در مقاله بانس ریت چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد با مفهوم بانس ریت به طور کامل آشنا شدید، در این مقاله قصد داریم شما را با روش های کاهش Bounce rate آشنا کنیم که بر سئوی سایت و نیز جایگاه شما در رتبه بندی های گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است. با ما همراه باشید.

آیا دوس دارید کاربران صفحات بیشتری از سایت شما را ببینند؟

همانطور که می دانید بانس ریت یکی از فاکتور های آنالیز سایت است و به حوزه دیجیتال مارکتینگ مرتبط است. باتوجه به مقاله قبل بانس ریت و یا نرخ پرش به درصد کاربرانی می گویند که بعد از مشاهده یک صفحه سایت بدون انجام هیچ واکنشی و بنا بر هر دلیلی از سایت خارج می شوند.

درمورد میزان نرخ بانس ریت باید بگوییم که هرچه درصد آن پایین باشد بهتر است، زیرا بالا بودن مقدار بانس ریت به این معنی ست که صفحات وب سایت شما برای کاربران جذابیتی ندارد و به همین علت بعد از ورود سریعا خارج می شوند در واقع بالابودن میزان بانس ریت به معنی این است که صفحات وب سایت شما برای کاربران یا بازدید کنندگان جذاب نیست.

امروزه مدیران وب سایت ها برای کاهش Bounce rate کار های متفاوتی را انجام می دهند تا کاربران بیشتری را جذب کنند؛ زیرا وب سایت ها به یکی از راه های سود آوری برای صاحبان آن تبدیل شده است. در نتیجه مدیران وب سایت ها در تلاش اند که اصول سئو سایت را رعایت کنند تا رتبه بهتری در موتورهای جستجو داشته باشند و از این طریق کاربران بیشتری را به خود جذب کنند.

در مقاله قبل علاوه بر ارائه تعریف دقیق بانس ریت، تعدادی از عواملی که باعث بالا رفتن بانس ریت می شوند را برای شما نام بردیم. شما می توانید با انجام ندادن و یا بهتر است بگوییم با رعایت این عوامل میزان بانس ریت صفحات وب سایت خود را کنترل کنید و آن را پایین بیاورید. در قسمت بعد روش های کاهش Bounce rate را برای شما نام ببریم.

کاهش Bounce rate

راهکارهای زیادی برای کاهش میزان بانس ریت وجود دارد که ما در این قسمت به ترتیب آن ها را نام می بریم و توضیح مختصر و مفیدی از آن را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

1. افزایش سرعت سایت

سرعت بارگذاری سایت باید به گونه ای باشد که پس از چند ثانیه کاربر به خواسته خود برسد اگر سرعت بارگذاری سایت شما ضعیف باشد کاربران به راحتی از صفحه شما خارج می شوند و کاربر را از دست می دهید؛ زیرا امروزه اکثر کاربران بی حوصله اند و با دیر لود شدن صفحه را ترک می کنند. افزایش سرعت سایت یکی از راهکارهای کاهش میزان نرخ بانس ریت است که شما می توانید با رعایت اصول سئو سرعت سایت خود را بالا ببرید.

2. بهبود تجربه کاربری

کاهش Bounce rate
مدبران وب سایت ها باید سعی کنند، آنچه سبب رضایت کاربر است را انجام دهند تا کاربران به خواسته خود برسند.

افزایش میزان بانس ریت با رضایت کاربران نتیجه عکس دارد، در حقیقیت افزایش میزان بانس ریت به معنی عدم رضایت کاربر است و تجربه کاربری نیز ضعیف می باشد. به همین منظور بهتر است شما تجربه کاربری وب سایت خود را ارتقا دهید تا در جذب کاربر موفق باشید. هم چنین شما می توانید با طراحی سایتی که از پلتفرم صحیح و از قابلیت User Friendly بودن (کاربر پسند) برخوردار باشد، اولین قدم را در جهت کاهش نرخ بانس ریت بردارید.

بیشتر بدانید

شما می توانید برای درک بهتر مفهوم تجربه کاربری به مقاله زیر مراجعه کنید.

8 مورد از روش های بهبود UX (تجربه کاربر) برای افزایش بازدهی سایت

3. ریسپانسیو بودن سایت

یکی دیگر از عوامل مهم برای کاهش نرخ بانس ریت رسپانسیو بودن سایت است. که در مقاله ریسپانسیو چیست به طور کامل این موضوع را برای شما بازگو کردیم. به طور کلی اگر وب سایت شما برای موبایل بهینه نباشد شما تعداد زیادی از کاربران را از دست خواهید داد؛ زیرا امروزه اکثر کاربران از طریق موبایل خود اقدام به بازدید از سایت ها و وب گردی می کنند. در نتیجه بهتر است سایت ها ریسپانسیو باشند.

علاوه بر آمار بالای جستجوی کاربران از طریق موبایل این موضوع برای موتورهای جستجو نیز اهمیت دارد و با رعایت این اصل شما می توانید رتبه بهتری در موتور های جستجو داشته باشید.

کاهش Bounce rate
ریسپانسیو بودن سایت یاعث کاهش نرخ Bounce rate می شود، زیرا اکثر ورودی های وب سایت ها از طریق موبایل وب گردی می کنند.

4. افزایش خوانایی محتوا

یکی از عامل جذب کاربر خوانا بودن محتوا است در حقیقت شما زمانی کاربر را جذب خواهید کرد که محتوای شما واقعی و خوانا باشند. درنتیجه شما می توانید با تولید محتوای خوانا کاربران زیادی را به سایت خود جذب کنید و رعایت این نکته باعث می شود که بعد ها نیز اگر همان کاربر به دنبال مطلبی بود باز هم به سایت شما مراجعه کنند.

برای خواناتر شدن محتوا می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. بولد کردن نکات مهم
 2. استفاده از سوالات متداول
 3. استفاده از هدینگ ها، پاراگراف کوتاه و عنواین جذاب
 4. استفاده از عکس های کاربر پسند و جذاب
کاهش Bounce rate

5. بهینه سازی لینک ها

برای درک بهتر این مفهوم به مثال زیر توجه کنید: هنگامی که کاربر وارد یکی از صفحات سایت شما می شود در صورتی که مطالب شما برای او مفید واقع شود قطعا به صفحات دیگر شما نیز مراجعه خواهد کرد. شما می توانید با لینک سازی درست در همان صفحه کاربر را به سایر صفحات وب سایت خود بکشانید. لینک های داخلی تاثیر به سزایی در کاهش نرخ بانس ریت دارد که بهتر است این روش را نیز انجام دهید.

6. استفاده از ویدئوها و انواع مالتی مدیا

ویدئو ها تاثیر زیادی در جذب کاربر دارند شما می توانید با تهیه ویدئوهای جذاب برای کاربران، آنها را به ماندن در سایت خود ترغیب کنید. بهتر است تاثیر ویدئو را در جذب کاربر جدی بگیرید.

در مورد گیف ها، تصاویر، انیمیشن و … بهتر است که در صفحات خود استفاده کنید؛ زیرا استفاده از محتوای مالتی مدیا نیز باعث می شود تا کاربران با صفحات وب سایت شما تعامل داشته باشند.

7. ارتقای موتور جستجو داخلی وب سایت

کمتر سایتی پیدا می شود که موتور جستجو داخلی نداشته باشد. امروزه اکثر سایت ها از موتور جستجو داخلی برخوردارند؛ اما در اکثر مواقع نتیجه مورد نظر یافت نمی شود و کاربر بعد از چند بار جستجو به نیاز خود دسترسی پیدا نمی کند و کاربر را از دست خواهید داد. بهتر است برای جذب بیشتر کاربر موتور جستجو داخلی سایت خود را ارتقا دهید و کیفیت جستجو آن را بالا ببرید.

8. کلمات کلیدی مرتبط

اگر صفحات شما دارای رتبه خوبی هستند قطعا از کلمات کلیدی مرتبط و صحیحی بهره مند هستند. استفاده از کلمات کلیدی مرتبط باعث می شود تا کاربران پس از ورود به سرعت صفحات سایت شما را ترک نکنند. اگر کلمات کلیدی غیر مرتبط در صفحات وجود داشته باشد بر روی اعتماد کاربر تاثیر منفی دارد.

9. طراحی صفحات 404 مفید

صفحه 404 صرفا نباید با هدف پیغام یافت نشدن صفحه ایجاد گردد. صفحه 404 می تواند از لینک هایی برخوردار باشد که کاربران را ترغیب به مشاهده دیگر بخش های وب سایت کند.

10. استفاده از ابزارهای آنالیز سایت

کاهش Bounce rate
استفاده از اطلاعاتی که گوگل آنالیتیکس به شما ارائه می دهد می تواند تا حدودی باعث کاهش Bounce rate شود.

برای دستیابی به اطلاعات آماری صحیح از میزان ورودی های سایت و بازدید کنندگان آن می توانید از ابزار هایی نظیر گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. که قادر است اطلاعاتی از قبیل: میزان بانس ریت، زمان حضور کاربر، تعداد سشن ها و صفحات پر بازدید و … را ارائه دهد.

موارد دیگری که بر کاهش Bounce rate اثر گذار است:

 • استفاده از قدرت رنگ ها در طراحی سایت ها برای جذب کاربران
 • استفاده نکردن از پاپ آپ ها
 • کاهش تبلیغ ها
 • حذف لینک نامعتبر
 • باز شدن لینک ها در تب جدید
 • تولید محتوای به روز و مستمر
 • استفاده از کامنت مارکتینگ
 • استفاده از call to action
 • بهبود قالب بندی سایت
حذف لینک نامعتبر برای کاهش Bounce rate
حذف لینک های نامعتبر از صفحات وب سایت یکی دیگر از روش هایی است که باعث کاهش بانس ریت می شود.

جمع بندی نهایی: اگر می خواهید کاربران زمان بیشتری را در وب سایت شما سپری کنند و بانس ریت سایت شما کاهش پیدا کند باید محتوای خود را سئو کنید. شما با تهیه محتوای با کیفیت و جذاب می توانید کاربران را ترغیب کنید تا در سایت شما بمانند. با رعایت این روش ها می توانید میزان بانس ریت خود را کاهش دهید تا زمان حضور کاربر در سایت افزایش پیدا کند و سریع تر پیشرفت کنید.