ما در این مقاله به دنبال ساده و سریع ترین روش رفع خطای 500 هستیم. بسیاری از افراد با این خطا مواجه می شوند به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا بوسیله این مقاله این مشکل را رفع کنیم.

خطای سرور داخلی WordPress 500 یکی از اشتباهات رایج وردپرس است که به عنوان ناشر WordPress با آن روبرو می شوید.

این خطا معمولاً به دلیل خراب شدن پرونده های WordPress یا مشکلی در سرور ارائه دهنده میزبان شما ایجاد می شود.

این خطا می تواند مخصوصاً برای مبتدیان WordPress ناامید کننده باشد زیرا به شما نمی گوید مشکل چیست. برای یافتن و رفع خطای سرور داخلی وردپرس 500 باید کمی صبر و پشتکار داشته باشید و در کنار آن باید مهارت های عیب یابی اساسی وردپرس را نیز بلد باشید. ما دقیقاً آنچه را که شما امروز نیاز دارید در این مقاله به شما نشان خواهیم داد.

چگونه خطای 500 سرور داخلی را در وب سایت وردپرس خود برطرف کنید

دو دلیل عمده این خطا وجود فایل خراب یا پر شدن بیش از حد حافظه PHP سرور شماست. پرونده .htaccess در دایرکتوری وردپرس شما می تواند بعد از نصب افزونه یا تغییر دیگری در سایت وردپرس شما خراب شود. البته نیازی به نگرانی نیست خطای WordPress 500 به راحتی برطرف می شود.

رفع خطای 500

قبل از شروع به کار در مورد رفع خطای سرور داخلی WordPress 500، بیایید با چیز دیگری شروع کنیم.

HTTP Error 500 یک کد وضعیت استاندارد است که در پروتکل HTTP تعریف شده است. در حالی که بسیاری از مردم با سایر خطاهای HTTP مانند 404 (یافت نشد) یا 301 (تغییر مسیر) آشنا هستند، کمتر کسی خطای 500 سرور را درک می کند.

به طور کلی، هر کاری با **5 شروع شد به این معنی است که یک خطای سرور رخ داده است. یک مشتری سعی کرده است یک درخواست معتبر را روی سرور انجام دهد، اما سرور به دلیل مشکلی که دارد، نتوانسته است درخواست مشتری را انجام دهد.

** نکته **

کدهای وضعیت پاسخ با شروع با رقم “5” مواردی را نشان می دهد که در آن سرور آگاه است که با خطایی روبرو شده است یا در غیر این صورت نتوانسته است درخواست را انجام دهد.

اگر وب سایت شما در وردپرس در حال اجرا است، این بدان معنی است که وب سرور قدرتمند سایت شما با خطایی در وردپرس مواجه شده است (یا در غیر این صورت) در جایی قادر به انجام درخواست نبوده است.

مثل همیشه، قبل از انجام هر کاری، برای تهیه پشتیبان اقدام کنید. بنابراین حتی اگر چیزی پیش نیاید، می توانید سایت وردپرس خود را بازیابی کنید.

خطای دیگری نیز وجود دارد که مزاحمت ایجاد می کند. خطایی که بعد از انجام یک به روزرسانی اصلی یا دستی از بین نرود. خطایی که می گوید WP برای نگهداری برنامه ریزی شده در دسترس نیست، اما راه های زیادی برای حل این مورد وجود دارد.

دلایل خطای سرور داخلی وردپرس 500

همانطور که گفته شد دلایل زیادی برای خطای سرور داخلی WordPress 500 وجود دارد. برخی از دلایل اصلی در زیر ذکر شده است.

  • پرونده .htaccess خراب است
  • مشکلات محدودیت حافظه PHP
  • شماره ناشی از یک افزونه (های) معیوب
  • پرونده های اصلی وردپرس خراب است
  • مسئله میزبانی

1) پرونده .htaccess خراب

برای عیب یابی سایت وردپرس خود برای رفع خطای سرور داخلی، یکی از اولین کارهایی که شما باید انجام دهید ایجاد یک فایل جدید .htaccess است.

معمولاً وقتی سعی می کنید یک افزونه معیوب را در سایت خود نصب کنید یا وب سایت خود را سفارشی کنید، .htaccess خراب می شود. رفع این گونه مشکل ساده است. فقط پرونده .htaccess فعلی خود را با پرونده جدید جایگزین کنید.

فایل .htaccess به طور معمول در فهرست اصلی قرار می گیرد. اینجاست که شما می توانید فهرست های مهم دیگر مانند wp-admin ،wp-content و wp-includes را مشاهده کنید.

با این وجود، اگر پرونده .htaccess را در آن مکان مشاهده نمی کنید، باید اطمینان حاصل کنید که همه پرونده های مخفی قابل مشاهده هستند.

اگر از FileZilla به عنوان سرویس دهنده FTP خود استفاده می کنید، به منوی سرور بروید و روی Force showing hidden files کلیک کنید.

رفع خطای 500

اکنون اگر پنهان بود، می توانید پرونده .htaccess را مشاهده کنید. سپس فایل .htaccess خود را تغییر نام دهید. پس از اتمام، مرحله بعدی ایجاد پرونده جدید است.

رفع خطای 500 در وردپرس

به سادگی ، ویرایشگر متن را در کامپیوتر شخصی خود باز کنید و قطعه کد زیر را کپی کنید و در آن جا قرار دهید.

# BEGIN WordPress
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
# END WordPress

آن را به عنوان یک پرونده .txt ذخیره کنید. پس از اتمام، پرونده را در فهرست root بارگذاری کرده و آن را به عنوان .htaccess تغییر نام دهید.

2) پر شدن بیش از حد حافظه PHP

مشابه پرونده خراب شده .htaccess، پر شدن بیش از حد حافظه PHP نیز مسئله ای است که باعث خطای سرور داخلی WordPress 500 می شود. برای برطرف کردن مشکل، باید حافظه PHP را افزایش دهید. برای برطرف کردن این مشکل، مراحل زیر را دنبال کنید.

پرونده wp-config.php خود را باز کنید. می توانید پرونده را در فهرست اصلی که فایل .htaccess شما قرار دارد پیدا کنید.

قطعه کد زیر را روی آن کپی کرده و پرونده را ذخیره کنید.

  • define('WP_MEMORY_LIMIT', '64M');
برطرف کردن خطای 500

حافظه را دو برابر کنید. همچنین باید این موضوع را با شرکت میزبان خود در میان بگذارید زیرا محدودیت هایی وجود دارد.

اگر افزایش حد حافظه مشکل شما را برطرف کرد، این بدان معناست که شما مشکل را به طور موقت برطرف کرده اید. هنوز باید بفهمید چه چیزی باعث کاهش حافظه می شود. این می تواند به دلیل یک افزونه معیوب یا عملکردی که دارای کد نویسی ضعیف است باشد.

شما ممکن است از شرکت میزبان خود بخواهید که به پرونده های سرورها نگاه کند تا به شما در تشخیص علت کمک کند.

از طرف دیگر، سعی کنید افزونه (P3 (Plugin Performance Profiler را نصب کنید. این افزونه به شما کمک می کند تا دریابید که کدام افزونه باعث کاهش عملکرد وب سایت شما و بیش از حد حافظه می شود.

روشی برای برطرف کردن خطای 500

اگر وب سایت شما غالباً از حد مجاز خود فراتر رفته است، ممکن است بخواهید میزبان وردپرس خود را به یک ارائه دهنده میزبانی ممتاز تغییر دهید. انجام این کار باعث رفع خطای سرور داخلی وردپرس 500 می گردد.

3 ) افزونه خطا

اگر هیچ یک از راه حل های فوق مشکل شما را حل نکرد، احتمالاً مسئله به دلیل افزونه معیوب شما روی سرور است.

کافیست پوشه پلاگین ها را تغییر نام دهید و بررسی کنید که آیا خطای سرور داخلی وردپرس 500 رفع شده است یا خیر. اگر تغییر نام دایرکتوری مشکل را برطرف کند، نشان می دهد که یک یا چند افزونه شما دلیل این مشکل است.

برای یافتن دقیق افزونه معیوب، قبل از هر چیز، نام فهرست افزونه را دوباره وارد کنید. این بدان معناست که همه افزونه های شما اکنون فعال شده اند. ابتدا سعی کنید همه افزونه های خود را غیرفعال کنید. سپس با فعال کردن مجدد یک به یک آنها، افزونه معیوب را پیدا کنید.

روشی برای برطرف کردن خطای 500

پس از یافتن این افزونه، آن از وب سایت خود بردارید و به نویسنده افزونه گزارش دهید. علاوه بر این، می توانید اشکال زدایی وردپرس را برای مشخص کردن علت اصلی مسئله فعال کنید.

4 ) پرونده های اصلی WordPress خراب است

اگر راه حل های فوق مشکل شما را برطرف نکرد، احتمال دارد پرونده های اصلی خراب باشد.

در این حالت، آخرین نسخه وردپرس را در سیستم محلی خود بارگیری کنید. سپس پوشه wp-admin و wp-includes را از وردپرس تازه مجددا بارگیری کنید.

افزونه خطا

اگر مشکل در پرونده های خراب ایجاد شده است، بارگذاری مجدد باید مشکل را برطرف کند.

5 ) مشکلات ارائه دهنده میزبان

در صورتی که هیچ یک از مراحل فوق به شما کمک نکند باید راه حلی برای خطای داخلی سرور وردپرس 500 پیدا کنید و لازم است با ارائه دهنده میزبانی وب خود در تماس باشید.

کیفیت پاسخی که برای درخواست پشتیبانی دریافت می کنید بین میزبان ها متفاوت است. محتمل است که بسیاری از میزبان ها این مسئله را قبول نکنند و پرونده های WordPress سایت شما را به خرابی متهم کنند.

بنابراین قبل از تماس با میزبان خود باید تمام مراحل فوق را طی کنید. آنها با مراجعه به server logs، باید بتوانند آنچه را که باعث بروز مشکل می شود، پیدا کنند.