معمولاً ما در مواجه با بسیاری از مشکلات فنی سئو، نمی دانیم چگونه و کدامیک را باید اولویت بندی کنیم؟ امروز ما در مورد اولویت بندی برای رفع مشکلات فنی سئو تکنیکال صحبت می کنیم.

احتمالاً شما از قبل با مفهوم سئو تکنیکال آشنا هستید، اما سئو تکنیکال احتمالاً مهم ترین بخش سئو است زیرا اگر بهترین محتوا را در وب داشته باشید یا بیشترین بک لینک را داشته باشید، اگر سایت شما از نظر فنی سالم نباشد، ممکن است نتوانید از تلاش های خود بهترین نتایج را بدست آورید. بنابراین سئو تکنیکال شما در واقع پایه و اساس هر کار دیگری است که انجام می دهید.

مجموعه ای از ابزارها مانند Sitebulb ،Moz Pro و Screaming Frog وجود دارد که می تواند به شما امکان تجزیه و تحلیل مسائل فنی سئو شما را بدهد. اما وقتی فهرستی از این مسائل را تهیه کردید، ممکن است همیشه ندانید که چگونه تلاش خود را اولویت بندی کنید. بنابراین این مطلب ما به شما کمک می کند تا هنگامی که لیستی از این مشکلات فنی را در اختیار دارید، راه حل های بهتری در این زمینه ارائه دهید.

اولویت بندی Indexing در سئو تکنیکال

در سئو تکنیکال، اولین کاری که موتور های جستجو برای وب سایت شما انجام می دهند این است که آن را توسط گوگل بات ها (crawler ها) به طور کامل بررسی می کنند. بنابراین در ابتدا شما باید مطمئن شوید که نقشه سایت خود را به درستی تنظیم کرده اید. سپس باید مطمئن شوید که robots.txt شما به درستی تنظیم شده است تا موتور های جستجو بتوانند مرتبط ترین صفحات شما در سایت شما را جستجو کنند.

صفحات برای index

Indexing در SEO تکنیکال

هنگامی که ربات ها داخل سایت شما خزیدند (crawling)، احتمالاً می خواهید که بودجه بندی خزیدنشان صرف index صفحات مهم در سایت شما شود. بنابراین امروز ما اولویت بندی صفحاتی که باید index شوند را ارائه داده و در مورد چگونگی رفع مشکلات آن صفحات یا اولویت بندی رفع مشکلات این صفحات در سئو تکنیکال صحبت خواهیم کرد.

اولین مورد، index کردن صفحات سایت است. صفحاتی که باید ایندکس کنید در واقع صفحاتی هستند که برای تجارت شما مهم هستند. بنابراین دانستن این که، شاخص KPI شما چیست، چه چیزی به سایت شما می رسد، چه چیزی باعث افزایش ترافیک سایت می شود یا چه صفحات استراتژیکی وجود دارند که سعی می کنید از آن ها نتایج بیشتری بگیرید، به شما کمک می کند. شما باید بدانید هر یک از این ها چیست، زیرا این ها مواردی هستند که هنگام index کردن باید از آن ها مطمئن باشید.

البته هرچه وب سایت شما بزرگ تر باشد، باید بیشتر به این موارد توجه کنید. همچنین وقتی یک سایت کاملاً جدید است، شاید بد نباشد همه چیز را همان ابتدا index کنید. اما همانطور که سایت شما رشد می کند، باید بیشتر مراقب آن باشید.

صفحات بی ارزش برای Indexing

البته، نیازی نیست شما تمام صفحات خصوصی و حساس را فهرست بندی کنید. مثلاً به صفحه ورود به سیستم خود یا صفحات حریم خصوصی سایت خود فکر کنید، آن ها باید در سایت شما وجود داشته باشند، اما نیازی به Index کردن ندارند. بنابراین شما باید مطمئن شوید که meta no-index برای آن صفحات تنظیم شده است. می توانید این کار را از منبع، با مراجعه به فایل robots.txt سایت خود انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که آن صفحات در وهله اول حتی خزیده نمی شوند.

صفحات ارزشمند برای Indexing

در حقیقت صفحاتی که باید از نظر Indexing برای سایت خود اولویت بندی کنید، صفحات دارای ارزش ترافیکی بالا هستند. بنابراین این ها صفحاتی هستند که یا می خواهید ترافیک بیشتری از سمت آن ها داشته باشید یا در حال حاضر دارای ترافیک زیادی هستند. همچنین می توانند صفحاتی باشند که ممکن است ترافیک زیادی دریافت نکنند، اما استراتژیک بوده و ممکن است ترافیک با کیفیتی را برای وب سایت شما به ارمغان آورند.

اولویت بندی Indexing پیوند ها در سئو تکنیکال

سپس پیوند هایی با ارزش بالا را بیابید. شما باید اطمینان حاصل کنید که صفحاتی که در وب سایت شما برای ایجاد پیوند قرار دارند ایندکس شده اند. اگر صفحاتی قبلاً پیوند ها را هدایت می کردند و شما نمی خواهید سیستم آن را به هم بزنید، می توانید بار دیگر از ابزارهایی مانند Moz Pro برای تجزیه و تحلیل صفحاتی که در سایت شما پیوند دارند استفاده کنید.

در این روند بهتر است اطمینان حاصل کنید که صفحاتی را که برای صفحات دیگر ارزش ایجاد می کنند، به هم نمی زنید. بنابراین حتی اگر پیوند های خارجی ندارند، پیوند های داخلی مهم هستند و index آن ها نیز برای شما اهمیت زیادی دارد.

اهمیت کلمات کلیدی در اولویت بندی های سئو تکنیکال

ارزش کلمه کلیدی نیز بالا است. اگر صفحه ای تعداد زیادی از کلمات کلیدی شما را دریافت می کند، باید مطمئن شوید که صفحه ای مانند آن نیز index شده است. سفر کاربر در برخی از صفحات ممکن است ارزش سئو زیادی نداشته باشد، اما هنوز هم برای سفر کاربر شما بسیار مفید هستند. بنابراین به صفحات راهنمای خود فکر کنید، صادقانه بگوییم که آن ها برای بسیاری از کلمات کلیدی رتبه بندی نخواهند شد.

با این حال، اگر مشتری شما به موتور جستجو می رود و راه حل برای چیزی را جستجو می کند، باید قبل از آن شما آن ها را به صفحات راهنمایی هدایت کرده و اطمینان حاصل کنید که آن ها به راحتی آن را پیدا می کنند. بنابراین در مفهوم سنتی، ارزش سئو آن زیاد نیست، اما هنوز هم برای سفر کاربر شما بسیار مفید است.

صفحات اصلی

همچنین صفحاتی که در موقعیت بسیار برجسته ای در سایت شما قرار گرفته اند نیز باید فهرست بندی شوند، مانند صفحه اصلی شما. به احتمال زیاد هیچ پیوندی در صفحه اصلی شما نباید به بن بست منجر شود. این صفحه باید مشتریان را به سمت هدف مورد نظر هدایت کند، بنابراین نباید هیچ صفحه منتهی به خطای 404 ای در صفحه اصلی یا سایر صفحات مهم شما برای سفر کاربران وجود داشته باشد. برای جلوگیری از این امر، می توانید یک گزارش سفارشی Google Analytics تنظیم کنید تا هر زمان که مشکلی در چنین صفحه ای وجود داشت، به سرعت به شما هشدار داده شود.

اولویت بندی رفع مشکلات در سئو تکنیکال

اولویت بندی رفع مشکلات

بنابراین، برای رفع مشکلات، از نظر سئو تکنیکال، شما باید آنچه را که باید تصحیح کنید اولویت بندی کنید.

عوامل اولویت بندی

بنابراین، این موارد عوامل اولویت بندی برای رفع مشکلات در سئو تکنیکال هستند:

  • ارزش صفحه: صفحاتی که رتبه بندی می شوند یا پیوند هایی دریافت می کنند یا کلیک هایی دریافت می کنند، باید سریع تر از سایر صفحات آن ها را در اولویت قرار دهید.
  • صفحاتی که با اولویت های شما مطابقت دارند یا بر KPI شما تأثیر می گذارد، باید در اولویت قرار بگیرند.
  • رتبه بندی بالقوه: برخی از صفحات وجود دارند که ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشند، اما پتانسیل رتبه بالایی دارند. بنابراین اگر صفحه ای مانند صفحه مثلاً 2 وجود دارد و می دانید که به دنبال کلمه کلیدی ای است که چندان هم مشکل نیست، ممکن است بخواهید در اولویت رفع مشکلات آن صفحه را در اولویت قرار دهید تا بتوانید سریع تر به نتایج برسید.
  • سپس بر اساس نوع مشکل نیز برخی از مشکلات ارزش پیگیری و رفع سریع تر از سایر مشکلات را دارند.
  • تلاش فنی: سپس به سراغ برطرف کردن برخی از مشکلات بسیار ساده تر بروید. اگر شما شخصی فنی نیستید، تعیین سادگی مشکل کار شما نیست. باید با توسعه دهندگان خود صحبت کنید و آن ها تخمین بزنند که تعمیر یک صفحه چقدر سخت یا آسان است.

اولویت بندی بر اساس نوع شماره

اگر فنی هستید، مطمئناً خودتان می توانید قضاوت آن را انجام دهید. اما از نظر این نوع مسائل تخصص کافی ندارید، این لیستی از مسائل رایج و نحوه اولویت بندی آن ها است:

  1. شما مسائل مهم crawler را دارید. بنابراین ممکن است یک خطای سرور یا یک صفحه شکسته داشته باشید، پس تصحیح صفحات 404 یا خطاها اولویت اول اند. مطمئن شوید که آن ها را بلافاصله برطرف می کنید زیرا آن ها بر سفر کاربر و رتبه بندی احتمالی شما نیز تأثیر می گذارند.
  2. مسائل مربوط به فراداده نیز وجود دارد. بنابراین مواردی مانند توضیحات از دست رفته، مواردی هستند که باید بعد از دسترسی به صفحات آن ها را برطرف کنید.
  3. مسائل تغییر مسیر را هم اولویت قرار دهید. هیچ کس زنجیره تغییر مسیر نمی خواهد. بنابراین مطمئن شوید که پس از رفع مشکلات فراداده خود، این مشکل برطرف شده است.
  4. مسائل مربوط به محتوا در سئو تکنیکال اصلاحات جزئی هستند. آن ها مهم اند، اما در اولویت های شما بسیار پایین هستند. به عنوان مثال، آدرس اینترنتی محتوا ها، ممکن است همیشه هم مهم نباشد زیرا تلاش برای رفع مشکل آن ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. رفع مشکل URL در واقع منجر به انجام یک حسابرسی مجدد می شود و شما باید مطمئن شوید هیچ چیز دیگری را در سایت خود خراب نمی کنید. بنابراین برای چیزی که ممکن است تأثیر زیادی نداشته باشد و منجر به کارهای زیادی می شود، اولویتی در نظر نگیرید.

نتیجه:

این ها مواردی است که ما هنگام رفع مشکلات فنی یک سایت به آن ها توجه می کنیم. هنوز مراحل زیادی برای این کار وجود دارد، که ما به دلیل محدودیت زمانی قادر به پوشش همه این موارد نیستیم و تنها به مواردی مانند رفع مشکلات فنی اشاره کردیم.

منبع:

moz.com