وب سایت وردپرس، گاهی ممکن است به شما پیامی با مضمون «یک خطای مهم در این وب سایت وجود دارد. لطفاً برای دستورالعمل‌ ها، صندوق ورودی ایمیل مدیریت سایت خود را بررسی کنید.» نشان دهد، همچنین یک پیوند به اشکال زدایی در راهنمای وردپرس نیز وجود خواهد داشت.
در این راهنما به شما نحوه رفع خطای بحرانی در وردپرس را نشان خواهیم داد. همچنین در مورد عوامل ایجاد این خطا و نحوه جلوگیری از آن صحبت خواهیم کرد.

خطای بحرانی در وردپرس چیست؟

خطای بحرانی در وردپرس، خطایی است که وردپرس را از بارگیری تمام اسکریپت هایی که برای درست کار کردن نیاز دارد، باز می دارد. پیش از این، این خطای وردپرس منجر به صفحه سفید خطا یا یک پیام خطای مرگبار روی صفحه می شد. اکثر مبتدیان آن را خیلی مفید نمی دانستند و برای حل این مشکل به تنهایی تلاش می کردند.

از زمان نسخه وردپرس 5.2، اکنون کاربران یک پیغام خطای عمومی با مضمون: «یک خطای حیاتی در این وب سایت وجود دارد، لطفاً صندوق ورودی ایمیل مدیر سایت خود را برای دستورالعمل ها بررسی کنید» را همراه با یک پیوند اشکال زدایی به راهنمای وردپرس، مشاهده خواهند کرد.👇

رفع خطای بحرانی وردپرس

چه چیزی باعث خطای بحرانی در وردپرس می شود؟

خطای بحرانی در وردپرس عموماً ناشی از خرابی افزونه، اسکریپت یا کدی است که مانع از عملکرد صحیح وردپرس می شود. وردپرس نمی تواند بقیه فایل های مورد نیاز خود را دانلود کند، مگر اینکه این مشکل اساسی آن را حل کنید.

اگر اخیراً قطعه کد های آموزشی را در وب سایت خود کپی و جایگذاری کرده اید، ممکن است باعث ایجاد خطای بحرانی شود. همه افزونه های برتر وردپرس به طور کامل تست شده اند، بنابراین کمتر احتمال دارد که به خودی خود باعث خطای مهمی شوند. با این حال، تداخل با افزونه دیگر وردپرس یا برخی کد های سفارشی، ممکن است باعث بروز خطا شود.

همانطور که گفته شد، بیایید نگاهی بیندازیم به این که چگونه به راحتی خطای مهم در وردپرس را برطرف کنید و وب سایت خود را بازگردانید.

رفع خطای بحرانی در وردپرس

خود پیام خطای بحرانی برای یافتن علت مشکل و رفع آن، چندان مفید نیست. خوشبختانه، وردپرس همچنین یک “ایمیل” به آدرس ایمیل مدیریت وب سایت شما، ارسال می کند.

اکنون، بسیاری از سایت‌ های وردپرسی در ارسال ایمیل با مشکل مواجه هستند، بنابراین ممکن است این اعلان ایمیل مهم را دریافت نکنید. اگر جزو این کاربران هستید، نگران نباشید. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه خطای حیاتی را حتی بدون ایمیل برطرف کنید.

از سوی دیگر، اگر اعلان مشکل فنی وردپرس را دریافت کرده اید، به شما نشان خواهیم داد که چگونه آن را درک کنید و از آن برای بازگرداندن وب سایت خود استفاده کنید.

رفع خطای بحرانی با ایمیل اشکال زدایی وردپرس

ابتدا باید به صندوق ورودی آدرس ایمیلی که به عنوان “ایمیل مدیریت وردپرس” در وب سایت خود استفاده می کنید، مراجعه کنید. اگر در Bluehost هستید یا از یک نصب کننده خودکار وردپرس استفاده می کنید، آدرس ایمیل مدیر شما احتمالاً همان آدرسی است که برای حساب میزبانی وردپرس خود استفاده کرده اید.

در صندوق ورودی خود، ایمیلی با موضوع “Your Site is Experiencing a Technical Issue” خواهید دید. در داخل آن، اطلاعات مفید بسیار بیشتری در مورد اینکه چه چیزی باعث خطای مهم در وب سایت وردپرس شما شده است، پیدا خواهید کرد.

به عنوان مثال، در اسکرین شات زیر، می بینید که خطای بحرانی ناشی از قالب وردپرس، است.👇

رفع خطای بحرانی با ایمیل اشکال زدایی وردپرس

این ایمیل همچنین شامل یک لینک ویژه است که به شما امکان می دهد در حالت بازیابی، به وب سایت وردپرس خود وارد شوید تا مشکل را برطرف کرده و بررسی کنید.
در پایین ایمیل، اطلاعات دقیق تری درباره خطا، از جمله فایل خاص و کدی که باعث ایجاد آن شده است، مشاهده خواهید کرد.

در مثال زیر، برخی از کد های خط 614 در فایل functions.php این قالب آزمایشی، مسئول ایجاد خطا هستند.👇

بررسی خطای بحرانی با ایمیل اشکال زدایی وردپرس

در اینجا مثال دیگری وجود دارد که جزئیات خطای ناشی از خرابی افزونه وردپرس را نشان می دهد.👇

رفع خطای بحرانی ناشی از خرابی افزونه وردپرس

اکنون فقط باید روی پیوند حالت بازیابی وردپرس کلیک کنید، که شما را به قسمت مدیریت وردپرس خود می برد.

از شما خواسته می شود که برای ادامه، وارد شوید.👇

ورود به وردپرس، برای رفع خطای بحرانی با ایمیل اشکال زدایی وردپرس

پس از ورود به سیستم، اعلانی را مشاهده خواهید کرد که به شما در مورد خطای بحرانی، علت بروز خطا و پیوندی به مکانی که می توانید برای رفع آن مراجعه کنید، اطلاع می دهد.

به عنوان مثال، در اسکرین شات زیر، با پیوند به صفحه افزونه ها، ما را از خطای بحرانی ناشی از افزونه مطلع می کند.👇

خطای بحرانی ناشی از افزونه

حالا اگر روی لینک کلیک کنید، افزونه خرابی را به شما نشان می دهد. همچنین دقیقاً به شما نشان می دهد که کدام خط کد باعث ایجاد خطا شده است.

فعلاً می توانید ادامه دهید و افزونه را غیرفعال کنید.👇

رفع خطای بحرانی ناشی از افزونه وردپرس

سپس می توانید به سادگی یک افزونه جایگزین وردپرس پیدا کنید یا ببینید آیا می توانید از توسعه دهندگان افزونه پشتیبانی دریافت کنید.

به طور مشابه، اگر مشکل، با قالب وردپرس مرتبط باشد، پیوندی به صفحه قالب ها خواهید دید. در پایین صفحه، می توانید قالبی را که باعث این مشکل شده است، مشاهده کنید.👇

خطای بحرانی مرتبط با قالب وردپرس

شما به سادگی می توانید قالب وردپرس خود را تغییر دهید، یا قالب شکسته را حذف کنید و یک نسخه جدید از همان تم را از منبع رسمی، مجددا نصب کنید تا ببینید آیا این مشکل حل می شود یا خیر.

هنگامی که مشکل را حل کردید، می توانید به سادگی ادامه دهید و روی دکمه “Exit Recovery Mode” در بالا کلیک کنید.👇

دکمه Exit Recovery Mode، پس از رفع خطای بحرانی وردپرس

در بیشتر موارد، وب سایت وردپرس شما اکنون به طور معمول شروع به کار می کند. با این حال، اگر همچنان خطای بحرانی را در وردپرس مشاهده می کنید، می توانید مراحل عیب یابی را در مرحله بعد امتحان کنید.

رفع خطای بحرانی در وردپرس به صورت دستی

اگر ایمیل اعلان خطای بحرانی وردپرس را دریافت نکرده اید، در اینجا نحوه عیب یابی و رفع خطای مهم در وردپرس آورده شده است.

اگر خطا ناشی از اقدام اخیری است که انجام داده‌ اید، می‌ توانید به سادگی آن اقدام را برای رفع مشکل لغو کنید. به عنوان مثال، اگر یک افزونه جدید نصب کرده اید و فعال کردن آن باعث خطای بحرانی شده است، باید آن افزونه را غیرفعال کنید. از طرف دیگر، اگر مطمئن نیستید، می توانید به سادگی این مراحل را دنبال کنید.

1. تمام افزونه های وردپرس را غیرفعال کنید

ساده ترین راه برای رفع خطای ناشی از یک افزونه وردپرس معیوب، غیرفعال کردن آن است. با این حال، به دلیل خطای بحرانی، به قسمت مدیریت دسترسی ندارید و نمی دانید کدام افزونه را غیرفعال کنید.

برای رفع این مشکل، تمام افزونه های وردپرس را غیرفعال کنید. نگران نباشید، به محض اینکه به بخش مدیریت وردپرس خود دسترسی پیدا کردید، می توانید آن ها را دوباره فعال کنید.
به سادگی با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP یا برنامه مدیریت فایل در کنترل پنل میزبانی وردپرس خود به وب سایت وردپرس خود متصل شوید. پس از اتصال، باید به پوشه /wp-content/ بروید.👇

پوشه /wp-content/، رفع خطای بحرانی در وردپرس به صورت دستی

در داخل پوشه wp-content، پوشه ای به نام “plugins” را مشاهده خواهید کرد. باید روی آن راست کلیک کرده و سپس گزینه “Rename” را انتخاب کنید.
سپس نام پوشه افزونه ها را به هر چیزی که دوست دارید تغییر دهید. در مثال ما، آن را “plugins.deactivate” می نامیم. پس از انجام این کار، تمام افزونه های شما غیرفعال می شوند.

اساسا وردپرس به دنبال پوشه افزونه ها می گردد تا افزونه های فعال شده را در وب سایت شما بارگذاری کند. هنگامی که نمی تواند پوشه افزونه ها را پیدا کند، به سادگی نمی تواند افزونه ها را فعال کند و در نتیجه، به طور خودکار آن ها را غیرفعال می کند.

اکنون می توانید از وب سایت خود دیدن کنید تا ببینید آیا پیام خطای مهم ناپدید شده است یا خیر.

نکته:

“چه مشکل خطای بحرانی رفع شود یا نه، فراموش نکنید که نام پوشه plugins.deactivated را به «plugins» تغییر دهید. سپس وردپرس پوشه را تشخیص می‌دهد و شما می‌ توانید آن‌ ها را یکی یکی از داشبورد وردپرس دوباره فعال کنید تا بتوانید تشخیص دهید کدام یک باعث خطای بحرانی شده است.”

2. به تم پیش فرض بروید

گام بعدی در عیب یابی خطای بحرانی این است که قالب وردپرس خود را به یک قالب پیش فرض تغییر دهید. این مشکل خطای حیاتی را در صورتی که توسط کدی در قالب وردپرس فعلی شما ایجاد شده باشد، برطرف می کند.

به سادگی به فهرست موضوعات WordPress.org بروید و یک نسخه جدید از قالب وردپرس TwentyTwenty یا Twenty Twenty-One را دانلود کنید.👇

دانلود قالب وردپرس TwentyTwenty، برای رفع خطای بحرانی وردپرس

در مرحله بعد، باید فایل قالب وردپرس را از حالت فشرده خارج کنید. با این کار یک پوشه با نام theme در رایانه شما ایجاد می شود.

اکنون باید با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP یا برنامه مدیریت فایل در کنترل پنل هاست خود، به سایت وردپرس خود متصل شوید. پس از اتصال، به پوشه /wp-content/themes بروید و لیستی از تمام قالب های نصب شده در وب سایت خود را مشاهده خواهید کرد.

ادامه دهید و همه آن ها را به عنوان پشتیبان در رایانه خود دانلود کنید. پس از آن، شما باید تمام پوشه های قالب را از وب سایت خود حذف کنید.

بر روی سایت وردپرس شما، اکنون هیچ قالبی نصب نشده است. برای رفع این مشکل، ادامه دهید و پوشه قالب پیش‌فرض را که قبلا دانلود کرده‌ اید آپلود کنید.👇

آپلود قالب پیش فرض وردپرس، رفع خطای بحرانی وردپرس

پس از اتمام، می توانید سعی کنید از وب سایت خود بازدید کنید. اگر خطای مهم ناشی از قالب وردپرس شما باشد، اکنون باید ناپدید شود و شما می توانید به وب سایت خود دسترسی پیدا کنید.

3. وردپرس را دوباره نصب کنید

یک فایل اصلی، یا بدافزار وردپرس خراب نیز می تواند باعث ایجاد خطای مهم در وردپرس شود. ساده ترین راه برای رفع این مشکل نصب مجدد وردپرس است.

به سادگی به WordPress.org بروید و یک نسخه جدید از وردپرس را در رایانه خود بارگیری کنید. پس از دانلود فایل، باید آن را از حالت فشرده در کامپیوتر خود خارج کنید. با این کار یک پوشه به نام “wordpress” ایجاد می شود که حاوی تمام فایل های مورد نیاز برای نصب مجدد است.

در مرحله بعد، باید با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP یا برنامه مدیریت فایل در کنترل پنل هاست خود، به سایت وردپرس خود متصل شوید. پس از اتصال، باید به پوشه ریشه وب سایت خود بروید. پوشه root پوشه ای است که پوشه هایی شامل wp-admin، wp-content، wp-includes و wp-admin داخل آن است.

اکنون فایل های داخل پوشه وردپرس را در رایانه خود انتخاب کرده و در وب سایت خود آپلود کنید. سرویس گیرنده FTP شما از شما می پرسد که آیا می خواهید این فایل ها را بازنویسی کنید یا از آن ها رد شوید. شما باید “Overwrite” را انتخاب کنید و کادر کنار گزینه “Always use this action” را علامت بزنید.👇

حذف و نصب دوباره وردپرس برای رفع خطای بحرانی

برای ادامه روی دکمه OK کلیک کنید. سرویس گیرنده FTP شما اکنون تمام فایل های اصلی وردپرس شما را با کپی های تازه از رایانه شما جایگزین می کند.
پس از اتمام، می توانید سعی کنید از وب سایت خود بازدید کنید تا ببینید آیا این خطا برطرف شده است یا خیر. اگر خطایی ناشی از یک فایل اصلی خراب وردپرس یا بدافزار باشد، خطا باید اکنون ناپدید شود.

امیدواریم این مقاله به شما در عیب یابی و رفع خطای بحرانی وردپرس کمک کرده باشد.

منبع: wpbeginner