گوگل قصد دارد مقصد نهایی کاربران خود باشد، که این بیشتر از هر چیزی روند سئو را برای سال 2020 تعیین می کند.

1. Zero-click

با کمک ویژگی های SERP، مانند snippets ،Google’s Local Packs ،Knowledge graphs و موارد دیگر، اکنون بیش از نیمی از جستجوها “جستجوهای zero-click” هستند. این بدان معناست که بدون اینکه مجبور باشد در هر مکانی کلیک کند، به درخواست کاربر در SERP پاسخ داده می شود.

چه کنیم؟

  • خوب، این نوع جستجوها را در نظر بگیرید: افرادی هستند که به دنبال آدرس و شماره تلفن شما هستند یا افرادی که به دنبال پاسخ به یک سؤال سریع و آسان هستند، این کلیک های خاص احتمالاً به هیچ وجه تبدیل نمی شوند، اما نباید آن ها را به طور کلی نادیده گرفت.
  • کلمات کلیدی را مشخص کنید زیرا این کلمات باعث کلیک شدن بیشتر سایت شما می شود. با استفاده از ردیاب Rank Tracker که حساب گوگل شما را جست و جو می کند، می توانید تجزیه و تحلیل کنید که چه کلمات کلیدی که برای بهینه سازی استفاده می کنید باعث کلیک شدن بیشتر سایت شما می شوند. به این ترتیب، تمام وقت و تلاش خود را برای بهینه سازی سؤالات با کلمات کلیدی مانند “چه موقع” ، “چند” ، “چه سال” و غیره صرفه جویی می کنید.
روند سئو ، آمار

رعایت این اصول برای محتوا بسیار مهم هستند، اما نباید هدف اصلی تلاش های سئو شما باشند.

2. تمام تلاش خود را برای بهینه سازی ویژگی های ارزشمند (Rich snippets) و قطعات برجسته (Featured snippets)انجام دهید

یکی دیگر از تغییرات روند سئو در سال 2020 مربوط به جستجوهای صفر کلیک می شود. در شرایطی که جستجوهای zero-click بسیار شایع هستند، اطلاعات نشان داده شده در SERP اکنون از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری دارند. دو روش عالی به نام Rich snippets و Featured snippets برای مقابله کردن با zero-click وجود دارد:

  • Rich snippets – مواردی که علاوه بر عنوان و توضیحات، تصاویر را نشان می دهند، ستاره دار کردن بررسی ها، قیمت محصولات و غیره – آسان تر می شوند، اما همچنین پیشرفت CTR کمتری را در مقایسه با یک قطعه برجسته به ارمغان می آورند. نتیجه شما قابل توجه تر خواهد بود، حتی اگر موقعیت شما در SERP یکسان باقی بماند.
  • Featured snippets – کل اطلاعاتی که در بالای SERP نشان داده شده است – CTR را افزایش می دهد. اما بدست آوردن این نیاز به تلاش زیادی دارد.

چه کنیم؟

  • بدست آوردن هر دوی این نوع اسنیپت ها بیش از همه نیاز به ساختار داده های شما دارد. به WebSite Auditor مراجعه کنید و بررسی کنید که آیا داده های سایت شما دارای ساختار هستند یا خیر.
روند سئو و بهینه سازی در سال 2020
  • از هر فرصتی برای بدست آوردن این snippet ها از Rank Tracker استفاده کنید. فقط در مورد کلمات کلیدی مورد نظر خود تحقیق نکنید بلکه به طور خاص به جستجوی کلمات کلیدی بپردازید که رقبای شما از آن استفاده می کنند.
روند سئو و بهینه سازی در سال 2020

همیشه بخاطر داشته باشید که هیچ چیز، از جمله رتبه اول بودن، تضمینی برای گرفتن این ویژگی ها نیست.

3. SEO محلی در حال تغییر است

تعداد زیادی از جستجوهایی که با zero-click انجام می شوند، Local packs هستند که به نتایج به دست آمده در SERP، به اصطلاح Local Packs گفته می شود. برای دستگاه های تلفن همراه، یک Local packs ممکن است به همان اندازه یک SERP که به کاربر نشان داده شده، فضای بیشتری را به خود اختصاص دهد.

چه کنیم؟

با ایجاد یک صفحه Google My Business برای شرکتتان، می توانید تعداد زیادی از جستجوها را پوشش دهید، که بیشتر آن ها حاوی کلمات کلیدی مانند “مکان های نزدیک” یا “آدرس” و “شماره تلفن” هستند.

این تازه شروع کار شماست، تعداد زیادی از جست و جوها بر روی Local packs پایان نمی یابد. افرادی که می خواهند محصولات را با یکدیگر مقایسه کنند، اطلاعات دقیق تری را جستجو کنند، همچنان به وب سایت شما خواهند رفت و در اینجاست که SEO بسیار اهمیت پیدا می کند.

بنابراین، داشتن backlink profile ثابت بسیار مهم است. به دنبال این باشید که رقبای شما از چه backlink هایی استفاده می کنند و سعی کنید موارد مورد نظر خود را بدست آورید.

روند سئو در سال 2020 در SEO محلی

یک ویژگی خاص local SEO این است که شما باید فقط backlink نداشته باشید، بلکه مواردی را داشته باشید که گوگل از لحاط محلی بودن معتبر می داند.

و البته، به یاد داشته باشید که عملکرد local ranking performance خود را ردیابی کنید. به خاطر داشته باشید که کمترین تغییر مکان در نوع نتیجه ای که کاربر دریافت می کند تأثیر می گذارد. برای جستجوی رتبه بندی برای کلمات کلیدی در خیابان و خانه، باید از یک ابزار تحقیق در مورد کلید واژه ها مانند Rank Tracker استفاده کنید.

4. ماشین ها برای ماندن اینجا هستند

سال هاست که Google از الگوریتم های یادگیری برای بهبود تجربه کاربران خود در جستجو استفاده می کند و از ایجاد کلیدواژه های بیهوده جلوگیری می کند و روند سئو در 2020 را بهتر می کند. در سال 2020، این الگوریتم جدید گوگل با نام BERT مهمتر از همیشه خواهد بود.

اکنون، گوگل از سه مکانیزم استفاده می کند:

  • Neural Matching، که معنای پرس و جو را مشخص می کند.
  • RankBrain، که اعتماد SERP را به داده های جمع آوری شده درباره رفتار کاربران تنظیم می کند.
  • BERT که به تازگی پیاده سازی شده است، الگوریتمی است که برای تجزیه و تحلیل ساختار یک جستجوی استفاده می شود تا ساختاری را که در آن از کلمات کلیدی استفاده می شود، مورد استفاده قرار دهیم.

چه کنیم؟

تا آنجا که محاسبات عصبی یا BERT پیش می رود، در مورد آن الگوریتم ها کاری زیادی نمی توان انجام داد، Neural matching بخش بسیار مهمی از Google است تا جایی که به آن آشپزخانه گوگل گفته می شود و اما BERT از شما می خواهد که محتوای خوبی بنویسید.

برای درک صحیح از هدف جستجو، باید دست خود را بر روی نبض رتبه بندی بگذارید. با استفاده از نرم افزار Rank Tracker، نتایج را نظارت کنید تا ببینید گوگل چگونه محتوایی را برای جستجو مناسب می داند.

بنابراین اول اهداف خود را برای جستجوهایی که می خواهید آن ها را رتبه بندی کنید تعیین کنید وسپس محتوا را ایجاد کنید تا کاربران بتوانند اهداف خود را در موضوعات شما پیدا کنند.

5. برند سازی باید در اولویت باشد

یک روند قابل توجه برای هر بازاریاب موفق این است که بداند organic social امروزه کاربردی ندارد. در حالی که تبلیغات پولی هنوز هم رونق دارد، این واقعیت که شرکت های بیشتری در حال انجام آن هستند این روند را ایجاد می کنند که در آن ROI برای اینگونه تبلغات کاهش می یابد.

در این مرحله بدیهی است که تبلیغات پولی برای هر کسی که می خواهد از طریق این راه رشد کند، گران تر خواهد شد. در این شرایط، آگاهی از برند و ایجاد مارک تجاری در اولویت تلاش های بازاریابان دیجیتال قرار می گیرد. از طرف دیگر، linkless mentions اهمیت بیشتری پیدا می کنند، با تأیید گوگل و بینگ که این موارد به عنوان سیگنال رتبه بندی استفاده می شوند.

چه کنیم؟

اول و مهمتر از همه، باید لینک های مربوطه را بسازیم. برای تطابق با روند سئو در سال 2020 ما باید به همان اندازه که به لینک های پروفایل توجه کنیم، همانطور تلاش کنیم تا لینک های برند منشن شده را مدیریت کنیم.

به عنوان مثال، استفاده از آنچه در رسانه های اجتماعی به عنوان social media listening نام برده می شود، به شما این امکان را می دهد تا هرگونه منشنی، نه تنها منشن نام تجاری خود، بلکه حتی نوع خدمات و کالایی که ارائه می دهید را نیز کنترل کنید.

این امر به شما امکان می دهد قبل از هر چیز مستقیماً با مشتری خود روبه رو شوید و دوم اینکه، این امکان را برای شما فراهم می کند تا از طریق ارائه خدمات عمومی به مشتری، برند خود را بیشتر معرفی کنید.

این موضوع کمک می کند تا افرادی که به محصول شما علاقه مند هستند درباره هرگونه کمپین یا تبلیغی که ممکن است آن انجام دهید آگاه سازید. همچنین می توانید در جایی که رقبای اصلی شما لینک شده اند جستجو کنید و در آن جا تبلیغات خود را شروع کنید.

بازرگانان با استفاده از social listening tools marketers می توانند از طریق تعامل مستقیم با مشتری خود، برند خود را گشترش دهند، بنابراین نباید آن را از دستور کار بازاریاب دیجیتالی بیرون کشید.

نتیجه

هربار که بازاریابان فکر می کنند که روند سئو دیگر اهمیتی ندارد، قوانین شروع به تغییر می کنند و مصداق بارز آن تغییر روند سئو در سال 2020 است. یک مثال خوب چگونگی تغییر SEO محلی است. امروزه داشتن Google برای کسب و کار برخی از مشاغل محلی از داشتن وب سایت مهمتر شده است و این فقط نشانه روند رشد این موضوع است.

ما باید همیشه به روز باشیم و کار خود را بر روی چالش های جدیدی که با آن روبه رو هستیم تنظیم کنیم تا بهترین نتیجه ممکن را برای مشتریان خود فراهم کنیم.

منبع : 2020 SEO trends that will influence your work