در تعیین راهکارهای تولید محتوا در سال های اخیر باید موارد زیادی را در نظر بگیرید، در حال حاضر نه تنها رقابت به صورت آنلاین بیش از هر زمان دیگری وجود دارد بلکه انواع مختلفی محتوا و راه های زیادی برای رسیدن به مخاطبان هدف شما نیز وجود دارد. اینکه شما در سایت خود وبلاگ دارید یا پادکست قرار می دهید یا اینکه روی مطالعات تحقیقاتی متمرکز هستید؛ همه اینها می توانند جزئی از راهکار تولید محتوای شما باشند. در این مقاله ما روش تعیین راهکار مناسب بازاریابی محتوا برای رشد سئو را عنوان خواهیم کرد.

بازاریابی محتوا

تعیین راهکار بر مبنای مخاطبان بیشتر از راهکار بر مبنای کلمه کلیدی اثر گذار خواهد بود.

زمانی که از الگوریتم هایی مثل رنک برین صحبت می کنیم از نظر تئوری آسان به نظر می رسد اما در عمل به چه معناست و چه راهکارهایی را برای رسیدن به آنها باید پیش گرفت؟ بسیاری از افراد از اهمیت انتخاب کلیدواژه مناسب صحبت می کنند، اما باید بدانید که تعیین راهکار بر مبنای مخاطبان بیشتر از راهکار بر مبنای کلمه کلیدی اثر گذار خواهد بود. این همان موردی است که برترین متخصصان تولید محتوا از آن آگاهی دارند و در سئو سایت ها نقش مهمی دارد، زیرا آنها تلاش می کنند تا محتوای مناسب و با کیفیتی را برای مخاطبان فراهم کنند.

تفاوت محتوای مخاطب محور و محتوای کلمه کلیدی محور

راهکار مخاطب محور با هدف مخاطب شروع می شود و عمیق تر به بررسی تخصص برند شما و ارزش منحصر به فرد بودن محتوای شما می پردازد. راهکار کلمه کلیدی محور در کشف چگونگی صحبت مردم در مورد نام تجاری شما بسیار عالی است اما در درک مخاطبان شما محدودیت دارد.

استراتژی محتوا یک برنامه جامع است که باید به سوالات زیر پاسخ دهد:

تعیین اهداف مخاطب محور
راهکار مخاطب محور با هدف مخاطب شروع می شود و عمیق تر به بررسی تخصص برند شما و ارزش منحصر به فرد بودن محتوای شما می پردازد.
 • مخاطب چه کسی است؟
 • نیاز ها و تقاضا های آنها کدامند؟
 • به دنبال چه نوع محتوایی هستند؟
 • معمولا چگونه گفت و گو می کنند؟ (آنلاین یا آفلاین)
 • با نام تجاری ما چه تخصص منحصر به فردی ارائه می شود؟
 • چگونه باید تخصص خود را با نیاز مخاطبان مطابق نماییم؟

زوایه منحصر به فرد محتوای خود را پیدا کنید

یکی از نکات اصلی در ارتباط با مخاطبان تعیین زاویه منحصر به فرد محتوای شما است که اتصالی بین نیاز های مخاطبان و نام تجاری شما برقرار می کند، موسسه بازاریابی محتوا به این کار “شیب محتوا” می گوید؛ زیرا این کار در واقع ایده گرفتن از موضوع کلی تر و انحراف آن به سمت موضوع مورد نظر شما است. تعریف تخصص برند شما دشوار تر از آن چیزی است که به نظر می رسد.

نحوه ساختن استراتژی محتوا

1- اهداف خود را تعیین کنید

از پایان شروع کنید. در نهایت چه کاری را می خواهید انجام دهید؟ به دنبال افزایش فروش هستید؟ ایجاد خبرنامه در اولویت کاری شماست؟ یا… در ابتدا باید این اهداف را مستند سازی کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا بفهمید چه محتوایی را باید ایجاد نمایید و چه خط مشی را پی بگیرید.

تعیین اهداف
در ابتدا باید اهداف را مستند سازی کنید.

در تجارتی مانند نمایندگی اتومبیل هدف اصلی وجود افرادی برای خرید خودرو است، بنابراین محتوایی که آنها تولید می کنند نیازی به شیب محتوا ندارد، اما باید چرخش محلی داشته باشد و سوالات متداول مردم در مورد خرید خودرو را در بر گیرد. همچنین باید عوامل انسانی را که باعث ایجاد اعتماد و رفع نیاز مشتری می شود را داشته باشد.

2- مخاطبان اصلی خود و نیازهای آن ها را شناسایی نمایید

قدم بعد مشخص کردن افرادی است که با محتوای خود هدف گذاری می کنید. افرادی زیادی در شرکت شما هستند که در این روند به شما کمک می کنند، تیم هایی مثل:

 • خدمات به مشتری
 • فروش
 • پشتیبانی فنی
 • مدیریت تولید
 • بازاریابی محصول
 • بازاریابی رسانه های اجتماعی

این ها اغلب افرادی هستند که بیشترین ارتباط را با مشتریان برقرار می کنند، شما به کمک تیم خود باید بفهمید نیاز مخاطبان شما چه چیزی است تا بتوانید بهترین محتوا را برای پاسخگویی به نیازهایشان فراهم کنید.

3- تخصص منحصر به فرد برند خود را تعیین کنید

آنقدر جستجو کنید تا بفهمید چه چیزی برند شما را بی نظیر می کند که این احتمالا خود محصول شما نخواهد بود. به متخصصان خود فکر کنید و این که چه کمکی به شرکت شما می کنند و در مورد نحوه تولید محصولات خود نیز فکر کنید. توجه داشته باشید حتی تخصص هایی که ممکن است نامرتبط بنظر برسند می توانند بسیار با ارزش باشند و گامی موثر در جهت اهداف و استراتژی شما بردارند، پس قدر تمام متخصصان کار خود را به خوبی بدانید.

تخصص منحصر به فرد
آنقدر جستجو کنید تا بفهمید چه چیزی برند شما را بی نظیر می کند که این احتمالا خود محصول شما نخواهد بود.

4- شیب محتوای خود را تعیین کنید

بعد از اینکه مخاطبان و متخصصان را شناسایی کردید به راحتی می توانید شیب محتوای خود را تعیین کنید.

5- لیستی از محتوای بالقوه را بر اساس شیب محتوای خود آماده نمایید

این مرحله زمان طوفان فکری است و شما می توانید به سادگی مباحثی را که مرتبط با تخصص برند شماست تهیه نمایید که موضوعات با اهمیت برای مخاطبانتان خواهد بود. یکی از بهترین راه ها کمک گرفتن از بخش های مختلف شرکت شماست؛ بعد از اینکه اهداف را به طور کامل برای آنها توضیح دادید می توانید از آنها کمک بگیرید.

6- تعیین کلمات کلیدی

بعد از اینکه لیستی از مباحث محتوای خوب را تعیین کردید، زمان آن است که در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید و بهترین کلمات کلیدی متناسب با هدف را مشخص نمایید. ابزارهای بسیاری وجود دارد که در این زمینه به شما کمک می کند:

تعیین کلمه کلیدی
ابزارهای بسیاری وجود دارد که در زمینه تعیین کلمات کلیدی به شما کمک می کند.
 • Moz keyword explorer: یک ابزار عالی برای کشف کلمات کلیدی و یافتن سایر کلمات کلیدی مرتبط با موضوع است.
 • keywordtool.io: یکی از ابزارهای کشف کلمات کلیدی است و به کمک آن می توان تحقیق در مورد کلمات کلیدی را انجام داد.
 • ubersuggest.io: با جستجوی یک کلمه کلیدی در این ابزار می توانید سایر کلمات کلیدی مرتبط را مشاهده نمایید.

7- یک تقویم برای مقاله ها ایجاد نمایید

بر اساس یافته های تحقیق خود در مورد کلیدواژه، تقویم ویرایشگر برای محتوای خود تهیه کنید. اطمینان داشته باشید که اهداف یا کلمات کلیدی شما به صورتی است که اگر تولید محتوا را به عهده شخص دیگری بگذارید آنها به راحتی می دانند که چه چیزی مهم است تا در محتوا از آن استفاده کنند.

از جمله منابع برای شروع کارآمد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • hubspots free editorial calendar templates (google sheets or excel
 • content marketing institutes free editorial calender template (google sheet
معیار موفقیت
باید معیاری را برای تعیین میزان موفقیت نیز داشته باشیم.

8- نحوه اندازه گیری موفقیت را مشخص کنید

بعد از تعیین تمام موارد فوق باید معیاری را برای تعیین میزان موفقیت نیز داشته باشیم، به این صورت می توان ارزیابی کرد آیا محتوا و راهکار انتخابی به درستی تعیین شده است یا اینکه باید اصلاحاتی انجام شود.

9- ایجاد محتوا

در این مرحله به شرح آنچه تا کنون راجع به آن تحقیق کرده اید بپردازید.

همانطور که دیدید تعیین راهکار مناسب تولید محتوا شما باید به درستی انجام گیرد تا بتوان بهترین نتیجه را از آن گرفت.