هنگام اجرای بازی های ویدیویی روی رایانه شخصی، بازیکنان اغلب نیاز به حل دو مشکل دارند: نحوه صحبت کردن با یکدیگر، و نحوه سازماندهی افراد برای اجرای بازی. دیسکورد جدیدترین برنامه در صف طولانی برنامه هایی است که برای حل این مشکل طراحی شده است.

این برنامه رایگان امکانات چت صوتی و تصویری برنامه های Slack و Skype را به صورت یکجا در اختیار کاربران می گذارد. دیسکورد به سرعت به یکی از محبوب‌ ترین برنامه ها تبدیل شده است به طوری که ۲۵۰ میلیون کاربر را به خود جذب کرده و روزانه ۱۴ میلیون نفر وارد آن می‌ شوند.

برنامه دیسکورد برای گفت و گو با دوستان در حین بازی بسیار عالی است، به علاوه این برنامه مکانی مناسب برای افراد ایجاد می کند که یک جا جمع شوند و دیگر بازیکنان را پیدا کنند و با هم معاشرت داشته باشند.

در این مقاله همه چیزهایی که باید در مورد دیسکورد بدانید، از جمله اینکه آن را از کجا تهیه کنید، چه قیمتی دارد و دلایلی برای استفاده از آن را بیان می کنیم.

دیسکورد چیست؟

دیسکورد

دیسکود یک برنامه چت، شبیه به برنامه هایی مانند Skype یا TeamSpeak یا برنامه های ارتباطی حرفه ای مانند Slack می باشد. این برنامه به طور خاص برای بازیکنان بازی های ویدیویی طراحی شده است و راه هایی را برای آنها فراهم می کند تا یکدیگر را پیدا کنند، بازی را هماهنگ کنند و در حین بازی با هم صحبت کنند. این برنامه از تماس‌ های ویدیویی، چت صوتی و متن پشتیبانی می‌ کند و به کاربران این امکان را می‌ دهد تا هر طور که می‌ خواهند با هم در تماس باشند.

این برنامه چت را بسیار آسان می کند و امکاناتی برای جستجو در اختیار کاربران خود قرار می دهد که می تواند به آنها کمک کند افراد دیگر را پیدا کنند و آنها را برای ارتباط سریع به لیست دوستان اضافه کنند. بسیاری از افراد از این برنامه نه تنها برای گفت و گو با یکدیگر در حین بازی، بلکه به عنوان یک ابزار سازمانی و اجتماعی نیز استفاده می کنند.

گستردگی دیسکورد

به لطف این گستردگی امکانات، کاربران دیسکورد را به‌ عنوان یک برنامه اجتماعی نیمه عمومی پذیرفته‌ اند. بازیکنانی که علایق مشترکی دارند، می‌ توانند «Chat Room» ایجاد کنند یا به آن بپیوندند، هم عمومی و هم خصوصی. در این برنامه افراد زیادی می‌ توانند با هم ارتباط داشته باشند و از طریق متن، ویدیو یا صدا چت کنند.

در حالی که بیشتر چت روم ها (سرور ها) مربوط به بازی هستند، می‌ توانید چت روم های عمومی نیز در دیسکورد پیدا کنید که بر موضوعات مختلفی تمرکز دارند، مانند: انیمه، ارز دیجیتال، خود سازی، دوست‌ یابی، معاشرت و بسیاری از موضوعات دیگر. در این برنامه هیچ نیازی به ایجاد چت روم برای بازی نیست.

از جمله سایت های مفید برای جستجوی چت روم های عمومی می توان Discord.me، Disboard.org و Discordservers.com را نام برد.

چه چیزی دیسکورد را از سایر برنامه ها متمایز می کند؟

برنامه دیسکورد برای همه رایگان است اما به لطف طیف گسترده ای از گزینه های چت، توانسته خود را از سایر برنامه های رایگان دیگر متمایز کند. اگر یک برنامه چت صوتی حین استفاده از آن سرعت بازی شما را کاهش دهد چندان کاربردی نخواهد داشت، در این بین تیم سازنده دیسکورد به کارایی هر چه بیشتر آن توجه زیادی کرده است.

این موضوع باعث شده است که گروه های بزرگی از کاربران، دیسکورد را به عنوان مکانی برای گفت و گو با افرادی که علایق مشابهی دارند در نظر بگیرند. بخش چت روم اپلیکیشن، که در آن کاربران می‌ توانند به «چت روم های» عمومی یا خصوصی بپیوندند، احتمالاً محبوب‌ ترین بخش این برنامه است.

امکان تعریف نقش

تعریف نقش در دیسکورد

هنگامی که یک چت روم در دیسکورد ایجاد می‌ کنید، می‌ توانید با تعیین نقش‌ های مختلف برای اعضا، مانند ایجاد نقش‌ هایی برای سایر مدیران یا ایجاد یک نقش ویژه برای فعال‌ ترین اعضا، آن را به روش‌ های مختلفی پیکر بندی کنید.

تعیین نقش‌ های مختلف اعضا چندین مزیت برای چت روم شما دارد، از جمله:

می توانید دیسکورد را در وسایل مختلفی( تلفن همراه، لپ تاب و کامپیوتر های رومیزی، تب لت) استفاده کنید. بنابراین این موضوع استفاده از آن را حتی اگر جلوی رایانه شخصی بازی ننشینید آسان می کند. این برنامه دارای یک برنامه رایانه شخصی قابل دانلود است که می توانید آن را روی رایانه خود نصب و اجرا کنید که یک نسخه مفید و سبک وزن برای اجرای در پس زمینه در حین بازی است.

این برنامه یک نسخه مبتنی بر وب و یک نسخه موبایل نیز دارد. این یعنی شما می‌ توانید با همه افراد در چت روم های دیسکورد تعامل داشته باشید و قابلیت‌ های اجتماعی برنامه را گسترش دهید و در عین حال هر جا که هستید بتوانید از آن استفاه کنید.

یک چت روم بسازید

دیسکورد با چت روم ها کار می کند. همانند سایر برنامه‌ های چت، مانند Slack، دیسکورد به شما این امکان را می‌ دهد که چت رومی را که به آن سرور نیز می گویند، راه‌ اندازی کنید و افراد را به آن دعوت کنید. وقتی شخصی را به چت روم دعوت می‌ کنید، این شخص لینکی دریافت می‌ کند که به او امکان پیوستن به چت روم را می دهد تا با افراد دیگری که از آن چت روم استفاده می‌ کنند، به صورت متنی یا صوتی گفتگو کند.

تقسیم چت روم به کانال ها

هر چت روم را می‌ توان به کانال هایی تقسیم کرد. در این برنامه کانال‌ ها به دو صورت متنی و صوتی ارائه می‌ شوند تا استفاده از آنها آسان‌ تر شود. همچنین می‌ توانید کانال‌ های خود را خصوصی کنید، در این صورت فقط افرادی که به آن چت روم دعوت شده‌ اند می‌ توانند از آنها استفاده کنند.

بسیاری از چت روم ها عمومی هستند و از طریق قابلیت جستجوی دیسکورد در دسترس هستند و هر کسی می تواند در آن عضو شود. به عنوان مثال، بازیکنان Pokémon Go در لس آنجلس یک چت روم عمومی “PoGo LA” برای هماهنگ کردن بازی در شهر خود دارند و هر کسی می تواند به آن ملحق شود.

می توانید همزمان بخشی از چندین چت روم باشید و دیسکورد را به مرکزی برای تعامل اجتماعی تبدیل کنید. شما ممکن است یک چت روم خصوصی برای خود و دوستانتان داشته باشید، بنابراین می توانید قبل از انجام یک بازی با هم هماهنگ کنید. هیچ محدودیتی برای تعداد چت روم هایی که می توانید عضو آن باشید وجود ندارد. می‌ توانید به راحتی از یک چت روم به چت روم دیگر به دلخواه خود جابجا شوید.

لیست چت روم های شما همیشه در سمت چپ برنامه نمایش داده می‌ شود و انتخاب مقصدتان صرفاً با کلیک کردن روی یکی یا دیگری اتفاق می افتد.

پیوستن به یک چت روم به آسانی کلیک کردن روی یک لینک است، البته ابتدا باید دعوت شوید و لینک در اختیار شما قرار بگیرد .

ساخت سرور (چت روم) در دیسکورد

ساخت سرور (چت روم)

برای ایجاد چت روم خود نماد “+” را بزنید. اگر دوست داشته باشید می توانید نام و عکسی برای چت روم خود بگذارید سپس موقعیت مکانی خود را انتخاب کنید و تمام. اکنون چت روم شما ساخته شد و دیسکورد، لینکی ایجاد می‌ کند که به شما این امکان را می‌ دهد که افراد دیگر را با استفاده از آن دعوت کنید.

هنگامی که وارد چت روم شوید، شما لیستی از کانال های صوتی و متنی در سمت چپ صفحه نمایش خود خواهد دید. با استفاده از نمادهای “+” در بالای هر لیست می توانید به سرعت کانال های جدیدی اضافه کرده و نام گذاری کنید. هر کانال دارای تنظیمات کنترلی مختلفی است، از جمله امکان خصوصی کردن آنها و انتخاب افرادی که می توانند لینک دعوت بسازند.

پیدا کردن دوستان

پیدا کردن دوستان

مانند بسیاری از برنامه‌ های چت دیگر، دیسکورد هم لیستی از دوستانتان که از برنامه استفاده می‌ کنند برای شما می سازد و می‌ توانید مستقیماً خارج از هر چت رومی با آنها گفت و گو کنید.

افزودن افراد به لیست دوستان

ساده ترین راه برای افزودن افراد به لیست دوستان ، جست و جو نام آنها در چت روم هایی است که قبلاً عضو شده اید. سپس با کلیک راست روی نام کاربری شخص مورد نظر و زدن دکمه «افزودن دوست» در پایین صفحه می توانید فرد مورد نظر را به لیست دوستان خود اضافه کنید. در انتها برنامه، یک درخواست دوستی برای آن کاربر ارسال می‌ کند.

همچنین می‌ توانید روی یک نام کاربری کلیک کنید و نمایه کاربری آن شخص را بالا بکشید، در این قسمت دکمه دیگری برای اضافه کردن فرد به عنوان دوست وجود دارد.

اگر نام کاربری دوستان خود را می دانید و این افراد تنظیمات حریم خصوصی خود را طوری تنظیم کرده‌ باشند که امکان جستجو توسط بقیه وجود داشته باشد، می‌ توانید با استفاده از فیلد جستجو در سمت چپ بالای صفحه، آن‌ ها را پیدا کنید. سپس می‌ توانید آن افراد را فقط با کلیک کردن روی عکس‌ هر کاربر به لیست دوستان خود اضافه کنید.

همچنین می‌ توانید درخواست‌ های دوستی را مستقیماً از لیست دوستان خود بدون جستجو ارسال کنید. از لیست دوستان خود در برنامه دیسکورد، می‌ توانید روی دکمه آبی «افزودن دوست» سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید. با این کار فیلدی ظاهر می‌ شود که به شما این امکان را می‌ دهد که نام کاربری کامل شخص و «Discord Tag» چهار رقمی او را اضافه کنید. نام کاربری که به دنبال آن هستید باید به فرمت زیر باشد:

HelpyHelpnotbot#8877

با این حال، برای افزودن آنها به لیست دوستان خود در دیسکورد، باید آن اطلاعات را از دوست خود دریافت کنید.

هنگامی که دوستان خود را پیدا کردید، با کلیک بر روی نام آنها در لیست دوستان خود می توانید یک ویدیوی گروهی یا چت صوتی ایجاد کنید حتی بدون چت روم.

حساب ها را متصل کنید و یک پروفایل بسازید

اتصال حساب ها و ساخت نمایه

دیسکورد به شما این امکان را می دهد که سایر حساب های رسانه های اجتماعی را به این برنامه متصل کنید (از جمله Steam، Twitch، Twitter، Spotify و Xbox) و افرادی که در این برنامه حساب دارند و شما آن ها را می شناسید پیدا کنید و نمایه کاربری خود را بسازید.

اتصال حساب‌ ها آسان است و مانند سایر برنامه‌ های چت یا رسانه‌ های اجتماعی کار می‌ کند، عمدتاً به این صورت که فقط با درخواست رمز عبور برای حساب‌ های دیگر، به شما این امکان را می‌ دهد که بتوانید آن ها را بهم متصل کنید.

قابلیت یافتن افرادی که در دیسکورد از سایر رسانه های اجتماعی استفاده می کنند دیسکورد را بیشتر به یک شبکه اجتماعی تبدیل می‌ کند. اگر از آن برای دسترسی به چت روم های عمومی برای یافتن بازیکنان هم فکر در بازی‌ های مختلف استفاده می‌ کنید، این قابلیت می‌ تواند راهی مفید برای دسترسی به این افراد باشد.

اگر بیشتر به حفظ حریم خصوصی خود اهمیت می دهید، می توانید انتخاب کنید که آیا حساب های رسانه اجتماعی متصل شما در نمایه دیسکورد شما ظاهر شود یا خیر. علاوه بر این، اگر تصمیم دارید حساب Xbox خود را به دیسکورد متصل کنید، می‌ توانید بازی‌ هایی که داردید را در یک پیام وضعیت مانند، در نمایه خود قرار دهید.

در این بین یکی از مسائل مهم امنیت حساب های کاربری شماست که باید به آن توجه زیادی شود چرا که ممکن است مورد تهاجم هکر ها قرار بگیرید پس با استفاده از روش هایی که وجود دارد امنیت حساب کاربری خود را بالا ببرید.

ارسال پیام صوتی، تصویری و متنی

ارسال پیام صوتی، تصویری و متنی

شما می توانید با استفاده از فیلد متنی که در پایین صفحه دیسکورد وجود دارد به سرعت و به راحتی برای هر کسی پیام متنی بنویسید. می‌ توانید ویدئو ها و تصاویر را با کشیدن آنها در قسمت متن یا با استفاده از دکمه «آپلود» در قسمت چپ پنجره متنی به چت بکشید و ارسال کنید. اگر می‌ خواهید پیامی را که قبلاً ارسال کرده‌ اید ویرایش یا حذف کنید، کافی است نشانگر را روی پیام قرار دهید و روی نماد مداد کلیک کنید تا بتوانید ویرایش کنید یا روی نماد «…» کلیک کنید و پیام مورد نظر را حذف کنید.

امکان Markdown در دیسکورد

Text on Discord از «Markdown» نیز پشتیبانی می‌ کند، و به شما امکاناتی برای تغییر متن در چت‌ های دیسکورد بدون نیاز به یادگیری کد نویسی می‌ دهد. Markdown مخصوصاً برای انجام کارهایی مانند پر رنگ کردن (بولد کردن)، ایتالیک کردن، خط کشیدن روی متن، هشدارهای اسپویلر و سایر قالب‌ بندی‌ ها به پیام‌ های متنی شما مفید است و یادگیری آن نسبتاً آسان است.

به علاوه دیسکورد یک وبلاگ دارد که نحوه عملکرد آن را توضیح می دهد، بنابراین می توانید به این وبلاگ سر بزنید.

برای این کار متنی را که می‌ خواهید Markdown به آن اضافه کنید انتخاب کنید اکنون یک نوار سبک قالب‌ بندی در بالای فیلد ورودی متن ظاهر می‌ شود، در انتها قالب‌ بندی خود را انتخاب کنید.

ایموجی ها در دیسکورد

علاوه بر متن، می‌ توانید از ایموجی ها در دیسکورد برای واکنش به پیام‌ ها استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی نماد “+” ایموجی کلیک کنید تا به چیزی که شما یا شخص دیگری در چت روم تایپ کرده است واکنش نشان دهید. استفاده از شکلک ها می تواند یک راه سرگرم کننده برای واکنش به آنچه دوستان شما می گویند یا پست می کند، خواه متن، عکس یا ویدیو باشد.

چت صوتی در دیسکورد

چت صوتی در دیسکورد

چت صوتی در دیسکورد بسیار آسان است. با وارد کردن یک کانال صوتی در یک چت روم، میکروفون شما به‌ طور خودکار روشن می‌ شود، مشروط بر اینکه یک میکروفن به رایانه‌ تان متصل شده باشد.

هنگامی که در چت صوتی هستید، دیسکورد چند امکان کنترلی مفید را در پایین پنجره چت صوتی یا پنجره کانال در اختیار شما می گذارد. با کلیک کردن روی نماد میکروفون، میکروفون خود می توانید قطع کنید، با کلیک کردن روی نماد هدفون، «deafen» را فعال کنید. این کار تمام صدای ورودی از دیسکورد و میکروفون شما را قطع می کند.

به علاوه می‌ توانید تنظیمات صوتی خود را برای چت صوتی و ویدیو در منوی تنظیمات، که با کلیک کردن روی نماد چرخ‌ دنده قابل دسترسی است، تنظیم کنید. برای خروج از یک تماس صوتی یا کانال صوتی در چت روم، باید نماد «قطع تماس» را بزنید، که تلفنی رو به پایین است.

کنترل صوتی افراد

کنترل صوتی افراد

فقط به این دلیل که یک چت روم را با کسی به اشتراک می گذارید به این معنی نیست که باید به او گوش دهید. دیسکورد شامل ویژگی هایی است که به شما این امکان را می‌ دهد که نحوه تعامل خود با افراد را تعیین کنید.

با کلیک راست روی نام یک فرد در لیست چت روم، یک منوی کشویی با تعدادی گزینه باز می شود، مانند ارسال یک پیام خصوصی، افزودن فرد به لیست دوستان، برقراری تماس صوتی و قطع یا مسدود کردن آن‌ ها. حتی می‌ توانید صدای کاربران دیگر را نیز تنظیم کنید، اگر صدای آنها خیلی زیاد یا کم باشد.

نادیده گرفتن کاربر به این معنی است که صدای او را در یک چت صوتی نمی شنوید، اما او همچنان می تواند صدای شما را بشنود. مسدود کردن یک فرد مانع از دیدن پیام های متنی او می شود. با این حال، اگر هر دو در یک چت صوتی باشید، همچنان می توانید صدای هم را بشنوید.

وقتی سازنده یک چت روم باشید، یا سازنده چت روم شما را ادمین کرده باشد شما می توانید کنترل بیشتری روی افراد داخل چت روم داشته باشید. با کلیک راست روی نام ها، می توانید کاری کنید که کاربران چیزی نشنوند یا نتوانند صدای بقیه کاربران را بشنوند، یا به طور کامل آنها را از چت روم بلاک کنید.

Go Live

Go Live

دیسکورد دارای یک ویژگی به نام Go Live است که می تواند توسط صاحبان چت روم فعال شود تا کاربران بتوانند گیم پلی زنده را برای سایر کاربران روی سرور پخش کنند. برای استفاده از Go Live، کاربران فقط باید روی دکمه Go Live (نمایشگر با یک فلش داخل آن) که در پایین سمت چپ صفحه نمایش شما هنگام اتصال به یک چت صوتی وجود دارد، کلیک کنند. پس از کلیک بر روی دکمه Go Live، می توانید بازی را انتخاب کرده و پخش آن را شروع کنید.

همچنین می‌ توانید از Go Live برای اشتراک‌ گذاری صفحه یا یک برنامه خاص استفاده کنید، برای مثال اگر بخواهید ویدیوهای YouTube را با افراد دیگر تماشا کنید است.

هنگامی که شما یا شخصی در حال پخش از طریق Go Live هست، یک نشانگر در کنار نام او در چت صوتی مشاهده می شود که نشان می دهد او کسی است که در حال پخش است، در این مرحله می توانید برای شروع تماشا، روی Join Stream کلیک کنید.

دیسکورد به افراد این امکان را می دهد که با کیفیت 720p با سرعت 30 فریم در ثانیه، 1080p با سرعت 60 فریم در ثانیه و 4k با سرعت 60 فریم در ثانیه Streem کنند. کیفیت شما به نوع حساب دیسکورد شما بستگی دارد بنابراین کسانی که از دیسکورد به صورت رایگان استفاده می کنند کیفیت معمولی دارند، در مقابل کسانی که یک اشتراک در Nitro Classic و Nitro دارند از بهترین کیفیت می توانند استفاده کنند.

Discord Nitro

Discord Nitro

می توانید از دیسکورد به صورت رایگان استفاده کنید، این برنامه یک اشتراک پولی به نام Discord Nitro را نیز ارائه می دهد. که هزینه آن 10 دلار در ماه یا 100 دلار در سال است. افرادی که این هزینه را پرداخت می کنند، به تعدادی ویژگی اضافی از جمله امکان استفاده از شکلک های متحرک و همچنین استفاده از ایموجی یک چت روم در چت روم دیگر، آپلود فایل های بزرگتر، پخش محتوا با کیفیت 4K و تقویت چت روم ها استفاده کنند، به علاوه شما می توانید در چت روم مورد علاقه خود، امکانات و ویژگی های بیشتری را برای کاربران خود باز کنید.

به هر کاربر Nitro به طور پیش‌ فرض دو Boost داده می‌ شود (اگرچه همیشه می‌ توانید بیشتر خریداری کنید)، که آنها می‌ توانند در هر چت رومی که در آن هستند استفاده کنند.

Boost برای چت روم ها مفید است زیرا امکانات را برای همه افراد در چت روم باز می‌ کند، بنابراین به صاحبان چت روم اجازه می دهد تا تجربه بهتری را به افراد حاظر در چت روم ارائه دهند.

ویژگی‌ هایی که می‌ توان آن‌ ها را باز کرد شامل بخش های تخصصی بیشتر برای چت روم، کیفیت صوتی بهتر برای چت صوتی، امکان سفارشی‌ سازی چت روم خود با نمادهای متحرک و سایر گرافیک‌ ها، URL دلخواه سفارشی برای اشتراک‌ گذاری با افراد، و موارد دیگر.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد تقویت سرور هستید، دیسکورد یک مقاله پشتیبانی نوشته است که تمام جزئیات را توضیح می دهد، مانند سطح امنیتی که برای باز کردن قفل سه سطح مختلف نیاز دارید و چه قابلیت هایی را می توانید در هر سطح باز کنید.

Going mobile و Desktop Discord

Going mobile

استفاده از یک برنامه در دستگاه های مختلف و استفاده از طرح بندی های کاملاً متفاوت می تواند خسته کننده باشد. خوشبختانه دیسکورد همه چیز هایی را که با استفاده از طرح‌ بندی‌ها و قابلیت های مشابه می توانید در دسک‌ تاب یا لپ‌ تاب خود استفاده کنید، جمع‌ آوری کرده.

خبر خوب این است که وقتی می خواهید در چت گروهی یا چت روم بازی مورد علاقه خود را به روز رسانی کنید، نیازی نیست رایانه خود را به طور پیش فرض تنظیم کنید.

برنامه Going mobile می‌ تواند تماس ویدیویی، صوتی و پیام متنی داشته باشد و هزاران چت روم را در سراسر پلتفرم جست و جو کند. Mobile Discord و Desktop Discord وظایف حیاتی یکسانی دارند و به همان اندازه به راحتی می توانند در تلفن همراه و کامپیوتر شخصی شما پیمایش شوند. وقتی از لپ تاب یا کامپیوتر شخصی خود دور هستید، می توانید از طریق مرورگر وارد حساب کاربری خود شوید و از راه دور به تمام مکالمات خود دسترسی فوری داشته باشید.

Discord را از کجا دریافت کنیم؟

چه بخواهید از دیسکورد در دسکتاپ یا لپ تاپ خود استفاده کنید یا از طریق وب به آن دسترسی داشته باشید، می توانید آن را از discordapp.com دریافت کنید. نسخه هایی برای گوشی ها و تبلت های اندروید و iOS وجود دارد. برای دریافت برنامه مناسب برای دستگاه خود، به فروشگاه Google Play یا iTunes App Store مراجعه کنید.

منبع: digitaltrends.com