرعت خواندن
  • حرکات چشم
  • خستگی در خواندن

اساساً، اگر یک متن نوشته شده به راحتی قابل خواندن و درک باشد، پس خوانایی خوبی دارد. معمولاً خوانایی محتوا را با تخمین تقریبی دانش آموزانی که می توانند متن نوشته شده را درک کنند، اندازه گیری می کنند.
یک مطالعه نشان داده است که یک انسان معمولی می تواند یک متن درجه 9 را بخواند، اما ترجیح می دهد برای خواندن متن در اوقات فراغت، متن هایی را که 2 درجه پایین تر است بخواند.

تاثیر خوانایی محتوا در سئو چگونه است؟ چرا باید محتوای خود را خواندنی کنم؟

دلایل زیادی وجود دارد که بخواهید محتوای خود را خوانا کنید. حتی اگر موتورهای جستجو نمره خوانایی محتوای شما را در الگوریتم رتبه بندی جستجوی خود لحاظ نکنند.

این به این دلیل است که بسیاری از الگوریتم های رتبه بندی موتورهای جستجو بر اساس رفتار انسان در یک صفحه است و با بهبود خوانایی محتوا، رفتار کاربر را در صفحه بهبود می بخشید.
به عنوان مثال وقتی نرخ خروج (Exit Rate)، نرخ پرش (Bounce Rate) و سیگنال های اجتماعی همه بهبود می یابد، این به موتورهای جستجو می گوید که مردم محتوای شما را دوست دارند.

بیشتر بخوانید: تاثیر Bounce Rate بر سئو سایت

معمولا وقتی چند جمله اول یک متن را می خوانید و به نظر نامفهوم و سخت می آید، از آن صفحه خارج می شوید. زیرا هیچ کس یک متن نامفهوم و سخت را دوست ندارد.

مردم مطالب را به صورت آنلاین برای به دست آوردن اطلاعات موردنظر خود می خوانند و می خواهند سریع ترین و ساده ترین روش ممکن را دریافت کنند و وظیفه ما به عنوان تولید کننده محتوا، این است که اطلاعات را در اسرع وقت در اختیار آنها قرار دهیم.

مقاله ای که محتوای آن قابل فهم و مناسب درک کاربر است، باعث می شود خوانندگان مدت بیشتری در صفحه بمانند، زیرا خواندن کل متن برای آن ها مشکل نیست. در نتیجه، نرخ پرش و نرخ خروج را بهبود می بخشد که برای سئو شما خوب خواهد بود.

تا این قسمت که تاثیر خوانایی محتوا روی سئو را فهمیدید در ادامه روش های بهبود خوانایی محتوا را به شما خواهیم گفت.

نحوه بهبود خوانایی محتوا

از کلمات کوتاه و ساده استفاده کنید

این مستقیم ترین راه برای بهبود نمره خوانایی Flesch-Kincaid است. وقتی کلمات کوتاه و ساده وجود دارند، دلیلی ندارد که از کلمات طولانی و پیچیده استفاده کنید.

افرادی که به مقاله مراجعه می کنند به دنبال اطلاعات هستند. تنها دلیلی که شما از کلمات پیچیده استفاده می کنید این است که اندازه واژگان خود را به رخ بکشید و هیچکس از خودنمایی خوشش نمی آید.

از جملات کوتاه استفاده کنید

از تقسیم جملات طولانی به چند جمله کوتاه تر نترسید. از مختصر کردن برای کوتاه کردن جملات خود استفاده کنید.

با زبان محاوره ای بنویسید

این قانون نیست بلکه بیشتر شبیه یک دستورالعمل کلی است. هنگام نوشتن مقالات وبلاگ خود، تصور کنید که در زندگی واقعی با شخص دیگری صحبت می کنید. متوجه خواهید شد که تفاوت زیادی با نحوه نوشتن ما دارد.

وقتی با لحن محاوره ای می نویسید، به طور طبیعی از کلمات کوتاه تر و ساده تر، همراه با جملات کوتاه تر استفاده می کنید.

تایپوگرافی

علاوه بر لغات و ترکیب محتوای شما، جنبه بصری آن نیز واقعاً مهم است. تایپوگرافی تأثیر بسزایی در این مورد دارد. همه چیز از فونت گرفته تا ارتفاع خط و طول خط می تواند بر سرعت خواندن مطالب توسط خوانندگان تأثیر بسزایی بگذارد.

فونت

اول از همه، باید فونتی را انتخاب کنید که خواندن آن آسان باشد. فونت های جدید برای هدر و ساب هدر شما مناسب است زیرا کوتاه هستند و باعث می شود از متن اصلی متمایز شوند.

تاثیر خوانایی نوع فونت محتوا روی سئو

با این حال، متن بدنه محتوا شما باید با فونت های استاندارد sans-serif باشد، زیرا آسان تر روی صفحه خوانده می شوند. Arial و Helvetica همیشه گزینه مناسبی برای متن اصلی هستند. فونت های سریف بیشتر برای رسانه های چاپی مانند روزنامه مناسب هستند.

اندازه فونت

برای اندازه فونت، مطمئن شوید که اندازه خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نیست. فونت های بسیار کوچک چشم ها را اذیت می کند، به خصوص اینکه خواندن از روی صفحه کمی خسته کننده تر از خواندن از روی کاغذ است.
فونت هایی که خیلی بزرگ هستند فضای زیادی را اشغال می کنند.

به طور کلی، متن بدنه با توجه به فونت باید حدود 16 پیکسل باشد. 16 پیکسل، اندازه نمایش پیش فرض فونت اکثر مرورگرها است و دلایلی نیز برای وجود دارد.
همچین اندازه فونت هدرها و ساب هدر ها نیز باید کمی بزرگتر باشد تا از سایر متن متفاوت باشند و سلسله مراتب تشخیص داده شود.

تاثیر خوانایی اندازه فونت محتوا روی سئو

از قالب بندی مناسب و سلسله مراتب استفاده کنید

هر بار که جمله را تمام می کنید، دکمه Enter را فشار دهید. مطمئن شوید که تا جایی که می توانید جملات خود را به پاراگراف های مختلف تقسیم می کنید.

از قالب بندی مناسب برای افزایش خوانایی محتوا در سئو

برای تقسیم بندی مطالب خود از هدرها و ساب هدرها به اندازه کافی استفاده کنید. حتی می توانید از جداول یا نقاط مهم برای سازماندهی و ارائه داده های خود استفاده کنید، از تزئینات متن برای تأکید بر کلمات کلیدی مختلف استفاده کنید.

از تصاویر استفاده کنید

ممکن است فکر کنید که تصاویر هیچ ارتباطی با خوانایی محتوا ندارند اما این درست نیست. تصاویر، متن را از حالت یکنواختی در می آورند. محتوای شما را به قسمت های مختلف تقسیم بندی کرده و آن را جذاب می کنند.

نسبت طلایی تصویر به متن، 1 تصویر برای هر 100 کلمه است. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که محتوای با این نسبت، بیشترین میزان shares (بهره) را دارد.

برای انتخاب تصویر مناسب برای قرار دادن در محتوا، بهترین روش این است که تصاویری را انتخاب کنید که با محتوای شما مرتبط باشد و آن چیزی که می خواهید بگویید را بازگو کند یا حداقل برای مخاطبان شما جالب باشد.

از حروف ربط استفاده کنید

حروف ربط مانند “مشابه”، “اما”، “علاوه بر” و “برای مثال” هستند.

این کلمات به کاربران این امکان را می دهد که نحوه ارتباط ایده ها با یکدیگر را درک کنند. علاوه بر این، روند مقاله شما را هنگام خواندن بهبود می بخشد و در نهایت تجربه روان خواندن را فراهم می کند.

سخن آخر

این که آیا خوانایی محتوا عامل مستقیم رتبه بندی گوگل است یا خیر، هنوز مشخص نیست، اما چیزی که ما می توانیم با اطمینان بدانیم این است که خوانایی محتوا به نحوی بر رتبه بندی سئو سایت شما تأثیر می گذارد.

بنابراین مطمئن شوید که وبلاگ شما دارای خوانایی مطلوبی است تا از خروج خوانندگان از صفحه شما قبل از اینکه آنها حتی محتوای شما را بخوانند جلوگیری کند.
بهبود خوانایی محتوا نه تنها تجربه خواندن خوانندگان را بهبود می بخشد، بلکه به طور کلی برای سئو شما نیز مفید خواهد بود.

امیدوارم مقاله تاثیر خوانایی محتوا در سئو برایتان مفید باشد. موفق و پیروز باشید.

منبع: seopressor