در این مقاله، به بررسی و نحوه رفع خطای Optimize images در جی تی متریکس می بپردازیم.

تصاویر از اصلی ترین عناصر زیبا سازی یک وبسایت می باشند که منجر به جلب بازدید کنندگان بیشتر به سایت می گردند. از طرفی برخی اوقات تصاویر مرتبط با متن، کمک فراوانی در درک بهتر مطلب می کنند. تصاویر محصول، تصاویر آموزشی که برای مطالب آموزشی بکار می روند و تصاویر یک محل، از انواع تصاویری هستند که در سایت های اینترنتی بکار می روند و باعث برقراری ارتباط بهتر با مخاطب، افزایش اعتماد آن ها و افزایش تمایل آن ها برای خواندن مطالب به صورت کامل می شود.

منظور از خطا Optimize images، بهینه سازی کردن تصاویر سایت می باشد که از دو جهت مورد بررسی قرار می گیرد:

بهینه سازی حجم جهت رفع خطا Optimize images
بهینه سازی حجم
 • بهینه سازی حجم تصاویر: منظور از بهینه سازی حجم تصاویر به این معنی می باشد که حجم تصاویری که در صفحات سایت استفاده می‌ شوند، هم زمان با حفظ حداکثر کیفیت، حداقل حجم ممکن را داشته باشند. (در اینجا خطا Optimize images به دلیل نامناسب بودن حجم تصاویر، اتفاق می افتد.) موارد تاثیر گذار بر افزایش حجم تصاویر:
  • ALT تصاویر
  • عنوان تصاویر
  • جزییات عکس
  • رزولوشن عکس
  • اندازه
  • فرمت فایل
 • بهینه سازی اندازه تصاویر: این گزینه مربوط به اندازه و رزولوشن تصاویر می باشد که هرچه در سطح بالاتری قرار داشته باشند، باعث افزایش حجم تصویر خواهد شد.

این امکان وجود ندارد که فقط با نگاه کردن به صفحه وب، بفهمیم کدام تصویر دارای مشکل می باشد. بنابراین جهت تشخیص این تصاویر به برخی ابزارهای آنلاین (Pingdom, GTmetrix, web-grader) نیاز می باشد.
توصیه می شود، ابتدا به GTmetrix یا Google page insights رفته و اقدام به تست دامنه و صفحات خود کنید. در صورت مواجه شدن با خطا Optimize images، با کلیک بر روی آن می توانید جزئیات کاملی از آن را مشاهده کنید.

شناسایی خطا Optimize-images در جی تی متریکس

در صورتی که در سایت مشکل افزایش حجم تصاویر باشد، این خطا به صورت عکس بالا در جی تی متریکس نمایش داده می شود که می توانید با کاهش حجم تصاویر، اقدام به برطرف سازی آن نمایید.

عواقب نادیده گرفتن خطای Optimize images

 این خطا منجر به کاهش لود سایت و تمام شدن سریع تر پهنای باند ماهانه هاست می شود. همانطور که می دانید وقتی سایتی دیر باز شود، تجربه کاربری (UX) خوبی را به کاربران منتقل نمی‌ کند و باعث کاهش احتمال بازدید مجدد کاربر خواهد شد.

تصاویر به دلیل حجم زیادی که از سرور اشغال می نمایند، تاثیر مستقیمی بر سرعت یک سایت خواهند داشت. اگر تصاویر یک سایت بهینه سازی نشده باشند، مرورگر مجبور می شود زمان زیادی را جهت لود آن ها صرف نماید که منجر به کندی سایت خواهد شد.

از طرفی تصاویر باعث افزایش تعداد درخواست ها به سمت سرور می شوند. به همین دلیل بهتر است در صفحه اصلی سایت، تعداد تصاویر را حتی الامکان کاهش داد.

روش های رفع خطای Optimize-images در GTmetrix

 رفع خطای Optimize-images
رفع خطای Optimize-images
 • بهینه سازی تصاویر در فتوشاپ
 • بهینه سازی تصویر با استفاده از افزونه های ووردپرس
 1. EWWW Image Optimizer
 2. Wp-Smush
 3.  smush it
 • بهینه سازی تصویر با استفاده ابزارهای آنلاین مانند:
 1. optimizilla.com
 2. tinypng.com
 3. compressor.io

در صورتی که با خطا Serve Scaled Images مواجه شدید، توصیه می شود این مقاله را از دست ندهید ….