در این مقاله قصد داریم برای شما عزیزان در مورد DMOZ مطالبی را بیان کنیم. لطفا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

DMOZچیست؟

در واقع DMOZ یک دایرکتوری بزرگ و اپن سورس از وب سایت ها است که شما می توانید وب سایت خود را در آن ثبت کنید. این کار برای شما فواید زیادی خواهد داشت و می توانید یک بک لینک خوب دریافت کنید.

به DMOZ پروژه ODP نیز گفته می شود که از اصطلاح OPEN SOURCE گرفته شده است. مرگ DMOZ پایان دوره ای از سئو را با خود به همراه آورد. این ابزار نمایانگر روش قدیمی SEO است.

DMOZ، پروژه Open Directory که از ویرایشگرهای انسانی برای سازماندهی وب سایت ها استفاده می کرد، حال دیگر مسدود شده است. این دایرکتوری مال زمانی است که انسان به جای ماشین، سعی در سازماندهی وب داشت. به این صورت که افراد وب سایت های خود را در آن ثبت می کردند.

DMOZ، پروژه Open Directory

این اطلاعیه از طریق اخطاریه منتشر شد که اکنون در صفحه اصلی سایت DMOZ نشان داده شده است و می گوید که از تاریخ 14 مارس 2017 تمام شده است.

DMOZ در ژوئن سال 1998 به عنوان “GnuHoo” متولد شد، سپس به سرعت به “NewHoo” تغییر یافت، رقیبی در دایرکتوری یاهو در آن زمان بود. یاهو با انتقاداتی روبرو شده بود به دلیل اینکه سایت هایی که در آن لیست می شدند بسیار قدرتمند و بسیار مشکل بودند.

پایان DMOZ

گوگل در سال های قبل از بسته شدن دی ام او زد، از آن برای نمایش عنوان و توضیحات متای وب سایت ها در نتایج جست و جو استفاده می کرد که آن هم گاها اشتباه میشد و اطلاعات به صورت دقیق نمایش داده نمی شدند.

با بسته شدن دایرکتوری DMOZ گوگل اعلام کرد که دیگر در نتایج جست و جو از این دایرکتوری استفاده نمی کند و در 17 مارس 2017 این ابزار به طور رسمی غیرفعال گردید.

با بسته شدن این دایرکتوری اهمیت توضیحات متا سایت ها برای گوگل بیشتر شده است و کاربران باید دقت بیشتری در انتخاب این توضیحات داشته باشند.

بسیاری از این قبیل ابزار ها وجود داشته اند که با رشد روز افزون تکنولوژی امروزه جای خودشان را به نوع پیشرفته ترشان داده اند. امیدوارم از مطالعه مقاله دلایل مسدود شدن DMOZ نهایت استفاده را برده باشید.