سئو از بسیاری جهات تکامل یافته است، اما چیزی که تغییر نکرده ارزش اساسی رفتن به صفحه اول نتایج جستجوی گوگل است. مطمئناً دورانی که فقط لینک های آبی ساده و چند تبلیغ شما را به نتایج اول گوگل نزدیک می کرد، به پایان رسیده است. با وجود همه ویژگی های جدید SERP، نتایج غنی و شخصی سازی نتایج، رتبه بندی در صفحه اول برای کلمات کلیدی که برای شما مهم است، نیازمند جذب ترافیک ارگانیک برای وب سایت شما است.

طبق مطالعه سال 2020، میزان کلیک برای رفتن به نتیجه دهم گوگل (به طور معمول پایین صفحه اول) 3.11٪ است. مقدار کمی است، اما بیشتر از نرخ کلیک تبلیغاتی است. در حالی که این بررسی نتایج کمتر از نتیجه دهم را بررسی نکرده بود، اما اینکه فکر کنیم با بالا رفتن نرخ کلیک صفحه اول، به سرعت به نتیجه اول گوگل می رسیم، منطقی نیست. آخرین باری که برای یک جستجو (query) از صفحه اول فراتر رفته اید کی بوده است؟

بسته به نتایج جستجو (query)، رقابت برای رفتن به صفحه اول گوگل ممکن است شدید باشد. اما با محتوای مناسب و تلاش در زمینه سئو، دستیابی به آن امکان پذیر است. بیایید به برخی از بهترین روش های اثبات شده برای رفتن صفحات خود به نتایج برتر گوگل، بپردازیم.

1. لینک های داخلی را بهبود بخشید

ما لینک داخلی را در اولویت قرار می دهیم زیرا این یکی از ساده ترین تاکتیک هایی است که می تواند تأثیرات مثبتی در رتبه بندی شما داشته باشد. ساختار لینک داخلی سایت شما یکی از اصلی ترین روش هایی است که گوگل در مورد سایت شما ارزیابی می کند و هر چقدر گوگل لینک های داخلی شما را بهتر درک کند، ممکن است موارد بیشتری را برای شما رتبه بندی کند.

علاوه بر این ایجاد ارتباط استراتژیک بین صفحات می تواند منجر به بهبود توانایی لینک دهی شما برای موضوعات اصلی سایت خود شود و این احتمال را افزایش می دهد که گوگل بخواهد شما را برای این عناوین بالاتر قرار دهد.

لینک داخلی استراتژیک به معنای لینک دادن صفحات به یکدیگر است به طوری که از نظر بازدید کنندگان بیشترین معنا را داشته باشد. به عبارت دیگر این فقط لینک دادن هر صفحه به صفحه دیگر نیست، بلکه باید به دنبال فرصت هایی باشید که صفحات خاص شما، اطلاعات صفحه ای را که کاربر در آن قرار دارد افزایش دهند.

کاربران شما نه تنها از دسترسی به اطلاعات مرتبط تر بهره مند می شوند بلکه موتور های جستجو نیز از آن قدردانی می کنند (به دلیل سوددهی بیشتر برای کاربرانشان). این نوع ارتباط استراتژیک همچنین به گوگل نشان می دهد که شما به طور کامل آن موضوع را تحت پوشش قرار داده اید و به آن ها اطمینان بیشتری می دهید از اینکه کاربرانی که به سایت شما فرستاده می شوند، راضی و خوشحال باشند.

2. صفحات آستانه خود را پیدا کنید

صفحات آستانه وب سایت

صفحات آستانه آن هایی هستند که در حال حاضر دقیقاً زیر صفحه اول قرار می گیرند (نتایج 11 تا 20). آن ها احتمالاً برای شما ترافیک کمی ایجاد می کنند، اما با کمی تغییر می توانند به صفحه اول گوگل برسند. آن ها باید در لیست اولویت های شما قرار بگیرند زیرا معمولاً رفتن این مطالب به صفحه اول گوگل آسان تر از رتبه بندی محتوای جدید است.

با استفاده از ابزار ردیابی رتبه بندی خود، برای تقسیم بندی صفحات خود با کلمات کلیدی رتبه بندی شده در نتایج 11 تا 20 شروع کنید. سپس صفحات را بر اساس حجم جستجو مرتب کنید تا بهترین صفحات را به نتایج بالاتر برسانید. اکنون سایر نکات موجود در این مقاله را در مورد آن صفحات اعمال کنید و آن ها را برای رفتن به صفحه اول گوگل آماده کنید.

3. تحقیق در مورد محتوا با کلیدواژه رقابتی

اگر مطالب مهمی دارید که نمی توانند به صفحه اول برسند، یک حقیقت ساده وجود دارد که باید آن را بپذیرید: دیگر وبسایت ها چیزی دارند که شما ندارید. اگرچه ما نمی دانیم همه استدلالی که گوگل برای تصمیم گیری در مورد اینکه چرا این صفحات بالاتر از صفحه شما هستند، چیست اما ممکن است بسیاری از موارد با بررسی های پی در پی مشخص شود.

این بدان معناست که شما باید وقت خود را صرف جستجوی صفحات مقصد (landing page) برای تمام نتایج بالاتر از نتایج خود کرده و آن ها را به دقت با صفحه خود مقایسه کنید. در اینجا چند سوال برای پرسیدن در مورد هر صفحه رقابتی برای شما وجود دارد:

 • آیا محتوا به طور محسوسی از کیفیت بهتری برخوردار است؟ (کامل تر، بدون صحبت در مورد مخاطبان مورد نظر، از اطلاعات و منابع بیشتری برخوردار است)
 • آیا بهتر نوشته شده است؟
 • آیا حاوی کلمات کلیدی یا موضوعاتی است که صفحه شما آن ها را ندارد؟
 • آیا لینک داخلی بهتری با سایر صفحات سایت آن ها دارد؟ آیا سایر صفحات مرتبط به آن لینک دارند؟
 • آیا مشخصات لینک خارجی (بک لینک) بهتر و / یا از کیفیت بالاتری برخوردار است؟
 • آیا حاوی موارد اضافی است که ممکن است برای بازدید کنندگان مفید باشد (تصاویر، نمودار ها، فیلم ها، جداول و غیره)

اگرچه شما نباید از صفحاتی که از شما بزرگ تر هستند، کپی برداری کنید، اما آنچه آن ها انجام می دهند و شما انجام نمی دهید، می تواند سرنخ خوبی در مورد چگونگی بهبود صفحه شما برای ورود به رده بندی آن ها ارائه دهد.

4. ارتقا صفحات مهم در وبسایت نویگیشن

ارتقا وبسایت و رفتن به صفحه اول گوگل

این تکنیک برای هر صفحه ای در سایت شما قابل استفاده نیست، اما می تواند برای مهم ترین صفحات شما کار زیادی انجام دهد. یکی از روش های ارزیابی اهمیت نسبی یک صفحه توسط گوگل، فاصله آن از صفحه اصلی از طریق پیمایش داخلی سایت شما است.

صفحه اصلی شما معمولاً دارای بیشترین لینک خارجی و در نتیجه بالاترین سطح صفحه در سایت شما است. ارزش آن لینک ها به سایر صفحات لینک یافته از صفحه اصلی منتقل می شود و ارزش صفحاتی که مستقیماً لینک دریافت کرده اند بیشتر می شود.

انتقال مهم ترین صفحات به صفحه اصلی باعث افزایش اعتبار و در نتیجه توانایی آن ها در رتبه بندی بالاتر می شود.

5. سایت خود را Mobile-Friendly کنید

این نکته باید واضح باشد، اما اگر هنوز سایت خود را برای کاربران موبایل مناسب نکرده اید، اکنون زمان آن است که این کار را انجام دهید. مدت هاست که اکثر جستجو ها در دستگاه های تلفن همراه انجام می شوند.

سازگاری با موبایل بخشی از به روزرسانی تجربه صفحه (Page Experience) است و دلیل آن این است که گوگل برای افرادی که در تلفن همراه خود جستجو می کنند، محتوای آماده شده برای تلفن همراه را ترجیح می دهد. هر کاری که می توانید برای کاربر پسند تر شدن سایت خود انجام دهید، زیرا به طور فزاینده ای با اهدافی که گوگل برای الگوریتم های رتبه بندی جستجو خود تعیین کرده مطابقت دارد و سایت شما را به رفتن به صفحه اول گوگل نزدیک تر می کند.

6. لینک های بیشتری کسب کنید و بسازید

بهبود لینک دهی برای رفتن به صفحه اول گوگل

گوگل از نظر رتبه بندی (کیفیت و مرتبط بودن محتوا، روابط وجودی و معنایی و موارد دیگر) چیز های بیشتری به ما داده است که این روز ها را در نظر بگیریم، اما بک لینک های خوب به سبک قدیمی با توانایی رتبه بندی صفحات شما ارتباط زیادی دارند.

به دست آوردن لینک به معنای ایجاد محتوای بسیار خوب و معتبر است که سایت های دیگر بخواهند به عنوان مرجع به آن لینک دهند در حالی که ایجاد لینک شامل جستجوی فعالانه فرصت هایی برای لینک های مربوطه از سایت های معتبر است.

صعود کردن و رفتن به صفحه اول گوگل کار سختی است (اما ضروری است). قطعات ویژه یکی از ویژگی های جستجوی گوگل است که در آن یکی از نتایج برتر به یک جعبه قطعه غنی در بالای صفحه نتایج جستجو ارتقا می یابد.

اگرچه قطعه منتخب ممکن است تا حد زیادی به رضایت کاربر برای رسیدن سریع به جواب خود کمک کند، اما تجربه بسیاری از سئو کار ها نشان می دهد که قطعه های برجسته اغلب ترافیک زیادی ایجاد می کنند، زیرا کاربران می خواهند بیشتر از آنچه در قطعه نشان داده شده است بدانند.

رضایت کاربران و رفتن به صفحه اول گوگل

هیچ راه تضمینی برای رفتن به یک قطعه ویژه وجود ندارد، اما در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای افزایش شانس خود انجام دهید:

 • در جستجوی گوگل به تغییرات کلمه کلیدی خود نگاه کنید تا برای شناسایی فرصت ها ببینید که آیا قطعه ویژه ای برای هر یک از آن ها نمایش داده می شود یا خیر. برخی از ابزار های سئوکار ها به طور خودکار این فرصت ها را برای شما شناسایی می کنند. قطعه های ویژه اغلب برای کلمات کلیدی با هدف اطلاع رسانی یا کوئری هایی که به صورت سوال هستند، نشان داده می شوند.
 • در جایی که یک قطعه ویژه نشان داده می شود، ساختار محتوای برجسته را مشاهده کنید. آیا این محتوا جدول، متن پاراگراف، لیست فهرست وار، فیلم یا از انواع دیگر است؟ اگرچه ممکن است نیازی به کپی کردن قالب نباشد، اما ممکن است سرنخی از نوع محتوایی که گوگل برای این کوئری ترجیح می دهد، باشد.
 • برای آن کوئری به صفحات دارای رتبه برتر خود نگاه کنید. ببینید چگونه می توانید آن را بهبود ببخشید تا برای قرار گرفتن در یک قطعه ویژه برای گوگل جذاب تر شود.

مهم تر از همه به خاطر داشته باشید که گوگل برای قطعات برجسته، محتوایی را می خواهد که به طور واضح، مختصر و دقیق به پرسش کاربر پاسخ دهد.

8. صفحات سازنده قدیمی را آپدیت کنید

اکثر صفحات موفق دارای چرخه عمر هستند که چیزی شبیه به این است:

چرخه عمر صفحات برتر

مدتی پس از انتشار محتوا، در رتبه بندی و در نتیجه بازدید شما افزایش حاصل می شود. اما ناچاراً با گذشت زمان، ترافیکی که آن صفحه ایجاد می کند کاهش می یابد. چرا این اتفاق می افتد؟ برخی از دلایل احتمالی عبارتند از:

 • مطالب جدید تر، بهتر و / یا محتوا با مرجع بالا تری توسط دیگران منتشر شده است.
 • منظور پرسش کاربر با گذشت زمان تغییر کرده است.

برای هر دلیلی که باعث شده است محتوای شما در پتانسیل درآمد خود دچار مشکل شود، روش هایی وجود دارد که می تواند دوباره آن را احیا کند و به آن روح تازه ای در SERP گوگل بدهد.

محتوای غنی از کلمات کلیدی Splice

Splicing یکی از روش هایی است که وقتی محتوای شما هنوز عملکرد خوبی دارد، اعمال می شود. این می تواند به پیشرفت قطعه کمک کند تا اینکه در سقوط فرو رود. تکنیک splice شامل شناسایی صفحاتی در سایت شما است که برای تعداد کلمات کلیدی بالاتر از حد متوسط رتبه بندی شده اند.

ممکن است به نظر خوب برسد، اما در واقع فرصت های از دست رفته را نشان می دهد، زیرا به طور حتم برخی از آن کلمات کلیدی در بالاترین حدی که می توانستند قرار بگیرند، قرار ندارند. برای splice، کلمات کلیدی با عملکرد کمتر را که هنوز هم پتانسیل بالایی دارند، برای صفحه فعلی شناسایی کنید. این ممکن است پرسش هایی باشد که در صفحه دوم نتایج قرار دارند یا رتبه کمتری دارد اما تقاضای زیادی برای آن وجود دارد.

هنگامی که این فرصت ها را شناسایی کردید، صفحات محتوای جدیدی را ایجاد کنید که هدف اصلی آن کلمات کلیدی باشد و سپس آن ها را با صفحه اصلی خود که هم اکنون رتبه بندی شده، لینک دهید.

منبع: searchenginejournal.com